Kokia Šilutės autobusų parko ateitis?

Seimas priėmė Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, kurios draudžia sudaryti vidaus sandorius be viešojo konkurso valstybės valdomoms įmonėms, tačiau palieka šią galimybę savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms. Prezidentė Dalia Grybauskaitė nesutiko su tokia nuolaida, iškreipiančia konkurenciją, ir įstatymo nepasirašė.

Šilutės rajono savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto nariai surengė išvažiuojamąjį posėdį Šilutės seniūnijoje, kur domėjosi, kiek kainuoja švarinti ir tvarkyti miestą.

Seimas Prezidentės veto gali atmesti, jeigu už tai balsuotų daugiau nei pusė Seimo narių. Šilutės r. savivaldybė laukia šios dvikovos baigties, nes be konkurso perka paslaugas iš savo uždarosios akcinės bendrovės Šilutės autobusų parko.
„Vidaus sandorius savivaldoje palikęs Seimas sukūrė terpę korupcijai, neskaidriam valstybės lėšų naudojimui ir nepotizmui savivaldoje klestėti“, – rašoma išplatintame Prezidentės spaudos tarnybos pranešime ir primenama, kad per pastaruosius penkerius metus savivaldybės vidaus sandoriams išleido beveik 400 mln. eurų. Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad Konstitucija įpareigoja savivaldybes savo veikloje paisyti sąžiningos konkurencijos, todėl viešųjų paslaugų teikėjas privalo būti atrinktas konkurso būdu.
Tau tarpu vidaus sandorių šalininkai tikina, jog visiškas jų uždraudimas apribos savivaldybių įmonių veiklą ar gali jas sužlugdyti. Viešųjų pirkimų tarnybos skaičiavimais, 2011-2016 m. vidaus sandorių suma viršijo 1 mlrd. eurų, iš jų vien savivaldybėse – už beveik 421 mln. eurų. Vidaus sandoriai Lietuvoje yra galimi nuo 2010 metų.
Grupė Seimo narių, kurie prašė Prezidentės vetuoti minimą įstatymą, argumentavo: vidaus sandorių panaikinimas nereikštų, kad savivaldybėms draudžiama pirkti paslaugas iš savivaldybės įmonių. Savivaldybės ir toliau galės pirkti iš jų, tiesiog tai turės daryti konkurso būdu, t. y., savivaldybės įmonė turės laimėti atvirą konkursą, siūlydama palankesnes sąlygas nei konkurentai.
Valstybės kontrolės auditas nustatė, kad savivaldybėse vidaus sandorių vis daugėja. 2013 m. jų vertė viršijo 16 mln. eurų, pernai siekė 70 mln. eurų . Daroma išvada, kad be viešo konkurso neracionaliai panaudojamos lėšos, už didesnę negu rinkos kainą perkama prastenės kokybės darbų, paslaugų. Esanti galimybė įsitvirtinti monopolijoms, kenkiama verslumui rajone, regione.
Jeigu Seimas sutiks ir pakeis Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatas, uždrausdamas savivaldybėms sudaryti sandorius su saviškėmis įmonėmis be konkurso, įstatymas įsigaliotų nuo šių metų liepos 1 d. Tačiau yra jau sudarytų tokių sandorių, tektų apsispręsti, iki kurios datos jie galios.
Spręs Seimas
Šilutės r. savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis „Pamariui“ telefonu sakė, kad vidaus sandorių uždraudimas paliestų vieną Savivaldybės uždarąją akcinę bendrovę – Šilutės autobusų parką, kuriam priklauso ir autobusų stotis.
Jau skelbta, kad Savivaldybės taryba nusprendė autobusų parką iškelti į miesto pakraštį, o dabartinio autobusų parko teritorijoje rastųsi nauja autobusų stotis su prekybos centru. Šie darbai jau pajudėjo: sutvarkyti žemės sklypo reikalai, įvyko konkursas, jau žinomas nugalėtojas. Direktorius priminė, kad praėjusiais metais Šilutės autobusų parkas, kuriam vadovauja Artūras Stonkus, dirbo pelningai, dar dvi kitos Savivaldybės įmonės – nuostolingai (Šilutės šilumos tinklai ir „Šilutės vandenys“).
Savivaldybė iš Autobusų parko be konkurso perka keleivių vežimo paslaugą, taip pat labai svarbų mokinių vežimą. Šiuo metu Savivaldybė parkui nebėra skolinga. Savivaldybė nustato maršrutus, juos steigia ar naikina, taip pat tvirtina vežimo kainas, kasmet išklauso bendrovės vadovo veiklos ataskaitą, kuriai gali pritarti arba nepritarti.

S. Šepučio nuomone, jeigu keleivių vežimo paslaugą Savivaldybė turės pirkti viešojo konkurso būdu, laimėtų įmonė, pasiūliusi pigiausią paslaugos kainą. Tad visai realu, kad konkursą laimėtų kitur Lietuvoje veikianti stambi ir turtinga įmonė, kuri pajėgi siūlyti pigesnę kainą.
O koks likimas tokiu atveju laukia Savivaldybės autobusų parko, palikto be pajamų?..

