Kompiuterio pelės gimtadienis – jai jau 40 metų!

 

  •          Pelės gimtadieniu laikoma data, kai buvo išleistas pirmasis kompiuteris „Xerox“ su pele 1981 m. balandžio 27 d.
  •          Pelės žymeklis ekrane yra pasviręs, nes praeityje tiesus žymeklis sunkiai išsiskirdavo žemos raiškos ekranuose
  •          Pelės įniršio sindromas – medicininis terminas, apibūdinantis dėl lėto kompiuterio veikimo sukeltą įniršį
  •          Mikis yra pelės judėjimo atstumui apibūdinti naudojamas matavimo vienetas

Kiekvienam puikiai pažįstamas įrenginys – kompiuterio pelė – balandžio 27 d. švenčia 40-ąjį gimtadienį. Nors atsirandant daugiau įrenginių liečiamais ekranais buvo žadamas kompiuterio pelių populiarumo mažėjimas, jų naudojimas vis dar auga, rodo „MarketWatch.com“ duomenys.

„Bitės Profai“ pranešime žiniasklaidai pristato 4 įdomiausius faktus apie šį kompiuterio valdymo įrankį.

„Nuolat tobulėjantys išmanieji įrenginiai su lietimui jautriais ekranais metė iššūkį pelių gamintojams. Jie atlieka beveik visas įprasto kompiuterio funkcijas, tačiau valdymui nereikalingas joks papildomas įrenginys. Nors pelytė rečiau naudojama nešiojamų kompiuterių savininkų, be jos savo kasdienybės tikrai neįsivaizduoja didžioji dalis biurų darbuotojų ir kompiuterinių žaidimų fanų“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Išradėjas nepraturtėjo

Stanfordo tyrimų instituto profesorius Douglasas Engelbartas pirmasis išrado pelę, tačiau dėl to netapo turtingu. Jis eksperimentavo ir 1963 m. netyčia sukūrė šį kompiuterio valdymo įrankį, kuris dar beveik du dešimtmečius nebuvo naudojamas. Nors amerikietis užpatentavo išradimą, tačiau patentas nustojo galioti prieš pat 1981 m. balandžio 27 d., kai buvo išleistas pirmasis asmeninis kompiuteris su pirmąja kiekvienam prieinama pele „Xerox Star“.

Netrukus išradėjo idėją savo kompiuteriams pritaikė ir technologijų milžinės „Apple“ ir  „Microsoft“. Pelytė pradėta dar plačiau naudoti nuo 1983 m., kai „Apple“ pristatė savo pirmąjį kompiuterį su pele – „Lisa“.

„Pirmoji pelė tebuvo medinė dėžutė su dviem metaliniais ratukais ir mygtuku. Išradėjas ją pavadino pele, nes buvo panaši į šį gyvūną ir turėjo laidą, primenantį uodegą. Po kelių dešimtmečių pelė jau atrodė moderniau – korpuse atsirado du mygtukai, nebeliko ratukų. Dar po penkerių metų atsirado ir pirmieji pelių kilimėliai“, – pasakoja „Bitės Profas“.

 

Kodėl rodyklę pakreipė į šoną?

Pelė neatsiejama nuo pasvirusios rodyklės, kurią ir matome ekrane – ji leidžia atlikti įvairias funkcijas kompiuteryje. Ar kada susimąstėte, kodėl naudojama būtent 45 laipsnių kampu į kairę pusę pasivirusi rodyklė, o ne, pavyzdžiui, tiesi?

„Praeityje buvo sukurtas ir tiesus žymeklis, tačiau jis neįsitvirtino dėl tuo metu dar itin žemos ekranų raiškos. Tiesus žymeklis buvo per daug panašus į didžiąją raidę I, todėl buvo sunkiai pastebimas dirbant ar rašant tekstus. Tam, kad rodykle būtų galima naudotis patogiau, ji buvo paversta į kairįjį šoną – kad netrukdytų ir kompiuteryje rašantiems į dešinę pusę pasvirusiu šriftu „italic“, – paaiškina išmaniųjų įrenginių ekspertas.

