Kokią žalą daro elektroninės cigaretės, gazuoti bei energetiniai gėrimai

Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras šį kovą organizavo mokymus psichinės sveikatos stiprinimo tema „Kasdienybėje užslėptas blogis“. Mokymus vedė psichologė Vilija Vitkauskienė. 5-10 klasių mokiniams mokymai vyko Stoniškių pagrindinėje mokykloje, Natkiškių Z. Petraitienės pagrindinėje mokykloje, A. Mackaus gimnazijoje, Piktupėnų pagrindinėje mokykloje, Vilkyškių J. Bobrovskio gimnazijoje ir Lumpėnų E. Jagomasto pagrindinio ugdymo skyriuje.

Mokymus „Kasdienybėje užslėptas blogis“ vedė psichologė Vilija Vitkauskienė.

Kiekvienoje mokykloje buvo skiriama po vieną pamoką, tik A. Mackaus gimnazijoje vyko 2 pamokos, per kurias buvo pasakojama apie elektronines cigaretes, energetinius ir gazuotus gėrimus ir jų keliamas grėsmes jaunam žmogui. Mokiniai supažindinti su anoreksijos ir bulimijos pasekmėmis. Iš viso mokymuose dalyvavo 201 moksleivis.
Jaunimas sužinojo apie elektroninių cigarečių teikiamą „naudą“: nelieka kvapo, nebūną pelenų, dantys ir pirštai negelsta, nesukelia aplinkinių priešinimosi ir kt.
Tai gali būti apgaulinga, nes 2009 m. JAV maisto ir vaistų administracija FDA atlikti tyrimai atskleidė, kad E cigaretėse yra randama daug kancerogeninių medžiagų ir kitų nuodingų medžiagų, keliančių pavojų inkstų veiklai nervų ir kvėpavimo sistemai. Cigarečių vartotojai skundėsi pakilusiu kraujospūdžiu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, nuovargiu burnos ir gerklės gleivinės uždegimu, peršalimo simptomais, raumenų ir sąnarių skausmu, sutrikusiu virškinimu ir dar begalybe kitų nemalonių simptomų.
Lektorė psichologė L. Vitkauskienė minėjo, kad svarbu suprasti, jog elektroninėse cigaretėse nuodingų medžiagų yra kur kas mažiau nei tabako cigaretėse, bet jų sudėtyje esantis nikotinas sukelia priklausomybę. Sunerimti verčia tai, kad JAV tik pusė (51 proc.) 16-18 m. amžiaus asmenų, girdėjusių apie elektronines cigaretes, žino, kad jų sudėtyje yra nikotino, o Lietuvoje trečdalis (32,3 proc.) jaunimo yra blogai ar labai blogai informuoti apie elektroninių cigarečių rūkymo pavojus.
Psichologė taip pat pasakojo apie gazuotus ir energetinius gėrimus, teigdama, kad milijonai žmonių visame pasaulyje kasdien mėgaujasi gazuotų ir energetinių gėrimų teikiama gaiva. Ne išimtis ir Lietuva.
Parduotuvių lentynos nukrautos plastikine tara, pripildyta įvairių skonių gazuotaisiais gėrimais. Psichologė įspėjo visus, kuo greičiau atsisakyti šių gėrimų, nes naudos koeficientas 0, gresia nutukimas ir diabetas, silpni kaulai, sugedę dantys, žala inkstams ir kepenims, padidėjęs kraujospūdis…
Šios blogosios limonadų savybes – dar ne viskas. Kasmet mokslininkai pateikia vis daugiau argumentų, kodėl būtų protinga savęs nebežaloti, geriant šiuos gazuotus ir energetinius gėrimus. Juolab, kad tikrai atrasti kitą puikaus skonio patiksiantį gėrimą nėra sunku, geriausiu gėrimu pasaulyje laikomas vanduo, antioksidantais praturtinta arbata ar šviežios ir natūralios vaisių sultys yra geriausias variantas.
Mokiniai buvo supažindinti su anoreksijos ir bulimijos pasekmėmis. Psichologė Lilija Vitkauskienė kalbėjo, kaip svarbu suteikti tokiems žmonėms pagalbą, minėjo pagrindinius simptomus, pateikė pavyzdžių apie kuriuos verta susimąstyti.

Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą žmogų. Todėl minėdami Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną primename, kad saugumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Vienas neatsakingas poelgis – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus, važiavimas neprisisegus

Martyno Pekarsko „Pilis“ – personalinė paroda Kintuose

Spalio 1 d. penktadienį, 17.00  val. „Kintai Arts“ rezidencijoje (Kintai, Kuršių g. 30) atidaroma Martyno Pekarsko personalinė kūrybos paroda “Pilis”. Šioje parodoje autorius pristato savo poros metų darbo Kintuose – studijoje miške – rezultatus. Tarp didelio formato eksponatų tapyba, muzikiniu metodu atlikti piešiniai, „ready-made“ artefaktai, tekstai. „Neišeik pro duris ir pažinsi pasaulį. Nedirsčiok pro langą ir išvysi kelius. Juo toliau nukaksi, juo mažiau žinosi. Tad išmintingas žmogus neina ir žino; nežiūri ir permato; neveikia ir nuveikia“. Laozi Parodos autorius:  – Aš

COVID-19: „Šilutės rajone situacija grėsminga“

Taip šiandien, rugsėjo 24-os rytą, sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė. Kadangi praėjusios paros, rugsėjo 23 d., duomenis Statistikos departamentas skelbia po pusės dešimtos, R. Jovaišaitė paminėjo statistiką, sietiną su rugsėjo 22 d. situacija. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 550,7 susirgimo atvejo. Šilutės rajone šis skaičius siekia 1008,4 atvejo, tai penkta vieta Lietuvoje, prasčiau tik Rietavo, Telšių, Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybių teritorijose. Užtat Raseinių rajone šis skaičius tėra 137,2… Lietuvoje per savaitę iš atliktų tyrimų

Meras praskleidė Savivaldybės detektyvo uždangą

Šilutės r. savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio rugsėjo 17 d. potvarkiu buvo sudaryta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Ir po pirmojo komisijos narių susirinkimo niekas nieko neaiškino. Pirmininkė dėl nedarbingumo nedalyvavo, kiti keturi nariai informacijos siūlė kreiptis vis į savo kolegas… Tai ir beliko pavadinti itin slaptu detektyvu Šilutės rajono savivaldybėje. Tuomet rašėme: 2021 m. rugsėjo 17 d. mero Vytauto Laurinaičio potvarkiu sudaryta Tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Kieno ir kokį nusižengimą tirs ši komisija? Paslaptis! Daugiau išsiaiškinti nieko nepavyko…   Visas ankstesnis straipsnis

Taip pat skaitykite