Kokią įtaką gali turėti netinkamai naudojami veterinariniai vaistai?

Atsparumas antimikrobinėms medžiagoms  yra vienas iš didžiausių pavojų žmogaus sveikatai. Neatsakingai naudojami veterinariniai vaistai (antimikrobinės medžiagos) gyvulininkystės pramonėje daro didelę įtaką atsparumo formavimuisi.

Netinkamas vaistų naudojimas turi įtakos ne tik gyvuliams, bet ir žmonėms

Kartais vienkartinis noras sumažinti ūkiui gręsiančius nuostolius, pvz., stebint nepakankamą terapinį efektą po antimikrobinėmis medžiagomis paskirto gydymo gyvūnas nukreipiamas skersti nesibaigus išlaukos  laikotarpiui, kelia didelę grėsmę pasaulinio mąsto problemai – antimikrobiniam atsparumui. Siekiant ūkio ekonomikos ir geriausio veterinarinio medikamento terapinio efekto svarbu žinoti, kad ne visos ligos gali būti įveiktos antibiotikais. Pavyzdžiui, antibiotikai neveikia virusų. Pasitelkus diagnostines priemones ir nustačius ligos prigimtį –  galima imtis terapinių ir profilaktinių priemonių. Taip  apsisaugoma nuo ligos protrūkių ir gaišimų ūkiuose ir sumažinamas antibiotikų, kitų veterinarinių vaistų naudojimas.

Dažniausiai ūkiuose kylannčios infekcinės ligos:

  • Bakterinės ligos – sukeliamos bakterijų. Šios kilmės ligos dažniausiai gydomos antibiotikais.
  • Virusinės ligos – sukeliamos virusų. Galima apsisaugoti vakcinomis.
  • Pirmuonių sukeltos ligos – sukeliamos pirmuonių. Dažnu atveju veikia tik unikalūs veterinariniai vaistiniai preparatai.
  • Parazitinės ligos – sukeliamos helmintų. Gydoma antihelmintikais.
  • Grybelinės ligos – sukeliamos grybelių. Gydymui naudojami priešgrybeliniai preparatai.

 

Kodėl svarbu laiku identifikuoti ligos sukėlėją?

Pastebėjus ūkyje ligos protrūkį – svarbu greitai identifikuoti ligos sukėlėją. Kai kurias ligas galima nustatyti greitaisiais tyrimų testais, tai labai palengvina ir pagreitina diagnostiką. Tačiau gali prireikti ir serologinių, bakteriologinių ar kitų laboratorinių tyrimų.

Ligos protrūkio atveju – labai svarbu reakcijos laikas: kuo greičiau sureaguosite ir imsitės diagnostinių priemonių – tuo mažesni ūkio praradimai ir išlaidos veterinariniams medikamentams.

Esant sunkiai ligos būklei, ligos eigai palengvinti gali tekti skirti ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) ar steroidinių vaistus nuo uždegimo (SVNU) bei kitų veterinarinių medikamentų simptomams lengvinti. Tik patyręs specialistas gali tinkamai atrinkti reikalingas priemones įtariamai ligai diagnozuoti ir jai likviduoti bei paskirti gydymą.

Taigi, nuolatos stebėkite savo bandą ir vos tik pamatę pirmus simptomus nelaukdami kreipkitės į veterinarijos specialistus. Taip ne tik sumažinsite išlaidas veterinariniams vaistams, bet ir atsakingai prisidėsite mažinant antibiotikų atsparumą.

pr2023/68

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilutė: mero komandoje – socialdemokratė Vaidutė Armonienė

Šilutės rajono savivaldybės mero patarėjos pareigas jau eina socialdemokratė Vaidutė Armonienė. Ji – antroji mero patarėja, anksčiau dirbusi Edita Šukytė ir po savivaldos rinkimų liko šiose pareigose. Šilutės rajono savivaldybės taryba patvirtino, kad tiesiogiai išrinktas meras Vytautas Laurinaitis savo komandoje gali turėti du vicemerus, du patarėjus, savivaldybės administracijos direktorių. Mero valia, ką jis pasirenka į šią komandą. Kol kas merui sekėsi: į vicemerus pasiūlė Socialdemokratų partijos Šilutės skyriaus pirmininką Tomą Budrikį, savivaldybės Taryba pritarė. Savivaldybės administracijos direktoriumi paskyrė Andrių Jurkų,

Orai vės, šalnų vis bus, žadama ir lietaus

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba informuoja apie artėjančio savaitgalio orus. Birželio 2 d., penktadienį, naktį daug kur trumpai palis (vyraus nedidelis lietus). Vėjas pūs iš šiaurės, 8-13 m/s, pajūryje gūsiai 15 m/s. Temperatūra bus 2-7, vietomis – 8-10 laipsnių šilumos, dirvos paviršiuje kai kur, didesnė tikimybė šiaurės vakaruose, šalnos, bus nuo 0 iki 2 laipsnių šalčio.  Dieną vietomis trumpas, daugiausia nedidelis lietus. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, 9-14 m/s, kai kur gūsiai 15-17 m/s. Temperatūra  bus 12-17 laipsnių šilumos. Birželio 3 d., šeštadienį,

Žinios iš policijos

Tauragės apskrities VPK informuoja apie įvykius Šilutės rajone. Jie tiriami. Gegužės 30 d. prieš pietus Pagrynių k., Šilutės sen., neblaiviai (2,42 prom.) moteriai, gim. 1972 m., sukėlė fizinį skausmą vyras, gim. 1989 m. Birželio 1 d. popietę Traksėdžių k., Šilutės sen., moteris, gim. 1954 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1953 m. Įtariamoji buvo sulaikyta. Gegužės 21 d. naktį Traksėdžių k., Šilutės sen., moteris, gim. 1996 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviam (4,69 prom.) vyrui, gim. 1987 m. Gegužės 31 d.

Taip pat skaitykite