Laučių kaimą semia vanduo

Tokią žinią „Pamariui“ pranešė Laučių kaimo, Šilutės sen., gyventojas Virginijus Gudauskas, vakar paskambinęs į redakciją ir pakvietęs atvykti. Po pietų į Laučius vykome su Šilutės rajono savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėju Povilu Budvyčiu ir Šilutės seniūno pavaduotoju Algirdu Ivanausku.

Į Laučių kaimą skubiai vyko Šilutės seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas (dešinėje) ir Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis.

Per 20 Laučių kaimo gyventojų jau laukė Ąžuolo gatvėje, kuri driekiasi ant kalnelio kaime. 80 metų Ona Mauricienė rodė vandens balas kieme, šalia trobos, kvietė pasižiūrėti į vandens pilną nuotekų šulinį, o į tvartą sakė be guminių batų neįeinanti. Toks pat vaizdas kaimyno Vinco Mockaus sodyboje, per vandens balas ir įmirkusią žemę vaikšto Virginijus Gudauskas, kiti gyventojai. Petro Majausko sodyboje radosi „tvenkinys“, šalia rąstai, prie kurių nežinia kada būsią galima prieiti. Vyrai bandę ieškoti vandens surinktuvų, net kai kur kasę. Ko gero, užneštos, užsikimšusios melioracijos sistemos, tad vanduo kaupiasi per įmirkusią žemę, per pieveles, net per kiemus negalima pereiti, kojos klimpsta.
Kaimo reikalų skyriaus vedėjas Povilas Budvytis su vyrais žiūrėjo atsivežtus kaimo senutėlaičius planus, kur galėtų būti vandens rinktuvai. Vyrai apžiūrėjo galimas rinktuvų vietas. Anot P. Budvyčio, kitą savaitę, jeigu pavyks susitarti su „Šilutės polderių“ bendrove, jos darbininkai, atsigabenę ekskavatorių, bandys atkasti vandens rinktuvus, galbūt pravalyti. Ąžuolo gatvės sodybos ir aplinkiniai kiemai yra ant kalniuko, tad vandenį nuo jo, jeigu pagelbėtų valymas, pavyktų nuleisti į daubą.
P. Budvyčiui ir Šilutės seniūno pavaduotojui Algirdui Ivanauskui teko išgirsti piktų žodžių: per vandenį, balas, purvą braidantys gyventojai piktu minėjo rajono ir visą kitą valdžią, kad nesirūpina, nepadeda, tik per rinkimus suvažiuoja. Kaip gyventi, kai nuotekų šuliniai pilnutėliai, negalima naudotis namie nei tualetu, nei vonia ar dušu, nei šeimininkauti virtuvėje. Iš šalia P. Majausko sodybos susikaupusį vandenį, kuris primena didelį tvenkinį, bandyta siurbti ir išvežti. Nepadeda. Mat dar vis palyja, o jeigu lietaus dar bus, Laučių kaimas atrodys kaip potvynio zona.

Laučių kaimo gyventojai, kurių susirinko arti poros dešimčių, negailėjo piktų žodžių visiems, kurių pagalbos šaukiasi ir nesulaukia.

Laučių kaimo gyventojai, kurių susirinko arti poros dešimčių, negailėjo piktų žodžių visiems, kurių pagalbos šaukiasi ir nesulaukia.

Panašus vaizdas kaimo dalyje arčiau kelio iš Šilutės į Žemaičių Naumiestį. Vasaros, Mažosios gatvių sodybos irgi vandeny: kiemai, daržai, pievelės. Kur koją dėsi, ten sunkiai ištrauksi. Čia gyvena Laučių kaimo bendruomenės pirmininkė Sonata Dauskartė. Moteris labai nusiminusi, tačiau nei jai, nei susirinkusiems vyrams gerų žinių nebuvo. P. Budvytis sakė, kad šios kaimo dalies melioracijos įrenginių jokio plano nėra. Bandys ieškoti, tačiau ūkių laikais niekas tokių dokumentų nekaupė, neišsaugojo. Kai pavasarį vandens neliks, galbūt būsią galima ieškoti rinktuvų vietos.
Laučių kaimo žmonės pasakojo, jog vargsta jau dvejus metus. Bandę ieškoti ir prašę senų melioracijos įrenginių planų, bet kur tau… Štai šis akmuo – į Savivaldybės daržą. Jeigu žmogus atvažiuoja ir prašo surasti seną planą, galbūt vertėtų pajudinti pirštą, atitrauktą nuo puodelio kavos… Deja.
Visos Lietuvos bėda
P. Budvytis sakė, kad šiemet melioracijai numatyta 285 tūkst. Eur. 10 procentų šios sumos galima skirti avarijoms gyvenvietėse likviduoti, dar tiek pat – apsemtoms žemėms gelbėti. Likusi suma skirta vandens griovių priežiūrai, valymui, pralaidoms, užtvankoms tvarkyti. Rajone yra 85 tūkst. hektarų melioruotų plotų. Visa įranga pasenusi, subyrėjusi. Daugelyje gyvenviečių, kaimų nauji namai statyti kaip papuola, o melioracijos trasomis, rinktuvais, kita įranga imta domėtis tik nuo 2004 metų, kai jau tekdavo statybą derinti, kad nesudarkytų melioracijos trasų, kitos įrangos. Atsitiko taip, kad senutėlė melioracijos įranga ne tik subyrėjo, nes nieko amžino nėra, bet ir buvo sugadinta statybų metu. Vėliau, užaugus medžiams, jų šaknys irgi labai pakenkė šiems įrenginiams.
Kad vanduo telkšo soduose, daržuose, kiemuose, tvartuose, namų rūsiuose ir kitur, jau labai dažna naujiena. Esant tokiam menkam finansavimui, ši Lietuvos bėda tik didės.

