Klimatologas prof. E. Rimkus: „Mažiau vartodami sumažinsime ir klimato kaitą“

Ar Lietuvą vis dažniau užklumpančios didžiulės liūtys, krušos, kuomet iš dangaus krenta kiaušinio dydžio ledai, siejamos su klimato kaita. Ar dar sulauksime žiemos speigų ir koks galimas ateities scenarijus, jei nesirūpinsime šia svarbia problema? Apie tai pokalbis su Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros profesoriumi Egidijumi Rimkumi.

Klimato kaita pirmiausia siejama su pramonės įtaka gamtai. Kada šie pokyčiai prasidėjo?

Pirmiausia tai siejama su pramonine revoliucija, kuri prasidėjo XVIII a. antroje pusėje. Tačiau klimato pokyčiai pradėjo ryškėti tik XX a. viduryje.

Pramoninė revoliucija – tai anglies, o vėliau naftos ir dujų intensyvus panaudojimas, dėl to ir keičiasi atmosferos cheminė sudėtis. Iš pradžių pokyčiai palietė pramonę, tačiau vėliau augo ir kitų sektorių, tokių kaip energetika ir transportas, poveikis klimatui. Pavyzdžiui, Lietuvoje pagrindiniai klimato teršėjai yra žemės ūkis ir transporto sektorius. Pasaulio mokslininkai, politikai apie klimato kaitos keliamus pavojus pradėjo šnekėti daugiau nei prieš 50 metų.

Vasarą ir Lietuvoje sulaukiame didžiulių karščių, o žiemą temperatūra retai nukrenta žemiau 20 laipsnių šalčio. Kodėl taip atsitinka?

Kalbant apie ekstremalius įvykius, pavyzdžiui, apie praėjusią savaitę Lietuvoje įvykusią audrą, negalima pasakyti, kad tai atsitiko būtent dėl klimato kaitos. Tačiau tokių įvykių tikimybės didėjimas yra siejamas su klimato kaita. Mūsų šalį labiausiai veikia liūtys, audros ir karščio bangos. Pastaraisiais dešimtmečiais žiemos pas mus tapo daug šiltesnės, pavasariai ankstesni, todėl anksčiau prasideda vegetacija: sužaliuoja medžiai, o gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje vis dar galime sulaukti stiprių šalnų. Jos tokiu metu nėra ypatingas įvykis, tačiau kadangi gamta prabunda anksčiau, tos šalnos tampa itin pavojingos.

Tai, jog žiemą pastaruoju metu mus stebina prieš Kalėdas iškritęs sniegas ar apskritai koks gausesnis, pavyzdžiui 20 cm, snygis, rodo, kad mes gyvename pasikeitusio klimato sąlygomis ir jau prisitaikėme prie šiltesnių žiemų. Jau nepamename metų, kada sniego danga Lietuvoje išsilaikė daugiau kaip 3 mėnesius. Berods, tai buvo paskutinį sykį 1996 m. žiemą. Ir vasaros 30 laipsnių karštis Lietuvoje šiandien atrodo normalus, nors anksčiau tai buvo gana retas ne kiekvienai metais pasitaikantis įvykis.

Kokios valstybės daro didžiausią įtaką klimato kaitai? Kaip pasaulis gali prisidėti prie šios problemos mažinimo?

Jeigu ieškotume, kas labiausiai kaltas dėl klimato pokyčių, gali būti labai daug atsakymų. Pavyzdžiui, kalbant apie istorines emisijas, kiek buvo išmesta šiltnamio dujų nuo pramonės revoliucijos pradžios, tai pirmauja JAV ir Europos valstybės. Jeigu kalbame apie dabartinę situaciją, tai pirmoje vietoje yra Kinija. Tai nekelia nuostabos, kadangi šioje valstybėje gyvena beveik pusantro milijardo gyventojų, be to, į šią valstybę iš tos pačios Europos buvo perkelta didelė gamybos dalis. Todėl apgaudinėtumėme save, jeigu kaltindami Kiniją pamirštume pažvelgti į savo pačių vartojimo įpročius. Lengva būti žaliems, kai vietoj tavęs iškastinį kurą degina pietryčių Azija.

Antra vertus, jei skaičiuotumėme išmetamas dujas, tenkančias vienam gyventojui, tai JAV lenkia Kiniją du kartus. Mano nuomone, dėl išmetamo anglies dvideginio labiausiai kalti yra vartotojai: kuo daugiau vartojame, tuo į aplinką išmetamų dujų yra daugiau. Kaltinti konkrečią valstybę, kad ji patenkina savo vartotojų poreikius, būtų naivoka. Vartojimas – ne tik drabužių ar kitų daiktų pirkimas. Tai – ir mitybos bei transporto įpročiai: kokį maistą renkamės ir ar taršiu transportu važinėjame.

Kokį blogiausią scenarijų prognozuoja mokslininkai dėl klimato kaitos pokyčių?

Tikėkimės, kad blogiausio scenarijaus nesulauksime. Jeigu klimatas sušils 5-6 laipsniais, pasaulį ištiks katastrofa. Aišku, žmonės neišnyktų, bet pasaulio vaizdas, kurį šiandien mes matome, būtų visiškai kitoks.

Aplinkos min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Baigiasi vasariškas rugsėjis, žadamas rudeniškas spalis

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša apie savaitgalio orus. Rugsėjo 29 d., penktadienį, dar bus 21-26 laipsniai šilumos, lietaus nežadama. Rugsėjo 30 d., šeštadienį, paskutinę rugsėjo dieną, naktis bus šilta, net +12 – 17°C. Vidurnaktį pajūrį pasieks ir lietaus debesys, iki ryto trumpai palis daugelyje vietovių. Vėjas pūs 8-13 m/s, pajūryje gūsiai sieks 15-17 m/s. Dieną prie jūros bus  +17-19°C, kai kur sušils iki +20-22°C. Spalio 1 d., sekmadienį, gali palyti. Vėjas pūs 15-17 m/s. Naktį bus  +8-13°C, kiek šilčiau bus tik

Nuo šiandien streikuoja mokytojai. Tiesa, ne visi

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (vadovas Andrius Navickas) skelbia, kad nuo rugsėjo 29 d., penktadienio, 3000 Lietuvos mokytojų streikuoja. Šios profesinės sąjungos vadovas A. Navickas tikina, kad streikas galėtų trukti apie mėnesį.   Žygiuos pėsčiomis į Vilnių… Paskelbtame streike dalyvaujančių mokyklų sąraše yra Šilutės Pamario progimnazija, Šilutės Vydūno gimnazija, Šilutės pirmoji gimnazija ir Žemaičių Naumiesčio gimnazija. Prasidėjus streikui, dalis protestuojančių pedagogų ir juos palaikančių Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) atstovų pėsčiomis pajudės į Vilnių prie Vyriausybės rūmų, į V. Kudirkos aikštę.

Įspūdinga galimybė mokiniams: dalyvaukite FLEX programoje ir nemokamai praleiskite mainų metus JAV

JAV ambasada Lietuvoje ir Amerikos tarptautinio švietimo taryba kviečia moksleivius dalyvauti FLEX programoje. Šią mainų programą remia JAV vyriausybė. FLEX programa suteikia galimybę moksleiviams gyventi amerikiečių šeimose ir mokytis amerikiečių mokyklose 2024-2025 mokslo metais. FLEX programą 1992 m. sukūrė JAV Kongresas. Ši vienerių metų trukmės mainų programa yra visiškai finansuojama ir skirta vidurinių mokyklų moksleiviams, atvykstantiems į JAV. Programos metu moksleiviai sužino apie JAV bei supažindina amerikiečius su Lietuva. Kiekvienas stipendiją gavęs mokinys vienerius metus bus JAV priimančios šeimos nariu

Artėja sudėtingas metas vairuotojams: pataria kaip tamsiuoju metų laiku sumažinti riziką kelyje

Nors vis dar džiugina šilti orai, sparčiai artėjančio šaltojo sezono pradžią pranašauja trumpėjančios dienos. Vairuotojams tai reiškia, kad vis daugiau laiko teks vairuoti tamsoje ir sudėtingesnėmis oro sąlygomis. Šios aplinkybės šaltuoju metų laiku lemia didesnį pavojų kelyje ir išaugantį eismo įvykių, kurių priežastis yra prastas matomumas, skaičių. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius sako, kad kiekvienais metais tokių avarijų įvyksta bent keli tūkstančiai. Nemažos dalies jų būtų galima išvengti laikantis pagrindinių saugaus vairavimo principų

Taip pat skaitykite