Klubo sąnario protezas – nemokamai ir be eilės
Turbūt dažnam teko girdėti apie eiles, kurias tenka įveikti laukiantiems klubo sąnario endoprotezavimo operacijos. Teigiama, kad net pusantrų metų tenka kęsti skausmus, kol sulauki galimybės operuotis.

Šilutės ligoninės Traumatologijos skyriaus gydytojai (iš kairės): Paulius Piesliakas, Viktoras Šileikis, Audrius Budnikas, Andrius Tubis (stovi) ir skyriaus vedėjas Adulis Valodska.
„Pamario“ skaitytojams pranešame, kad yra ligoninė, kur šios operacijos daromos be jokių eilių (bent kol kas). Ir nemokamai. Kur? Pasirodo, čia pat – VšĮ Šilutėje ligoninėje.
Pradininkas – jaunas medikas
Endoprotezavimo operacijos Šilutės ligoninėje atliekamos nuo praėjusių metų. Pirmasis šias operacijas praėjusiais metais pradėjo daryti į Šilutę atvykęs jaunas medikas Paulius Piesliakas. Šiemet tokią operaciją atliko ir 10 metų šioje gydymo įstaigoje dirbantis traumatologas ortopedas Audrius Budnikas.
„Žinodami, kad šių operacijų poreikis didelis, ir vienam gydytojui aprėpti visą procesą bus sunku, siuntėme į kursus Audrių Budniką, kad atnaujintų įgūdžius, susipažintų su atsiradusiomis naujovėmis, mat tokias operacijas Audrius yra daręs dirbdamas Kaune. Kitur žmonės eilėse protezavimo laukia ilgus mėnesius, o pas mus eilių dar nėra“, – informavo Šilutės ligoninės vyr. gydytojas, beje, pats traumatologas, Darius Steponkus.
Kol kas Šilutėje endoprotezuojama tik klubo sąnarius, bet netolimoje ateityje panašiu metodu bus gydomi ir peties sąnariai. Į šią sritį aktyviai gilinasi jaunas Traumatologijos skyriaus medikas Andrius Tubis.
Apmoka TLK
Nežinančiam sunku tuo patikėti, tačiau ir ligoninės vadovas D. Steponkus, ir Traumatologijos skyriaus vedėjas Adulis Valodska patikino, kad Šilutėje pacientui šios operacijos visiškai nieko nekainuoja.
„Tai nereiškia, kad ligoninė šią paslaugą teikia labdaros sumetimais – endoprotezavimą socialiai draustiems pacientams apmoka Teritorinės ligonių kasos (TLK). Pacientui nereikia mokėti jokių priemokų. Nebent, kai prireikia specifinių protezų, bet tokiais atvejais žmogų siunčiame į Klaipėdą“, – pridūrė skyriaus vedėjas.
„Šios paslaugos poreikis yra didžiulis, juk visuomenė vis labiau sensta“, – patirtimi dalijosi traumatologas A. Budnikas
Kur žmogui kreiptis, jei susidėvėjo sąnariai ir jam darosi sunku gyventi?
Pasak Traumatologijos skyriaus vedėjo A. Valodskos, pirmiausia pacientas turi kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis duos siuntimą pas traumatologą, o šis specialistas nuspręs, ar žmogui reikalingas medikamentinis gydymas, specialios mankštos, ar endoprotezavimas.
Tarnaus dešimtmečius
Ar labai sudėtinga klubo sąnario keitimo operacija? Kiek ilgai gali tarnauti dirbtinis sąnarys?
„Tai didelės apimties, išmanymo reikalaujanti operacija. Ji trunka pusantros valandos ar ilgiau, priklausomai nuo sudėtingumo, chirurgo patirties, ligonio kūno sudėjimo. Dirbtinis sąnarys garantuotai žmogui tarnaus bent 10 metų. Žinoma, jei žmogus elgsis atsargiai, vengdamas perkrūvių. Lengvesnio svorio žmogui tarnaus ilgiau“, – kalbėjo nemažai endoprotezavimo operacijų atlikęs Kaune ir pradėjęs tai daryti Šilutėje gydytojas A. Budnikas.
Skyriaus vedėjas A. Valodska priduria, kad Šilutės garbės pilietis Algirdas Červinskas su dirbtiniu sąnariu sėkmingai gyvena jau ne pirmas dešimtmetis. Gerbiamas A. Červinskas šio rašinio autoriui patvirtino, kad vienas dirbtinis klubo sąnarys, kurio jis net nejaučia, jam sėkmingai tarnauja jau gal kokie 25-eri metai. Endoprotezavimo operaciją jam atliko su medicininės pagalbos misija apie 1990-uosius į Lietuvą atvykę švedai.
Atsistojo kitą dieną po operacijos
O kiek laiko persodinus klubo sąnarį žmogus „iškrenta iš rikiuotės“?
Septynias endoprotezavimo operacijas Šilutės ligoninėje padaręs traumatologas ortopedas P. Piesliakas sakė, kad jau kitą dieną po operacijos ligoniui rekomenduojama stotis ant kojų ir išbandyti „naująjį“ sąnarį.
Kad taip ir buvo, patvirtino Traumatologijos skyriuje po operacijos ketvirtadienį gulėjusi Jadvyga Ruslienė, palatoje sutikusi pabendrauti su „Pamario“ korespondentu. Moteris sakė esanti labai dėkinga jaunajam gydytojui P. Piesliakui ir visam skyriaus personalui už rūpestingą gydymą. Ponia Jadvyga sakė apie tokią operaciją Šilutės ligoninėje išgirdusi iš čia jau pabuvojusių pacientų ir nė kiek nedvejojusi, kad operacija pavyks.
Jos gydytojas pridūrė: „Visas procesas užtruko savaitę. Pirmadienį atvažiavo konsultuotis, o kitą antradienį jau operavome. Trečiadienį atsistojome ir apėjome palatą. Manau, kad pirmadienį galėsime išleisti reabilitacijai“.
„Džiaugiuosi, kad pavyko šį seniai puoselėtą planą įgyvendinti. Regioninei mūsų ligoninei tai reikšmingas įvykis, mat nėra daug ligoninių, kur tokios operacijos daromos (aplinkui – Tauragėje ir Klaipėdoje). Kita vertus, gydytojai džiaugiasi ne vien darbo atlygiu, bet ir galimybe tobulėti, realizuoti savo žinias ir gabumus, tai ne mažiau svarbu nei tas atlygis“, – sakė Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas D. Steponkus.