Kokią žalą daro elektroninės cigaretės, gazuoti bei energetiniai gėrimai

Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras šį kovą organizavo mokymus psichinės sveikatos stiprinimo tema „Kasdienybėje užslėptas blogis“. Mokymus vedė psichologė Vilija Vitkauskienė. 5-10 klasių mokiniams mokymai vyko Stoniškių pagrindinėje mokykloje, Natkiškių Z. Petraitienės pagrindinėje mokykloje, A. Mackaus gimnazijoje, Piktupėnų pagrindinėje mokykloje, Vilkyškių J. Bobrovskio gimnazijoje ir Lumpėnų E. Jagomasto pagrindinio ugdymo skyriuje.

Mokymus „Kasdienybėje užslėptas blogis“ vedė psichologė Vilija Vitkauskienė.

Kiekvienoje mokykloje buvo skiriama po vieną pamoką, tik A. Mackaus gimnazijoje vyko 2 pamokos, per kurias buvo pasakojama apie elektronines cigaretes, energetinius ir gazuotus gėrimus ir jų keliamas grėsmes jaunam žmogui. Mokiniai supažindinti su anoreksijos ir bulimijos pasekmėmis. Iš viso mokymuose dalyvavo 201 moksleivis.
Jaunimas sužinojo apie elektroninių cigarečių teikiamą „naudą“: nelieka kvapo, nebūną pelenų, dantys ir pirštai negelsta, nesukelia aplinkinių priešinimosi ir kt.
Tai gali būti apgaulinga, nes 2009 m. JAV maisto ir vaistų administracija FDA atlikti tyrimai atskleidė, kad E cigaretėse yra randama daug kancerogeninių medžiagų ir kitų nuodingų medžiagų, keliančių pavojų inkstų veiklai nervų ir kvėpavimo sistemai. Cigarečių vartotojai skundėsi pakilusiu kraujospūdžiu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, nuovargiu burnos ir gerklės gleivinės uždegimu, peršalimo simptomais, raumenų ir sąnarių skausmu, sutrikusiu virškinimu ir dar begalybe kitų nemalonių simptomų.
Lektorė psichologė L. Vitkauskienė minėjo, kad svarbu suprasti, jog elektroninėse cigaretėse nuodingų medžiagų yra kur kas mažiau nei tabako cigaretėse, bet jų sudėtyje esantis nikotinas sukelia priklausomybę. Sunerimti verčia tai, kad JAV tik pusė (51 proc.) 16-18 m. amžiaus asmenų, girdėjusių apie elektronines cigaretes, žino, kad jų sudėtyje yra nikotino, o Lietuvoje trečdalis (32,3 proc.) jaunimo yra blogai ar labai blogai informuoti apie elektroninių cigarečių rūkymo pavojus.
Psichologė taip pat pasakojo apie gazuotus ir energetinius gėrimus, teigdama, kad milijonai žmonių visame pasaulyje kasdien mėgaujasi gazuotų ir energetinių gėrimų teikiama gaiva. Ne išimtis ir Lietuva.
Parduotuvių lentynos nukrautos plastikine tara, pripildyta įvairių skonių gazuotaisiais gėrimais. Psichologė įspėjo visus, kuo greičiau atsisakyti šių gėrimų, nes naudos koeficientas 0, gresia nutukimas ir diabetas, silpni kaulai, sugedę dantys, žala inkstams ir kepenims, padidėjęs kraujospūdis…
Šios blogosios limonadų savybes – dar ne viskas. Kasmet mokslininkai pateikia vis daugiau argumentų, kodėl būtų protinga savęs nebežaloti, geriant šiuos gazuotus ir energetinius gėrimus. Juolab, kad tikrai atrasti kitą puikaus skonio patiksiantį gėrimą nėra sunku, geriausiu gėrimu pasaulyje laikomas vanduo, antioksidantais praturtinta arbata ar šviežios ir natūralios vaisių sultys yra geriausias variantas.
Mokiniai buvo supažindinti su anoreksijos ir bulimijos pasekmėmis. Psichologė Lilija Vitkauskienė kalbėjo, kaip svarbu suteikti tokiems žmonėms pagalbą, minėjo pagrindinius simptomus, pateikė pavyzdžių apie kuriuos verta susimąstyti.

Šilutės r. savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Miškų savininkus kviečia apžiūrėti savo miškus

Šių metų sausis tik įpusėjo, o Lietuvoje jau du kartus siautė stiprūs vėjai. Jie laužė ir vertė medžius miškuose, parkuose, pakelėse, gyvenvietėse. Sprendžiant iš gaunamų pranešimų, labiausiai nukentėjo Vakarų Lietuvoje, Dzūkijoje ir Panevėžio regione esantys miškai. Valstybinė miškų tarnyba kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir vėjo pažeistus medžius sutvarkyti iki pavasarinio atšilimo. Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos specialistai pažymi, kad 2021 metų vasarą šalies miškai kentėjo nuo labai karštų orų. Labiausiai nusilpo eglės, todėl pernai eglynuose gausėjo žievėgraužių

Šilutėje veikianti įmonė „Klasmann-Deilmann“ dalį gamybos žada perkelti į Latviją

Portalas 15min.lt praneša, kad problemos su Kinija kai kuriuos Lietuvos verslininkus skatina keisti savo planus. Keli jau pranešė iškeliantys dalį gamybos iš Lietuvos. Tai planuoja daryti ir durpių substratus gaminanti Šilutėje įsikūrusi „Klasmann-Deilmann“. Kinija nuo gruodžio pradžios aktyviai blokuoja Lietuvos įmonių eksportą – Kinijos muitinės duomenimis, gruodį į Kiniją pateko prekių iš Lietuvos tik už 3 mln. eurų, kai rugsėjį šis skaičius siekė 44 mln. eurų. Be to, Kinija spaudžia ir tarptautines bendroves nenaudoti Lietuvoje gaminamų komponentų. Vietoj Lietuvos pasirinkusio

Dviem iš trijų lietuvių trūksta vitamino D. Kaip jo gauti su maistu? 

Pastebimai pagerinti gyvenimo kokybę ir sumažinti įvairių ligų grėsmę – tokį poveikį gali turėti pakankamas vitamino D kiekis organizme. Jis padeda užtikrinti tinkamas smegenų funkcijas, sustiprina imuninę sistemą, apsaugo nuo vėžio, įvairių infekcijų, širdies ir kraujagyslių ligų. Viena produktų grupė – ypatinga Šeimos gydytojas V. Morozovas akcentuoja vitamino D svarbą žmogaus organizmui. Anot mediko, šis elementas stiprina sveikatą bei imunitetą, padeda išvengti onkologinių bei širdies ir kraujagyslių ligų, pagerina gyvenimo kokybę. Tiesa, pažymi pašnekovas, kad pilnai atsiskleistų visa vitamino D

Minime Ievos Simonaitytės 125-ąsias gimimo metines

Sausio 23 d. minimos Ievos Simonaitytės 125-osios gimimo metinės. Šiuos metus Seimas paskelbė I. Simonaitytės metais. Šia proga pateikiame ištraukų iš Domo Kauno parengtos knygos „Aš esu Etmės Evė: Ieva Simonaitytė amžininkų liudijimuose“. Leidinyje, skirtame įprasminti šios Mažosios Lietuvos metraštininkės atmintį, publikuojami penkiasdešimt septynių žmonių, pažinojusių arba artimai besibičiuliavusių su rašytoja, sakytiniai liudijimai. Jie užrašyti 1978–1983 metais. Tikrasis vardas Evė Ieva Simonaitytė (1897–1978) – išskirtinio likimo asmenybė. Pavainikė, benamės duktė. Būdama penkerių, jau žinojo lemtį: aš esu Etmės Evė. Nuo

Taip pat skaitykite