Kristijonas Donelaitis – 21-ojo amžiaus moksleivių darbuose

FONDAS

Kintų Vydūno kultūros centras prisidėjo prie Klaipėdos Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus vykdomo projekto „Kelionė į istorinę Prūsiją. Skirta Kristijono Donelaičio metams paminėti“ ir surengė mokinių piešinių konkursą „Sveiks, svieteli margs“. Geriausi moksleivių piešiniai, kuriuose atsispindi K. Donelaičio kūrinio „Metai“ tema, tapo atvirukais.

Konkurso laureatė – Šilutės Vydūno gimnazijos moksleivė Agnė Degutytė (nuotraukos centre).

Konkurse dalyvavo Klaipėdos regiono gimnazijų ir pagrindinių mokyklų moksleiviai.
Mokinių piešinių konkurso organizatorių tikslas buvo pakviesti 21-ojo amžiaus mokinius pažvelgti savo akimis į K. Donelaičio „Metus“. Tiesa, organizatoriai neslepia, jog nerimavę ir truputį abejoję, ar šių dienų moksleiviai turės noro kūrybines mintis nukelti į 18 amžių, tačiau nerimas buvo išsklaidytas – sulaukta didelio susidomėjimo. Konkursui atsiųsti 44 jaunųjų kūrėjų darbai, kurie paskutinę sausio dieną buvo pristatyti Kintų daugiafunkciame centre. Šių darbų paroda čia veiks visą vasarį, o vėliau apkeliavusi Klaipėdos rajoną sugrįš į Šilutę.
„Prieš 300 metų, sausio pirmąją, galbūt tokią pat žiemišką dieną kaip ši, gimė lietuvių grožinės literatūros pradininkas Kristijonas Donelaitis“, – kalbėjo Rita Tarvydienė, žvelgdama į siautėjančią žiemą, ne visiems konkurso dalyviams leidusią atvykti į piešinių konkurso darbų parodos pristatymą.
Parodos atidaryme užsiminta, kad ne tik jaunieji dailininkai ieškojo, kaip savo darbais atspindėti K. Donelaičio kūrybą. Kaip K. Donelaičio kūrybą pristato Vydūnas, domėjosi ir patys konkurso organizatoriai. Kintų Vydūno muziejuje saugoma Vydūno išleista knygelė „Gyvenimas prūsų Lietuvoje apie 1770 m., kaip jį vaizdavo K. Donelaitis“. Knygelė išleista 1948 m. lietuvių, o metais anksčiau – vokiečių kalba. Vydūnas rašė: „…pasidaro aišku, kad jis (Kristijonas Donelaitis) žmogų supranta visai lietuvišku būdu. Jis jį mato viduje, pačiame gamtos gyvenime ir jo vyksmuose. Jam atrodo žmogaus „gimimas, augimas, brendimas, vytimas ir išnykimas visai panašus į tą, kuris darosi augmenijoje ir gyvijoje“.
Piešinių konkursui atsiuntė iš 12 Klaipėdos regiono mokyklų. Aktyviausi buvo Šilutės rajono mokiniai. 19 darbų atsiuntė Vydūno ir 4 – Švėkšnos „Saulės“ gimnazijų, 3 darbus – Vilkyčių, 1 – Gardamo pagrindinių ir 2 – Kintų vidurinės mokyklų moksleiviai.
Pagal konkurso nuostatus dalyviai suskirstyti į grupes: 7-8 klasių (13-14 metų), 9-10 klasių (15-16 metų), 11-12 klasių (17-18 metų). Konkurso organizatorius maloniai nustebino, kad piešti pasiūlytomis temomis nusprendė ir vienas jaunesnio amžiaus dalyvis.
Konkurso dalyviams neatsitiktinai buvo pasiūlytos 4 temos: „Gamtos grožis“, „Žmogus ir jo aplinka“, „Metų darbai“, „Tradicijos“ (šventės, rūbai, apeigos). Tai primena lietuvių literatūros klasiko K. Donelaičio „Metus“, parašytus atskiromis dalimis: „Pavasario linksmybės“, „Vasaros darbai“, „Rudenio gėrybės“ ir „Žiemos rūpesčiai“.
Darbus vertinusi komisija atsižvelgė į darbų meniškumą, idėjos ir turinio originalumą, savitumą, temos suvokimą ir jos atskleidimą.
Konkurso laureate tapo Šilutės Vydūno gimnazijos moksleivė Agnė Degutytė, konkurso nugalėtojais pripažinti: 7-8 klasių grupėje Kintų vidurinės mokyklos moksleivis Vytenis Papievis (mokytoja V. Zymonienė), 9-10 klasių grupėje Vydūno gimnazijos moksleivė Gabrielė Jauniūtė (mokyt. D. Montvydienė), 11-12 klasių grupėje Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos moksleivė Milda Riepšaitė (mokyt. Vilija Morkūnaitė).
Į konkurso „Sveiks, svieteli margs“ darbų apibendrinimą ir darbų parodos atidarymą atvykę projekto rengėjai: Klaipėdos Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius J. Genys, jo pavaduotoja kultūrinei veiklai Asta Grušelionienė, pasveikino moksleivius bei jų mokytojus. Laureatei ir 3 nugalėtojams buvo įteiktos Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus bei Vydūno kultūros centro dovanos: kiekvienam autoriui teko po 25 būtent su jo piešiniu padarytus atvirukus, kuriais galės pradžiuginti draugus ir artimuosius, taip pat – po pastelių rinkinį bei knygų.
Vydūno kultūros centras kiekvienam konkurso dalyviui ir jo mokytojui dovanojo knygų bei po ypatingą 8 atvirukų komplektą. Atvirukuose įmažinti 4 lietuvaičių ir 4 Kaliningrado aukščiausios kategorijos meno mokyklos moksleivių piešiniai, o kitoje atviruko pusėje lietuvių ir rusų kalbomis užrašyta po ištrauką iš K. Donelaičio poemos „Metai“.
Projekto rengėjai priminė, kad 2014 metai bus pilni K. Donelaičio kūrybą atspindinčios dvasios, papasakojo apie visus metus truksiančio projekto veiklas.

