Kompetencijų ugdymas ir jų svarba

Pexels.com nuotr.

Šiandieninis verslo pasaulis yra itin dinamiškas ir nuolat kintantis. Modernėjančios technologijos bei didžiulė konkurencija reikalauja naujų kompetencijų, nes be jų daugelis verslų tiesiog „išnyksta“ taip ir nepavykus įsitvirtinti rinkoje. Todėl pastebima, kad vis daugiau įmonių, norinčių sėkmingai plėtoti savo veiklą, ieško aukštos kvalifikacijos darbuotojų, pasirengusių mokytis, tobulėti ir augti kartu su organizacija.

Vis dėlto naujų darbuotojų paieška yra gan ilgas ir ne visuomet sėkmingas procesas, kurio galima išvengti įgyvendinus tam tikrus pokyčius įmonės viduje. Vienas iš tokių pokyčių – kompetencijų ugdymas. Įrodyta, kad kompetencijų ugdymas yra labai svarbus procesas, lemiantis verslo augimą ir suteikiantis naudos tiek darbdaviams, tiek darbuotojams. Tad kiekvienam įmonės vadovui, komandos lyderiui pravartu susipažinti su kompetencijų ugdymo svarba ir sužinoti, kaip jas ugdyti ir kaip nuolat kintančiame verslo pasaulyje „neišnykti“.

Kas yra kompetencijų ugdymas?

Lietuvių kalbos žodyne kompetencija apibrėžiama kaip funkcinis gebėjimas adekvačiai atlikti tam tikrą veiklą, turėti jai pakankamai žinių, įgūdžių, energijos. Labai dažnai kompetencijos yra painiojamos su įgūdžiais, tačiau reikia žinoti, kad kompetencijos apima kur kas daugiau nei tam tikri įgūdžiai:

 • Kompetencijos – konkrečios žinios, kurias asmuo pritaiko tam tikroje srityje.
 • Tai – vienas ar keli įgūdžiai.
 • Kompetencijos apima žmogaus nuostatas ir charakterio bruožus, tokius, kaip požiūris į kolegas, pareigos jausmas, temperamentas.

Žinant kompetencijų apibrėžimą, kyla klausimas: kas yra kompetencijų ugdymas?

Svarbu akcentuoti, kad kompetencijų ugdymas reiškia žinių, įgūdžių ir požiūrių derinį, skirtą ugdyti tam tikrą elgesį darbo vietoje arba pagerinti darbo rezultatus. Verta pažymėti, jog tai – nenutrūkstamas procesas, kurio metu įmonių vadovai, komandų lyderiai kaupia savo patirtį ir žinias, siekdami pridėtinės vertės individualiai ir kolektyvinei veiklai. Kur įgyti reikalingų žinių apie kompetencijų ugdymą?

Management 3.0 mokymai – vienas geriausių pasirinkimų, norintiems sužinoti daug naudingos informacijos apie kompetencijų ugdymo svarbą. Šie mokymai skirti komandų vadovams, vadybininkams, projektų vadovams, direktoriams ir visiems tiems, kurie nori įmonės viduje kurti laimę, versle kurti sėkmę bei siekia tapti puikia Agile organizacija, gebančia greitai prisitaikyti dinamiškame verslo pasaulyje.

Kokios kompetencijos reikalingos šiuolaikiniam verslui?

Minėta, kad kiekvienas šiuolaikinis verslas kompetencijų ugdymui turi skirti ypatingą dėmesį, nes, visų pirma, tai leidžia verslui augti ir įsitvirtinti rinkoje. Be to, kompetencijų ugdymas – vienas iš būdų suburti motyvuotą, bendrų tikslų siekiančią darbuotojų komandą.

Ne vienas atliktas tyrimas rodo, kad didžioji dalis darbuotojų pirmenybę teikia tokiam darbui, kur yra galimybė augti, mokytis bei tobulėti. Tad į kokių kompetencijų ugdymą turėtų atkreipti dėmesį šiuolaikinis verslas, siekdamas naudos tiek verslo plėtrai, tiek darbuotojams?

 • Sprendimų priėmimas. Ši kompetencija apima situacijos analizę, alternatyvių sprendimų svarstymą ir praktinės veiklos krypties pasirinkimą, leidžiantį komandai pasiekti tikslus.
 • Prisitaikymas. Tai – kompetencija būti lankstiems ir keistis priklausomai nuo situacijos.
 • Komandinis darbas. Ši kompetencija apima visų komandos narių dalyvavimą projekte ir akcentuoja kiekvieno nario įnešama indelį į projekto vystymo eigą.
 • Organizuotumas. Tai – kompetencija, kurios dėka efektyviai planuojamas laikas, skirtas tam tikroms užduotims atlikti.
 • Tolerancija stresui. Tai – kompetencija, kurios dėka pavyksta susidoroti su didelį stresą keliančiomis situacijomis, nenukenčiant darbo kokybei.

Kaip ugdyti kompetencijas?

Domina, kaip ugdomos verslams reikalingos kompetencijos? Galima teigti, kad kompetencijų ugdymas yra tam tikra sistema, kuriai įvaldyti reikalingos specialios žinios. Šių žinių galima gauti įvairiai – Management 3.0 ir kiti mokymai, seminarai, literatūra ir kt. Be to, kompetencijų ugdymas gali skirtis priklausomai nuo įmonės veiklos, iškeltų tikslų. Tačiau išskiriami tam tikri kompetencijų ugdymo žingsniai, kurie gali būti pritaikomi daugelyje verslų:

 • Pasiruošimas. Kompetencijų ugdymas prasideda nuo pasiruošimo. Kiekvienas įmonės vadovas ar komandos lyderis turi nustatyti tikslą, kuris aiškiai apibrėžtų, ko norima pasiekti ugdant tam tikras kompetencijas.
 • Informacijos rinkimas. Reikia žinoti, kad turint kuo daugiau informacijos apie darbuotojus, jų norus bei lūkesčius yra lengviau suorganizuoti kompetencijų ugdymo procesą. Renkant informaciją verta stebėti darbuotojus, pasikalbėti individualiai arba grupėse, sukurti apklausą arba klausimyną. Taip pat svarbu išanalizuoti vykdomus verslo procesus ir patikrinti ar jie atitinka strateginius organizacijos tikslus ir ar yra pakankamai veiksmingi.
 • Surinkus visą reikiamą informaciją galima pradėti kompetencijų ugdymo procesą, atsižvelgus į tai, kokios kompetencijos, kokiems darbuotojams yra reikalingos tam, kad būtų pasiekti verslo tikslai ir būtų užtikrintas darbuotojų pasitenkinimas.
 • Įgyvendinimas. Kompetencijų ugdymas – nenutrūkstamas procesas, tad siekiant, kad jis būtų sklandus bei sėkmingas, pirmiausia, reikia užtikrinti aiškų ryšį tarp individualių kompetencijų ir verslo tikslų. Taip pat svarbu teikti aukštos kokybės mokymus, skatinti darbuotojus mokytis, apdovanoti ar garantuoti karjeros augimo galimybes.

Labai svarbu pabrėžti tai, kad kompetencijų ugdymas turi būti aiškus ir visiems suprantamas. Tai reiškia, kad kiekvienas darbuotojas turi aiškiai žinoti, kodėl reikia ugdyti tam tikras kompetencijas, kokius pokyčius tai atneš, kokias galimybes suteiks ir kaip tai prisidės prie verslo keliamų tikslų.

Kompetencijų ugdymo privalumai

Kalbant apie kompetencijų ugdymo svarbą būtina pabrėžti privalumus, kuriuos gauna kompetentingų darbuotojų komanda ir, žinoma, verslas:

 • Tik nuolat mokantis galima tapti ir išlikti tam tikros srities ekspertu, o tai, ką puikiai išmanai, atlieki su kur kas didesne energija, atsidavimu ir meile.
 • Kompetencijų ugdymas taip pat užtikrina geresnę saviorganizaciją. Tai reiškia, jog darbuotojai patys įgyja žinių, noriai priimdami informaciją.
 • Kompetencijų ugdymas pagerina verslo strateginių tikslų ir darbuotojų kompetencijų atitikimą. Tai stiprina įmonės konkurencingumą ir padeda augti.
 • Kompetencijų ugdymas padeda suburti motyvuotą darbuotojų komandą ir ją išlaikyti ilgą laiką.

Kompetencijų ugdymas gyvybiškai svarbus verslui?

