„Lamatos žemei“ – dešimt metų

Šeštadienį Juknaičių poilsio parke šurmuliavo asociacijos „Lamatos žemė“ narių sąskrydis. Kaimų moterų vaišėmis nukrauto ilgo stalo centre puikavosi didžiulis tortas, skirtas „Lamatos žemės“ veiklos dešimtmečiui.

„Lamatos žemės“ vadovas, Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis (centre) ir jo komanda prie šventinio torto, skirto vietos veiklos grupės 10-mečiui.

Asociacija vietos veiklos grupė „Lamatos žemė“ turi 34 asocijuotus narius, net 26 – kaimų bendruomenės, yra verslo ir Šilutės r. savivaldybės atstovų. Vietos veiklos grupių (VVG) veiklą finansuojanti Europos Sąjunga kelia reikalavimą, kad bendrai veiklai būtų suvienytos vietos valdžios, verslo ir kaimo bendruomenių pajėgos.
2004 m. rugpjūčio 6 d. – oficiali „Lamatos žemės“ įregistravimo data. Tų metų pavasarį Juknaičiuose trylikos seniūnijų ir kaimo bendruomenių atstovai susirinko į konferenciją, kurioje ir pradėta kalbėti, jog rajone būtina įkurti VVG. Steigėjų radosi 17. Aktyvumu išsiskyrė Katyčių, Vainuto, Juknaičių, Kintų, Švėkšnos, Rusnės bendruomenių atstovai.
Reikėjo parengti strategiją – tam prireikė net dvejų metų. 2009 m. liepos pabaigoje Šilutės rajonas jau turėjo kaimo vietovių plėtros strategiją. Užsimota burti kaimo bendruomenes partnerystei ir bendram darbui kartu su savivalda ir verslu, kad kaimas taptų patrauklesnis ir taip dėtųsi pamatus ateities kartoms. „Lamatos žemė“ siekė, kad Šilutės krašte kaimas turi taptų kuriantis, turtingas ir saugus. Ar pavyko?

Juknaičių bendruomenės pirmininkė Laima Barkauskienė (pirma iš kairės) su šventėje dalyvavusiais juknaitiškiais.

Per 5 metus „Lamatos žemei“ pateikti 62 projektai, 56 iš jų pripažinti tinkamais finansuoti. Ypač džiugu, kad net 38 sumanymai atėjo iš kaimo bendruomenių ir prie jų prisiglaudusių jaunimo klubų. Dar 18 teikė Savivaldybė, jos pavaldumo įstaigos, kaimuose veikiančios nevyriausybinės organizacijos. Iš 8,2 milijono Lt paramos jau panaudota beveik 7 milijonai litų, dar dešimčiai gerų darbų padaryti liko per 1,3 milijono. Per penkerius metus „Lamatos žemės“ valdyba gautus prašymus vertino vienuolikoje posėdžių, kitiems reikalams paskyrė 41 posėdį. Yra dar trys išskirtiniai projektai, kuriems skirta beveik milijonas Lt: bendruomenių mokymas, teritorinis bendradarbiavimas, apimantis daug rajonų bei tarpregioninio baidarių maršruto parengimas, rinkodaros strategija.
Dabar VVG „Lamatos žemės“ pirmininkas yra Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, suburta 5 narių administracija, o asociacijos valdybos pirmininko pareigas eina Stubrių kaimo bendruomenės atstovė, Katyčių seniūnė Juzefa Tamavičienė.
Sumanymai ir rezultatai
Juknaičių bendruomenė, kuriai vadovauja Laima Barkauskienė, kartu su jaunimu nuveikė daugiausiai: jie gavo lėšų net keturiems projektams įgyvendinti. Veikli moteris lankstė pirštus, tačiau jų neužteko padarytiems darbams suskaičiuoti: Juknaičių parke įrengtas amfiteatras, įsigyta scena su visa įranga, išpilti takai, nupirkti suoleliai šalia scenos, jų radosi ir visame parke, šalia jų – šiukšliadėžės, įsigyta kėdžių, sutvarkytos dvi automobilių stovėjimo aikštelės, restauruotas tiltelis, skulptūros ir t. t.

Buvo kur akis paganyti ir ko paskanauti – kaimų moterys ilgą stalą nukrovė vaišėmis ir išpuošė savo daržų gėrybėmis.
Petro Skutulo nuotr.

Gražus Juknaičių parkas turi ir vienodus informacinius stendus, mat čia yra Abiturientų, Naujagimių ir kitokius vardus turinčios parko dalys. Pinigų gauta: 570 tūkst. Lt, 40 tūkst. Lt, du kartus po 25 tūkst. Lt.
Jaunimo klubas, kuriam vadovauja prezidentas Vytautas Barkauskas, ir šįkart padėjo ruoštis sąskrydžiui, talkino visur, kur reikėjo. Anot L. Barkauskienės, šalia tvenkinio esantis parko amfiteatras – svarbi vieta: čia vyksta Juknaičių šventės, Užgavėnės, folkloro kolektyvų festivalis, dainas traukė mokyklų chorai.
Net po tris gražius sumanymus įgyvendino Pašyšių, Vainuto, Šylių kaimo bendruomenės. Kartu su jaunimo atstovais į sąskrydį atvykusi Pašyšių bendruomenės pirmininkė Asta Stonkuvienė pirmiausia pasidžiaugė jaunimu: jie turi sumanymų, jie padeda dirbti ir nori prasmingai leisti laisvalaikį. Pašyšiuose įrengta vasaros tinklinio aikštelė, sutvarkytas lieptas per Šyšą, prie fontano pastatyta suoliukų.
„Mūsų bendruomenėje yra nemažai stambių ūkininkų, kurie tokią gražią dieną kasa bulves, turi kitų lauko darbų, tad atvykome gal ir nedaug atstovų, tačiau mūsų bendruomenė, pernai paminėjusi veiklos dešimtmetį, labai darni…“ – sakė A. Stonkuvienė, priminusi, kad į tuščius butus, namus sugrįžta žmonės. Pašyšiuose dar yra mokykla, dar vyksta šventės, kaimas švenčia Užgavėnes, laukia aplankančių Trijų Karalių…

Gardamo kaimo bendruomenės „Tenenys“ pirmininkė Birutė Pocevičienė ir kitos moterys į sąskrydį atvyko pasipuošusios baltais marškinėliais su bendruomenės emblema bei kepuraitėmis.

