Kvėpavimo takų ligas lengvinančios inhaliacijos namų sąlygomis – kaip sau nepakenkti?

Susirgus peršalimo ligomis neretai griebiamasi inhaliacijų, o ypač mėgstama tokias procedūras daryti mažiems vaikams, kuriems dar sunku išpūsti nosį ar norisi palengvinti kvėpavimo takų užgulimą. Kaip saugiai atlikti inhaliacijas namuose, ar tam būtini specialūs prietaisai, o gal tinka ir „senovinis“ būdas virš garuojančio puodo, ar galima inhaliacijoms naudoti eterinius aliejus – atsako sveikatos specialistai.

Dauguma žmonių mano, kad inhaliacijos gali palengvinti bet kokio tipo kvėpavimo takų simptomus, tokius kaip kosulys, dusulys, švokštimas ar kvėpavimo pasunkėjimas. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Lauros Vanagaitės, inhaliacijos yra naudingos ir rekomenduojamos tiek vaikams, tiek suaugusiems, tik prieš pradedant tokias procedūras verta pasikonsultuoti su gydytoju ir išsiaiškinti, kurią kvėpavimo takų dalį reikia gydyti.

„Inhaliuojant į kvėpavimo takus smulkios dulksnos pavidalu įvedami tam skirti vaistai. Žinant ligos simptomatiką yra lengviau pritaikyti inhaliuojamas medžiagas, taip pat yra labai svarbu, kuo tas vaistines medžiagas reikia skiesti, pavyzdžiui, ar inhaliacijoms bus naudojamas paprastas vanduo iš čiaupo, ar fiziologinis tirpalas, ar mineralinis vanduo. Nesant tikriems, kas geriausiai tinka, verta pasikonsultuoti su medikais ar vaistininkais“, – sako L. Vanagaitė.

Garuojantis puodas tinka ne visada

Dažnai kvėpavimo takų ligomis besiskundžiantys žmonės į pagalbą pasitelkia inhaliavimą namų sąlygomis – jie tai daro „senoviniu“ būdu, kvėpuodami virš indo su karštu vandeniu. Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) šeimos gydytoja Greta Urbonienė sako, kad nors karšto vandens garų inhaliacijos gali būti naudingos, tačiau jos dažnai nėra rekomenduojamos dėl didelės nudegimų rizikos. Ypač tai pavojinga, jei karšto vandens garais inhaliuoja vaikai.

„Vandens garų inhaliacijos gali būti skiriamos, jei dėl ūminės kvėpavimo takų ligos yra paburkę kvėpavimo takai, pavyzdžiui, sergant laringitu. Tai gali būti puiki pagalbinė gydymo priemonė, jei inhaliacijos atliekamos teisingai. Reikia žinoti, kad į tokį vandenį nei lašinti eterinių aliejų, nei pilti arbatžolių arbatų negalima, nes įvairios medžiagos gali dirginti kvėpavimo takus, o vaikams, ypač mažiems, gali sukelti ir ligos paūmėjimą“, – pataria šeimos gydytoja.

Jos teigimu, geriausia inhaliacijoms naudoti specialius inhaliatorius, kuriuose naudojamas kambario temperatūros vanduo ir kurie generuoja vėsius garus. Vertėtų naudoti tokį inhaliatorių, kurio komplekte yra specialios kaukės, pritaikomos pagal dydį vaikui arba suaugusiam – tai leidžia inhaliuoti efektyviau.

G. Urbonienė atkreipia dėmesį, kad jeigu bet kokio tipo inhaliacija kelia diskomfortą, kosulį ar kitus nemalonius pojūčius, ji turi būti nedelsiant nutraukiama. „Taip pat reikėtų nepamiršti, kad ir sergant galima eiti į lauką, jei ligonio būklė tą leidžia. Jeigu pacientas nekarščiuoja, jaučiasi gerai, kartais pasivaikščiojimas miške gali suveikti geriau nei bet koks kitas vaistas“, – teigia šeimos gydytoja.

Svarbu parinkti tinkamus preparatus

Vaistininkė L. Vanagaitė pasakoja, kad gyventojai domisi prietaisais, skirtais inhaliacijoms namuose atlikti, labiausiai dėl jų patogumo – inhaliatoriai gali būti nešiojami arba kompresoriniai stacionarūs, atsižvelgiant į naudotojo poreikius ir aplinkybes, ar jie bus skirti intensyviam naudojimui ar tik retkarčiais.

„Visada rekomenduojame prieš naudojant inhaliatorių įsitikinti, kad žinote, kaip teisingai sudėti visas dalis, kada jas reikia pakeisti ir kaip dažnai tai daryti. Aparatą būtina išvalyti po kiekvieno naudojimo, nes bet koks jame likęs skystis gali tapti palankia terpe daugintis bakterijoms. Taip pat niekada negalima naudoti kito asmens jau naudoto kandiklio ar kaukės, nes šios dalys taip pat gali būti užkrėstos kvėpavimo takų infekcijomis ir ore esančiomis bakterijomis. Naudojant kompresorinius aparatus, į juos negalima pilti eterinių aliejų ir sirupų“, – patarė „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.