Verta akcentuoti, kad įgijus supratimą apie kompetencijas bei jų ugdymą, verslo kelias ir kova konkurencingoje rinkoje tampa kur kas lengvesnė. Įmonės gali nustatyti kompetencijų spragas, neatitikimus ir tobulinimo sritis. Be to, tam tikrų kompetencijų ugdymas suvienija įmonę, išskiria verslą iš konkurentų, padeda darbuotojams suprasti verslo prioritetus.

Tad ar galima teigti, kad kompetencijų ugdymas verslui yra gyvybiškai svarbus?

Šiandieninė situacija verslo pasaulyje rodo, kad tai –  neabejotinai svarbu, nes atveria naujas galimybes, skatina augimą ir konkurencinį pranašumą, ko reikia kiekvienam pripažinimo ir sėkmės siekiančiam verslui.

pr2023/133

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Baigiasi vasariškas rugsėjis, žadamas rudeniškas spalis

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša apie savaitgalio orus. Rugsėjo 29 d., penktadienį, dar bus 21-26 laipsniai šilumos, lietaus nežadama. Rugsėjo 30 d., šeštadienį, paskutinę rugsėjo dieną, naktis bus šilta, net +12 – 17°C. Vidurnaktį pajūrį pasieks ir lietaus debesys, iki ryto trumpai palis daugelyje vietovių. Vėjas pūs 8-13 m/s, pajūryje gūsiai sieks 15-17 m/s. Dieną prie jūros bus  +17-19°C, kai kur sušils iki +20-22°C. Spalio 1 d., sekmadienį, gali palyti. Vėjas pūs 15-17 m/s. Naktį bus  +8-13°C, kiek šilčiau bus tik

Nuo šiandien streikuoja mokytojai. Tiesa, ne visi

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (vadovas Andrius Navickas) skelbia, kad nuo rugsėjo 29 d., penktadienio, 3000 Lietuvos mokytojų streikuoja. Šios profesinės sąjungos vadovas A. Navickas tikina, kad streikas galėtų trukti apie mėnesį.   Žygiuos pėsčiomis į Vilnių… Paskelbtame streike dalyvaujančių mokyklų sąraše yra Šilutės Pamario progimnazija, Šilutės Vydūno gimnazija, Šilutės pirmoji gimnazija ir Žemaičių Naumiesčio gimnazija. Prasidėjus streikui, dalis protestuojančių pedagogų ir juos palaikančių Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) atstovų pėsčiomis pajudės į Vilnių prie Vyriausybės rūmų, į V. Kudirkos aikštę.

Įspūdinga galimybė mokiniams: dalyvaukite FLEX programoje ir nemokamai praleiskite mainų metus JAV

JAV ambasada Lietuvoje ir Amerikos tarptautinio švietimo taryba kviečia moksleivius dalyvauti FLEX programoje. Šią mainų programą remia JAV vyriausybė. FLEX programa suteikia galimybę moksleiviams gyventi amerikiečių šeimose ir mokytis amerikiečių mokyklose 2024-2025 mokslo metais. FLEX programą 1992 m. sukūrė JAV Kongresas. Ši vienerių metų trukmės mainų programa yra visiškai finansuojama ir skirta vidurinių mokyklų moksleiviams, atvykstantiems į JAV. Programos metu moksleiviai sužino apie JAV bei supažindina amerikiečius su Lietuva. Kiekvienas stipendiją gavęs mokinys vienerius metus bus JAV priimančios šeimos nariu

Artėja sudėtingas metas vairuotojams: pataria kaip tamsiuoju metų laiku sumažinti riziką kelyje

Nors vis dar džiugina šilti orai, sparčiai artėjančio šaltojo sezono pradžią pranašauja trumpėjančios dienos. Vairuotojams tai reiškia, kad vis daugiau laiko teks vairuoti tamsoje ir sudėtingesnėmis oro sąlygomis. Šios aplinkybės šaltuoju metų laiku lemia didesnį pavojų kelyje ir išaugantį eismo įvykių, kurių priežastis yra prastas matomumas, skaičių. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius sako, kad kiekvienais metais tokių avarijų įvyksta bent keli tūkstančiai. Nemažos dalies jų būtų galima išvengti laikantis pagrindinių saugaus vairavimo principų

Taip pat skaitykite