Klimato anomalijos verčia kelininkus budėti

VĮ „Klaipėdos regiono keliai“ Šilutės kelių tarnybos darbuotojai pirmą kartą mūsų rajono kelius šiemet barstė lapkričio 23 dieną, o keliai atidžiau stebimi nuo pat spalio 15 d. Savaitės pradžioje orai pateikė staigmeną: nors aplinkos temperatūra buvo 5 laipsniai šilumos, gruodžio 2 dieną kelius teko barstyti ties Švėkšna, Žemaičių Naumiesčiu ir Šilute, nes vietomis ant jų susidarė plikledis.

Šilutės kelininkai vis geriau aprūpinami technika, nors žiemos ir trumpėja.

 

VĮ „Klaipėdos regiono keliai“ Šilutės kelių tarnybos viršininkas Algirdas Jakubauskas, kelių priežiūros srityje dirbantis nuo 1978 m., stebisi klimato anomalijomis, pridurdamas, kad dabar vyksta tai, ko nebūdavo anksčiau. Nors visą laiką oro temperatūra buvo teigiama, gruodžio 2 d. plikledis susidarė ties Švėkšna, Šilute ir Žemaičių Naumiesčiu. Asfalto dangos temperatūra buvo –0,5 laipsnio ir kelius teko barstyti.
„Per parą kelio būklė dabar pasikeičia kelis kartus. Išorinių požymių, kad kelias tapo slidus, beveik nėra ir žmonės per daug nesisaugo. Tai pavojinga. Mūsų darbuotojai važinėti ir tikrinti kelius pradeda nuo 4 val. ryto. Jie informuoja apie slidžius kelio ruožus. Į centrinę būstinę informaciją apie kelių būklę perduodame 4 kartus per parą. Klimatas akivaizdžiai yra pašiltėjęs. Nors tokie orai padeda sutaupyti, tačiau ir netikėtumų pateikia daug. Geriau jau būtų įprastinė žiema, tuomet vairuotojai, matydami, kad aplinkui baltuoja sniegas, būtų atsargesni. Pabarstyti ruožai būtų geriau matomi“, – kalbėjo A. Jakubauskas.
Anot kelininkų, šiemet, kaip ir ankstesniais metais, vietinės reikšmės keliais rūpinasi Šilutės rajono savivaldybė, o „Klaipėdos regiono kelių“ Šilutės kelių tarnyba, kuri turi 48 darbuotojus, prižiūri per 500 km krašto ir rajoninių kelių. 127 km krašto kelių prižiūrimi pagal antrąjį kelių priežiūros lygį: kelių tarnyba juose budi, valo bei barsto slidumą mažinančias medžiagas nuo 6 iki 19 val. Šie keliai turi būti nuvalyti ir pabarstyti praėjus ne daugiau kaip 4 valandoms po to, kai nustoja snigti.

VĮ „Klaipėdos regiono keliai“ Šilutės kelių tarnybos viršininką Algirdą Jakubauską stebina klimato anomalijos.

Esant slidžiai kelio dangai, tuos kelius pirmą kartą būtina pabarstyti iki 8 val. ryto. Rajoniniai keliai, kurių yra 401 km, prižiūrimi pagal trečiąjį lygį. Juose dirbama nuo 9 iki 18 val. Šiuos kelius pradedama valyti baigus darbą pirmojo ir antrojo lygio keliuose. Slydimą mažinančios medžiagos barstomos tik pavojingose zonose su intensyviu eismu – stačiose įkalnėse, staigiuose posūkiuose bei esant ypač sudėtingoms meteorologinėms sąlygoms.
Šiuo metu Šilutės kelių tarnyba sandėliuose turi 700 tonų druskos ir yra parengusi 1500 tonų druskos ir smėlio mišinio. Smėlio ir druskos mišinio atsargų būtų galima turėti ir daugiau, tačiau to daryti neapsimoka, nes lauke lietus druską išplauna, todėl ilgiau kaip metus tokio mišinio saugoti negalima. Be to, orams šylant, mišinio sunaudojama vis mažiau. Pavyzdžiui, pernai žiemą keliai intensyviai buvo barstomi tik apie porą savaičių. Anot tarnybos viršininko, 25 proc. smėlio ir druskos mišinio gamyba didesnių rūpesčių nesudaro, nes galima pagaminti greitai.
Šilutiškiai kelininkai turi sudarę sutartis su keliais ūkininkais bei įmonėmis dėl pagalbos valant apsnigtus kelius. Pasak A. Jakubausko, tokios pagalbos prireikia vis rečiau. Tai dar vienas klimato atšilimo požymis. Įmonė turi 6 valymo-barstymo mašinas, aprūpintas kompiuterine mišinio dozavimo įranga, yra 5 autogreideriai. Tiek technikos visiškai pakanka reikiamiems darbams atlikti. Kita vertus, stebuklų tikėtis taip pat neverta. Vienas automobilinis barstytuvas gali padengti slydimą mažinančiu mišiniu (priklausomai nuo sąlygų, tai gali būti smėlio ir druskos arba druskos ir vandens mišinys) apie 36 km, užtrunka apie 2-2,5 valandos. Kol darbas vyksta, kelio dalis išlieka slidi.
Pasak Algirdo Jakubausko, kelininkai stengiasi sudaryti sąlygas saugiam eismui, bet ir patys žmonės turi rūpintis savo saugumu, atsargiai vairuodami sudėtingomis oro sąlygomis, pasirinkdami saugų greitį. Ne pirmus metus kartu su policija kelininkai rengia socialines akcijas. Šį pavasarį ir rudenį jie lankėsi mokyklose ir dalijo vaikams atšvaitus. Patys kelininkai tamsoje blogai matomiems eismo dalyviams duoda jų iki šiol. Ypač kaimo vietovėse.
„Su pėsčiųjų, vadeliuotojų ir dviratininkų matomumu kaimuose tamsiu paros metu padėtis išlieka sudėtinga. Kelininkai stengiasi dalinti atšvaitus, ypač vaikams. Tik bėda, kad ir gavę juos žmonės pamiršta naudoti“, – apgailestavo A. Jakubauskas.

Vaidotas VILKAS

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite