Kodėl keliautojams nepatariama naudotis viešais „Wi-Fi“ tinklais?

keliautojamsNuotraukos ir vaizdo įrašai socialiniuose tinkluose, skambučiai su šeimos nariais, lankytinų vietų paieškos ir po nepažįstamas gatves vedžiojantys žemėlapiai – akivaizdu, kad be interneto išmaniajame telefone kelionės užsienyje jau nebeįsivaizduojamos.

Tačiau ar keliaudami tikrai internetu naudojatės atsakingai? Pasak Arnoldo Lukošiaus, „Tele2“ Inovacijų eksperto, būtina viešais belaidžio „Wi-Fi“ interneto tinklais naudotis saugiai – jais pasinaudoja ir kibernetiniai nusikaltėliai, kurie gviešiasi jautrių duomenų.

Naudojasi ir sukčiai

Viešose vietose prieinami „Wi-Fi“ tinklai suteikia galimybę užsienyje nemokamai naudotis internetu ir pasitikrinti svarbią informaciją, pasidalinti kelionės įspūdžiais su artimaisiais. Vis dėlto, A. Lukošius įspėja, kad naudodamiesi šiais patogumais keliautojai tampa labiau pažeidžiami – jų duomenis gali pasisavinti ir nutekinti kibernetiniai nusikaltėliai.

„Patogumas prisijungti prie interneto nenaudojant mobiliųjų duomenų gali būti labai patrauklus. Tačiau viešieji „Wi-Fi“ tinklai dažnai būna neapsaugoti galutiniu šifravimu – tarp jūsų įrenginio ir maršrutizatoriaus perduodami duomenys nėra saugūs. Dėl šifravimo trūkumo sukčiams lengviau perimti informaciją, pavyzdžiui, jūsų prisijungimo duomenis, banko kortelių numerius ir asmenines žinutes“, – įspėja A. Lukošius.

Anot eksperto, viena dažniausiai pasitaikančių grėsmių, susijusių su viešais „Wi-Fi“ tinklais yra vadinamosios MITM atakos (angl. „Man-in-the-middle“). Šios atakos metu įsilaužėlis atsiduria tarp įrenginio ir „Wi-Fi“ tinklo, todėl gali perimti ir net pakeisti perduodamus duomenis. Tai gali lemti neteisėtą prieigą prie užgrobto įrenginio paskyrų ir asmeninių duomenų vagystę.

„Įsilaužėliai taip pat gali naudotis viešaisiais „Wi-Fi“ tinklais kenkėjiškoms programoms platinti.  Sukčiai pasinaudoja tinklo saugumo spragomis arba apgaule priverčia naudotojus atsisiųsti kenkėjišką programinę įrangą, užmaskuodami ją kaip sistemos atnaujinimą ar tikrą programą. Įdiegta kenkėjiška programinė įranga gali vogti duomenis, stebėti jūsų veiklą ar net perimti prietaiso kontrolę“, – sako „Tele2“ Inovacijų ekspertas.

Yra saugesnių alternatyvų

Tad kaip keliaujant išlikti pasiekiamiems ir naršyti saugiai?

A. Lukošius sako, kad alternatyvų iš tiesų yra. Visų pirma, jei norite naudotis vieša interneto prieiga, reikėtų naudoti virtualųjį privatųjį tinklą (VPN). VPN užšifruoja jūsų interneto ryšį, todėl įsilaužėliams daug sunkiau perimti jūsų duomenis.

„Kai prisijungiate prie VPN, visas interneto srautas nukreipiamas per saugų serverį. Taip paslepiamas jūsų IP adresas ir užšifruojami siunčiami bei gaunami duomenys. Taip naudotis viešuoju „Wi-Fi“ yra saugiau. Vis dėlto, jei privalote naudotis viešuoju „Wi-Fi“, venkite jungtis prie jautrių paskyrų ar atlikti finansines operacijas. Šiuos veiksmus geriau daryti prisijungus prie saugaus ryšio“, – pataria A. Lukošius.

Pasak jo, saugiausia keliaujant naudotis savo asmeniniais mobiliaisiais duomenimis. Mobiliojo ryšio tinklai yra saugesni, nes juose duomenų perdavimui apsaugoti naudojamas šifravimas ir kitos saugumo priemonės. Be to, naudojant mobiliuosius duomenis, galima savo išmanųjį telefoną naudoti kaip asmeninį belaidžio ryšio prieigos tašką ir prie interneto jungtis keliuose įrenginiuose.

