Liepos liūtys Lietuvoje sukėlė pasėlių nuostolių už daugiau kaip 7 mln. eurų

Liepos 12 dieną visoje Lietuvoje iškritęs gausus kritulių kiekis pažeidė pasėlių laukus ir juose pridarė daugiau kaip 7 mln. eurų nuostolių.

Pažeista per 100 tūkst. ha pasėlių

Martynas Rusteika, pasėlių savidraudos fondo vadovas.

 

„Kai per vieną dieną iškrito dviejų mėnesių kritulių norma, sulaukėme daugiau kaip 1500 ūkininkų pranešimų apie nuniokotus pasėlių laukus. Pažeistas plotas sudaro daugiau kaip 100 tūkst. hektarų ir jis nuolat didėja. 75 proc. visų atvejų krituliai pažeidė javų laukus, 15 proc. – rapsų laukus. Beveik 10 proc. žalų užregistravome ankštinių augalų plotuose, taip pat sulaukėme ūkininkų pranešimų apie  pažeistus atskirus bulvių, cukrinių runkelių, burokėlių ir kukuruzų laukus“, – neįprastą situaciją apžvelgia tarptautinio pasėlių savidraudos fondo „Vereinigte Hagel“ Lietuvos filialo vadovas Martynas Rusteika.

Vertinant pagal augalų rūšis, labiausiai nukentėjo žieminiai kviečiai (72 tūkst. hektarų) ir vasariniai miežiai (daugiau kaip 10 tūkst hektarų).

Daugiausiai pažeistų pasėlių atvejų užfiksuota Šiaulių apskrityje – čia gauta apie 500 pranešimų, Marijampolės apskrityje – 360 pažeidimų, Kauno apskrityje – 310 pranešimų ir Panevėžio apskrityje – 160 ūkininkų pranešimų apie pažeistus pasėlių laukus.

Labiausiai nukentėjo šių rajonų ūkininkų derlius: Joniškio rajone pažeista daugiau kaip 13 tūkst. hektarų pasėlių plotų, Šakių rajone – daugiau kaip 12 tūkst. hektarų, Kėdainių ir Pakruojo rajonuose po daugiau kaip 8,5 tūkst hektarų, Panevėžio bei Šiaulių rajonuose – po daugiau kaip 6,5 tūkst hektarų.

Nuostolius kompensuos

Šiuo metu kartu su Lietuvos žalų ekspertais laukus apžiūri iš Vokietijos atvykę žalų ekspertai ir revizoriai, siekiantys kuo greičiau ir tiksliau įvertinti žemdirbių patirtus nuostolius ir juos kompensuoti.

„Matome didžiulius liūčių sukeltus pažeidimus pasėlių laukuose. Dažno ūkininko laukuose pažeista daugiau kaip pusė visų pasėlių. Tai yra didžiulė netektis ūkininkams. Dėl to neišvengiamai išaugs grūdų ir jų produktų kainos“, –  sako Lietuvos žemdirbius aplankęs tarptautinio pasėlių savidraudos fondo  „Vereinigte Hagel“ valdybos narys Thomas Gehrke.

Daugiau kaip pusę derliaus per liepos liūtis praradęs Joniškio ŽŪB „Bučiūnai“ direktorius Gintaras Rudis taip pat prognozuoja, kad šalia pasaulyje fiksuojamo bendro grūdų brangimo pridėjus šiuos gamtos stichijų sukeltus nuostolius – tai tikrai atsilieps produktų kainoms parduotuvių lentynose.

„Dalis mūsų pasėlių pažeista visiškai, dalis grūdų dar tiks pašarams. Likę geros kokybės maistiniai grūdai tikrai brangs, kartu kils ir miltinių gaminių kainos. Gamta – nenuspėjama, o mūsų augalininkystės verslas yra po atviru dangumi, todėl šią riziką dalinamės su kitais Europos ūkininkais ir pasėlius būtinai draudžiame“, – situaciją vertina vienas labiausiai nukentėjusių ŽŪB „Bučiūnai“ direktorius G. Rudis.