Laima PUTRIUVIENĖ

 

Rods sveiks kūns, kurs vis šokinėdams nutveria darbus, Yr didžiausi bei brangiausi dovana Dievo. Kristijonas Donelaitis. Metai. Vasaros darbai Jekaterina Lazurko, 15 m. Kaliningrado aukščiausios kategorijos meno mokykla

Rods sveiks kūns, kurs vis šokinėdams nutveria darbus,
Yr didžiausi bei brangiausi dovana Dievo.
Kristijonas Donelaitis. Metai. Vasaros darbai
Jekaterina Lazurko, 15 m. Kaliningrado aukščiausios kategorijos meno mokykla

Ant saulelė vėl nu mūs atstodama ritas
Irgi palikusi mus greita vakarop nusileidžia.
Vei kasdien daugiaus ji mums savo spindulį slepia;
O šešėliai vis ilgyn kasdien išsitiesia.
Kristijonas Donelaitis. Metai. Rudenio gėrybės
Gabrielė Jauniūtė. Šilutės Vydūno gimnazija, 10s klasė.

Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą
Ir žiemos šaltos triūsus pargriaudama juokės.
Šalčių pramonės su ledais sugaišti pagavo,
Ir putodams sniegs visur į nieką pavirto.
Kristijonas Donelaitis. Metai. Pavasario linksmybės
Vytenis Papievis. Kintų vidurinė mokykla, 8 klasė.

Krūmus ir girias visokios ošino dainos;
O laukus visur bei pievas skambino garsai.
Gegužės ir strazdai sumišai lakstydami žaidė
Ir Sutvertojį linksmai rykaudami gyrė.
Kristijonas Donelaitis. Metai. Pavasario linksmybės
Agnė Degutytė. Šilutės Vydūno gimnazija, 10s klasė.

 

 

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite