Lietuvininkų kulinarinės paslaptys įamžintos knygoje

Kovo 19 d. įvyko vietos veiklos grupės (VVG) „Pagėgių kraštas“ konferencija „Leader“ metodo įgyvendinimas Pagėgių krašte“. Renginio metu pristatyta receptų knyga „Pagėgių krašto lietuvininkų valgiai“. Pagrindinė knygos sudarytoja – Pagėgių kultūros centro etninės kultūros specialistė Aksavera Mikšienė.

Konferencijos „Leader“ metodo įgyvendinimas Pagėgių krašte“ dalyviams padovanota po kulinarinio paveldo leidinį.

Degustavo lietuvininkų valgius
Konferencija vyko Vilkyškių bendruomenės salėje. Dalyviai aptarė „Leader“ metodo reikšmę Pagėgių kraštui, padėkojo šio laikotarpio projektų vykdytojams. Konferencijoje dalyvavo svečių iš Žemės ūkio ministerijos, Druskininkų, Pakruojo, Tauragės, Šilutės VVG atstovai.
Aktyviausia 2007–2013 m. projektų vykdytoja pripažinta Pagėgių savivaldybės administracija. Antras pagal aktyvumą – Pagėgių savivaldybės kultūros centras. 2007–2013 m. laikotarpiu kultūros centro darbuotojai įgyvendino penkis projektus, kurie susidėjo iš daugybės įvairiausių renginių. Tai kelerius metus iš eilės įgyvendintas projektas „Tradicijų pynė pagal Vydūną“, „Senųjų tradicijų atgaivinimas organizuojant mugę Rukuose“, „Piliakalnių legendos atgyja“, „Kai praeitį susigrąžinam“. Taip pat deramai prisidėta prie Pagėgių bendruomenės įgyvendinto projekto „Dvarų atodangos“.
LR žemės ūkio ministerijos padėkos raštais buvo pagerbtos Pagėgių savivaldybės kultūros centro direktorė Svetlana Jašinskienė ir pavaduotoja Danutė Bardauskienė. Tokią pat padėką gavo Mociškių kaimo bendruomenės pirmininkas Darius Tamulis. Pertraukos metu konferencijos dalyviai degustavo lietuvininkų valgius.

Knygoje „Pagėgių krašto lietuvininkų valgiai“ publikuojami A. Mikšienės surinkti receptai.

96 receptai
Šių patiekalų receptai įamžinti VVG „Pagėgių kraštas“ lėšomis finansuotame leidinyje „Pagėgių krašto lietuvininkų valgiai“. Pristatydama naująją knygą ir prisimindama kulinarinio paveldo išsaugojimo istorijos pradžią, A. Mikšienė priminė, kad viskas prasidėjo nuo moliūgų sirupo recepto, kurį jai atskleidė Hildegard Spalvienė. Vėliau iš šios moters etninės kultūros specialistė sužinojo dar apie 50 įvairiausių kulinarinio paveldo patiekalų receptų. Taip ir kilo idėja juos įamžinti.
A. Mikšienė pradėjo domėtis Pagėgių krašte gyvenusių lietuvininkų mitybos ypatumais. Ji vyko pas šeimininkes, kurios receptus sužinojo iš savo giminaičių, kulinarines žinias perduodavusių iš kartos į kartą. Autentiški receptai pateikti naujajame leidinyje ir įrašyti diktofonu.
Knygoje apie Pagėgių krašto lietuvininkų valgius pateikti 96 receptai, kuriais pasidalijo H. Spalvienė, Ona Paldavičienė, Edita Svarienė, Irmgard Gerulytė, Zita Bergner.
Leidinyje prie aprašytų patiekalų pateiktos ir kai kurių valgių nuotraukos.
Išleis dar vieną
Pristatymo metu A. Mikšienė dėkojo pagėgiškėms, kurios prisidėjo įamžinant senuosius lietuvininkų valgius ir juos pagaminusios nufotografavo. Ji dėkojo Ilonai Meirei, Ritai Vidraitei, Svetlanai Jašinskienei, Vitalijai Golovko.
„Receptus renku jau daugelį metų. Pamenu, dar net Pagėgių kultūros centre nedirbau, bet sutikusi senyvo amžiaus šio krašto gyventoją būtinai paklausdavau ją apie kulinarinį paveldą. Pas receptų pateikėjus tekdavo dažnai apsilankyti, mat ir po pokalbio jie prisimindavo vis kažką naujo. Džiugu, kad pateikusieji gaminių receptų yra šio krašto senbuviai, tad perduodamos žinios yra autentiškos“, – sakė A. Mikšienė.
Jos veikla saugant kulinarinį paveldą nenutrūks, nes kitam jos projektui Kultūros ministerija jau skyrė 4,5 tūkst. Eur finansavimą. Šios lėšos bus panaudotos dar vienai panašiai knygai išleisti, mat pirmajame leidinyje nesutilpo visi A. Mikšienės surinkti autentiškų šio krašto patiekalų receptai.
Planuojama kartu su antru kulinarinio paveldo leidiniu įrašyti ir kompaktinę plokštelę, kurioje bus receptų pateikėjų pasakojimai. Šis originalus sprendimas turėtų būti ir patogus, mat knygoje aprašytus patiekalus bus galima gaminti klausantis įrašo iš kompaktinės plokštelės.

Simonas SKUTULAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip atrasti kokybišką sausą maistą šunims?

Šiuolaikinėje rinkoje gausu įvairių rūšių sauso šunų maisto. Tai sudaro pagrindą dvejoti, kaip rasti tą tinkamą. Tiesa, yra šeimininkų, kurie sauso maisto net neduoda savo augintiniams, tačiau anot specialistų, šuo turi gauti bent šiek tiek sauso maisto davinio. Kas tinka vienam, nereiškia, kad tiks kitam Reikia pripažinti faktą, kad šunys, kaip ir  žmonės yra skirtingi, todėl renkantis maistą, kiekvienas turi savo savitą skonį. Sausas maistas mylimiems šunims gali būti pagamintas iš įvairių maisto produktų: nuo elnienos iki daržovių, todėl atrasti

Nuo 2024 m. visuomeninius pastatus siūloma statyti iš medienos ir organinių medžiagų

Nuo 2024 m. visuomeninius pastatus siūloma statyti iš medienos ir organinių medžiagų, kurios sudarytų 50 proc. viso statinio statybos medžiagų. Tai nurodyta Aplinkos ministerijos darbo grupės dėl organinių ir medienos statybos medžiagų visuomeninių pastatų statybai pateiktoje ataskaitoje. Joje taip pat pažymėta galimybė tokius pastatus statyti aukštesnius, nei kad dabar numato teisės aktai. Balandžio mėnesį suformuotos darbo grupės ataskaitoje pateiktas veiksmų planas tikslui pasiekti – statyti statinius iš atsinaujinančių išteklių (organinių, medinių) konstrukcijų, kurios sudarytų 50 proc. statybinių medžiagų. Nors šiuo

Lietuvos paštas planuoja dvigubai išplėsti paštomatų tinklą

Lietuvos paštas paskelbė viešąjį konkursą, kuriuo planuoja įsigyti iki 280 naujų paštomatų. Įgyvendinant paštomatų plėtrą, ateinančiais metais bus įrengta 80 naujų LP EXPRESS paštomatų, o likusią įrangą planuojama įsigyti iki 2025 metų. „Jau kelis metus stebime tendenciją, kai siunčiamų daiktų kiekis auga, o laiškų – mažėja. Pandemijos laikotarpiu visuomenės apsipirkimo bei siuntimo įpročiai dar sparčiau keitėsi – stipriai augo siuntų segmentas. Klientai ypač pamėgo paštomatus kaip greitą, patogų ir aplinkai draugiškesnį siuntimo būdą. Prognozuojame, kad tokie siuntimo įpročiai išliks ir

Ligonių kasos vaiko sveikatos pažymėjimais ragina pasirūpinti iš anksto

Nors iki naujų mokslo metų pradžios dar geras mėnuo, ligonių kasos jau dabar primena tėvams apie būtinybę atlikti profilaktinę vaikų sveikatos patikrą. Vizito pas šeimos gydytojus raginama neatidėlioti, nes rudenį prie medikų kabinetų gali nutįsti pasitikrinti atėjusiųjų eilės. Kasmet profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis sudariusiose gydymo įstaigose mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės – jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos

Taip pat skaitykite