Liepos liūtys Lietuvoje sukėlė pasėlių nuostolių už daugiau kaip 7 mln. eurų

Liepos 12 dieną visoje Lietuvoje iškritęs gausus kritulių kiekis pažeidė pasėlių laukus ir juose pridarė daugiau kaip 7 mln. eurų nuostolių.

Pažeista per 100 tūkst. ha pasėlių

Martynas Rusteika, pasėlių savidraudos fondo vadovas.

 

„Kai per vieną dieną iškrito dviejų mėnesių kritulių norma, sulaukėme daugiau kaip 1500 ūkininkų pranešimų apie nuniokotus pasėlių laukus. Pažeistas plotas sudaro daugiau kaip 100 tūkst. hektarų ir jis nuolat didėja. 75 proc. visų atvejų krituliai pažeidė javų laukus, 15 proc. – rapsų laukus. Beveik 10 proc. žalų užregistravome ankštinių augalų plotuose, taip pat sulaukėme ūkininkų pranešimų apie  pažeistus atskirus bulvių, cukrinių runkelių, burokėlių ir kukuruzų laukus“, – neįprastą situaciją apžvelgia tarptautinio pasėlių savidraudos fondo „Vereinigte Hagel“ Lietuvos filialo vadovas Martynas Rusteika.

Vertinant pagal augalų rūšis, labiausiai nukentėjo žieminiai kviečiai (72 tūkst. hektarų) ir vasariniai miežiai (daugiau kaip 10 tūkst hektarų).

Daugiausiai pažeistų pasėlių atvejų užfiksuota Šiaulių apskrityje – čia gauta apie 500 pranešimų, Marijampolės apskrityje – 360 pažeidimų, Kauno apskrityje – 310 pranešimų ir Panevėžio apskrityje – 160 ūkininkų pranešimų apie pažeistus pasėlių laukus.

Labiausiai nukentėjo šių rajonų ūkininkų derlius: Joniškio rajone pažeista daugiau kaip 13 tūkst. hektarų pasėlių plotų, Šakių rajone – daugiau kaip 12 tūkst. hektarų, Kėdainių ir Pakruojo rajonuose po daugiau kaip 8,5 tūkst hektarų, Panevėžio bei Šiaulių rajonuose – po daugiau kaip 6,5 tūkst hektarų.

Nuostolius kompensuos

Šiuo metu kartu su Lietuvos žalų ekspertais laukus apžiūri iš Vokietijos atvykę žalų ekspertai ir revizoriai, siekiantys kuo greičiau ir tiksliau įvertinti žemdirbių patirtus nuostolius ir juos kompensuoti.

„Matome didžiulius liūčių sukeltus pažeidimus pasėlių laukuose. Dažno ūkininko laukuose pažeista daugiau kaip pusė visų pasėlių. Tai yra didžiulė netektis ūkininkams. Dėl to neišvengiamai išaugs grūdų ir jų produktų kainos“, –  sako Lietuvos žemdirbius aplankęs tarptautinio pasėlių savidraudos fondo  „Vereinigte Hagel“ valdybos narys Thomas Gehrke.

Daugiau kaip pusę derliaus per liepos liūtis praradęs Joniškio ŽŪB „Bučiūnai“ direktorius Gintaras Rudis taip pat prognozuoja, kad šalia pasaulyje fiksuojamo bendro grūdų brangimo pridėjus šiuos gamtos stichijų sukeltus nuostolius – tai tikrai atsilieps produktų kainoms parduotuvių lentynose.

„Dalis mūsų pasėlių pažeista visiškai, dalis grūdų dar tiks pašarams. Likę geros kokybės maistiniai grūdai tikrai brangs, kartu kils ir miltinių gaminių kainos. Gamta – nenuspėjama, o mūsų augalininkystės verslas yra po atviru dangumi, todėl šią riziką dalinamės su kitais Europos ūkininkais ir pasėlius būtinai draudžiame“, – situaciją vertina vienas labiausiai nukentėjusių ŽŪB „Bučiūnai“ direktorius G. Rudis.

Vokietijos savidraudos fondas „Vereinigte Hagel“ dirba jau 198 metus, turi 10 filialų ir daugiau kaip 100 tūkst. narių 10-yje Europos Sąjungos šalių – Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Danijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Belgijoje, Liuksemburge, Kroatijoje ir Italijoje. Tarptautinis ūkininkų susivienijimas leis efektyviai kompensuoti Lietuvos ūkininkų patirtus gamtos stichijų sukeltus nuostolius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite