Kokią žalą daro elektroninės cigaretės, gazuoti bei energetiniai gėrimai

Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras šį kovą organizavo mokymus psichinės sveikatos stiprinimo tema „Kasdienybėje užslėptas blogis“. Mokymus vedė psichologė Vilija Vitkauskienė. 5-10 klasių mokiniams mokymai vyko Stoniškių pagrindinėje mokykloje, Natkiškių Z. Petraitienės pagrindinėje mokykloje, A. Mackaus gimnazijoje, Piktupėnų pagrindinėje mokykloje, Vilkyškių J. Bobrovskio gimnazijoje ir Lumpėnų E. Jagomasto pagrindinio ugdymo skyriuje.

Mokymus „Kasdienybėje užslėptas blogis“ vedė psichologė Vilija Vitkauskienė.

Kiekvienoje mokykloje buvo skiriama po vieną pamoką, tik A. Mackaus gimnazijoje vyko 2 pamokos, per kurias buvo pasakojama apie elektronines cigaretes, energetinius ir gazuotus gėrimus ir jų keliamas grėsmes jaunam žmogui. Mokiniai supažindinti su anoreksijos ir bulimijos pasekmėmis. Iš viso mokymuose dalyvavo 201 moksleivis.
Jaunimas sužinojo apie elektroninių cigarečių teikiamą „naudą“: nelieka kvapo, nebūną pelenų, dantys ir pirštai negelsta, nesukelia aplinkinių priešinimosi ir kt.
Tai gali būti apgaulinga, nes 2009 m. JAV maisto ir vaistų administracija FDA atlikti tyrimai atskleidė, kad E cigaretėse yra randama daug kancerogeninių medžiagų ir kitų nuodingų medžiagų, keliančių pavojų inkstų veiklai nervų ir kvėpavimo sistemai. Cigarečių vartotojai skundėsi pakilusiu kraujospūdžiu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, nuovargiu burnos ir gerklės gleivinės uždegimu, peršalimo simptomais, raumenų ir sąnarių skausmu, sutrikusiu virškinimu ir dar begalybe kitų nemalonių simptomų.
Lektorė psichologė L. Vitkauskienė minėjo, kad svarbu suprasti, jog elektroninėse cigaretėse nuodingų medžiagų yra kur kas mažiau nei tabako cigaretėse, bet jų sudėtyje esantis nikotinas sukelia priklausomybę. Sunerimti verčia tai, kad JAV tik pusė (51 proc.) 16-18 m. amžiaus asmenų, girdėjusių apie elektronines cigaretes, žino, kad jų sudėtyje yra nikotino, o Lietuvoje trečdalis (32,3 proc.) jaunimo yra blogai ar labai blogai informuoti apie elektroninių cigarečių rūkymo pavojus.
Psichologė taip pat pasakojo apie gazuotus ir energetinius gėrimus, teigdama, kad milijonai žmonių visame pasaulyje kasdien mėgaujasi gazuotų ir energetinių gėrimų teikiama gaiva. Ne išimtis ir Lietuva.
Parduotuvių lentynos nukrautos plastikine tara, pripildyta įvairių skonių gazuotaisiais gėrimais. Psichologė įspėjo visus, kuo greičiau atsisakyti šių gėrimų, nes naudos koeficientas 0, gresia nutukimas ir diabetas, silpni kaulai, sugedę dantys, žala inkstams ir kepenims, padidėjęs kraujospūdis…
Šios blogosios limonadų savybes – dar ne viskas. Kasmet mokslininkai pateikia vis daugiau argumentų, kodėl būtų protinga savęs nebežaloti, geriant šiuos gazuotus ir energetinius gėrimus. Juolab, kad tikrai atrasti kitą puikaus skonio patiksiantį gėrimą nėra sunku, geriausiu gėrimu pasaulyje laikomas vanduo, antioksidantais praturtinta arbata ar šviežios ir natūralios vaisių sultys yra geriausias variantas.
Mokiniai buvo supažindinti su anoreksijos ir bulimijos pasekmėmis. Psichologė Lilija Vitkauskienė kalbėjo, kaip svarbu suteikti tokiems žmonėms pagalbą, minėjo pagrindinius simptomus, pateikė pavyzdžių apie kuriuos verta susimąstyti.

Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro inf.

Hits: 89

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Elektroniniai sukčiai Lietuvoje iš gyventojų išvilioja milijonus  

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, vien pirmąjį šių metų ketvirtį elektroniniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų išviliojo 2,9 mln. eurų, tuo pačiu laikotarpiu pernai nuostoliai siekė 1,2 mln. eurų. Ekspertai situaciją sieja su pandemijos kasdienybe: darbu iš namų, nuotoliniu bendravimu bei noru „įdarbinti“ susitaupytus pinigus. Pirmąjį 2021 metų ketvirtį LBA priklausantys finansų bei kredito rinkos dalyviai užfiksavo 472 sukčiavimo incidentus elektroninėje erdvėje – maždaug šimtu daugiau nei vidutiniškai per ketvirtį pernai. Tiek atvejų gausa, tiek padaryta žala labiausiai išsiskiria investiciniai sukčiavimai:

Ką minėsime 2022 metais?

Seimas svarstys ir priims nutarimą, ką minėsime kitais metais. Paskelbimo atmintinais metais nutarimai priimami iš anksto, tad dabar Seimas dėmesį skiria 2022 metams. Pradžia padaryta: Seimo Švietimo ir mokslo komitetas pritarė 12 nutarimų projektų dėl 2022 metų paskelbimo atmintinais metais.   Švietimo ir mokslo komitetas posėdyje svarstė 12 Seimo nutarimų projektų dėl 2022 metų paskelbimo atmintinais metais. Atsižvelgiant į projektų gausą ir siūlomų minėti progų įvairovę, komiteto nariams buvo pasiūlyta įvertinti, ar visi projektai yra vienodai svarbūs ir reikšmingi. Komiteto

Pasiruoškite – siuntos iš ne ES valstybių brangs ir keliaus ilgiau

Kiekvieną dieną Lietuvoje registruojama po kelias dešimtis tūkstančių mažaverčių siuntų iš ne Europos Sąjungos (ES) valstybių. Nuo liepos 1 d. visi Bendrijos gyventojai gaunantys tokias siuntas susidurs su pokyčiais, kurie nebus malonūs ─ reikės ne tik daugiau pinigų, bet ir daugiau kantrybės. Šiuo metu siuntų iki 22 Eur deklaruoti nereikia, tačiau netrukus tvarka pasikeis. Liepos 1 d. neliks importo PVM lengvatos, o tai reiškia, kad net mažiausios vertės siuntos su prekėmis, atkeliaujančios iš trečiųjų šalių, bus apmokestintos. Pavyzdžiui, jūsų iš

Siūlymas skiepytis nuo COVID-19 tarsi išmaldos prašymas?

Šiandien, balandžio 14 d., Šilutės Vydūno gimnazijos sporto salėje duris atvėrė vakcinavimo centras. Šilutės r. savivaldybės vyr. specialistė-savivaldybės gydytoja Gintarė Tamašauskienė nuo pat ryto buvo su 8 darbuotojų komanda. Dirba Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro ir Visuomenės sveikatos biuro specialistai. Per pirmąją dieną suplanuota paskiepyti 216 rajono ugdymo įstaigų darbuotojų, kurie dirba kontaktiniu būdu mokyklose, vaikų darželiuose ir kt. panašiose įstaigose. Didžiulis krūvis medikams ir slaugytojams Kam teko lankytis Šilutės šeimos gydytojų centruose, ko gero, pastebėjo, kiek darbo dabar turi

Taip pat skaitykite