Kur birželį žaibavo dažniausiai

Meteo.lt apžvelgia, koks buvo birželis. Skelbiama, kur žaibavo dažniausiai, o trečiasis mėnesio dešimtadienis buvo labai šiltas ir sausesnis nei vidutiniškai. Vietos, kuriose žaibavo daugiausia, dažnai sutampa su vietovėmis, kur praslinko smarkios liūtys, krito kruša ir fiksuoti vėjo sustiprėjimai.

Didesnė dalis išlydžių buvo fiksuojama pirmoje birželio pusėje. Iš viso Lietuvoje užfiksuota 21,8 tūkst. žaibų išlydžių. Mėnuo buvo daugiau nei trečdaliu ramesnis lyginant su geguže, kai buvo užfiksuota per 36 tūkst. žaibų išlydžių.

Iš 21,8 tūkst. tik 5234 išlydžiai (arba ketvirtadalis) trenkė iš debesies į žemę. Likę išlydžiai vyko tarp debesų ir žemės nepasiekė. 16,8 tūkst. išlydžių (arba ~3/4) buvo neigiamo krūvio. Pavojingiausi yra teigiami žaibų išlydžiai, trenkiantys iš debesies į žemę. Būtent jie dažniausiai mirtinai nutrenkia žmones, gyvulius, padega miškus, namus ir t.t. Šių būta gana nedaug – 1130 išlydžių arba ~5 proc. visų užfiksuotų perkūnijų.

Didžiausias žaibų išlydžių tankis užfiksuotas Šakių ir Kalvarijos rajonuose, mažiausiai perkūnijų, t. y. ramiausia, buvo Birštono, Elektrėnų ir Prienų savivaldybėse. Daugiausia  perkūnijų būta šiomis birželio dienomis: birželio 2 d. – 10 062 išlydžiai; birželio 22 d. – 2984 išlydžiai; birželio 1 d. – 2053 išlydžiai. Septynias birželio dienas žaibų išlydžių iš viso niekur nebuvo užfiksuota, o devynias dienas Lietuvoje buvo tik iki 20 išlydžių.

Lietuvoje (Biržų, Šilutės, Varėnos ir Raseinių meteorologijos stotyse) įrengti žaibų detektoriai fiksuoja žaibų išlydžius dangus-žemė ir išlydžius, vykstančius tarp debesų. Žaibų detektoriai 350 km spinduliu aptinka daugiau kaip 90 proc. visų žaibų išlydžių. Tai dalis perkūnijų lieka neužfiksuotos (paprastai sunkiau užfiksuojami silpnesni išlydžiai, vykstantys tarp debesų).

Birželio trečiasis dešimtadienis buvo labai šiltas ir sausas

Dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo +20°C.

Birželio 28 d. buvo pasiektas šios paros karščio rekordas Lietuvoje: +34°C Druskininkuose. Šią dieną buvo sumušti beveik visų meteorologijos stočių rekordai, išskyrus Klaipėdą, Nidą ir Šilutę. Žemiausia dešimtadienio temperatūra, 7,3 laipsnio šilumos, užregistruota birželio 21 d. Kazlų Rūdoje.

Birželio 26-28 ir 30 d. oro temperatūra pakilo iki +30°C ir aukščiau, registruotas pavojingas reiškinys – karštis – beveik visoje Lietuvoje. O 26-28 d. keturiose meteorologijos stotyse (Birštone, Dotnuvoje, Šumske ir Varėnoje) užregistruota pirmoji šiais metais kaitra. Taip pat birželio 27-29 d. naktimis vietomis registruotos tropinės naktys (minimali oro temperatūra nenukrito žemiau +20°C.

Vidutinis kritulių kiekis Lietuvoje buvo 11,7 mm. Tik 4 stotyse registruotas kritulių kiekis viršijo 20 mm: Laukuvoje 20,7 mm, Telšiuose 23,6 mm ir Birštone 32,4 mm, o didžiausias kiekis teko Šakiams – 41,2 mm. Mažiausiai kritulių registruota Panevėžyje ir Šumske, po 1 mm. Praėjusį dešimtadienį saulė Lietuvoje vidutiniškai švietė 104,8 val.: nuo 93,1 val. Varėnoje iki 113,4 val. Šiauliuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Atnaujinta prie Šilutės ligoninės stovinti skulptūra „Pūga“

Šilutės rajono savivaldybė savo naujienose skelbia, kad Savivaldybės  lėšomis atnaujinta istorinė skulptūra „Pūga“, stovinti prie Šilutės ligoninės.  Priminsime ne kartą „Pamaryje“ aprašytą istoriją: šis paminklas skirtas Natkiškių kaimo (dabar Pagėgių sav.) medicinos felčerei Zosei Petraitienei, kuri, vykdama pas gimdyvę, 1982 m. sausio 6 d. žuvo siautėjant stipriai pūgai. Po penkerių metų priešais Šilutės ligoninę buvo atidengta skulptūra „Pūga“ (skulptorius Antanas Šnaras, architektas Petras Lapė). 1994 metais Natkiškiuose, kurių apylinkėse ir įvyko nelaimė, Z. Petraitienės vardu pavadinta mokykla. Z. Petraitienė jaunystėje

Laukuose nuiminėjate derlių. Neparsineškite į ūkį afrikinio kiaulių maro

Prasidėjus grūdų derliaus nuėmimo darbams, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ragina ūkininkus laikytis biosaugos ir iš laukų neparsinešti į savo ūkį afrikinio kiaulių maro (AKM). VMVT specialistai įspėja, kad tuose pačiuose laukuose gali būti vaikščioję AKM užsikrėtę šernai. Jie galėjo užkrėsti nuimamą derlių, šiaudus, žolę ir pan.  Siekiant apsisaugoti nuo viruso plitimo, privaloma visas į ūkį grįžtančias transporto priemones dezinfekuoti. Kokiais grūdais šerti kiaules? Specialistai primena, kad šerti kiaules šių metų derliaus grūdais galima tik juos išlaikius 60 dienų. 

Brangs komunalinės atliekos

Šilutės rajono savivaldybės taryba posėdyje planuoja svarstyti didesnius įkainius už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Siūloma pakeisti Šilutės r. savivaldybės tarybos 2021 m. gruodžio 16 d. sprendimo „Dėl Šilutės rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatų patvirtinimo“ 1 punktu patvirtintų nuostatų 1 priedą. Su UAB „Ecorevice“ 2024 m. sausio 8 d. sudaryta viešojo pirkimo sutartis, kuri įsigaliojo 2024 m. balandžio 15 d. Pagal sutarties sąlygas pasikeitė atliekamų paslaugų kaina. Padidėjo metinė pastoviosios

Gėlių puokštės iš Ramunių gatvės  

Kur šiandien žmonės dažniausiai susipažįsta? Teisingai – internete. Pamačiusi, kokias gražias gėlių puokštes kuria usėniškė Vaida Breiterienė, nusprendžiau susipažinti. Tai buvo dar pavasarį. Akis patraukė puokštė su senoviniais kaimiškais baltais narcizais ir panorau jų pasimerkti. Ilgai netruko ir gėlės jau puikavosi vazoje mūsų namuose, skleisdamos nuostabų aromatą.Tuo labiau džiaugiausi, kad pavyko pamaloninti į renginį bibliotekoje atvykusias viešnias iš Kauno. Žiedai pievose ir prie namų Dienas leisti tarp savo auginamų, laukuose ir pievose skinamų gėlių Vaida pradėjo išėjusi iš darbo. Prie

Taip pat skaitykite