Knygnešio dienos siurprizai

Kovo 16-ąją, minint Knygnešio dieną, Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus suorganizavo knygų mainų mugę „Bagažinių turgelis“. Muziejininkams ši diena atnešė siurprizų.

Vienoje iš bagažinių buvo rastas gana retas 1920 m. Peterburge išleistas Esperanto – rusų kalbos žodyno II leidimas (I buvo išleistas Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse, 1914 m.). Knyga paženklinta „Mokytojo Mato Morkūno knygynėlio“ spaudu, priešlapyje Paulo Medem ranka esperanto kalba 1921 sausio 7 d. Kaune įrašyta sentencija Matui Morkūnui. Pažymėtina, kad Lietuvos vokietis Paulius Medemas gimė 1862 m. gruodžio 8 d., o 1925 m. sausio 1 d. mirė Kaune. Jis buvo Rusijos kariuomenės pulkininkas leitenantas, nuo 1906 m. bankininkas. 1910 m. tapęs esperantininku, ilgus metus vadovavo esperantininkų judėjimui Kaune. Po Pirmojo pasaulinio karo buvo esperantininkų sąjungos prezidentas, vedė esperanto kalbos kursus universitete, buvo Esperanto akademijos narys.

Kitas siurprizas – muziejaus bičiulių Danguolės Kemėrienės ir Juozapo Kemėrio iš Mažaičių k. (Stoniškių sen.) dovana muziejui. Tai 1907 m. Karaliaučiaus Hartungų spaustuvėje išleistas giesmynas „Pagerintos giesmių knygos“. Bažnytinės valdžios aprobuotas oficialusis giesmynas, kurio leidybos išskirtines teises turėjo Hartungų leidykla ir spaustuvė Karaliaučiuje 1841–1936 m. publikuotas daugiau kaip 40 kartų.

Hartungų spaustuvė leido knygas visomis Rytų Prūsijos tautų ir gretimų šalių kalbomis. Mažajai Lietuvai lietuvių kalba išleido 367 knygas bei smulkiųjų spaudinių. Hartungai prekiavo lietuviškomis knygomis Mažojoje Lietuvoje, lietuviškas knygas pardavinėjo tarptautinėse knygų mugėse. Spaustuvę sudarė stereotipų ir litografijų skyriai, knygrišykla ir knygynas.

Danguolės ir Juozapo Kemėrių dovanoti geros būklės į odą įrištas, akluoju įspaudu papuoštas, odiniais dirželiais susegtas leidinys ir XX a. pradžios moteriški akinukai – tikrai vertingi artefaktai, kurie papildys Muziejaus fondus.

Nuoširdžiai dėkojame visiems Muziejaus bičiuliams, dalyvavusiems Knygnešio dienoje ir tikimės naujų susitikimų kitais metais. 

Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus

 direktorė  Liudvika Burzdžiuvienė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ir vaiką, ir močiutę užregistruoti pas gydytoją internetu gali šeimos nariai

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad portale e.sveikata gyventojai gali ne tik patys užsiregistruoti pas gydytoją, bet ir užregistruoti kitą atstovaujamą asmenį. Išankstinės pacientų registracijos (IPR) informacinė sistema leidžia greitai ir patogiai užsiregistruoti bei paslaugas gauti greičiau. Išankstinę pacientų registravimo sistemą galima rasti adresu https://ipr.esveikata.lt. „Registracijų skaičius IPR informacinėje sistemoje per metus išaugo daugiau nei dvigubai. Tai reiškia, kad vis daugiau žmonių atranda galimybę užsiregistruoti gydytojo konsultacijai internetu. Net ir tiems, kas nesinaudoja kompiuteriu, taip pat yra galimybė tai padaryti –

Kada prasideda tikrasis pavasaris ir kokie ženklai jį išduoda?

Įsibėgėja pavasaris ir vis labiau džiugina ne tik dažnesni saulės spinduliai, bet ir pamažu atgimstanti gamta, net ir atvėsimai ar krituliai šį sezoną priimami kaip paskutiniai žiemos pasispardymai. Meteorologai pavasarį ima skaičiuoti tada, kai įsivyrauja teigiama temperatūra. Kokio pavasario laukti ir kaip apibendrinti praėjusią žiemą, – savo įžvalgomis dalijasi kampanijos „Pėsčiųjų indeksas“ ekspertai ir klimatologas Silvestras Dikčius.   Pavasaris tepailgėjo 3 dienomis Klimatologas Silvestras Dikčius pastebi, kad vidutiniškai pavasaris Lietuvoje prasideda kovo 11-ąją, tad pirmosiomis dienomis vis pakandžiojantis šaltukas neturėjo

Aplinkosaugininkai: neleistinose vietose važinėjant keturračiais, niokojami gražiausi gamtos kampeliai

Aplinkos apsaugos departamento Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osios, nebus pamiršti ir keturračių bei kitų transporto priemonių vairuotojai. Per šią akciją aplinkosaugininkai tikrins, ar kertant mišką laikomasi galiojančių terminų, kai draudžiami kirtimai ir medienos ištraukimas (kai po kirtimo mediena išvežama iš miško). Taip pat bus vertinama miškų sanitarinė būklė ir, kaip visada, žiūrima, ar nešiukšlinama, neniokojama miško paklotė. Lankymosi miške taisyklės nustato, kad motorinėmis

Kviečiame paminėti Šilutės miesto mecenato Hugo Šojaus gimtadienį

Šilutės H. Šojaus muziejaus inf. Minint Šilutės miesto mecenato dr. Hugo Šojaus 178-ąsias gimimo metines, kviečiame dalyvauti šiai progai skirtuose renginiuose. Kovo 31 d., penktadienį, 12 val. – pagarbos ženklai prie H. Šojaus kapo. Dalyvauja: choras ,,Heide“ (vad. V. Matulis); choras ,,Laudamus“ (vad. I. Šemeklienė). Balandžio 1 d., šeštadienį, – paminėkite namuose! Virtuali paroda ,,Garbusis Šilokarčemos pilietis dr. Hugo Šojus“; Filmas,,Visur, kur reikėjo, prisidėjau“. Paminėkite mieste! Orientacinis žaidimas ,,Ieškok Šilutės miesto simbolių“. Žaidimo nugalėtojus apdovanosime prizais. Detalesnė informacija ir žaidimo

Taip pat skaitykite