„Lamatos žemei“ – dešimt metų

Šeštadienį Juknaičių poilsio parke šurmuliavo asociacijos „Lamatos žemė“ narių sąskrydis. Kaimų moterų vaišėmis nukrauto ilgo stalo centre puikavosi didžiulis tortas, skirtas „Lamatos žemės“ veiklos dešimtmečiui.

„Lamatos žemės“ vadovas, Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis (centre) ir jo komanda prie šventinio torto, skirto vietos veiklos grupės 10-mečiui.

Asociacija vietos veiklos grupė „Lamatos žemė“ turi 34 asocijuotus narius, net 26 – kaimų bendruomenės, yra verslo ir Šilutės r. savivaldybės atstovų. Vietos veiklos grupių (VVG) veiklą finansuojanti Europos Sąjunga kelia reikalavimą, kad bendrai veiklai būtų suvienytos vietos valdžios, verslo ir kaimo bendruomenių pajėgos.
2004 m. rugpjūčio 6 d. – oficiali „Lamatos žemės“ įregistravimo data. Tų metų pavasarį Juknaičiuose trylikos seniūnijų ir kaimo bendruomenių atstovai susirinko į konferenciją, kurioje ir pradėta kalbėti, jog rajone būtina įkurti VVG. Steigėjų radosi 17. Aktyvumu išsiskyrė Katyčių, Vainuto, Juknaičių, Kintų, Švėkšnos, Rusnės bendruomenių atstovai.
Reikėjo parengti strategiją – tam prireikė net dvejų metų. 2009 m. liepos pabaigoje Šilutės rajonas jau turėjo kaimo vietovių plėtros strategiją. Užsimota burti kaimo bendruomenes partnerystei ir bendram darbui kartu su savivalda ir verslu, kad kaimas taptų patrauklesnis ir taip dėtųsi pamatus ateities kartoms. „Lamatos žemė“ siekė, kad Šilutės krašte kaimas turi taptų kuriantis, turtingas ir saugus. Ar pavyko?

Juknaičių bendruomenės pirmininkė Laima Barkauskienė (pirma iš kairės) su šventėje dalyvavusiais juknaitiškiais.

Per 5 metus „Lamatos žemei“ pateikti 62 projektai, 56 iš jų pripažinti tinkamais finansuoti. Ypač džiugu, kad net 38 sumanymai atėjo iš kaimo bendruomenių ir prie jų prisiglaudusių jaunimo klubų. Dar 18 teikė Savivaldybė, jos pavaldumo įstaigos, kaimuose veikiančios nevyriausybinės organizacijos. Iš 8,2 milijono Lt paramos jau panaudota beveik 7 milijonai litų, dar dešimčiai gerų darbų padaryti liko per 1,3 milijono. Per penkerius metus „Lamatos žemės“ valdyba gautus prašymus vertino vienuolikoje posėdžių, kitiems reikalams paskyrė 41 posėdį. Yra dar trys išskirtiniai projektai, kuriems skirta beveik milijonas Lt: bendruomenių mokymas, teritorinis bendradarbiavimas, apimantis daug rajonų bei tarpregioninio baidarių maršruto parengimas, rinkodaros strategija.
Dabar VVG „Lamatos žemės“ pirmininkas yra Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, suburta 5 narių administracija, o asociacijos valdybos pirmininko pareigas eina Stubrių kaimo bendruomenės atstovė, Katyčių seniūnė Juzefa Tamavičienė.
Sumanymai ir rezultatai
Juknaičių bendruomenė, kuriai vadovauja Laima Barkauskienė, kartu su jaunimu nuveikė daugiausiai: jie gavo lėšų net keturiems projektams įgyvendinti. Veikli moteris lankstė pirštus, tačiau jų neužteko padarytiems darbams suskaičiuoti: Juknaičių parke įrengtas amfiteatras, įsigyta scena su visa įranga, išpilti takai, nupirkti suoleliai šalia scenos, jų radosi ir visame parke, šalia jų – šiukšliadėžės, įsigyta kėdžių, sutvarkytos dvi automobilių stovėjimo aikštelės, restauruotas tiltelis, skulptūros ir t. t.

