„Lamatos žemei“ – dešimt metų

Šeštadienį Juknaičių poilsio parke šurmuliavo asociacijos „Lamatos žemė“ narių sąskrydis. Kaimų moterų vaišėmis nukrauto ilgo stalo centre puikavosi didžiulis tortas, skirtas „Lamatos žemės“ veiklos dešimtmečiui.

„Lamatos žemės“ vadovas, Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis (centre) ir jo komanda prie šventinio torto, skirto vietos veiklos grupės 10-mečiui.

Asociacija vietos veiklos grupė „Lamatos žemė“ turi 34 asocijuotus narius, net 26 – kaimų bendruomenės, yra verslo ir Šilutės r. savivaldybės atstovų. Vietos veiklos grupių (VVG) veiklą finansuojanti Europos Sąjunga kelia reikalavimą, kad bendrai veiklai būtų suvienytos vietos valdžios, verslo ir kaimo bendruomenių pajėgos.
2004 m. rugpjūčio 6 d. – oficiali „Lamatos žemės“ įregistravimo data. Tų metų pavasarį Juknaičiuose trylikos seniūnijų ir kaimo bendruomenių atstovai susirinko į konferenciją, kurioje ir pradėta kalbėti, jog rajone būtina įkurti VVG. Steigėjų radosi 17. Aktyvumu išsiskyrė Katyčių, Vainuto, Juknaičių, Kintų, Švėkšnos, Rusnės bendruomenių atstovai.
Reikėjo parengti strategiją – tam prireikė net dvejų metų. 2009 m. liepos pabaigoje Šilutės rajonas jau turėjo kaimo vietovių plėtros strategiją. Užsimota burti kaimo bendruomenes partnerystei ir bendram darbui kartu su savivalda ir verslu, kad kaimas taptų patrauklesnis ir taip dėtųsi pamatus ateities kartoms. „Lamatos žemė“ siekė, kad Šilutės krašte kaimas turi taptų kuriantis, turtingas ir saugus. Ar pavyko?

Juknaičių bendruomenės pirmininkė Laima Barkauskienė (pirma iš kairės) su šventėje dalyvavusiais juknaitiškiais.

Per 5 metus „Lamatos žemei“ pateikti 62 projektai, 56 iš jų pripažinti tinkamais finansuoti. Ypač džiugu, kad net 38 sumanymai atėjo iš kaimo bendruomenių ir prie jų prisiglaudusių jaunimo klubų. Dar 18 teikė Savivaldybė, jos pavaldumo įstaigos, kaimuose veikiančios nevyriausybinės organizacijos. Iš 8,2 milijono Lt paramos jau panaudota beveik 7 milijonai litų, dar dešimčiai gerų darbų padaryti liko per 1,3 milijono. Per penkerius metus „Lamatos žemės“ valdyba gautus prašymus vertino vienuolikoje posėdžių, kitiems reikalams paskyrė 41 posėdį. Yra dar trys išskirtiniai projektai, kuriems skirta beveik milijonas Lt: bendruomenių mokymas, teritorinis bendradarbiavimas, apimantis daug rajonų bei tarpregioninio baidarių maršruto parengimas, rinkodaros strategija.
Dabar VVG „Lamatos žemės“ pirmininkas yra Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, suburta 5 narių administracija, o asociacijos valdybos pirmininko pareigas eina Stubrių kaimo bendruomenės atstovė, Katyčių seniūnė Juzefa Tamavičienė.
Sumanymai ir rezultatai
Juknaičių bendruomenė, kuriai vadovauja Laima Barkauskienė, kartu su jaunimu nuveikė daugiausiai: jie gavo lėšų net keturiems projektams įgyvendinti. Veikli moteris lankstė pirštus, tačiau jų neužteko padarytiems darbams suskaičiuoti: Juknaičių parke įrengtas amfiteatras, įsigyta scena su visa įranga, išpilti takai, nupirkti suoleliai šalia scenos, jų radosi ir visame parke, šalia jų – šiukšliadėžės, įsigyta kėdžių, sutvarkytos dvi automobilių stovėjimo aikštelės, restauruotas tiltelis, skulptūros ir t. t.

