Laivą „Independence“ ženklina vėtrungė, kurią kūrė ir švėkšniškis Vaidotas Bliūdžius

Šiemet sukanka dešimt metų, kai į Klaipėdos uostą įplaukė Lietuvos energetinę nepriklausomybę užtikrinančio Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo laivas-saugykla „Independence“. Ši sukaktis sutampa su strateginės svarbos laivo-saugyklos perėjimu Lietuvos nuosavybėn. Siekiant pažymėti šias progas ir įprasminti „Independence“ kaip Lietuvos nueito laisvės kelio simbolį, laivas-saugykla jo komercinės operatorės – bendrovės „KN Energies“ – iniciatyva papuoštas specialia vėtrunge, kurioje užkoduoti svarbiausi šalies nepriklausomybei įvykiai.

„Independence“ papuošusi vėtrungė sukurta bendradarbiaujant su pripažintu kuršių vėtrungių meistru Vaidotu Bliūdžiumi, istoriku Norbertu Černiausku ir menininku-muralistu Artur Širin. Ji išlaiko tradicinės Kuršių nerijos krašto vėtrungės formą, tačiau moderniais simboliais pasakoja Lietuvos laisvės istoriją ir įprasmina tautos politinės ir energetinės laisvės siekį. Vėtrungės simbolizmas tuo pačiu yra ir nuoroda į laivo pavadinimą, kuris lietuviškai reiškia „nepriklausomybę“.

„Laivo „Independence“ prisišvartavimas Klaipėdos uoste 2014 m. buvo istorinis įvykis, kuris savo svarba tikriausiai galėtų būti prilygintas Lietuvos įstojimui į Europos Sąjungą ir NATO. Šiandienos geopolitinių iššūkių kontekste akivaizdu, kad tikroji šalies politinė nepriklausomybė yra neįmanoma be energetinės nepriklausomybės. Ją užsitikrinti ir tapti pirmąja Europos šalimi, visiškai atsisakiusia rusiškų dujų importo, Lietuva galėjo būtent laivo „Independence“ dėka. Tad jis žymi svarbų Lietuvos laisvės kelio etapą ir tuo pačiu yra šio kelio simbolis. Tai nuo šiol primins terminalo korpusą puošianti unikali vėtrungė“, – sako bendrovės „KN Energies“ generalinis direktorius Darius Šilenskis.

XIX a. siekiančių Kuršių marių pakrančių tautodailės tradicijų įkvėptoje vėtrungėje Lietuvos nepriklausomybės istorija prasideda nuo vasario 16-osios Nepriklausomybės akto pasirašymo 1918 m. ir tęsiasi per 1944-1953 m. antisovietinį pasipriešinimą, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio veiklą, tragiškus 1991 m. sausio įvykius, šalies įstojimą į NATO ir ES 2004 m. Šią Lietuvai svarbių įvykių seką užbaigia „Independence“ prisišvartavimas Klaipėdos uoste 2014 m.

„Į Lietuvos nematerialaus kultūros vertybių sąrašą įtrauktos Kuršių nerijos puošybinės vėtrungės nėra sutinkamos niekur kitur – tik mūsų šalyje. Tai unikalus tautodailės objektas ir iki šių dienų išlikusi autentiška pasakojimo priemonė. Kiekvienas Kuršių nerijos gyventojų kurtų vėtrungių elementas turėjo prasmę ir jungėsi į bendrą žvejo kilmės, istorijos, vertybių ir tikėjimo pasakojimą. Tokia forma išlaikoma ir „Independence“ vėtrungėje, kuri kiekvienam, pažvelgusiam į ją, pasakos apie Lietuvą kaip laisvę mylinčią šalį“, – sako prie vėtrungės kūrimo prisidėjęs V. Bliūdžius.

Ant specialios plėvelės atspausdinta ir užklijuota 31 metro ilgio ir 8 metrų aukščio vėtrungė puošia abi „Independence“ korpuso sieneles priekinėje laivo-saugyklos dalyje. Laivas-saugykla vėtrunge buvo papuoštas Danijoje esančioje laivų remonto ir statybos įmonėje, kurioje šių metų gegužę buvo atliekami „Independence“ apžiūros ir remonto darbai.

Pietų Korėjos „Hyundai Heavy Industries Co., Ltd“ laivų statykloje pastatytas laivas-saugykla „Independence“ Klaipėdos uoste prisišvartavo 2014 m. spalį, o komercinę veiklą pradėjo 2015 m. Iki šiol Lietuva laivu-saugykla naudojosi pagal išperkamosios nuomos sutartį, tačiau laivą nuspręsta išpirkti ir šiemet jis pereis Lietuvos nuosavybei.

Klaipėdos SGD terminalas yra vienas svarbiausių nacionalinių energetinį saugumą užtikrinančių objektų, kuris sukūrė sąlygas Lietuvoje atsirasti gamtinių dujų rinkai ir atvėrė galimybę importuoti gamtines dujas iš viso pasaulio. Rusijai 2022 m. užpuolus Ukrainą Lietuva visiškai atsisakė rusiškų dujų importo ir visą šalies gamtinių dujų poreikį patenkina per „Independence“.

„KN Energies“ informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Pirmosios ponios Dianos Nausėdienės vizitas Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė lankėsi Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje, kur dalyvavo bendroje edukacijoje ir diskusijoje su Pagėgių Šv. Kryžiaus parapijos Carito, Meno ir sporto mokyklos neformaliojo suaugusiųjų švietimo bei Pagėgių sav. neįgaliųjų draugijos atstovais, bibliotekos lankytojais. „Be galo malonu būti tarp aktyvių, skaitančių, mąstančių, socialiai atsakingų žmonių. Ačiū jums už tai, kad esate tie Vydūno įkvėpti spinduliai, nešantys ir dalijantys šviesą kitiems, ypatingai jaunimui. Tai be galo svarbu, tai kuria atvirą, drąsią ir tvirtą bendruomenę“, – sakė D. Nausėdienė.

Joninėms ant Rambyno kalno 140 metų

Šventas mūsų kalnas ir šita vieta – buvo taip per amžius, bus taip visada. Daug čia buvo švenčių, keitėsi laikai, o Rambynas žilas matė visa tai… Regimantas Šilinskas „Ant Rambyno“   Prieš 140 metų ant legendomis apipinto didingo Rambyno kalno pirmą kartą suskambo lietuviška daina, eilėmis ir scenarijų žodžiais prabilo mėgėjiškų teatrų dalyviai, o susirinkę žiūrovai iš visos Lietuvos iki ryto klausėsi muzikos, juokėsi, verkė ir dainavo kartu. Buvo kartu. Ši šventė – gyvoji tradicija, o jos meninė ir kultūrinė

Vogė alkoholinius gėrimus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Nuo kovo 2 iki gegužės 2 dienos 38-erių metų vyras per 8 kartus iš parduotuvės Šilutėje pavogė alkoholinių gėrimų už 154 eurus. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Į Šilutės r. PK kreipėsi vyras, gim. 1977 m., dėl socialiniame tinkle paskelbtos šmeižiančios informacijos apie jį. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Birželio 11 d. vakare Saugose akivaizdžiai neblaivus (tikrintis neblaivumą atsisakė) vyras, gim. 1971 m., sužalojo 6 metais už save vyresnį vyrą. Įtariamasis sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Į

Ant naujo pašto ženklo – pirmą sykį Klaipėdoje startuosiančios didžiųjų burlaivių lenktynės

Šiandien, birželio 14 d. Lietuvos paštas išleidžia Natalijos Vaišnorienės kurtą pašto ženklą „Lietuvos didžiųjų burlaivių regata“. Pašto ženklo nominalas – 1,55 Eur, tiražas – 40 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Klaipėdos pašte, adresu H. Manto g. 7. Didžiųjų burlaivių lenktynių „The Tall Ships Races“ starto uostu šįmet pirmą kartą istorijoje taps Klaipėda. Į Lietuvos uostamiestį birželio 27-30 d. suplauks didieji burlaiviai, o birželio 30-ąją iš Klaipėdos startavę burlaiviai lenktyniaus iki Helsinkio. Liepos 7 dieną jie

Taip pat skaitykite