Kovą Šilutei saulėtų dienų teko mažai

Meteo.lt informuoja, kad 2023-2024 m. žiema buvo šilta, tačiau saulėtumu nepasižymėjo. Gruodžio-vasario mėn. Saulė Lietuvoje vidutiniškai spindėjo tik 84,6 val. ir tai sudarė vos 63 proc. žiemos sezono normos (t. y. maždaug trečdaliu mažiau nei vidutiniškai). Tik pasibaigus žiemai, kovo pirmoji pusė pasitiko sausais ir dažnai saulėtais orais. Maždaug pusėje šalies užteko pusės mėnesio, kad būtų pasiekta tokia Saulės spindėjimo trukmė, kokia buvo išmatuota per tris kalendorinės žiemos mėnesius.

Štai, pavyzdžiui, Vilniuje vos per 10 pirmų kovo dienų išmatuota daugiau saulėtų valandų nei per visą žiemą (68,5 val.). Daugelyje kitų vietovių žiemą išmatuotos reikšmės buvo pasiektos per pirmas dvidešimt kovo dienų. Per visą kovo mėn. Lietuvoje Saulė vidutiniškai spindėjo 153,4 val. (t. y. 106 proc. kovo mėn. normos arba daugiau nei dvigubai daugiau negu per visą praėjusią žiemą).

Labiausiai saulėtas metų laikotarpis dar tik prasideda. Vidutiniškai (1991-2020 m.) daugiausiai saulėtų valandų Lietuvoje būna balandžio-rugpjūčio mėnesiais. Pikas dažniausiai pasiekiamas gegužės trečiąjį (107 val.) arba birželio pirmąjį (103 val.) dešimtadienį. Vėliau atmosferos cirkuliacija pilnai persitvarko į vasaros režimą ir paprastai sulaukiame daugiau lietaus, todėl tenka šiek tiek mažiau saulėtų valandų (86-93 val. per dešimtadienį). Antras saulėtumo pikas vidutiniškai būna pasiekiamas liepos trečiąjį dešimtadienį (100 val.), kuomet įprastai dar pasiekiamas ir visos vasaros šilumos pikas.

Žemėlapyje – kovo mėn. Saulės spindėjimo trukmė ir datos, kuomet buvo išmatuota tiek saulėtų valandų, kiek per visą 2023-2024 m. kalendorinę žiemą.

Vėl – šilumos rekordai

Remiantis preliminariais duomenimis, buvo išmatuotas balandžio 8-osios aukščiausios oro temperatūros rekordas.  Druskininkuose sušilo net iki 25 laipsnių. Ankstesnis šios dienos rekordas buvo užfiksuotas lygiai prieš 6 metus (2018-04-08) Tauragėje, kuomet sušilo iki 22,8 laipsnio. (t. y. 2,2 laipsnio mažiau).

Šiemet tai jau aštuntasis šilumos rekordas. 2023 metais tokių buvo šešiolika, 2022 metais – trylika, o 2021 m. – šeši. Nebūdingą tokiu metų laiku šilumą Pietų Lietuvoje nulėmė labai šilto oro srautas, atkeliavęs iš pietų, nuo pat Šiaurės Afrikos. Nors vasariškai šilta tik nedidelėje šalies dalyje, tačiau balandžio 9 d., antradienis, bus labai šiltas jau visur. Dieną sušils net iki 22-27 laipsnių, tik pajūryje bus vėsiau, apie 18-21 °C.

Trečiadienį vasariška šiluma iš Lietuvos trauksis: dieną sušils iki 16-21, rytiniame šalies pakraštyje –  22-24, o vakariniuose rajonuose daug kur tepasieks 10-15 °C. Ketvirtadienio dieną sušils iki 11-16 laipsnių. Labai tikėtina, kad bus pasiekti ir balandžio 9-10 d. aukščiausios oro temperatūros rekordai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kultūros darbuotojai mokėsi idėjas paversti realybe

Kultūros bendruomenė nuolatos susiduria su naujų idėjų paieškos iššūkiais (ypač projektų rašymo laikotarpiu), nes kartais atrodo, kad viskas jau buvo sugalvota ir sukurta. Tačiau kas iš tiesų yra gera idėja, ko reikia, kad ją pavyktų paversti sėkminga realybe? Šito Šilutės rajono kultūros darbuotojai kartu su Klaipėdos r. savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos bibliotekininkais gegužės 8–9 d. mokėsi vykusiuose mokymuose „Kūrybinis procesas: nuo idėjos iki paraiškos“. Dviejų dienų mokymus vedė kompetentingų ir profesionalių kūrybinės asociacijos „Žuvies akis“ lektorių Godos Giedraitytės ir

Įvyko tradicinės sportinių šokių varžybos „Pamario pora 2024“

Jau 27-eri metai Šilutės sportinių šokių klubas „Lūgnė“, kartu su Lietuvos sportinių šokių federacija (LSŠF) Šilutėje organizuoja Lietuvos sportinių šokių reitingo varžybas „Pamario pora“. Į Pamario kraštą atvyksta varžytis sportinių šokių šokėjai iš įvairių Lietuvos miestų bei užsienio. Šiais metais šokėjus vertino Lietuvos bei tarptautinės kategorijos sportinių šokių vertintojai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos. Varžybose dalyvavo daug talentingų šokėjų iš įvairių Lietuvos miestų ir Liepojos (Latvija). Ne vienoje rungtyje sėkmė lydėjo šilutiškius. Šios varžybos yra net ik gera proga

Projekto „Metai su knyga 2‘‘ ambasadorius Juozas Ališauskas – Vydūno viešojoje bibliotekoje

Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje lankėsi jau antrus metus besitęsiančio respublikinio projekto „Metai su knyga 2“ paauglių skaitymo ambasadorius, aktorius, pedagogas, slemeris Juozas Ališauskas. Džiugu, jog šio skaitymo skatinimui skirto projekto ambasadoriai kasmet susitinka su įvairaus amžiaus Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos lankytojais ir supažindina su savo kūryba. Projekto organizatoriai: Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio apskričių viešosios bibliotekos, Ąžuolyno biblioteka ir Lietuvos audiosensorinė biblioteka drauge su Lietuvos savivaldybių viešosiomis bibliotekomis. Kūrybiniame improvizacijų kupiname susitikime su kūrėju Juozu Ališausku dalyvavo Pagėgių Algimanto

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, vadinamą Lietuvos raudonąja knyga. Į šį sąrašą siūloma įrašyti tik gamtoje (uoksuose ar drevėse) gyvenančias šios bičių rūšies šeimas. Laikomų ir veisiamų nelaisvėje (aviliuose) Europos tamsiųjų medunešių bičių populiacijų dalis į jį nebūtų įtraukta. Netaikant šiam vietinės bitės porūšiui teisinių apsaugos priemonių, nustatytų Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatyme, negalima užtikrinti, kad šio porūšio laukinės populiacijos nebus prarastos.

Taip pat skaitykite