Buvo kur akis paganyti ir ko paskanauti – kaimų moterys ilgą stalą nukrovė vaišėmis ir išpuošė savo daržų gėrybėmis.
Petro Skutulo nuotr.

Gražus Juknaičių parkas turi ir vienodus informacinius stendus, mat čia yra Abiturientų, Naujagimių ir kitokius vardus turinčios parko dalys. Pinigų gauta: 570 tūkst. Lt, 40 tūkst. Lt, du kartus po 25 tūkst. Lt.
Jaunimo klubas, kuriam vadovauja prezidentas Vytautas Barkauskas, ir šįkart padėjo ruoštis sąskrydžiui, talkino visur, kur reikėjo. Anot L. Barkauskienės, šalia tvenkinio esantis parko amfiteatras – svarbi vieta: čia vyksta Juknaičių šventės, Užgavėnės, folkloro kolektyvų festivalis, dainas traukė mokyklų chorai.
Net po tris gražius sumanymus įgyvendino Pašyšių, Vainuto, Šylių kaimo bendruomenės. Kartu su jaunimo atstovais į sąskrydį atvykusi Pašyšių bendruomenės pirmininkė Asta Stonkuvienė pirmiausia pasidžiaugė jaunimu: jie turi sumanymų, jie padeda dirbti ir nori prasmingai leisti laisvalaikį. Pašyšiuose įrengta vasaros tinklinio aikštelė, sutvarkytas lieptas per Šyšą, prie fontano pastatyta suoliukų.
„Mūsų bendruomenėje yra nemažai stambių ūkininkų, kurie tokią gražią dieną kasa bulves, turi kitų lauko darbų, tad atvykome gal ir nedaug atstovų, tačiau mūsų bendruomenė, pernai paminėjusi veiklos dešimtmetį, labai darni…“ – sakė A. Stonkuvienė, priminusi, kad į tuščius butus, namus sugrįžta žmonės. Pašyšiuose dar yra mokykla, dar vyksta šventės, kaimas švenčia Užgavėnes, laukia aplankančių Trijų Karalių…

Gardamo kaimo bendruomenės „Tenenys“ pirmininkė Birutė Pocevičienė ir kitos moterys į sąskrydį atvyko pasipuošusios baltais marškinėliais su bendruomenės emblema bei kepuraitėmis.

Sveikinimai
Kazimieras Budrys iš Gorainių paėmė į rankas birbynę, vėliau – bandoniją. Šilutiškė Indrė Skablauskaitė lietuvininkų tarme atvykusiems siūlė ragauti punšo, o iškėlus „Lamatos žemės“ vėliavą, kvietė svečius tarti žodį.
„Prieš dešimt metų – kas sau, o dabar galime daug, nes esame visi kartu“, – džiaugėsi „Lamatos žemės“ pirmininkas, meras V. Laurinaitis, kurio vadovaujamos komandos tikslas buvęs burti, aktyvinti, telkti, skatinti, sukviesti visus, kam rūpi kaimas, kad jis gražėtų, turtėtų ir taptų vis patrauklesnis. Pasidžiaugus tuo, kas pavyko, anot V. Laurinaičio, reikia telktis ir ruoštis naujam europinės paramos etapui – 2014-2020 m., kad tose patalpose, kurias pavyko įrengti, virtų aktyvus gyvenimas, nešantis kaimui naudos.

Bandonijos meistras Kazimieras Budrys su Bikavėnų kaimo bendruomenės atstovais.

Bandonijos meistras Kazimieras Budrys su Bikavėnų kaimo bendruomenės atstovais.

„Lamatos žemei“ perduota Seimo pirmininko pavaduotojo Kęsto Komskio padėka, pasveikinti su dovanomis atvyko Pagėgių ir Tauragės VVG atstovai, Saugų bendruomenės narys Saulius Vytuvis. Svečiai neslėpė pavydo – bepigu „Lamatos žemei“, kai jai vadovauja net meras…
Po iškilmių laukė viktorina, sporto rungtys, koncertas ir ilgas vaišių stalas.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ir šią savaitę sinoptikai žada lietaus, o šilumos – iki 25 laipsnių

Ši savaitė ir Šilutės krašte prasidėjo vis su lietumi, netrūko saulės ir vėjo. Tačiau karščių jau nebėra. Pirmadienį, rugpjūčio 2 d., itin drėgnus orus atnešęs ciklonas po truputį keliavo šiaurinių platumų link. Buvo ir lietaus, tačiau negausiai, o šilumos irgi netrūko. Rugpjūčio 3-ios, antradienio, naktį vietomis trumpas lietus, kai kur galima perkūnija. Vėjas pietvakarių, vakarų, pajūryje – šiaurės vakarų 7-12 m/s, pajūryje gūsiai 15-17 m/s. Žemiausia temperatūra 10-15, pajūryje 16-18 laipsnių. Dieną daug kur trumpas lietus, vietomis su perkūnija. Vėjas

Jau pradeda žydėti rykštenės: skinkite negailėdami

Pievos ir patvoriai jau geltonuoja – pradeda žydėti rykštenės. Jos mėgstamos dėl ryškios spalvos, be to, ilgai laikosi pamerktos. Aplinkosaugininkai ragina šį invazinį augalą skinti kad ir glėbiais – taip sumažinsime jo paplitimą. Tačiau įspėja nuvytusių žiedynų nemesti kur pakliuvo, tik į kompostavimo įrenginius ar žaliųjų atliekų aikšteles, kad nepaplistų sėklos. Į Lietuvos invazinių rūšių sąrašą šiuo metu įtrauktos trys rykštenių rūšys: kanadinė rykštenė, aukštoji rykštenė ir didžioji (vėlyvoji) rykštenė.Jos pradeda žydėti apie vasaros vidurį, o baigia rudenį. Visos jos

Pagerbkite tikrą Mokytoją – teikite kandidatūras „Metų mokytojo“ premijai gauti

Šilutės rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą įsteigti „Metų mokytojo“ nominaciją. Galbūt nėra svarbiausia dovana, piniginė premija. Svarbiausia, kad krašto bendruomenei suteikta proga iš geriausių mokytojų pasiūlyti kandidatūras ir švęsti, džiaugtis per iškilmes, kai bus pagerbiamas „Metų mokytojas“. Savivaldybė, kviesdama teikti kandidatūras, interneto svetainėje tikina neabejojanti, kad jūsų mokykloje yra tas išskirtinis – pilietiškas, inovatyvus, jaunąją kartą įkvėpti gebantis, kolegas motyvuojantis ir bendruomenę buriantis Mokytojas. Jei taip – kviečiame jį nominuoti, užpildant nustatytos formos rekomendaciją, kartu pateikiant kandidato sutikimą dėl asmens

Pratęsiamas išlaidų kompensavimo prašymų teikimo terminas nedidelių saulės elektrinių įsigijimui

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, siekdama užtikrinti sklandų išlaidų kompensavimo, nedidelių, iki 10 KW galios saulės elektrinių įsigijimui iš elektrinių parkų procesą, pratęsė išlaidų kompensavimo prašymų teikimo terminą dviem mėnesiams iki 2021 metų rugsėjo 30 d. Įgyvendinimo terminas pratęstas pareiškėjams 2020 m. liepos mėn. teikusiems paraiškas kompensacinei išmokai pagal priemonę „AIE namų ūkiams (įsigijimas iš elektrinių parkų)“ gauti. Sprendimas buvo priimtas, atsižvelgiant į gausų pateiktų paraiškų skaičių ir karantino metu sulėtėjusį reikalingų dokumentų tvarkymo procesą, neigiamą COVID-19 pandemijos poveikį elektrinių parkų

Taip pat skaitykite