Stasė SKUTULIENĖ

Vyrai ilgai nagrinėjo seną kaimo melioracijos įrenginių planą ir ėjo ieškoti vietų, kur galėtų būti vandens surinktuvai.

Vyrai ilgai nagrinėjo seną kaimo melioracijos įrenginių planą ir ėjo ieškoti vietų, kur galėtų būti vandens surinktuvai.

Vienas komentaras

  • Gyvenes ten

    Ta dalis už tilto tai pačiu žmoniu aplaidumas nes pakelėse budavo grioveliai kurie jau kaip pokario apkasai išnyke o sausinimo sistema “proto bokštai ” savo statybu pečiamais statiniais sugriovė. Senoji gyvenvietė tai visa pelkėta teritorija seniau buvo ten ir vasara gera pusmetri pakasus vanduo sunktis pradeda,pas ko ten garaže duobė yra ?, vadinasi ir vandens joje yra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilutėje paminėtos 99-osios Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos metinės

Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos diena laikoma Klaipėdos šturmo diena – sausio 15-oji. Šiam istoriiam ir svarbiam Lietuvai įvykiui paminėti skirta prie Šilutės r. savivaldybės stovinti stilizuota atminimo siena su įrašais. Savivaldybės aikštėje ir vyko Šilutės Hugo Šojaus muziejaus organizuotas renginys šiai datai paminėti. Istorinius faktus, glaudžiai siejančius Šilutę su Klaipėdos sukilimu apžvelgė muziejaus istorikas Ignas Giniotis. Žodį tarė Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, akcentavęs šio 99 metų senumo įvykio svarbą atkurtai Lietuvos valstybei. Jis pastebėjo, kad kitąmet, minint šio įvykio

Grafikos darbų paroda „Jonuko kelionė“ Ramučiuose

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Ramučių filialo lankytojus nuo metų pradžios džiugina Vilniaus dailės akademijos grafikos bakalaurės Dainoros Vingytės grafikos darbų paroda „Jonuko kelionė“. Dainora Vingytė (g. 1995) – jaunosios kartos menininkė, kilusi iš Žemaičių Naumiesčio, baigusi Šilutės meno mokyklą, Šilutės Vydūno gimnaziją, 2020 metais Vilniaus dailės akademijoje įgijo grafikos bakalauro laipsnį. 2019 m. menininkė pelnė trečią vietą tarptautiniame A. Švėgždos piešinių konkurse. Jaunoji menininkė savo kūrybines idėjas išreiškia skirtingomis technikomis ir temomis. Ji  tapo, piešia, kuria iliustracijas, bet pagrindinis

Katastrofinio stiprumo vėjas Ventėje siekė 35,5 m/s

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pranešė, kad sausio 14 d. užfiksuotas katastrofinio stiprumo vėjo greitis ir perkūnija. Medžius vertęs itin stiprus ir gūsingas vėjas sutrikdė elektros tiekimą, mat buvo pažeistos skirstomojo tinklo elektros oro linijos. ESO praneša, kad daugiausia elektros linijų gedimų yra Šiaulių ir Klaipėdos rajonuose. Iš viso jų buvo per 40 tūkst., šiuo metu elektros tiekimas jau yra atstatytas daugiau nei 20 tūkst. namų ūkių. Dauguma atsijungimų fiksuota sausio 14 d., penktadienį, tarp 8 ir 9.30 val. ryto. Klaipėdos uoste

Kam siūloma suteikti Garbės ambasadorių vardus?

Šilutės rajone verčiamas naujas lapas krašto istorijoje: Savivaldybės tarybai nusprendus iškiliems asmenims, kurie savo veikla garsina kraštą gyvendami ir dirbdami užsienyje, stiprina Šilutės rajono ryšius su partneriais užsienyje, ten pristato Šilutės kraštą ir užsiima jam naudinga veikla bei kt., suteikti Šilutės rajono savivaldybės Garbės ambasadorių vardus, jau skelbiamos ir pirmosios trys kandidatūros. Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis 2022 m.  sausio 10 d. potvarkiu siūlo Savivaldybės tarybai suteikti Šilutės rajono savivaldybės Garbės ambasadoriaus vardą Ritai Kundrotaitei Šilas, Rūtai Žičkienei, Laurai

Taip pat skaitykite