Laučių kaimą semia vanduo

Tokią žinią „Pamariui“ pranešė Laučių kaimo, Šilutės sen., gyventojas Virginijus Gudauskas, vakar paskambinęs į redakciją ir pakvietęs atvykti. Po pietų į Laučius vykome su Šilutės rajono savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėju Povilu Budvyčiu ir Šilutės seniūno pavaduotoju Algirdu Ivanausku.

Į Laučių kaimą skubiai vyko Šilutės seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas (dešinėje) ir Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis.

Per 20 Laučių kaimo gyventojų jau laukė Ąžuolo gatvėje, kuri driekiasi ant kalnelio kaime. 80 metų Ona Mauricienė rodė vandens balas kieme, šalia trobos, kvietė pasižiūrėti į vandens pilną nuotekų šulinį, o į tvartą sakė be guminių batų neįeinanti. Toks pat vaizdas kaimyno Vinco Mockaus sodyboje, per vandens balas ir įmirkusią žemę vaikšto Virginijus Gudauskas, kiti gyventojai. Petro Majausko sodyboje radosi „tvenkinys“, šalia rąstai, prie kurių nežinia kada būsią galima prieiti. Vyrai bandę ieškoti vandens surinktuvų, net kai kur kasę. Ko gero, užneštos, užsikimšusios melioracijos sistemos, tad vanduo kaupiasi per įmirkusią žemę, per pieveles, net per kiemus negalima pereiti, kojos klimpsta.
Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis su vyrais žiūrėjo atsivežtus kaimo senutėlaičius planus, kur galėtų būti vandens rinktuvai. Vyrai apžiūrėjo galimas rinktuvų vietas. Anot P. Budvyčio, kitą savaitę, jeigu pavyks susitarti su „Šilutės polderių“ bendrove, jos darbininkai, atsigabenę ekskavatorių, bandys atkasti vandens rinktuvus, galbūt pravalyti. Ąžuolo gatvės sodybos ir aplinkiniai kiemai yra ant kalniuko, tad vandenį nuo jo, jeigu pagelbėtų valymas, pavyktų nuleisti į daubą.
P. Budvyčiui ir Šilutės seniūno pavaduotojui Algirdui Ivanauskui teko išgirsti piktų žodžių: per vandenį, balas, purvą braidantys gyventojai piktu minėjo rajono ir visą kitą valdžią, kad nesirūpina, nepadeda, tik per rinkimus suvažiuoja. Kaip gyventi, kai nuotekų šuliniai pilnutėliai, negalima naudotis namie nei tualetu, nei vonia ar dušu, nei šeimininkauti virtuvėje. Iš šalia P. Majausko sodybos susikaupusį vandenį, kuris primena didelį tvenkinį, bandyta siurbti ir išvežti. Nepadeda. Mat dar vis palyja, o jeigu lietaus dar bus, Laučių kaimas atrodys kaip potvynio zona.

Laučių kaimo gyventojai, kurių susirinko arti poros dešimčių, negailėjo piktų žodžių visiems, kurių pagalbos šaukiasi ir nesulaukia.

Laučių kaimo gyventojai, kurių susirinko arti poros dešimčių, negailėjo piktų žodžių visiems, kurių pagalbos šaukiasi ir nesulaukia.

Panašus vaizdas kaimo dalyje arčiau kelio iš Šilutės į Žemaičių Naumiestį. Vasaros, Mažosios gatvių sodybos irgi vandeny: kiemai, daržai, pievelės. Kur koją dėsi, ten sunkiai ištrauksi. Čia gyvena Laučių kaimo bendruomenės pirmininkė Sonata Dauskartė. Moteris labai nusiminusi, tačiau nei jai, nei susirinkusiems vyrams gerų žinių nebuvo. P. Budvytis sakė, kad šios kaimo dalies melioracijos įrenginių jokio plano nėra. Bandys ieškoti, tačiau ūkių laikais niekas tokių dokumentų nekaupė, neišsaugojo. Kai pavasarį vandens neliks, galbūt būsią galima ieškoti rinktuvų vietos.
Laučių kaimo žmonės pasakojo, jog vargsta jau dvejus metus. Bandę ieškoti ir prašę senų melioracijos įrenginių planų, bet kur tau… Štai šis akmuo – į Savivaldybės daržą. Jeigu žmogus atvažiuoja ir prašo surasti seną planą, galbūt vertėtų pajudinti pirštą, atitrauktą nuo puodelio kavos… Deja.
Visos Lietuvos bėda
P. Budvytis sakė, kad šiemet melioracijai numatyta 285 tūkst. Eur. 10 procentų šios sumos galima skirti avarijoms gyvenvietėse likviduoti, dar tiek pat – apsemtoms žemėms gelbėti. Likusi suma skirta vandens griovių priežiūrai, valymui, pralaidoms, užtvankoms tvarkyti. Rajone yra 85 tūkst. hektarų melioruotų plotų. Visa įranga pasenusi, subyrėjusi. Daugelyje gyvenviečių, kaimų nauji namai statyti kaip papuola, o melioracijos trasomis, rinktuvais, kita įranga imta domėtis tik nuo 2004 metų, kai jau tekdavo statybą derinti, kad nesudarkytų melioracijos trasų, kitos įrangos. Atsitiko taip, kad senutėlė melioracijos įranga ne tik subyrėjo, nes nieko amžino nėra, bet ir buvo sugadinta statybų metu. Vėliau, užaugus medžiams, jų šaknys irgi labai pakenkė šiems įrenginiams.
Kad vanduo telkšo soduose, daržuose, kiemuose, tvartuose, namų rūsiuose ir kitur, jau labai dažna naujiena. Esant tokiam menkam finansavimui, ši Lietuvos bėda tik didės.

Stasė SKUTULIENĖ

Vyrai ilgai nagrinėjo seną kaimo melioracijos įrenginių planą ir ėjo ieškoti vietų, kur galėtų būti vandens surinktuvai.

Vyrai ilgai nagrinėjo seną kaimo melioracijos įrenginių planą ir ėjo ieškoti vietų, kur galėtų būti vandens surinktuvai.

Vienas komentaras

  • Gyvenes ten

    Ta dalis už tilto tai pačiu žmoniu aplaidumas nes pakelėse budavo grioveliai kurie jau kaip pokario apkasai išnyke o sausinimo sistema “proto bokštai ” savo statybu pečiamais statiniais sugriovė. Senoji gyvenvietė tai visa pelkėta teritorija seniau buvo ten ir vasara gera pusmetri pakasus vanduo sunktis pradeda,pas ko ten garaže duobė yra ?, vadinasi ir vandens joje yra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilutės rajone pastatyti tekstilės konteineriai. Kur jie?

Šilutės rajono savivaldybė gyventojus informuoja, kad ir Šilutės rajone pagaliau bus tekstilės konteineriai, į kuriuos galima išmesti nenaudojamus ir nereikalingus tekstilės gaminius. Tekstilės konteinerių statymo vietos: Šilutės seniūnija, Lietuvininkų g. 17; PC „IKI“, Dariaus ir Girėno g. 11, Šilutė; Autobusų stotis, Tilžės g. 22, Šilutė; Geležinkelio g. 4, Šilutė; Dzūkų g. 24, Šilutė; Tilžės g. 59, Verdainės k. (VIADA degalinėje); Mokyklos g. 6, Laučių k.; Beržų g., Macikų k. (prie autobusų stotelės); Santakos g. 2, Pagrynių k.; Miško g. 22,

Pareigūnai pateko į avariją

Tauragės apskrities VPK informuoja apie įvykius Šilutės rajone. Kaimyninėje Pagėgių savivaldybėje į avariją pateko pareigūnai. Spalio 6 d. po pietų  Pagėgių sav., kelio Kaunas – Jurbarkas – Klaipėda 122-ajame kilometre, automobilis „Audi S5“, vairuojamas trisdešimtmečio vyro, išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir susidūrė su tarnybiniu automobiliu „Škoda Octavia“, kurį vairavo tarnybos metu neuniformuotas Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės pareigūnas. Eismo įvykio metu sužaloti abu vairuotojai bei „Škoda Octavia“ kartu važiavęs Kybartų užsieniečių registracijos centro pareigūnas. Pareigūnai, jiems suteikus medicinos

Gyventojams – kompensacijos už taršių šildymo katilų keitimą

Energetikos ministerija informuoja, kad neprijungtų prie centrinio šildymo sistemos daugiabučių namų gyventojai ir individualių gyvenamųjų namų savininkai, norintys pasikeisti iškastiniu kuru kūrenamus katilus į netaršius šildymo įrenginius, jau gali teikti paraiškas paramai gauti. Šiems metams iš Klimato kaitos programos tam skirta net 25 mln. eurų. Antrajam kvietimui, kurį spalio 3 d. paskelbė Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), suplanuota 15,3 mln. eurų. Maksimali paramos suma pareiškėjui siekia 14,5 tūkst. eurų, vidutiniškai ji sudaro 2,7 tūkst. eurų. Gamtines dujas, dyzelinį krosnių kurą,

Vydūno bibliotekoje – knygos „Bericht aus dem Leben: Kunigo Franz Adomat atsiminimai“ sutiktuvės

Rudenišką 2022 m. rugsėjo 29 d. vakarą Pagėgių sav. Vydūno viešosios bibliotekos bendruomenė  kraštiečius kvietė iš arčiau susipažinti su Pagėgių krašto istorija bei su čia gyvenimo brydę palikusiomis asmenybėmis. Vienas tokių iškilių asmenų – Rytų Prūsijos gyventojas, liuteronų kunigas Franz Adomat. Jo autentiškas autobiografinis pasakojimas sugulė į knygą „Bericht aus dem Leben: Kunigo Franz Adomat atsiminimai“. Daug žinių apie Žukus Šį leidinį sudarė ir redagavo Žukų evangelikų liuteronų parapijos pirmininkas, bažnyčios istorijos žinovas kraštietis Raimondas Genutis. Susirinkusiesiems jį pristatė bibliotekos

Taip pat skaitykite