Kol gripo epidemijos Pamario krašte dar nėra

Trečiadienį Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informavo, kad Lietuvoje gripo epidemiją paskelbė jau 18 iš 60 šalies savivaldybių. Tarp jų ir Klaipėda. Dėl gripo epidemijos nebeveikia 79 mokyklos ir atskiros klasės dar 34 mokyklose. Šiemet peršalimo ligomis ir gripu serga daugiau žmonių nei pernai. Nuo gripo ir jo galimų komplikacijų Lietuvoje jau užregistruotos 8 mirtys, keliasdešimtys asmenų gydomi intensyviosios terapijos skyriuose.


Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) šeimos gydytoja Sandra Laurušonė

Šilutės rajone situacija geresnė – gripo sezonas dar tik įsibėgėja. Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) šeimos gydytoja Sandra Laurušonė šią savaitę užfiksavo tik du pirmuosius gripo atvejus.

Laukia pacientų bangos
Pasak S. Laurušonės, sergančiųjų gripu gausėja priklausomai nuo oro temperatūros kaitos. Esant termometro stulpeliui arčiau 0 padidėja rizika susirgti gripu ir įvairiomis kitomis virusinėmis infekcijomis. Tačiau kai temperatūra būna žemiau nulio, gripu suserga gerokai mažiau žmonių. Medikės teigimu, gripo virusui plisti palankesnės drėgnos, vėjuotos, apie 0 laipsnių oro sąlygos.“ Atsitraukus šalčiams ir atšilus orams, pacientų gausėja“, – pasakoja S. Laurušonė, pridurdama, kad ne visi virusai žūsta nuo šalčio.
Pernai Šilutės rajone situacija buvo panaši: gruodis buvo šiltas ir beveik be sniego, o sausis – šaltas. Šeimos gydytoja mena, jog tuomet sausį pacientų buvo nedaug, tačiau vasarį–kovą užplūdo sergančiųjų banga. Praėjusiais metais Šilutės rajonas buvo vienas iš vėliausiai gripo epidemiją paskelbusių savivaldybių. Tikėtina, kad šiemet sergamumas šoktels panašiu metu kaip ir pernai.

Gripas ar peršalimas?
Šeimos gydytoja atkreipia dėmėsį į gripo ir peršalimo skirtumus. Jeigu žmogus skundžiasi užgulusia, varvančia nosimi, stipriu kosuliu, o kūno temperatūra tesiekia iki 38 laipsnių, tai veikiausiai bus virusinė infekcija: „Banalios virusinės infekcijos pradžia nėra staigi. Pacientai akcentuoja, kad kelias dienas skauda gerklę, varva nosis, laikosi sufebrili temperatūra. Susirgus gripu būdinga staigi pradžia: dažniausiai žmogus jaučia stiprų galvos, raumenų, kaulų skausmą, lyg iš niekur sukyla temperatūra iki 39 ar net 40 laipsnių. Gali atsirasti galvos svaigimas, sunkumas krūtinėje, sausas kosulys.“

Pasak gydytojos, gripuojantis pacientas jaučia viso organizmo ryškų pablogėjimą, kuris tęsiasi maždaug 5-7 dienas. Laiku kreipiantis, t. y. iki 2 parų nuo sirgimo pradžios, į gydytoją, skiriami specifiniai priešgripiniai vaistai. Antibiotikais gydomos tik gripo komplikacijos: plaučių, inkstų uždegimas ir kitos bakterinės infekcijos.

Tėvai sąmoningesni
S. Laurušonė pastebi, kad šiais metais mažiau sergančių vaikų lankosi pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje. Anot jos, tai lemia tėvų sąmoningumas. Ji prisiminė tuos atvejus, kai vos tik vaikui sukarščiavus ar nusikosėjus, tėvai jį atveždavo į polikliniką ar skubios pagalbos skyrių. Taip tėvai dažniausiai elgiasi dėl žinių trūkumo ar baimės, kad vaikas serga sunkia liga. Vaikui kosint, tėvai nerimauja, jog tai gali būti bronchitas ar plaučių uždegimas. S. Laurušonė ramina tėvus, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai gali kosėti ir dėl slogos. Tiesa, tinkamai negydoma sloga vėliau gali virsti bronchitu.
„Visada tėveliams patariu stebėti vaiko savijautą. Jeigu vaiko temperatūra tesiekia 38 laipsnius, jis sloguoja, pakosėja, jaučiasi neblogai, tada galima vaiką gydyti namuose. Atliekant nosies plovimą, vartojate daugiau šiltų skysčių, esant reikalui skiriant inhaliacijas, atsikosėjimą gerinančius medikamentus. Jei per 3 dienas savijauta nesikeičia, o tik blogėja, tada reikia kreiptis į gydytoją“, – pataria šeimos gydytoja.

Šiemet – bakterinės infekcijos
Pernai vyravo virusinės ligos, o šiemet – sunkesnės bakterinės infekcijos. Šeimos gydytojos teigimu, šiemet daugiau serga plaučių uždegimu, tonzilitu. „Dažnai tai susiję su netinkamu vaistų vartojimu. Pacientai linkę antibiotikus vartoti trumpesnį laiką nei skiria gydytojas. Todėl dažnai kartojasi tos pačios ligos, o kitą kartą pacientui prireikia skirti dar stipresnių vaistų“, – pastebi pašnekovė.
Ji akcentavo, kad daugelis ligų priklauso nuo paciento gyvenimo būdo. Anot jos, žmonės retai gamina maistą namuose, o valgo greitai paruošiamą maistą, mažai vartoja skysčių, nedaug suvalgo daržovių, nesportuoja, nesilaiko higienos Tai keletas priežasčių, kodėl pacientai yra imlesni virusinėms ir bakterinėms infekcijoms.

Kaip saugotis?
Siekiant apsisaugoti nuo peršalimo, gripo ar kitų ligų, S. Laurušonė pataria maitintis sveikiau, kontroliuoti poilsio ir darbo rėžimą, vartoti daugiau skysčių, sportuoti, dažniau vėdinti patalpas, būti gryname ore. Gydytoja siūlo išbandyti ir tradicinius metodus: valgyti medų, imbierą, citriną, vitaminą C, česnaką, dažnai plauti rankas, ypač prieš valgį, po kontakto su sergančiu.
„Grįžę iš poliklinikos pasikeiskite rūbus, išsimaudykite, išgerkite šiltų skysčių. Skiepai – vienintelė apsisaugojimo priemonė nuo gripo komplikacijų“, – pataria S. Laurušonė. Tiesa, gripo vakcina nėra privaloma, bet rekomenduojama, ypač rizikos grupėms – lėtinėmis ligomis sergantiems, vyresnio amžiaus asmenims, vaikams, nėščiosioms. Skiepai nuo susirgimo gripu neapsaugo, tačiau apsaugo nuo sunkių, kartais mirtinų gripo komplikacijų.
Susirgus po vakcinacijos dažniausiai persergama lengvai, kaip virusine infekcija. Skiepytis reikia kasmet, nes vakcina yra nuo tais metais numanomos gripo viruso atmainos. S. Laurušonė primena, kad skiepytis nuo gripo vertėtų spalio–lapkričio mėnesiais, nes vėliau pasiskiepijus nespės susidaryti tinkamas imunitetas.

Viktorija SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite