Laučių kaimą semia vanduo

Tokią žinią „Pamariui“ pranešė Laučių kaimo, Šilutės sen., gyventojas Virginijus Gudauskas, vakar paskambinęs į redakciją ir pakvietęs atvykti. Po pietų į Laučius vykome su Šilutės rajono savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėju Povilu Budvyčiu ir Šilutės seniūno pavaduotoju Algirdu Ivanausku.

Į Laučių kaimą skubiai vyko Šilutės seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas (dešinėje) ir Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis.

Per 20 Laučių kaimo gyventojų jau laukė Ąžuolo gatvėje, kuri driekiasi ant kalnelio kaime. 80 metų Ona Mauricienė rodė vandens balas kieme, šalia trobos, kvietė pasižiūrėti į vandens pilną nuotekų šulinį, o į tvartą sakė be guminių batų neįeinanti. Toks pat vaizdas kaimyno Vinco Mockaus sodyboje, per vandens balas ir įmirkusią žemę vaikšto Virginijus Gudauskas, kiti gyventojai. Petro Majausko sodyboje radosi „tvenkinys“, šalia rąstai, prie kurių nežinia kada būsią galima prieiti. Vyrai bandę ieškoti vandens surinktuvų, net kai kur kasę. Ko gero, užneštos, užsikimšusios melioracijos sistemos, tad vanduo kaupiasi per įmirkusią žemę, per pieveles, net per kiemus negalima pereiti, kojos klimpsta.
Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis su vyrais žiūrėjo atsivežtus kaimo senutėlaičius planus, kur galėtų būti vandens rinktuvai. Vyrai apžiūrėjo galimas rinktuvų vietas. Anot P. Budvyčio, kitą savaitę, jeigu pavyks susitarti su „Šilutės polderių“ bendrove, jos darbininkai, atsigabenę ekskavatorių, bandys atkasti vandens rinktuvus, galbūt pravalyti. Ąžuolo gatvės sodybos ir aplinkiniai kiemai yra ant kalniuko, tad vandenį nuo jo, jeigu pagelbėtų valymas, pavyktų nuleisti į daubą.
P. Budvyčiui ir Šilutės seniūno pavaduotojui Algirdui Ivanauskui teko išgirsti piktų žodžių: per vandenį, balas, purvą braidantys gyventojai piktu minėjo rajono ir visą kitą valdžią, kad nesirūpina, nepadeda, tik per rinkimus suvažiuoja. Kaip gyventi, kai nuotekų šuliniai pilnutėliai, negalima naudotis namie nei tualetu, nei vonia ar dušu, nei šeimininkauti virtuvėje. Iš šalia P. Majausko sodybos susikaupusį vandenį, kuris primena didelį tvenkinį, bandyta siurbti ir išvežti. Nepadeda. Mat dar vis palyja, o jeigu lietaus dar bus, Laučių kaimas atrodys kaip potvynio zona.

Laučių kaimo gyventojai, kurių susirinko arti poros dešimčių, negailėjo piktų žodžių visiems, kurių pagalbos šaukiasi ir nesulaukia.

Laučių kaimo gyventojai, kurių susirinko arti poros dešimčių, negailėjo piktų žodžių visiems, kurių pagalbos šaukiasi ir nesulaukia.

Panašus vaizdas kaimo dalyje arčiau kelio iš Šilutės į Žemaičių Naumiestį. Vasaros, Mažosios gatvių sodybos irgi vandeny: kiemai, daržai, pievelės. Kur koją dėsi, ten sunkiai ištrauksi. Čia gyvena Laučių kaimo bendruomenės pirmininkė Sonata Dauskartė. Moteris labai nusiminusi, tačiau nei jai, nei susirinkusiems vyrams gerų žinių nebuvo. P. Budvytis sakė, kad šios kaimo dalies melioracijos įrenginių jokio plano nėra. Bandys ieškoti, tačiau ūkių laikais niekas tokių dokumentų nekaupė, neišsaugojo. Kai pavasarį vandens neliks, galbūt būsią galima ieškoti rinktuvų vietos.
Laučių kaimo žmonės pasakojo, jog vargsta jau dvejus metus. Bandę ieškoti ir prašę senų melioracijos įrenginių planų, bet kur tau… Štai šis akmuo – į Savivaldybės daržą. Jeigu žmogus atvažiuoja ir prašo surasti seną planą, galbūt vertėtų pajudinti pirštą, atitrauktą nuo puodelio kavos… Deja.
Visos Lietuvos bėda
P. Budvytis sakė, kad šiemet melioracijai numatyta 285 tūkst. Eur. 10 procentų šios sumos galima skirti avarijoms gyvenvietėse likviduoti, dar tiek pat – apsemtoms žemėms gelbėti. Likusi suma skirta vandens griovių priežiūrai, valymui, pralaidoms, užtvankoms tvarkyti. Rajone yra 85 tūkst. hektarų melioruotų plotų. Visa įranga pasenusi, subyrėjusi. Daugelyje gyvenviečių, kaimų nauji namai statyti kaip papuola, o melioracijos trasomis, rinktuvais, kita įranga imta domėtis tik nuo 2004 metų, kai jau tekdavo statybą derinti, kad nesudarkytų melioracijos trasų, kitos įrangos. Atsitiko taip, kad senutėlė melioracijos įranga ne tik subyrėjo, nes nieko amžino nėra, bet ir buvo sugadinta statybų metu. Vėliau, užaugus medžiams, jų šaknys irgi labai pakenkė šiems įrenginiams.
Kad vanduo telkšo soduose, daržuose, kiemuose, tvartuose, namų rūsiuose ir kitur, jau labai dažna naujiena. Esant tokiam menkam finansavimui, ši Lietuvos bėda tik didės.

