Kodėl vairuotojai turėtų suskubti tikrintis sveikatą?

Šiuo metu, net jei vairuotojas turi negaliojančią medicininę sveikatos pažymą, jis vairuoti gali. Tačiau po pusmečio ši situacija pasikeis. Nuo kitų metų Lietuvos vairuotojų laukia nauja tvarka – vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus susietas su medicininės pažymos galiojimo trukme.

Atidėta iki sausio 1 d.

Šiemet turėjusi įsigalioti Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisa atidėta metams – iki 2025 m. sausio 1 dienos.

„Nuo kitų metų pasibaigus medicininės pažymos galiojimo terminui, bus stabdomas ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas. Pasitikrinus sveikatą ir gavus medicininę pažymą, vairuotojo pažymėjimo galiojimas bus atstatomas automatiškai. Naujoji tvarka turėjo įsigalioti nuo šių metų pradžios, tačiau buvo nustatytas pereinamasis laikotarpis. Jei jis nebūtų patvirtintas, „Regitros“ duomenimis, apie 263 tūkst. vairuotojų nuo šių metų pradžios nebūtų galėję sėsti prie vairo. Tad vairuotojai turi dar pusmetį suskubti ir kreiptis į savo šeimos gydytojus dėl sveikatos patikrinimo vairuotojo pažymėjimui“, – kalba draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Jos teigimu, draudžiamųjų įvykių statistika rodo, kad sutrikus vairuotojo sveikatai eismo nelaimių metu nukenčia ne tik sunegalavęs vairuotojas bei jo transporto priemonė, bet ir kiti eismo dalyviai. „Esame užfiksavę atvejų, kai automobilis išvažiuoja į priešpriešinę eismo juostą. Atsitrenkia į prieš jį ta pačia eismo juosta važiuojančią ar kelkraštyje stovinčią transporto priemonę. Pasitaiko eismo įvykių, kuomet vairuotojui pasijutus blogai, po smūgio į kitą automobilį transporto priemonė apvirsta. Į stotelėje stovėjusį vilkiką dėl vairuojančio asmens sveikatos sutrikimo atsitrenkus jo vairuojamam automobiliui atlyginti nuostoliai siekė 14 tūkst. eurų. Nuvažiavus į kelkraštį ir apgadinus kito žmogaus turtą – 9 tūkst. eurų. Eismo nelaimių vidutinė žala, kai įvykis nutinka dėl sutrikusios vairuotojo sveikatos, siekia tūkstantį eurų“, – pasakoja draudikė.

Ji atkreipia dėmesį, kad sukėlus eismo įvykį, kai vairuotojo pažymėjimo galiojimas sustabdytas, žalą atlyginęs draudikas gali pareikšti reikalavimą sugrąžinti išmokėtas sumas. „Taigi, sveikatos nepasitikrinimas vairuotojams gali turėti ne tik formalių administracinių, bet ir finansinių pasekmių“, – teigia draudimo bendrovės atstovė.

Nesilaikantiems reikalavimų – administracinė atsakomybė

Vairuotojai, norintys sužinoti, iki kada galioja jų medicininė pažyma, gali apsilankyti „Regitros“ interneto svetainėje ir, patvirtinę savo tapatybę, peržiūrėti medicinines pažymas.

Neprofesionaliems vairuotojams iki 65 metų sveikatos pažyma galioja 10 metų, nuo 66-erių iki 79-erių – penkerius metus, o vyresniems nei 80 metų – dvejus metus. Dirbantiems pagal darbo sutartis – krovininių automobilių, taksi, greitosios pagalbos, specialiųjų tarnybų ir kitiems vairuotojams – iki 80 metų – dvejus metus, nuo 80 metų – vienerius metus.

Už reikalavimų nesilaikymą vairuotojams gresia administracinė atsakomybė: bauda nuo 30 iki 50 eurų.

Savanoriškai tikrinasi mažai vairuotojų

Pasak klinikos „InMedica“ šeimos gydytojos Veslavos Buzan, vairuotojų sveikata yra tiesiogiai susijusi su eismo saugumu, nes žmogaus savijauta daro įtaką jo dėmesio koncentracijai, judesių koordinacijai ir gebėjimui saugiai vairuoti.

„Visos ligos, galinčios sukelti staigius negalavimus, didina eismo nelaimių riziką. Dažniausiai tai yra širdies ir kraujagyslių ligos, dėl kurių įvyksta staigūs kraujotakos sutrikimai, nervų sistemos ir kiti susirgimai, galintys sukelti staigius cerebralinės – galvos smegenų – veiklos sutrikimus”, – sako šeimos gydytoja.

Pasak V. Buzan, pasibaigus medicininės pažymos galiojimui, didelė dalis pacientų apsilanko pas gydytoją iš pareigos, bet ne dėl to, kad sąmoningai norėtų pasitikrinti sveikatą. „Dažnai vairuotojai skuba, nes jau būna pasibaigęs pažymos galiojimo terminas. Kreipiasi į gydytoją, pas kurį apsilankyti galima greičiausiai, o ne į savo gydantį mediką”, – pasakoja gydytoja.

Jos teigimu, profilaktinis sveikatos patikrinimas apima ne tik privalomuosius medicininius tyrimus, bet ir numatytą atsakomybę perduoti gydytojui visą informaciją apie esamus arba ankstesnius sveikatos sutrikimus. „Tai leidžia nustatyti galimų susirgimų riziką ir tinkamai įvertinti asmens galimybę vairuoti. Gydytojas gali neturėti visų sveikatos duomenų medicininiuose asmens dokumentai. Neretai tuo pasinaudoja pacientai, bandydami nuslėpti rimtus susirgimus ar negalavimus, ypač, kai dėl vairuotojo medicininės pažymos kreipiasi ne į savo gydantį gydytoją“, – sako V. Buzan.