Sveikinimai
Kazimieras Budrys iš Gorainių paėmė į rankas birbynę, vėliau – bandoniją. Šilutiškė Indrė Skablauskaitė lietuvininkų tarme atvykusiems siūlė ragauti punšo, o iškėlus „Lamatos žemės“ vėliavą, kvietė svečius tarti žodį.
„Prieš dešimt metų – kas sau, o dabar galime daug, nes esame visi kartu“, – džiaugėsi „Lamatos žemės“ pirmininkas, meras V. Laurinaitis, kurio vadovaujamos komandos tikslas buvęs burti, aktyvinti, telkti, skatinti, sukviesti visus, kam rūpi kaimas, kad jis gražėtų, turtėtų ir taptų vis patrauklesnis. Pasidžiaugus tuo, kas pavyko, anot V. Laurinaičio, reikia telktis ir ruoštis naujam europinės paramos etapui – 2014-2020 m., kad tose patalpose, kurias pavyko įrengti, virtų aktyvus gyvenimas, nešantis kaimui naudos.

Bandonijos meistras Kazimieras Budrys su Bikavėnų kaimo bendruomenės atstovais.

Bandonijos meistras Kazimieras Budrys su Bikavėnų kaimo bendruomenės atstovais.

„Lamatos žemei“ perduota Seimo pirmininko pavaduotojo Kęsto Komskio padėka, pasveikinti su dovanomis atvyko Pagėgių ir Tauragės VVG atstovai, Saugų bendruomenės narys Saulius Vytuvis. Svečiai neslėpė pavydo – bepigu „Lamatos žemei“, kai jai vadovauja net meras…
Po iškilmių laukė viktorina, sporto rungtys, koncertas ir ilgas vaišių stalas.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Specialistų rekomendacijos, kaip saugoti sveikatą kaitros metu

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba įspėja apie karštį:  rugpjūčio 12 d., penktadienį, temperatūra popietę kils iki +24-29°C; šeštadienio naktį vės iki 10-15 laipsnių, dieną oras įkais iki +25-30°C; sekmadienio dieną šils iki +26-31°C; Žolinės dieną temperatūra pakils iki +26-31°C.   Aktualu kiekvienam Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų). Per

Rugpjūčio viduryje – Žolinė

Žolinė (Dzūkijoje – Kopūstinė) – tai atsisveikinimo su želmenimis ir gėlėmis diena. Javai jau nupjauti ir suvežti, uogos ir vaisiai surinkti, privirta uogienių. Moterys šią dieną rinkdavo gražiausias laukų gėleles, vaistažoles, dėkodavo Žemei už derlių ir grožį. Ūkininkai šiai šventei iškepdavo duonos iš šviežio derliaus ir padarydavo alaus, giros. Žolinės švęsti susirinkdavo visa giminė, buvo prisimenami ir giminės mirusieji. Buvo tikima, – kas neateis kartu švęsti per Žolinę, bus neturtingas. Šventės dieną buvo aukojami gyvuliai ir rituališkai kepama duona: naujojo

Vilniuje atidaroma viena moderniausių teniso arenų Europoje

Po kiek daugiau nei metus trukusios rekonstrukcijos Vilniuje esantis sporto kompleksas „SEB arena“ jau nuo rugsėjo duris atvers kaip didžiausias uždaras teniso, skvošo ir badmintono centras Vidurio Europoje. Atnaujintoje arenoje įrengtas ir pirmasis regione išmanusis teniso kortas, leisiantis organizuoti tarptautinius aukščiausio  lygio turnyrus. Naujojoje arenos dalyje įrengti 7 papildomi kietosios dangos kortai ir centrinis kortas, kurį supa net 1,5 tūkst. žiūrovų talpinančios tribūnos, 4 badmintono aikštelės ir net 10 patiems jauniausiems tenisininkams skirtų mažųjų teniso kortų. „Šiandien jau galime drąsiai

Prasideda ilgasis savaitgalis. Kokių klaidų nedaryti be priežiūros paliekant namus?

Žolinės savaitgalį dalis Lietuvos žmonių mėgausis besibaigiančia vasara, laisvadienius leisdami kurortuose, sodybose ar prie vandens telkinių. Nors tyrimai rodo, kad mūsų šalies gyventojai labiau negu estai ir latviai rūpinasi namų saugumu, draudikai atkreipia dėmesį, kad vasaros mėnesiais, ypač per Žolinę ar kitus ilguosius savaitgalius, be priežiūros palikti namai nukenčia dažniau nei įprastai. Todėl itin svarbu išvykstant pasirūpinti namų ir juose esančio turto saugumu, kad sugrįžus juos rastumėte tokius, kokius palikote. „Ne tik Lietuvos, bet ir kitų Baltijos šalių gyventojai pastaraisiais

Taip pat skaitykite