Buvo kur akis paganyti ir ko paskanauti – kaimų moterys ilgą stalą nukrovė vaišėmis ir išpuošė savo daržų gėrybėmis.
Petro Skutulo nuotr.

Gražus Juknaičių parkas turi ir vienodus informacinius stendus, mat čia yra Abiturientų, Naujagimių ir kitokius vardus turinčios parko dalys. Pinigų gauta: 570 tūkst. Lt, 40 tūkst. Lt, du kartus po 25 tūkst. Lt.
Jaunimo klubas, kuriam vadovauja prezidentas Vytautas Barkauskas, ir šįkart padėjo ruoštis sąskrydžiui, talkino visur, kur reikėjo. Anot L. Barkauskienės, šalia tvenkinio esantis parko amfiteatras – svarbi vieta: čia vyksta Juknaičių šventės, Užgavėnės, folkloro kolektyvų festivalis, dainas traukė mokyklų chorai.
Net po tris gražius sumanymus įgyvendino Pašyšių, Vainuto, Šylių kaimo bendruomenės. Kartu su jaunimo atstovais į sąskrydį atvykusi Pašyšių bendruomenės pirmininkė Asta Stonkuvienė pirmiausia pasidžiaugė jaunimu: jie turi sumanymų, jie padeda dirbti ir nori prasmingai leisti laisvalaikį. Pašyšiuose įrengta vasaros tinklinio aikštelė, sutvarkytas lieptas per Šyšą, prie fontano pastatyta suoliukų.
„Mūsų bendruomenėje yra nemažai stambių ūkininkų, kurie tokią gražią dieną kasa bulves, turi kitų lauko darbų, tad atvykome gal ir nedaug atstovų, tačiau mūsų bendruomenė, pernai paminėjusi veiklos dešimtmetį, labai darni…“ – sakė A. Stonkuvienė, priminusi, kad į tuščius butus, namus sugrįžta žmonės. Pašyšiuose dar yra mokykla, dar vyksta šventės, kaimas švenčia Užgavėnes, laukia aplankančių Trijų Karalių…

Gardamo kaimo bendruomenės „Tenenys“ pirmininkė Birutė Pocevičienė ir kitos moterys į sąskrydį atvyko pasipuošusios baltais marškinėliais su bendruomenės emblema bei kepuraitėmis.

Sveikinimai
Kazimieras Budrys iš Gorainių paėmė į rankas birbynę, vėliau – bandoniją. Šilutiškė Indrė Skablauskaitė lietuvininkų tarme atvykusiems siūlė ragauti punšo, o iškėlus „Lamatos žemės“ vėliavą, kvietė svečius tarti žodį.
„Prieš dešimt metų – kas sau, o dabar galime daug, nes esame visi kartu“, – džiaugėsi „Lamatos žemės“ pirmininkas, meras V. Laurinaitis, kurio vadovaujamos komandos tikslas buvęs burti, aktyvinti, telkti, skatinti, sukviesti visus, kam rūpi kaimas, kad jis gražėtų, turtėtų ir taptų vis patrauklesnis. Pasidžiaugus tuo, kas pavyko, anot V. Laurinaičio, reikia telktis ir ruoštis naujam europinės paramos etapui – 2014-2020 m., kad tose patalpose, kurias pavyko įrengti, virtų aktyvus gyvenimas, nešantis kaimui naudos.

Bandonijos meistras Kazimieras Budrys su Bikavėnų kaimo bendruomenės atstovais.

Bandonijos meistras Kazimieras Budrys su Bikavėnų kaimo bendruomenės atstovais.

„Lamatos žemei“ perduota Seimo pirmininko pavaduotojo Kęsto Komskio padėka, pasveikinti su dovanomis atvyko Pagėgių ir Tauragės VVG atstovai, Saugų bendruomenės narys Saulius Vytuvis. Svečiai neslėpė pavydo – bepigu „Lamatos žemei“, kai jai vadovauja net meras…
Po iškilmių laukė viktorina, sporto rungtys, koncertas ir ilgas vaišių stalas.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite