Knygnešio dienos siurprizai

Kovo 16-ąją, minint Knygnešio dieną, Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus suorganizavo knygų mainų mugę „Bagažinių turgelis“. Muziejininkams ši diena atnešė siurprizų.

Vienoje iš bagažinių buvo rastas gana retas 1920 m. Peterburge išleistas Esperanto – rusų kalbos žodyno II leidimas (I buvo išleistas Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse, 1914 m.). Knyga paženklinta „Mokytojo Mato Morkūno knygynėlio“ spaudu, priešlapyje Paulo Medem ranka esperanto kalba 1921 sausio 7 d. Kaune įrašyta sentencija Matui Morkūnui. Pažymėtina, kad Lietuvos vokietis Paulius Medemas gimė 1862 m. gruodžio 8 d., o 1925 m. sausio 1 d. mirė Kaune. Jis buvo Rusijos kariuomenės pulkininkas leitenantas, nuo 1906 m. bankininkas. 1910 m. tapęs esperantininku, ilgus metus vadovavo esperantininkų judėjimui Kaune. Po Pirmojo pasaulinio karo buvo esperantininkų sąjungos prezidentas, vedė esperanto kalbos kursus universitete, buvo Esperanto akademijos narys.

Kitas siurprizas – muziejaus bičiulių Danguolės Kemėrienės ir Juozapo Kemėrio iš Mažaičių k. (Stoniškių sen.) dovana muziejui. Tai 1907 m. Karaliaučiaus Hartungų spaustuvėje išleistas giesmynas „Pagerintos giesmių knygos“. Bažnytinės valdžios aprobuotas oficialusis giesmynas, kurio leidybos išskirtines teises turėjo Hartungų leidykla ir spaustuvė Karaliaučiuje 1841–1936 m. publikuotas daugiau kaip 40 kartų.

Hartungų spaustuvė leido knygas visomis Rytų Prūsijos tautų ir gretimų šalių kalbomis. Mažajai Lietuvai lietuvių kalba išleido 367 knygas bei smulkiųjų spaudinių. Hartungai prekiavo lietuviškomis knygomis Mažojoje Lietuvoje, lietuviškas knygas pardavinėjo tarptautinėse knygų mugėse. Spaustuvę sudarė stereotipų ir litografijų skyriai, knygrišykla ir knygynas.

Danguolės ir Juozapo Kemėrių dovanoti geros būklės į odą įrištas, akluoju įspaudu papuoštas, odiniais dirželiais susegtas leidinys ir XX a. pradžios moteriški akinukai – tikrai vertingi artefaktai, kurie papildys Muziejaus fondus.

Nuoširdžiai dėkojame visiems Muziejaus bičiuliams, dalyvavusiems Knygnešio dienoje ir tikimės naujų susitikimų kitais metais. 

Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus

 direktorė  Liudvika Burzdžiuvienė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Sekmadienį įsigalioja naujos Konstitucijos pataisos

Gegužės 22 d., sekmadienį, įsigalioja trys prieš mėnesį Seimo priimtos Konstitucijos pataisos, susijusios su rinkimais. Visos jos svarbios tiek dėl kitąmet įvyksiančių merų ir savivaldybių tarybų rinkimų, tiek dėl 2024 metais numatomų Seimo rinkimų. Pagrindiniame šalies dokumente įtvirtintos nuostatos dėl tiesioginių merų rinkimų, jaunesnių kandidatų į Seimą ir apribojimo užimti pareigas, pažeidus Konstituciją, trukmės nustatymo. Seimas, įgyvendindamas Konstitucinio Teismo nutarimą, priimtomis Konstitucijos pataisomis nusprendė, kad savivaldos teisė turi būti įgyvendinama ne tik per savivaldybių tarybas, bet ir per savivaldybių merus.

Vasaros pranašai – žaibai: kaip apsisaugoti?

Sakoma, kad tikroji vasara prasideda tik nugriaudėjus pirmosioms perkūnijoms. Turbūt retas laukia šios gamtos stichijos. Ji gali būti išties pavojinga tiek žmonių sveikatai ir gyvybei, tiek turtui. Ir nors daugeliui turbūt nebereikia priminti, kad žaibuojant negalima slėptis po aukštais medžiais ar būti vandenyje, tačiau dar ne visi žino, kaip nuo šios stichijos poveikio apsaugoti elektroninę įrangą, kurią didelės energijos iškrova gali sugadinti nepataisomai ir pridaryti rimtų nuostolių. Stichija, kurios verčiau pasisaugoti Kas sekundę visame pasaulyje į žemės paviršių trenkia apie

Prognozuojamas lietingas ir vėjuotas savaitgalis

Gegužės 20-ąją, penktadienį, į Lietuvą artės šaltasis atmosferos frontas. Bus debesuota su pragiedruliais. Daugelyje vietovių praslinks trumpi lietūs, kuriuos vietomis lydės perkūnijos. Kai kur nušniokš smarkiai. Pūs apysmarkis pietvakarių, vakarų. Kai kur numatomi staigūs vėjo gūsiai iki 15-18 m/s. Bus šilta diena, daug kur šils iki 18-23, beveik visur pietinėje šalies dalyje iki 24-26, tik prie jūros ir šiaurės rytiniuose rajonuose vietomis tesušils iki 15-17 laipsnių. Gegužės 21 d., šeštadienį, naktį visoje šalyje žymesnio lietaus nenumatoma, tik dienai pereinant į

Ilgametė Šilutės ligoninės gydytoja – Lietuvos gydytojų sąjungos garbės narė

Pikžirnienė

Vilniuje įvyko Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) suvažiavimas, kurio metu Šilutės ligoninės Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjai Audronei Pikžirnienei buvo suteiktas šios organizacijos Garbės nario vardas. Gydytoja anesteziologė–reanimatologė A. Pikžirnienė LGS Šilutės filialui vadovavo 20 metų. Per šį laikotarpį pasiekta daug dalykų, gerinančių gydytojų darbo sąlygas, finansavimą sveikatos apsaugai, visuomenės sveikatą.  Lietuvos gydytojų sąjunga yra profsąjunginė savarankiška, savanoriška organizacija, vienijanti daugiau nei  70 proc. Lietuvos gydytojų ir ginanti gydytojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises bei interesus. 1989–aisiais šalies Atgimimo laikotarpiu

Taip pat skaitykite