Nusprendus atlikti inhaliacijas savarankiškai namuose, rekomenduojama paskaityti medicininių priemonių aprašymus ar vaistų anotacijas, kad būtų aišku, ar tokias priemones tikrai galima saugiai inhaliuoti ir ar jos yra skirtos tokioms procedūroms atlikti.

„Pasitaiko atvejų, kada tėvai savo negaluojančių vaikų inhaliacijoms parenka vaistus, skirtus ūmioms bronchų ligoms gydyti, nors vaikas skundžiasi tik sloga ir gerklės skausmu. Tokiu atveju iš inhaliacijos ne tik nebus naudos, bet galima sukelti ir daugiau žalos“, – sako L. Vanagaitė.

Ne visada, bet inhaliacijos turi ir šalutinį poveikį: padidėjęs širdies plakimas, nerimas, drebulys, pykinimas, dirginimas gerklėje ar kosulys. Inhaliacijas reikėtų atlikti po valgio praėjus ne mažiau kaip 1 valandai ir likus bent kelioms valandoms iki miego. Taip pat tokias procedūras rekomenduojama pradėti vos pajutus pirmuosius simptomus, kol virusas dar nėra labai aktyvus.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kaip išsirinkti termosą?

termosas

Ieškant idealiojo termoso, svarbu atsižvelgti į keletą esminių aspektų, kad pasirinktas produktas atitiktų asmeninius poreikius ir lūkesčius. Nors rinkoje egzistuoja daugybė variantų, nuo paprastų iki geriausių termosų, raktas į sėkmingą pasirinkimą slypi ne vien prekės ženklo populiarume, bet ir tam tikruose praktiškuose patarimuose. Štai keletas svarbių aspektų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis termosą. Talpa Vienas pirmųjų svarstymų turėtų būti apie termoso talpą. Apibrėžkite savo poreikius: ar dažniausiai termosą naudosite trumpoms išvykoms, ar ilgoms kelionėms? Jeigu mėgstate ilgus pasivaikščiojimus gamtoje

Ką BŪTINA žinoti turintiems vaikų ir gyvenantiems užsienyje?

Gyvenimas užsienyje su vaikais gali būti įkvepiantis ir kartu iššūkių kupinas nuotykis. Šis straipsnis skirtas padėti tėvams, kurie planuoja arba jau gyvena užsienyje, suprasti pagrindinius aspektus, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį, norint užtikrinti šeimos gerovę. 1. Teisiniai reikalavimai ir dokumentacija Pirmas ir svarbiausias žingsnis – išsiaiškinti ir įgyvendinti visus teisinius reikalavimus, susijusius su gyvenimu užsienyje: Vizos ir leidimai. Priklausomai nuo šalies, gali prireikti įvairių vizų ar leidimų gyventi su šeima. Įsitikinkite, kad jūsų ir jūsų vaikų dokumentai yra tvarkingi ir

Gyventojai kviečiami įsitraukti į pašto ženklų kūrimą – tereikia pasiūlyti temą

Nors popierinių laiškų ir atvirlaiškių kasmet išsiunčiama vis mažiau, susidomėjimas pašto ženklais vis dar išlieka gana didelis ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje. Lietuvos paštas primena, kad prisidėti prie šių ženklų kūrimo gali kiekvienas – tereikia pasiūlyti dėmesio vertą temą. O jeigu jai pritars pašto mokos ženklų leidybos komisija, tema bus įamžinta ir lietuviškame pašto ženkle. Pasak Lietuvos pašto filatelijos projektų vadovės Aušrutės Varnienės, šiuo metu galima siūlyti temas 2025, 2026 ir 2027 metais pasirodysiantiems pašto ženklams. Tai padaryti galima iki

Pasaulinė motinos Žemės diena

Balandžio 22-ąją minėta Pasaulinė motinos Žemės diena. Ji pradėta minėti 1970 metais, o atliepiant į Jungtinių Tautų kreipimąsi Lietuvoje ji minima nuo 1992 metų. Kasmet civilizuotos pasaulio šalys ragina vienytis ir išreikšti rūpestį mūsų visų namais – Žeme ir Gamta. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba šią dieną atkreipė dėmesį į būtinybę vykdyti gamtotvarką, kad būtų išsaugotos nykstančios ir retos rūšys. Gamtotvarkos darbai saugomose teritorijose vykdomi siekiant išsaugoti biologinę įvairovę. Gamtotvarka padeda išsaugoti natūralias buveines ir rūšis, apima buveinių atkūrimą, invazinių rūšių

Taip pat skaitykite