„Lamatos žemei“ – dešimt metų

Šeštadienį Juknaičių poilsio parke šurmuliavo asociacijos „Lamatos žemė“ narių sąskrydis. Kaimų moterų vaišėmis nukrauto ilgo stalo centre puikavosi didžiulis tortas, skirtas „Lamatos žemės“ veiklos dešimtmečiui.

„Lamatos žemės“ vadovas, Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis (centre) ir jo komanda prie šventinio torto, skirto vietos veiklos grupės 10-mečiui.

Asociacija vietos veiklos grupė „Lamatos žemė“ turi 34 asocijuotus narius, net 26 – kaimų bendruomenės, yra verslo ir Šilutės r. savivaldybės atstovų. Vietos veiklos grupių (VVG) veiklą finansuojanti Europos Sąjunga kelia reikalavimą, kad bendrai veiklai būtų suvienytos vietos valdžios, verslo ir kaimo bendruomenių pajėgos.
2004 m. rugpjūčio 6 d. – oficiali „Lamatos žemės“ įregistravimo data. Tų metų pavasarį Juknaičiuose trylikos seniūnijų ir kaimo bendruomenių atstovai susirinko į konferenciją, kurioje ir pradėta kalbėti, jog rajone būtina įkurti VVG. Steigėjų radosi 17. Aktyvumu išsiskyrė Katyčių, Vainuto, Juknaičių, Kintų, Švėkšnos, Rusnės bendruomenių atstovai.
Reikėjo parengti strategiją – tam prireikė net dvejų metų. 2009 m. liepos pabaigoje Šilutės rajonas jau turėjo kaimo vietovių plėtros strategiją. Užsimota burti kaimo bendruomenes partnerystei ir bendram darbui kartu su savivalda ir verslu, kad kaimas taptų patrauklesnis ir taip dėtųsi pamatus ateities kartoms. „Lamatos žemė“ siekė, kad Šilutės krašte kaimas turi taptų kuriantis, turtingas ir saugus. Ar pavyko?

Juknaičių bendruomenės pirmininkė Laima Barkauskienė (pirma iš kairės) su šventėje dalyvavusiais juknaitiškiais.

Per 5 metus „Lamatos žemei“ pateikti 62 projektai, 56 iš jų pripažinti tinkamais finansuoti. Ypač džiugu, kad net 38 sumanymai atėjo iš kaimo bendruomenių ir prie jų prisiglaudusių jaunimo klubų. Dar 18 teikė Savivaldybė, jos pavaldumo įstaigos, kaimuose veikiančios nevyriausybinės organizacijos. Iš 8,2 milijono Lt paramos jau panaudota beveik 7 milijonai litų, dar dešimčiai gerų darbų padaryti liko per 1,3 milijono. Per penkerius metus „Lamatos žemės“ valdyba gautus prašymus vertino vienuolikoje posėdžių, kitiems reikalams paskyrė 41 posėdį. Yra dar trys išskirtiniai projektai, kuriems skirta beveik milijonas Lt: bendruomenių mokymas, teritorinis bendradarbiavimas, apimantis daug rajonų bei tarpregioninio baidarių maršruto parengimas, rinkodaros strategija.
Dabar VVG „Lamatos žemės“ pirmininkas yra Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, suburta 5 narių administracija, o asociacijos valdybos pirmininko pareigas eina Stubrių kaimo bendruomenės atstovė, Katyčių seniūnė Juzefa Tamavičienė.
Sumanymai ir rezultatai
Juknaičių bendruomenė, kuriai vadovauja Laima Barkauskienė, kartu su jaunimu nuveikė daugiausiai: jie gavo lėšų net keturiems projektams įgyvendinti. Veikli moteris lankstė pirštus, tačiau jų neužteko padarytiems darbams suskaičiuoti: Juknaičių parke įrengtas amfiteatras, įsigyta scena su visa įranga, išpilti takai, nupirkti suoleliai šalia scenos, jų radosi ir visame parke, šalia jų – šiukšliadėžės, įsigyta kėdžių, sutvarkytos dvi automobilių stovėjimo aikštelės, restauruotas tiltelis, skulptūros ir t. t.

Buvo kur akis paganyti ir ko paskanauti – kaimų moterys ilgą stalą nukrovė vaišėmis ir išpuošė savo daržų gėrybėmis.
Petro Skutulo nuotr.

Gražus Juknaičių parkas turi ir vienodus informacinius stendus, mat čia yra Abiturientų, Naujagimių ir kitokius vardus turinčios parko dalys. Pinigų gauta: 570 tūkst. Lt, 40 tūkst. Lt, du kartus po 25 tūkst. Lt.
Jaunimo klubas, kuriam vadovauja prezidentas Vytautas Barkauskas, ir šįkart padėjo ruoštis sąskrydžiui, talkino visur, kur reikėjo. Anot L. Barkauskienės, šalia tvenkinio esantis parko amfiteatras – svarbi vieta: čia vyksta Juknaičių šventės, Užgavėnės, folkloro kolektyvų festivalis, dainas traukė mokyklų chorai.
Net po tris gražius sumanymus įgyvendino Pašyšių, Vainuto, Šylių kaimo bendruomenės. Kartu su jaunimo atstovais į sąskrydį atvykusi Pašyšių bendruomenės pirmininkė Asta Stonkuvienė pirmiausia pasidžiaugė jaunimu: jie turi sumanymų, jie padeda dirbti ir nori prasmingai leisti laisvalaikį. Pašyšiuose įrengta vasaros tinklinio aikštelė, sutvarkytas lieptas per Šyšą, prie fontano pastatyta suoliukų.
„Mūsų bendruomenėje yra nemažai stambių ūkininkų, kurie tokią gražią dieną kasa bulves, turi kitų lauko darbų, tad atvykome gal ir nedaug atstovų, tačiau mūsų bendruomenė, pernai paminėjusi veiklos dešimtmetį, labai darni…“ – sakė A. Stonkuvienė, priminusi, kad į tuščius butus, namus sugrįžta žmonės. Pašyšiuose dar yra mokykla, dar vyksta šventės, kaimas švenčia Užgavėnes, laukia aplankančių Trijų Karalių…