Vokietijos savidraudos fondas „Vereinigte Hagel“ dirba jau 198 metus, turi 10 filialų ir daugiau kaip 100 tūkst. narių 10-yje Europos Sąjungos šalių – Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Danijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Belgijoje, Liuksemburge, Kroatijoje ir Italijoje. Tarptautinis ūkininkų susivienijimas leis efektyviai kompensuoti Lietuvos ūkininkų patirtus gamtos stichijų sukeltus nuostolius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Gydytojai rekomenduoja hidrolizuotą kolageną. Kas tai?

Apie kolageno papildus ir jų naudą girdėjo daugelis. Tačiau ne visiems pažįstamas hidrolizuotas kolagenas, kurio sudėtyje gausu aukščiausios kokybės I, II ir III tipo kolageno peptidų. Kuo ypatingas šis papildas ir ką žinoti apie jo vartojimą? Atsakome! Kokybiškas maisto papildas Hidrolizuotas kolagenas, paprastai išgaunamas iš galvijų, yra populiarus miltelių formos papildas, kuris nuo kitų kolageno papildų skiriasi savo forma, bet ne veiksmingumu. Šios rūšies kolagenas suskaidomas į mažesnius peptidus, kad būtų lengviau įsisavinamas, todėl jis labai efektyviai veikia odos sveikatą,

Geriausios antklodės visiems metų laikams. Kaip išsirinkti?

Antklodės yra svarbi miego dalis, daranti įtaką ne tik komfortiškam miegui, bet ir bendrai gyvenimo gerovei. Pasirinkus tinkamą antklodę, ypač vilnonę, galima pagerinti miego kokybę ir savijautą visais metų laikais. Vilnonės antklodės yra ypač vertinamos dėl jų natūralių savybių, kurios suteikia šilumą, reguliuoja drėgmės lygį ir leidžia odai kvėpuoti. Vilna yra gamtos duota medžiaga, turinti  puikias izoliacines savybes. Tai reiškia, kad vilnonė antklodė gali suteikti šilumos, kai reikia, tačiau tuo pat metu gali būti naudojama visais metų laikais, reguliuojant kūno

Patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkant rankinę vyrui?

Laikai, kai vyrai buvo santūrūs dėl aksesuarų, seniai praėjo. Vis labiau populiarėja tokie vyriški aksesuarai kaip elegantiškas laikrodis, sąsagos, krepšys ar rankinė. Tinkamai priderinti prie stiliaus ir progos suteikia vyriško charakterio ir elegancijos.   Vyriška odinė rankinė per petį yra praktiškas ir stilingas aksesuaras, galintis papildyti bet kurio vyro garderobą. Renkantis tokią rankinę, svarbu atkreipti dėmesį į keletą svarbių aspektų, kurie padės išsirinkti kokybišką ir ilgalaikį gaminį. Atkreipkite dėmesį į odos kokybę. Aukštos kokybės oda yra patvari, atspari dėvėjimuisi ir

Šilutės ligoninėje atnaujinta įranga akių ligų diagnostikai

Konsultacinės poliklinikos akių ligų kabinetas pasipildė šiuolaikišku, išskirtines diagnostines galimybes turinčiu optiniu koherentiniu tomografu. Akių vidines struktūras (visus tinklainės sluoksnius) leidžiantis pamatyti prietaisas gerokai pagerina ankstyvąją akių ligų diagnostiką ir gydymą. Neskausmingas prietaisas Nuo šiol pacientams, sergantiems glaukoma, geltonosios dėmės degeneracija, diabetine retinopatija ir kitomis akių ligomis, nereikės vykti į kitus miestus, norint patikslinti diagnozę ir atlikti tyrimą. Šis neinvazinis, šviesos metodu pagrįstas tyrimas neturi jokių skausmingų pojūčių, yra saugus, patogus ir atliekamas per trumpą laiką (nuo 5 iki 10

Taip pat skaitykite