Stasė SKUTULIENĖ

Vyrai ilgai nagrinėjo seną kaimo melioracijos įrenginių planą ir ėjo ieškoti vietų, kur galėtų būti vandens surinktuvai.

Vyrai ilgai nagrinėjo seną kaimo melioracijos įrenginių planą ir ėjo ieškoti vietų, kur galėtų būti vandens surinktuvai.

Vienas komentaras

  • Gyvenes ten

    Ta dalis už tilto tai pačiu žmoniu aplaidumas nes pakelėse budavo grioveliai kurie jau kaip pokario apkasai išnyke o sausinimo sistema „proto bokštai “ savo statybu pečiamais statiniais sugriovė. Senoji gyvenvietė tai visa pelkėta teritorija seniau buvo ten ir vasara gera pusmetri pakasus vanduo sunktis pradeda,pas ko ten garaže duobė yra ?, vadinasi ir vandens joje yra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Po vandeniu atsidūrusio Vilkyčių automobilių sporto komplekso šeimininkai skaičiuoja nuostolius

Šilutės rajone esantis Vilkyčių automobilių sporto kompleksas – vienintelė Lietuvoje trasa, kurioje jau daugelį metų vyksta Europos automobilių autokroso čempionato etapas. Šios varžybos suplanuotos ir šiemet. Jos vyks birželio 8-9 d. Tačiau organizatorių planus ramiai ruoštis varžyboms sujaukė gamta – dalis Vilkyčių automobilių sporto komplekso nukentėjo nuo potvynio. Kebeliuose, ant Veiviržo upės kranto 1987-ais metais Kazimiero Gudžiūno įkurtas automobilių sporto kompleksas kasmet sutraukia tūkstančius automobilių sporto gerbėjų. Čia per metus organizuojamos mažiausiai trejos tarptautinės automobilių kroso ir ralio kroso varžybos.

Bavarijos princas Luitpoldas papasakojo apie giminystės ryšius su Lietuva

Nedaugelis žino, kad Lietuvą ir Vokietijos Bavarijos žemę nuo seno sieja ypatingi santykiai. Istoriniai šaltiniai byloja apie garsiosios Vitelsbachų dinastijos giminystės ryšius su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovų dinastijomis, Aukštutinės Bavarijos Ingolštato universitete studijavo ne vienas Lietuvos didikas, o ant ilgiausios pasaulyje Burghauzeno pilies vartų iki šiol puikuojasi herbas su Vyčio simboliu.   Glaudų Lietuvos ir didžiausios pagal plotą Vokietijos žemės ryšį patvirtina ir Jo Karališkoji Didenybė Bavarijos princas Luitpoldas. Praėjusiais metais jis lankėsi Lietuvoje, kur aptarė verslo klausimus ir

Katyčiuose rasta granata, Šilutėje – gaisras virtuvėje

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasario 22 d. vakare Skvero g., Katyčiuose, rasta rankinė granata. Įvestas planas „Skydas“. Atvykę išminuotojai rastą rankinę granatą išsivežė. Vasario 21 d. per pietus ugniagesiai gelbėtojai gavo pranešimą apie gaisrą daugiabučiame name H. Zudermano gatvėje, Šilutėje. Pranešta, kad bute gaminant maistą užsidegė aliejus. Gaisro metu apdegė virtuvės baldai ir buitinė technika. Aprūko 30 m² lubų ir sienų. Nuo sausio 24 iki vasario 3 d. vyras, gim. 1986

To nebuvo dešimt metų! Dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno HES

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės pralaidų atidarymas nors retas, bet įprastas procesas. Dažniausiai jis vykdomas tuomet, kai vandens debitas yra didesnis už debitą, kurį galima praleisti per hidroagregatus elektros energijos gamybos proceso metu.  Pralaida keletui dienų buvo atidaryta praėjusią savaitę. Paskutinį kartą dėl potvynio Kauno hidroelektrinės pralaida buvo pakelta 2013 m. Pasak „Ignitis gamybos“ gamybos

Taip pat skaitykite