„Tele2“ Inovacijų ekspertas rekomenduoja imtis ir kitų saugumo priemonių – atnaujinti įrenginio programinę įrangą. Jungiantis prie paskyrų naudoti dviejų žingsnių autentifikavimą. Naršant internete lankytis tik „https“ adresą turinčiose svetainėse, nes jose naudojamas šifravimas.

A. Lukošius taip pat rekomenduoja apsvarstyti ir papildomus saugumo įrankius. Pavyzdžiui, „Tele2“ tinklo lygmeniu įdiegta interneto apsauga automatiškai aptinka kenkėjiškus puslapius ir akimirksniu užblokuoja prieigą prie jų. Apie bandymus pasiekti kenkėjiškus domenus klientai gali būti informuojami SMS žinute ar el. laišku. Šią paslaugą užsisakyti galima operatoriaus savitarnos svetainėje.

Asta Buitkutė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Atnaujinta prie Šilutės ligoninės stovinti skulptūra „Pūga“

Šilutės rajono savivaldybė savo naujienose skelbia, kad Savivaldybės  lėšomis atnaujinta istorinė skulptūra „Pūga“, stovinti prie Šilutės ligoninės.  Priminsime ne kartą „Pamaryje“ aprašytą istoriją: šis paminklas skirtas Natkiškių kaimo (dabar Pagėgių sav.) medicinos felčerei Zosei Petraitienei, kuri, vykdama pas gimdyvę, 1982 m. sausio 6 d. žuvo siautėjant stipriai pūgai. Po penkerių metų priešais Šilutės ligoninę buvo atidengta skulptūra „Pūga“ (skulptorius Antanas Šnaras, architektas Petras Lapė). 1994 metais Natkiškiuose, kurių apylinkėse ir įvyko nelaimė, Z. Petraitienės vardu pavadinta mokykla. Z. Petraitienė jaunystėje

Laukuose nuiminėjate derlių. Neparsineškite į ūkį afrikinio kiaulių maro

Prasidėjus grūdų derliaus nuėmimo darbams, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ragina ūkininkus laikytis biosaugos ir iš laukų neparsinešti į savo ūkį afrikinio kiaulių maro (AKM). VMVT specialistai įspėja, kad tuose pačiuose laukuose gali būti vaikščioję AKM užsikrėtę šernai. Jie galėjo užkrėsti nuimamą derlių, šiaudus, žolę ir pan.  Siekiant apsisaugoti nuo viruso plitimo, privaloma visas į ūkį grįžtančias transporto priemones dezinfekuoti. Kokiais grūdais šerti kiaules? Specialistai primena, kad šerti kiaules šių metų derliaus grūdais galima tik juos išlaikius 60 dienų. 

Brangs komunalinės atliekos

Šilutės rajono savivaldybės taryba posėdyje planuoja svarstyti didesnius įkainius už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Siūloma pakeisti Šilutės r. savivaldybės tarybos 2021 m. gruodžio 16 d. sprendimo „Dėl Šilutės rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatų patvirtinimo“ 1 punktu patvirtintų nuostatų 1 priedą. Su UAB „Ecorevice“ 2024 m. sausio 8 d. sudaryta viešojo pirkimo sutartis, kuri įsigaliojo 2024 m. balandžio 15 d. Pagal sutarties sąlygas pasikeitė atliekamų paslaugų kaina. Padidėjo metinė pastoviosios

Gėlių puokštės iš Ramunių gatvės  

Kur šiandien žmonės dažniausiai susipažįsta? Teisingai – internete. Pamačiusi, kokias gražias gėlių puokštes kuria usėniškė Vaida Breiterienė, nusprendžiau susipažinti. Tai buvo dar pavasarį. Akis patraukė puokštė su senoviniais kaimiškais baltais narcizais ir panorau jų pasimerkti. Ilgai netruko ir gėlės jau puikavosi vazoje mūsų namuose, skleisdamos nuostabų aromatą.Tuo labiau džiaugiausi, kad pavyko pamaloninti į renginį bibliotekoje atvykusias viešnias iš Kauno. Žiedai pievose ir prie namų Dienas leisti tarp savo auginamų, laukuose ir pievose skinamų gėlių Vaida pradėjo išėjusi iš darbo. Prie

Taip pat skaitykite