Kovo 3-ioji – Pasaulinė laukinės gamtos diena        

Kovo 3-ioji buvo paskelbta Pasauline laukinės gamtos diena Jungtinių Tautų generalinės asamblėjos iniciatyva 2013 m., minint Konvencijos dėl tarptautinės prekybos nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių (CITES) pasirašymą.

Pasidžiaukime laukinės gamtos grožiu

Konvencija skirta spręsti nykstančių rūšių problemą tarptautiniu lygmeniu ir užkirsti kelią prekybai nykstančiais gyvūnais bei augalais, jų dalimis ir gaminiais iš jų. Ją yra pasirašiusi ir Lietuva.

Švenčiant Pasaulinę laukinės gamtos dieną, skatinama džiaugtis laukinės gamtos grožiu, domėtis laukine gyvūnija ir augalija. Raginama lankyti gamtos muziejus, pasivaikščioti nacionaliniuose parkuose, botanikos soduose.

Kaip galime prisidėti prie gamtos išsaugojimo?

Pasak LRT.lt, daug padaryti gali kiekvienas žmogus.

Neatsakingas žmonių vartotojiškumas, godumas bei industrializacijos skatinamos komercinės veiklos – pagrindiniai veiksniai, sukėlę biologinės įvairovės krizę. Mokslininkai nerimauja, kad per ateinančius dešimtmečius galime prarasti šimtus tūkstančių gyvūnų rūšių.

Plastiko naudojimas. Remiantis moksliniais tyrimais, neatsakingas disponavimas plastikiniais maišeliais sudaro net 70 proc. namų ūkyje sukaupiamų šiukšlių, kurios atsidūrusios laukinėje gamtoje atneša didelio masto žalą.

Plastikas patenka į gamtą ne vien per neatsakingą maišelių vartojimą. Prausiant veidą su prausikliu, kuris turi plastikinių mikrogranulių, visiškai nesusimąstoma, kad šios keliaudamos nutekamaisiais vamzdžiais patenka į vandens gyventojų organizmus. Stengiantis išsaugoti gamtą, derėtų vengti produktų savo sudėtyje turinčių plastiko elementų.

Rūšiuokime atliekas

Atliekų rūšiavimas – su plastiku glaudžiai susijusi tema. Pavyzdžiui, telefonai ir kompiuteriai yra gaminami iš mineralų, kurie yra išgaunami iš Afrikoje gyvenančių beždžionių bei gorilų buveinių. Šie mineralai gali būti perdirbami bei panaudojami naujų įrenginių gamybai, o nerūšiuojant į aplinką skleidžia ypač nuodingus chemikalus, nuodijančius gamtą bei gyvūnus. Vertėtų atminti, kad po kiekvienos iškylos gamtoje būtina deramai susitvarkyti ir nepalikti šiukšlių.

Neatsakingas vartojimas

Palmių aliejus yra plačiai naudojamas begalėje produktų: duonoje, sausainiuose, šampūne, muile, šokolade. Dėl to sparčiai kertami atogrąžų miškai, kurie suteikia namus daugybei gyvūnų rūšių. Miškai – ypatingai svarbi ekosistemos grandis, tai pagrindinis deguonies, kuriuo kvėpuojame, gamintojas. Atsisakant produktų, kuriuose yra palmių aliejaus, galima ženkliai prisidėti prie gamtos gerovės.

Neatsakingas vartojimas ir vartotojiškumas ypač pasireiškia įsigyjant nereikalingas prekes. Daugelis prekių yra pagaminama gyvūnų gyvybių bei gamtos sąskaita. Atsisakydami nereikalingų prekių sumažinsite jų paklausą bei padėsite mažinti tokias veiklas, kaip nelegalus prekiavimas gyvūnais komerciniais tikslais.

Gausiai naudojame popierių, kurio gamyba skaudžiai atsiliepia miškams.

Popierius gaminamas iš medžių

Medžiai – žaliava, iš kurios gaminamas popierius. Aplinkinių skatinimas persikelti į elektronines platformas, taip stengiantis sumažinti neatsakingą popieriaus vartojimą – teigiamas žingsnis saugant miškus bei išlaikant gyvūnų buveines.

Neatsakingas vandens naudojimas. Sutrumpinus rytinį stovėjimą po dušu, ilguoju laikotarpiu galima sutaupyti išties nemažai vandens bei smarkiai prisidėti prie gamtos gerovės.

Nesuvalgyti maisto likučiai. Lietuviai išmeta net trečdalį nesuvalgyto maisto. Gaminant maisto produktus yra naudojami gyvūnijos bei gamtos resursai. Išmetus gerą maistą, šis laikui bėgant gamtai sukelia taršos efektą, tad padaroma dviguba žala.