 

Pelės įniršio sindromas

Greičiausiai visiems puikiai pažįstamas nusivylimas, kai internetinis puslapis „užstringa“, kraunasi per lėtai atliekant itin svarbų darbą ar ekrane pasirodo krūva erzinančių reklamų. Įdomu tai, kad nuo 2005 m. tam tikri dėl netinkamo internetinių puslapių veikimo sukelti streso simptomai vadinami pelės įniršio sindromu (angl. Mouse Rage Syndrom).

„Šis sindromas atpažįstamas pagal staigiai išaugusį širdies ritmą, prakaitavimą, kartais – rėkimą iš įniršio. Dėl tokių vartotojų pykčio priepuolių nukenčia ne tik jų sveikata, bet ir pati pelė. Dažniausiai žmonės pradeda intensyviai spaudinėti pelytės mygtuką, daužyti ją į stalą, kas, deja, tikrai nepaspartina kompiuterio veikimo greičio“, – pasakoja „Bitės Profas“.

 

Mikis nėra vien peliukas

Mikis – tai pelės judėjimo atstumui apibūdinti naudojamas matavimo vienetas. Jis pavadintas žinomiausio animacinių filmų ir komiksų herojaus Peliuko Mikio vardu.

„Šį vienetą naudoja kompiuterių mokslininkai ir programuotojai. Vienas mikis yra mažiausias išmatuojamas kompiuterio pelės judesys. Jis yra lygus šiek tiek daugiau nei 0,1 mm. Mikiais per sekundę matuojamas ir pelės greitis, o jos jautrumas išreiškiamas pagal tai, kiek mikių tenka vienam coliui“, – įvardija M. Vrubliauskas.

Jaunius Špakauskas, „Bitė Lietuva“ Korporatyvinės komunikacijos vadovas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą žmogų. Todėl minėdami Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną primename, kad saugumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Vienas neatsakingas poelgis – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus, važiavimas neprisisegus

Martyno Pekarsko „Pilis“ – personalinė paroda Kintuose

Spalio 1 d. penktadienį, 17.00  val. „Kintai Arts“ rezidencijoje (Kintai, Kuršių g. 30) atidaroma Martyno Pekarsko personalinė kūrybos paroda “Pilis”. Šioje parodoje autorius pristato savo poros metų darbo Kintuose – studijoje miške – rezultatus. Tarp didelio formato eksponatų tapyba, muzikiniu metodu atlikti piešiniai, „ready-made“ artefaktai, tekstai. „Neišeik pro duris ir pažinsi pasaulį. Nedirsčiok pro langą ir išvysi kelius. Juo toliau nukaksi, juo mažiau žinosi. Tad išmintingas žmogus neina ir žino; nežiūri ir permato; neveikia ir nuveikia“. Laozi Parodos autorius:  – Aš

COVID-19: „Šilutės rajone situacija grėsminga“

Taip šiandien, rugsėjo 24-os rytą, sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė. Kadangi praėjusios paros, rugsėjo 23 d., duomenis Statistikos departamentas skelbia po pusės dešimtos, R. Jovaišaitė paminėjo statistiką, sietiną su rugsėjo 22 d. situacija. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 550,7 susirgimo atvejo. Šilutės rajone šis skaičius siekia 1008,4 atvejo, tai penkta vieta Lietuvoje, prasčiau tik Rietavo, Telšių, Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybių teritorijose. Užtat Raseinių rajone šis skaičius tėra 137,2… Lietuvoje per savaitę iš atliktų tyrimų

Meras praskleidė Savivaldybės detektyvo uždangą

Šilutės r. savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio rugsėjo 17 d. potvarkiu buvo sudaryta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Ir po pirmojo komisijos narių susirinkimo niekas nieko neaiškino. Pirmininkė dėl nedarbingumo nedalyvavo, kiti keturi nariai informacijos siūlė kreiptis vis į savo kolegas… Tai ir beliko pavadinti itin slaptu detektyvu Šilutės rajono savivaldybėje. Tuomet rašėme: 2021 m. rugsėjo 17 d. mero Vytauto Laurinaičio potvarkiu sudaryta Tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Kieno ir kokį nusižengimą tirs ši komisija? Paslaptis! Daugiau išsiaiškinti nieko nepavyko…   Visas ankstesnis straipsnis

Taip pat skaitykite