Gardamo kaimo bendruomenės „Tenenys“ pirmininkė Birutė Pocevičienė ir kitos moterys į sąskrydį atvyko pasipuošusios baltais marškinėliais su bendruomenės emblema bei kepuraitėmis.

Sveikinimai
Kazimieras Budrys iš Gorainių paėmė į rankas birbynę, vėliau – bandoniją. Šilutiškė Indrė Skablauskaitė lietuvininkų tarme atvykusiems siūlė ragauti punšo, o iškėlus „Lamatos žemės“ vėliavą, kvietė svečius tarti žodį.
„Prieš dešimt metų – kas sau, o dabar galime daug, nes esame visi kartu“, – džiaugėsi „Lamatos žemės“ pirmininkas, meras V. Laurinaitis, kurio vadovaujamos komandos tikslas buvęs burti, aktyvinti, telkti, skatinti, sukviesti visus, kam rūpi kaimas, kad jis gražėtų, turtėtų ir taptų vis patrauklesnis. Pasidžiaugus tuo, kas pavyko, anot V. Laurinaičio, reikia telktis ir ruoštis naujam europinės paramos etapui – 2014-2020 m., kad tose patalpose, kurias pavyko įrengti, virtų aktyvus gyvenimas, nešantis kaimui naudos.

Bandonijos meistras Kazimieras Budrys su Bikavėnų kaimo bendruomenės atstovais.

Bandonijos meistras Kazimieras Budrys su Bikavėnų kaimo bendruomenės atstovais.

„Lamatos žemei“ perduota Seimo pirmininko pavaduotojo Kęsto Komskio padėka, pasveikinti su dovanomis atvyko Pagėgių ir Tauragės VVG atstovai, Saugų bendruomenės narys Saulius Vytuvis. Svečiai neslėpė pavydo – bepigu „Lamatos žemei“, kai jai vadovauja net meras…
Po iškilmių laukė viktorina, sporto rungtys, koncertas ir ilgas vaišių stalas.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Augintinių ženklinimo ABC: kam, kaip ir kodėl to reikia?

Bela, Luna, Simba, Pūkis, Pupa, Maja, Rikis, Tobis, Murkis, Puma, Nika, Arčis, Gučis – populiariausi kačių ir šunų, registruotų Gyvūnų augintinių registre, vardai. Jūsų augintinio vardas taip pat gali būti populiariausiųjų sąraše, jei paženklinsite ir registruosite jį Gyvūnų augintinių registre. Primename, kaip tai padaryti ir kodėl svarbu paženklinti savo augintinius. Gyvūno ženklinimas mikroschema – tai neskausminga ir daug laiko netrunkanti procedūra. Ją atlieka veterinaras arba ženklintojas, registruojantis kates, šunis ir šeškus ir turintis mokymo baigimo pažymėjimą bei teisę prisijungti prie

Vasario mėnesį policija tikrins

Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja apie vasario mėnesio policijos prevencines priemones. Vasario 1-2 d. bus tikrinamas privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimas, vasario 5-7 d. – transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumas, apsvaigimas nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų , vasario 9-11 d. ir vasario 27-28 d. – vairuotojų nesustojimas prieš pėsčiųjų perėją, kai to reikalaujama pagal Kelių eismo taisykles. Vasario 13-19 d. bus sustiprinta krovininių automobilių ir autobusų

Buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui pareikšti įtarimai

Šiandien, vasario 1 d., ikiteisminiame tyrime, pradėtame 2022 m. lapkričio 15 d. dėl galimai įvykdytų nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 150 straipsnio 3 ir 4 dalyse bei 153 straipsnio 1 dalyje, buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui pareikšti įtarimai pagal nurodytus straipsnius. Įvyko jo apklausa. Nukentėjusiais pripažinti 4 asmenys Turimi ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo įvykdytos įtariamajam esant Seimo nariu. Šiuo metu nukentėjusiais yra pripažinti 4 asmenys, tuo metu buvę mažamečiai arba nepilnamečiai. Detalesnė informacija

Patarimai, į kuriuos svarbu atsižvelgti perkant ginklų seifą

Vienas iš populiariausių seifų šiandieninėje rinkoje yra ginklų seifai. Jie būna įvairių stilių ir dydžių. Daugelis yra tik plonos metalinės skardos spintos be apsaugos nuo ugnies ar įsilaužimo. Kyla klausimas, nuo ko pradėti renkantis ginklų seifą? Pirmiausia atsižvelkite į konstrukciją, metalo storį ir fiksavimo mechanizmo tipą. Po to įvertinkite atsparumą ugniai. Anksčiau ginklų spintelės buvo pagamintos iš medžio ir stiklo, todėl ginklai net būdavo matomi jose… Ginklams saugoti skirtuose seifuose dažniausiai galima laikyti nuo vieno iki penkių ginklų. Perkant seifą

Taip pat skaitykite