Ypač svarbu vairuotojams nuo 50 metų

Nors sveikatos patikrinimas, pasak šeimos gydytojos, aktualus visiems, jis ypač svarbus vairuotojams nuo 50 metų, nes su amžiumi atsiranda daugiau sveikatos problemų, kurios gali turėti įtakos ir gebėjimui vairuoti. Būtina pateikti teisingą informaciją

Jos teigimu, pažymos asmuo taip pat gali negauti, jeigu atsisako atlikti reikalingus tyrimus, nepateikia reikalingos informacijos arba meluoja apie savo sveikatos būklę. „Neišduoti pažymos galima ir dėl nenuspėjamų ar ūmių sveikatos problemų, ypač, jeigu turima būklė trumpuoju laikotarpiu gali paveikti vairavimo gebėjimus. Tokiais atvejais šeimos gydytojas gali stabdyti pažymos išdavimą iki tol, kol problema bus išspręsta arba žmogaus būklė stabilizuosis“, – pasakoja šeimos gydytoja.

Pasak V. Buzan, didesnė dalis vairuotojų į šį patikrinimą, deja, žiūri neatsakingai. „Svarbu  neatidėti vairuotojo sveikatos patikrinimo paskutinei minutei, tai ypatingai aktualu tiems vairuotojams, kurie turi lėtinių susirgimų, nes neretai prireikia tyrimų ar specialisto konsultacijos dėl galimybės vairuoti įvertinimo. Toks ištyrimas kartais gali užtrukti iki kelių mėnesių. Dėl vairuotojo sveikatos pažymos išdavimo reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, nes jus gydantis medikas tiksliausiai įvertins jūsų galimybę vairuoti“, – pataria V. Buzan.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Vydūno viešojoje bibliotekoje savanorystės programą baigė dvi savanorės

Šauniosios Elzė Gružaitė ir Gabija Sragauskaitė baigė 6 mėnesių trukmės jaunimo savanoriškos tarnybos programą Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje. Šios savanorystės programos baigimo proga jaunosioms savanorėms įteiktos simbolinės atminimo dovanėlės, dėkota už nuoširdų prisidėjimą organizuojant bibliotekos kultūrinį ir profesinį darbą. Merginos džiaugėsi, kad turėjo puikią galimybę susipažinti su bibliotekos veiklomis ir įgyti naujos patirties. Dėkojame Elzei ir Gabijai už svarią pagalbą vykdant įvairias veiklas ir tikimės, kad įgytos žinios pravers ateityje! Jaunimo savanoriška tarnybos programa skirta 14-29 metų amžiaus jaunimui,

Kokia yra mulčerių paskirtis?

Mulčeriai yra specializuota žemės ūkio ir sodininkystės įranga, skirta augalų likučių, šakų, žolės ir kitų organinių medžiagų smulkinimui bei paskirstymui po dirvos paviršių. Šie įrenginiai yra neatsiejama dalis tvaraus ūkininkavimo praktikos, nes jie padeda pagerinti dirvožemio kokybę, sumažinti piktžolių augimą ir apsaugoti dirvą nuo erozijos.   Mulčerių veikimo principas  Mulčeriai naudoja įvairius mechaninius būdus organinėms medžiagoms smulkinti. Paprastai jie yra varomi traktoriaus, bet tai taip pat gali būti individualūs arba nešiojami įrenginiai. Mulčerių veikimo principas pagrįstas greitai besisukančiais peiliais arba

Kaip pirkti automobilį internetu?

Pirkti  automobilį internetu tampa vis populiaresnis būdas dėl jo patogumo ir galimybės palyginti įvairius pasiūlymus, be poreikio vykti į fizines parduotuves. Tačiau šis procesas taip pat turi savų iššūkių ir rizikų, kurių svarbu nepamiršti. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip sėkmingai įsigyti automobilį internetu.  Kaip pirkti automobilį internetu?   1. Tyrimo etapas Prieš pradedant paieškas, svarbu aiškiai nusistatyti, kokio tipo automobilio jums reikia. Apsvarstykite savo biudžetą, reikiamas funkcijas (pvz., degalų sąnaudas, erdvę, saugumo funkcijas) ir pageidaujamą markę ar modelį. Naudokite internetines svetaines

Nuo bausmės besislapstantis šilutiškis norėjo gauti VSAT leidimą būti valstybės sienos apsaugos zonoje

Vileikių pasienio užkardos pasieniečiams įkliuvo šilutiškis, kuris už padarytą nusikalstamą veiką buvo nuteistas laisvės atėmimo bausme, tačiau vengė ją atlikti. 2023 m. spalį policija paskelbė jo paiešką. Liepos 22 d., pirmadienio popietę, į Pagėgių pasienio rinktinės Vileikių pasienio užkardą atvyko 34-erių šilutiškis, pageidavęs gauti leidimą būti valstybės sienos apsaugos zonoje. Kam vyrui prireikė tokio leidimo (galbūt žvejybai Nemune, kurios viduriu eina valstybės siena su Rusija) ir ar būtų jį gavęs, taip ir nepaaiškėjo. Tikrindami šilutiškio pateiktus asmens dokumentus pasieniečiai nustatė,

Taip pat skaitykite