Lapkričio 21-oji prieš 25 metus…

Nors dideli šalčiai lapkričio mėnesį dar nėra būdingi, tačiau šalies meteorologinių stebėjimų istorijoje yra pasitaikę ir labai šaltų naktų. Viena tokių pasitaikė lygiai prieš 25 metus, lapkričio 21-osios naktį, kuomet buvo užfiksuota pati žemiausia lapkričio mėn. oro temperatūra. Varėnoje šaltis paspaudė net iki -23,0 °C.  Be to, tada buvo susidariusi sniego danga, kuri daug kur siekė tarp 4-8 cm.

Kaip galite matyti žemėlapyje, 1998 m. lapkričio 21-osios rytas buvo rekordiškai šaltas didžiojoje šalies dalyje.  Klaipėdoje, tuomet išmatuota iki -13,8 °C, todėl iki 1993 m. lapkričio 21 d. rekordo (-14,6 °C) šiek tiek pritrūko. Nidoje atšalo iki -11,8 °C, tad 1965 m. užfiksuotas rekordas (-19,1 °C) irgi liko nepaliestas.

Šilutėje iki rekordo pakartojimo trūko lygiai laipsnio, Laukuvoje – 3,7 laipsnio, Telšiuose – 6,3 laipsnio. Na o sostinėje prieš 25 metus buvo išmatuota -19,5 °C, todėl iki rekordo pakartojimo trūko lygiai 3 laipsnių.

Tokią žemą oro temperatūrą lėmė dar 1998 m. lapkričio 9-10 d. atslinkusi ir regione įsitvirtinusi labai šalta oro masė bei po keleto dienų iškritęs gausesnis sniegas suformavo sniego dangą. Rekordiškai šaltą naktį buvo giedra ir ramu, nes Lietuva pateko į šalto anticiklono centrą. Susidariusi situacija priminė viduržiemį, todėl susiformavo puikios sąlygos paspausti rekordiniam šalčiui. Daugelyje šalies vietovių lapkričio 21 d. rytą buvo tarp -19…-23 °C, tik pajūryje išsilaikė -12…-14 °C. Neįprastai šalta buvo ir įdienojus. Maksimali oro temperatūra dieną Lietuvoje siekė  tik 7-12 laipsnių šalčio.

Įdomu tai, kad 1998 m. lapkritis Lietuvoje buvo pats šalčiausias per visą modernių meteorologinių stebėjimų istoriją (t. y. nuo XX a. vidurio). Vidutinė oro temperatūra 1998 m. lapkritį siekė -4,2 °C arba net 6,9 laipsnio šalčiau  už 1991-2020 m. vidurkį. Labai šaltas buvo ir 1993 m. lapkritis, vid. t. -4,1 °C. Vėliau sekusi 1998-1999 m. žiema jau nebuvo išskirtinai šalta. Gruodžio, sausio ir vasario mėnesių vidutinė oro temperatūra netgi pasitaikė truputį aukštesnė už lapkričio.

Meteo.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kultūros darbuotojai mokėsi idėjas paversti realybe

Kultūros bendruomenė nuolatos susiduria su naujų idėjų paieškos iššūkiais (ypač projektų rašymo laikotarpiu), nes kartais atrodo, kad viskas jau buvo sugalvota ir sukurta. Tačiau kas iš tiesų yra gera idėja, ko reikia, kad ją pavyktų paversti sėkminga realybe? Šito Šilutės rajono kultūros darbuotojai kartu su Klaipėdos r. savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos bibliotekininkais gegužės 8–9 d. mokėsi vykusiuose mokymuose „Kūrybinis procesas: nuo idėjos iki paraiškos“. Dviejų dienų mokymus vedė kompetentingų ir profesionalių kūrybinės asociacijos „Žuvies akis“ lektorių Godos Giedraitytės ir

Įvyko tradicinės sportinių šokių varžybos „Pamario pora 2024“

Jau 27-eri metai Šilutės sportinių šokių klubas „Lūgnė“, kartu su Lietuvos sportinių šokių federacija (LSŠF) Šilutėje organizuoja Lietuvos sportinių šokių reitingo varžybas „Pamario pora“. Į Pamario kraštą atvyksta varžytis sportinių šokių šokėjai iš įvairių Lietuvos miestų bei užsienio. Šiais metais šokėjus vertino Lietuvos bei tarptautinės kategorijos sportinių šokių vertintojai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos. Varžybose dalyvavo daug talentingų šokėjų iš įvairių Lietuvos miestų ir Liepojos (Latvija). Ne vienoje rungtyje sėkmė lydėjo šilutiškius. Šios varžybos yra net ik gera proga

Projekto „Metai su knyga 2‘‘ ambasadorius Juozas Ališauskas – Vydūno viešojoje bibliotekoje

Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje lankėsi jau antrus metus besitęsiančio respublikinio projekto „Metai su knyga 2“ paauglių skaitymo ambasadorius, aktorius, pedagogas, slemeris Juozas Ališauskas. Džiugu, jog šio skaitymo skatinimui skirto projekto ambasadoriai kasmet susitinka su įvairaus amžiaus Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos lankytojais ir supažindina su savo kūryba. Projekto organizatoriai: Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio apskričių viešosios bibliotekos, Ąžuolyno biblioteka ir Lietuvos audiosensorinė biblioteka drauge su Lietuvos savivaldybių viešosiomis bibliotekomis. Kūrybiniame improvizacijų kupiname susitikime su kūrėju Juozu Ališausku dalyvavo Pagėgių Algimanto

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, vadinamą Lietuvos raudonąja knyga. Į šį sąrašą siūloma įrašyti tik gamtoje (uoksuose ar drevėse) gyvenančias šios bičių rūšies šeimas. Laikomų ir veisiamų nelaisvėje (aviliuose) Europos tamsiųjų medunešių bičių populiacijų dalis į jį nebūtų įtraukta. Netaikant šiam vietinės bitės porūšiui teisinių apsaugos priemonių, nustatytų Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatyme, negalima užtikrinti, kad šio porūšio laukinės populiacijos nebus prarastos.

Taip pat skaitykite