Globalinis atšilimas

Tai – vienas pagrindinių veiksnių, keliančių gyvūnijai didžiausią pavojų. Prie šio katastrofiško proceso kasdien yra prisidedama nevalingai, to nesuvokiant ar nesureikšminant. Kasdieninis automobilių eksploatavimas, nors kelionės tikslą galima pasiekti pėsčiomis, dviračiu arba viešuoju transportu. Cigarečių rūkymas, kuris ne vien prisideda prie šiltnamio efekto, bet taip pat kenkia sveikatai. Tai vieni populiariausių būdų, kuomet sparčiai šildome savo planetą.

Net 30 proc. išmetamųjų dujų atsiranda gaminant elektrą bei deginant iškastinį kurą. Vertėtų propaguoti atsakingą elektros energijos vartojimą namuose, nenaudojamus įrenginius išjungti iš elektros lizdo. Dėl šiltnamio efekto kasmet sparčiai didėja temperatūra, dėl ko vėl pažeidžiamos gyvūnų buveinės, įvairios rūšys nyksta arba atsiduria prie išnykimo ribos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nuvilnijo 18-oji Pagėgių literatūrinio pavasario šventė

Iškeliaujant kalendoriniam pavasariui, 2022 m. gegužės 25 d., Vydūno viešoji biblioteka kvietė į 18-ąją Pagėgių literatūrinio pavasario šventę „Atidengsiu Tau žodį it širdį…“. Paliesti meno Sveikindama gausiai Vydūno viešojoje bibliotekoje susirinkusius svečius bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė kalbėjo, jog „tiems, kurie į save neįsileidžia poezijos, muzikos, meno patirčių, labai sunku nusakyti, ką reiškia būti paliestam meno, būti įkvėptam, kaip kažkokia nematoma jėga užpildo sielą iki pat kraštų ir po to būna taip lengva matyti tik grožį… aplink save skleisti tik gėrį…

Pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas

Šilutės šventė šiemet prasidėjo gražiu veiksmu – miesto širdyje pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas. Naujajame gėlyne prie Šilutės kultūros ir pramogų centro (Lietuvininkų g. 6) vasarą galėsime gėrėtis žalia, balta, raudona spalvomis   (Mažosios Lietuvos istorinės vėliavos spalvos).  Akcijos dalyviai atstovavo skirtingiems laiko tarpams: praeičiai, dabarčiai ir ateičiai. Visi kartu, nuotaikingai,  dalyvaujant Savivaldybės administracijos direktoriui, direktoriaus pavaduotojai, miesto mokyklų atstovams, Šilutės kultūros ir pramogų centro ir Šilutės kamerinio dramos teatro vadovėms, Šilutės seniūnui, istorinėms asmenybėms – lietuvininkei ir  dvarininkui Hugo Šojui – 

Kodėl verta naudoti ketaus keptuves maisto gamybai?

Ketus kaip gamybos medžiaga turi daug privalumų. Pavyzdžiui, ilgas tarnavimo laikas, atsparumas deformacijai ir korozijai, taip pat šiluminė talpa. Vienintelis ketaus indų trūkumas gali būti didelis svoris. Tačiau ketaus virtuvės reikmenys turi daugybę privalumų, paaiškinančių šio tipo virtuvės reikmenų populiarumą tarp šiuolaikinių namų šeimininkių, daugiau informacijos ir platų pasirinkimą rasite pardavėjo puslapyje. Ketaus keptuvę verta naudoti maisto gamybai dėl kelių priežasčių: Pirmoji priežastis – ketaus keptuvė itin patikima. Ji tikrai patvari, savo savininkams tarnauja ne tik metus, bet ir dešimtmečius.

Saulės poveikis plaukams. Patarimai, kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo

Kone kiekvienas žino, kad vasarą būtina pasirūpinti odos apsauga nuo saulės. Tačiau kur kas rečiau susirūpinama savo plaukais. Jų priežiūra vasarą yra ypatingai svarbi, todėl šiandien žeriame patarimus kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo ir kitų bėdų. Saugus dažymas Saulė – tai laimės šaltinis. Jos dėka žmogaus organizme gaminasi vitaminas D, gerėja nuotaika ir bendra savijauta. Nors grožio specialistai gali nepagailėti karčių žodžių saulei dėl jos žalos odai ir plaukams, visgi svarbiausia čia – ne vengti saulės, o išmokti saugiai ja

Taip pat skaitykite