Liepos liūtys Lietuvoje sukėlė pasėlių nuostolių už daugiau kaip 7 mln. eurų

Liepos 12 dieną visoje Lietuvoje iškritęs gausus kritulių kiekis pažeidė pasėlių laukus ir juose pridarė daugiau kaip 7 mln. eurų nuostolių.

Pažeista per 100 tūkst. ha pasėlių

Martynas Rusteika, pasėlių savidraudos fondo vadovas.

 

„Kai per vieną dieną iškrito dviejų mėnesių kritulių norma, sulaukėme daugiau kaip 1500 ūkininkų pranešimų apie nuniokotus pasėlių laukus. Pažeistas plotas sudaro daugiau kaip 100 tūkst. hektarų ir jis nuolat didėja. 75 proc. visų atvejų krituliai pažeidė javų laukus, 15 proc. – rapsų laukus. Beveik 10 proc. žalų užregistravome ankštinių augalų plotuose, taip pat sulaukėme ūkininkų pranešimų apie  pažeistus atskirus bulvių, cukrinių runkelių, burokėlių ir kukuruzų laukus“, – neįprastą situaciją apžvelgia tarptautinio pasėlių savidraudos fondo „Vereinigte Hagel“ Lietuvos filialo vadovas Martynas Rusteika.

Vertinant pagal augalų rūšis, labiausiai nukentėjo žieminiai kviečiai (72 tūkst. hektarų) ir vasariniai miežiai (daugiau kaip 10 tūkst hektarų).

Daugiausiai pažeistų pasėlių atvejų užfiksuota Šiaulių apskrityje – čia gauta apie 500 pranešimų, Marijampolės apskrityje – 360 pažeidimų, Kauno apskrityje – 310 pranešimų ir Panevėžio apskrityje – 160 ūkininkų pranešimų apie pažeistus pasėlių laukus.

Labiausiai nukentėjo šių rajonų ūkininkų derlius: Joniškio rajone pažeista daugiau kaip 13 tūkst. hektarų pasėlių plotų, Šakių rajone – daugiau kaip 12 tūkst. hektarų, Kėdainių ir Pakruojo rajonuose po daugiau kaip 8,5 tūkst hektarų, Panevėžio bei Šiaulių rajonuose – po daugiau kaip 6,5 tūkst hektarų.

Nuostolius kompensuos

Šiuo metu kartu su Lietuvos žalų ekspertais laukus apžiūri iš Vokietijos atvykę žalų ekspertai ir revizoriai, siekiantys kuo greičiau ir tiksliau įvertinti žemdirbių patirtus nuostolius ir juos kompensuoti.

„Matome didžiulius liūčių sukeltus pažeidimus pasėlių laukuose. Dažno ūkininko laukuose pažeista daugiau kaip pusė visų pasėlių. Tai yra didžiulė netektis ūkininkams. Dėl to neišvengiamai išaugs grūdų ir jų produktų kainos“, –  sako Lietuvos žemdirbius aplankęs tarptautinio pasėlių savidraudos fondo  „Vereinigte Hagel“ valdybos narys Thomas Gehrke.

Daugiau kaip pusę derliaus per liepos liūtis praradęs Joniškio ŽŪB „Bučiūnai“ direktorius Gintaras Rudis taip pat prognozuoja, kad šalia pasaulyje fiksuojamo bendro grūdų brangimo pridėjus šiuos gamtos stichijų sukeltus nuostolius – tai tikrai atsilieps produktų kainoms parduotuvių lentynose.

„Dalis mūsų pasėlių pažeista visiškai, dalis grūdų dar tiks pašarams. Likę geros kokybės maistiniai grūdai tikrai brangs, kartu kils ir miltinių gaminių kainos. Gamta – nenuspėjama, o mūsų augalininkystės verslas yra po atviru dangumi, todėl šią riziką dalinamės su kitais Europos ūkininkais ir pasėlius būtinai draudžiame“, – situaciją vertina vienas labiausiai nukentėjusių ŽŪB „Bučiūnai“ direktorius G. Rudis.

Vokietijos savidraudos fondas „Vereinigte Hagel“ dirba jau 198 metus, turi 10 filialų ir daugiau kaip 100 tūkst. narių 10-yje Europos Sąjungos šalių – Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Danijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Belgijoje, Liuksemburge, Kroatijoje ir Italijoje. Tarptautinis ūkininkų susivienijimas leis efektyviai kompensuoti Lietuvos ūkininkų patirtus gamtos stichijų sukeltus nuostolius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tradicinėje Vydūno atminimo konferencijoje dėmesys skirtas karo tematikai

Rugpjūčio 4 dieną įvykusioje konferencijoje „Vydūnas: kada karų nebebus“ daug dėmesio skirta karo tematikai, jo kilimo priežasčių apžvalgai ir pan. Tema pasirinkta neatsitiktinai – Mažosios Lietuvos šviesuolis, filosofas Vydūnas šiai temai skyrė taip pat nemažai dėmesio. Vydūno vardu pavadintoje Pagėgių bibliotekoje kasmet tradiciškai buriasi šio šviesuolio idėjas vertinantys ar propaguojantys entuziastai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Rugpjūčio pirmąją savaitę Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka bei Vydūno draugija organizuoja konferenciją, kurios metu aptariami svarbiausi per pastaruosius metus nuveikti

Norinčių modernizuoti savo individualų namą iš Šilutės rajono – tik 32

Šiemet paraiškų gauti finansavimą už gyvenamųjų namų (vieno ar dviejų butų) modernizavimą skaičius išaugo bene dvigubai. APVA gavo beveik 1300 paraiškų už daugiau kaip 11 mln. eurų. Iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos lėšų šiai priemonei skirta 10 mln. eurų. „Kalbant apie šio kvietimo rezultatus, pirmiausia džiugina beveik dvigubai išaugęs paraiškų skaičius – praėjusio kvietimo metu buvo gautos 653 paraiškos. Vertinant pastarųjų trijų metų kvietimų rezultatus, tendencijos panašios – norinčių modernizuoti savo individualų namą gyventojų skaičius kasmet auga“, –

Tarptautinė tautos diena      

Rugpjūčio 9 d. minima Tarptautinė pasaulio vietinių tautų diena. 1992 m. rugpjūčio 9 d. pirmą kartą įvyko tautų darbo grupių susirinkimas dėl žmonių teisių apsaugos. Tarptautinę tautos dieną paskelbė minėtina diena Jungtinių tautų organizacija 1994 m. gruodžio 23 d. Ši diena skirta ginti vietinių tautų – čiabuvių teises. Čiabuviai, dar vadinami aborigenais, autochtonais – tai senieji vietiniai tam tikros vietovės žmonės, tebegyvenantys arba gyvenę toje teritorijoje iki dabartinių gyventojų įsikūrimo. Čiabuvių bendruomenės laikosi savitų tradicijų, išsiskiria iš visos visuomenės. Tokios

Už pareigūnų žeminimą socialiniuose tinkluose gresia baudos

Policijos pareigūnai, dirbdami savo darbą, sulaukia ne tik šiltų padėkos žodžių. Vis dar pasitaiko drąsuolių, nevengiančių įžeidinėti pareigūnus. Antai socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Kur stovi trikojis Šilutėje“ buvo patalpinti du įrašai, žeminantys policijos pareigūnus. Labai drąsi 27-erių socialinių tinklų lankytoja ir iškalbingas 59-erių vyriškis savo veiksmais įžeidė ne tik policijos pareigūnų garbę ir orumą, bet ir padarė administracinius nusižengimus, numatytus Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 508 straipsnyje (Statutinio valstybės tarnautojo, karo policijos ar žvalgybos pareigūno garbės ir orumo pažeminimas). Už

Taip pat skaitykite