Iš ataskaitos
Pateikiame duomenų iš Savivaldybei pateiktos Šilutės autobusų parko bendrovės direktoriaus A. Stonkaus 2016 m. veiklos ataskaitos, kuriai Savivaldybės taryba neseniai pritarė.
Gruodžio 31 d. bendrovėje 92 etatus užėmė 79 darbuotojai: iš jų 43 – autobusų vairuotojai-konduktoriai, 4 vadovaujančio personalo darbuotojai, 32 aptarnaujančio ir pagalbinio personalo darbuotojai. Vidutinis mėnesinis atlyginimas įmonėje sudarė 580 Eur, vairuotojų – 587 Eur. Pernai darbo užmokesčiui išleista 690,5 tūkst. eurų. Veiklos rezultatas: 74 002 Eur pelno (2015 m. – 40 427 Eur).
Tipinės veiklos pardavimo pajamos pernai sumažėjo 40 tūkst. eurų, tarpmiestinių maršrutų – 34 tūkst. eurų, reguliaraus vietinio susisiekimo (miesto), kartu su lengvatų turinčių keleivių vežimu – 25 tūkst. eurų. Iš užsakomųjų maršrutų gauta 57 tūkst. eurų, už siuntų vežimą – 19 tūkst. eurų, abejos pajamos didesnės negu 2015 m.
Šiuo metu Šilutės autobusų parkas aptarnauja 31 maršrutą: 3 tolimojo susisiekimo, 27 priemiesčio, 1 miesto. Pernai priemiestiniai maršrutai sudarė 16 877 reisus, miesto – 2 964, tolimojo susisiekimo – 1 825. Moksleivių mokymosi metu kiekvieną rytą vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo maršrutais iš autobusų stoties išvažiuoja 19 autobusų, 9 autobusai darbą pradeda rajono gyvenvietėse, esančiose arčiau mokymosi įstaigų. Šiais autobusais aptarnaujami 9 maršrutai.
Pernai autobusais bendrovė pervežė 580 tūkst. keleivių. Tolimojo susisiekimo maršrutais pervežta 130 tūkst. keleivių, vietinio (miesto ir priemiesčio) – 450 tūkst. keleivių, iš jų 262 tūkst. moksleivių. Palyginus su 2015 metais, keleivių skaičius sumažėjo 33 tūkst.
Bendrovė gruodį turėjo 40 autobusų ir 1 specialios paskirties automobilį. 28 autobusai yra senesni nei 20 metų, 9 autobusai yra senesni nei 10 m. Visiškai susidėvėję 34 autobusai.
Šiuo metu bendrovėje dirba 80 darbuotojų, yra 47 autobusai.
Štai tokių pajėgumų Savivaldybės UAB „Šilutės autobusų parkui“ dėl išgyvenimo gali tekti kautis viešajame konkurse. Vietinio konkurento išstūmimas iš rinkos būtų naudingas visų pirma konkurso laimėtojui, kuris, kaip įprasta, įsitvirtina ir ima diktuoti sąlygas.
Daugiau negu pusė iš šešiasdešimties Lietuvos savivaldybių turi autobusų parkus ir autobusų stotis.


Artūras Stonkus nebendravo
Antradienį po 16 val. darbo telefonu paskambinome į Šilutės autobusų parką, tikėdamiesi šia tema išgirsti ir parko direktoriaus A. Stonkaus nuomonę. Maloniai atsiliepusi administratorė pogarsiai informavo A. Stonkų, kad skambina iš „Pamario“. Tačiau netrukus išgirstas moters atsakymas nustebino: „Direktorius išvykęs į Savivaldybę…“
Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Seimas sudarė geresnes sąlygas ginkluotės gamybai Lietuvoje

Seimas priėmė Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, kuriomis nuspręsta sudaryti palankesnes sąlygas stambiems projektams, užtikrinantiems neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius. Investicijų įstatyme sutarta įtvirtinti galimybę stambų projektą Vyriausybės nutarimu pripažinti užtikrinančiu neatidėliotinus valstybės saugumo ir gynybos poreikius. Pakeitimais stambiems projektams, kurie skirti neatidėliotiniems valstybės saugumo ir gynybos poreikiams užtikrinti, bus supaprastintos su teritorijų planavimu, žemės sklypų formavimu ir statyba susijusios procedūros. Taip siekiama sudaryti sąlygas tokios gynybos pramonės veiklą Lietuvoje pradėti per kuo trumpesnį terminą. Ekonomikos ir

Gausiai pasnigus, mažiausiai kritulių teko pajūriui

Hidrometeorologijos tarnyba apžvelgia, kur pastarosiomis dienomis iškrito gausiausiai sniego, o pajūrio kraštui, taip pat ir Šilutės rajone, pasisekė, nes čia kritulių buvo mažiausiai. Tik šiek tiek šlapdribos, lietaus, tačiau kiemų žolynai ir pievos liko žalios. Meteo.lt skelbia, kad per pusantros paros (nuo sekmadienio vakaro iki antradienio ryto) pietinis ciklonas daugiausia kritulių atnešė rytiniams ir šiaurės rytiniams rajonams. Mažiausiai kritulių buvo pajūryje. Dažniausiai tokie žemo slėgio sūkuriai atneša labai daug kritulių į Rytų Lietuvą. Ne išimtis buvo ir šį kartą. Vietomis

Taip pat skaitykite