Ko odai reikia vasarą?

Ekstremaliausių išbandymų mūsų odai pažeria du metų laikai – žiema ir vasara. Tačiau jei žiemą bijodami šalčių savo veido odą saugome labiau, tai vasarą elgiamės visiškai priešingai. Šiluma atpalaiduoja kūną, jaučiamės komfortiškai, tad ir apie odą vasarą dažniausiai tiesiog pamirštame. Kaip prižiūrėti odą šiltuoju metų laiku ir kokie yra esminiai jos poreikiai, pasakoja „The Body Shop“ grožio konsultantė Giedrė Eidukaitė.

„Vipcommunications” jaunesnioji projektų vadovė

Kremą pakeiskime, bet neatsisakykime
Viena didžiausių odos priežiūros klaidų vasarą – tapatinti prakaituojančią veido odą su drėgmės pertekliumi. Neva jei oda ir taip nuolat drėgna, jai nebereikia nei drėkinimo, nei jokio kito kremo. Tačiau į drėgną veidą turėtumėme reaguoti kaip į nuolat drėgmę prarandančią odą, kuriai reikia padėti – drėkinti ją iš išorės ir gerti daug vandens. Vasarą drėkinimas būtinas visų tipų odai.
„Tokia reakcija į karščius, kai dėl padidėjusio veido prakaitavimo nebenaudojama ne tik pudra, bet ir kremas, yra gana paplitusi. Tačiau tai – ne išeitis, – sakė G. Eidukaitė. – Teisingiausia būtų ne atsisakyti kremo, o pakeisti jį visiškai lengvučiu. Pagrindinis odos poreikis vasarą yra drėkinimas, todėl patarčiau rinktis drėkinamąjį, riebalų išsiskyrimą reguliuojantį bei matiškumo odai suteikiantį produktą. Pageidautina – kuo lengvesnės, fluido ar net šerbeto – konsistencijos“.
Odai reikia riebalų
Dėl gausaus prakaitavimo ir suintensyvėjusios riebalinių liaukų veiklos (tai yra gynybinė reakcija į karštį ir saulę) oda netenka ne tik drėgmės, bet ir riebalų, kurie drauge formuoja apsauginę hidrolipidinę odos plėvelę. Riebalų netekusi, savo apsauginę plėvelę pratiškai praradusi oda sausėja dar greičiau, todėl neprižiūrimai, papildomai nedrėkinamai, nemaitinamai odai gresia dehidratacija.
„Jei jaučiame, kad odai vien drėkinimo nepakanka, atkurti drėgmės ir riebalų pusiausvyrą padės maitinamosios priemonės, taip pat įvairūs vitaminais papildyti serumai. O kad oda neatrodytų pernelyg riebi ir nevargintų, maitinamuosius kremus ar kaukes geriausia tepti nakčiai“, – patarė „The Body Shop“ konsultantė.
Saulė odai – ne draugė
Vasarą būtina saugotis žalingo aplinkos poveikio, tačiau vėjas, dulkės, oro tarša gatvėse – anaiptol ne didžiausias odos priešas. Vasarą odai labiausiai kenkia ultravioletiniai (UV) spinduliai. Ir jei moteris šiltuoju metų laiku nei pudra, nei kremu teptis nebenori, odai į nelygią kovą su saule tenka stoti pačiai, kai jos apsauginė hidrolipidinė plėvelė visiškai susilpnėjusi.
Ultravioletinių spindulių žala – įvairi ir, kas blogiausia, ilgalaikė – kaupiamojo pobūdžio, nes oda „atsimena“ ir sumuoja visų gyvenimo metų patirtis. Tad kuo mažiau prastos patirties ir prisiminimų ji sukaups, t. y. kuo mažiau agresyvių saulės vonių patirsime, tuo mažesnių pasekmių galime laukti ateityje.
Viena staigiausių odos reakcijų į saulę – viršutinių odos sluoksnių nudegimai. Plika akimi mažiau pastebimus, tačiau dėl to ne mažiau pavojingus procesus sukelia giliau į odą besiskverbiantys UV spinduliai, kurie greitina senėjimo procesus ir net gali turėti įtakos vėžiniams susirgimams, taip pat genetiniams pakitimams. UV spinduliai sendina odą ir jei per vasarą neskiriama pakankamai dėmesio apsaugai, rudenį raukšlelės tampa ryškesnės, gali atsirasti pigmentinių dėmių, kurias šalinti prireiks ne tik specialių priemonių, bet ir specialisto pagalbos.
„Todėl bene svarbiausia kosmetikos priemonė vasarą – dieninis veido kremas su mažiausiai 30 SPF stiprumo apsauga. Šviesiai, strazdanotai ir kapiliarinei odai rekomenduojami kremai su 50 SPF“, – pabrėžė G. Eidukaitė.
Drėgmės ir apsaugos (hidrolipidinės plėvelės) netekusi, išsausėjusi oda gali tapti jautri ir dirgli, todėl jei taip nutiko, pirmiausia venkite visko, kas odą dar labiau išsausintų: saulės, karšto oro, chloruoto baseinų vandens, kietųjų dalelyčių turinčių šveitiklių bei ant odos kietėjančių kaukių, taip pat nuriebalinančių ar alkoholio turinčių kosmetikos priemonių. Jautrios odos priežiūrai prireiks drėkinamojo kremo su UVF dieną, o naktį – maitinimo, kuris padėtų atkurti apsauginį hidrolipidinį sluoksnelį. Daugiau dėmesio reiktų skirti odai apie akis ir kaklui, kur riebalinių liaukų yra žymiai mažiau.
Jautrią odą gali dirginti net vanduo iš čiaupo, todėl ją geriau prausti pirktiniu geriamuoju ar distiliuotu vandeniu. Rinkimės švelnesnes prausimo priemones: pienelius, putas. Geliai dažniausiai skirti riebios odos valymui, jie smarkiau sausina, todėl jei oda išsausėjusi, gelių reikėtų vengti.
Mūsų klimato zonai būdinga išsiplėtusių kapiliarų problema. Vasarą kapiliarus reiktų tonizuoti bei pastiprinti specialiomis kapiliarinei odai skirtomis priemonėmis. Kapiliarams UV spinduliai ypač kenkia, nes ardo jų sieneles, kapiliarai išsiplečia ir jų tinklas tampa dar ryškesnis, todėl dieną naudoti rekomenduojamos priemonės su 50 SPF.
Populiarus ir vis dar labai gajus mitas – neva saulės spinduliai gydo spuogus. Išties nedideli ultravioletinių spindulių kiekiai pagreitina žaizdelių gijimą. Vis dėlto tai, kad vasarą spuoguota oda atrodo tarsi gražesnė ir sveikesnė, tėra optinė apgaulė. Spuogelius maskuoja ir odos spalvą tolygesnę padaro įdegis. Jei piktnaudžiaujama saulės voniomis, gali sustiprėti uždegiminiai procesai. Tad ir spuoguotai odai vasarą saulės reikia minimaliai.

Elena Nikonovaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite