Klimato anomalijos verčia kelininkus budėti

VĮ „Klaipėdos regiono keliai“ Šilutės kelių tarnybos darbuotojai pirmą kartą mūsų rajono kelius šiemet barstė lapkričio 23 dieną, o keliai atidžiau stebimi nuo pat spalio 15 d. Savaitės pradžioje orai pateikė staigmeną: nors aplinkos temperatūra buvo 5 laipsniai šilumos, gruodžio 2 dieną kelius teko barstyti ties Švėkšna, Žemaičių Naumiesčiu ir Šilute, nes vietomis ant jų susidarė plikledis.

Šilutės kelininkai vis geriau aprūpinami technika, nors žiemos ir trumpėja.

 

VĮ „Klaipėdos regiono keliai“ Šilutės kelių tarnybos viršininkas Algirdas Jakubauskas, kelių priežiūros srityje dirbantis nuo 1978 m., stebisi klimato anomalijomis, pridurdamas, kad dabar vyksta tai, ko nebūdavo anksčiau. Nors visą laiką oro temperatūra buvo teigiama, gruodžio 2 d. plikledis susidarė ties Švėkšna, Šilute ir Žemaičių Naumiesčiu. Asfalto dangos temperatūra buvo –0,5 laipsnio ir kelius teko barstyti.
„Per parą kelio būklė dabar pasikeičia kelis kartus. Išorinių požymių, kad kelias tapo slidus, beveik nėra ir žmonės per daug nesisaugo. Tai pavojinga. Mūsų darbuotojai važinėti ir tikrinti kelius pradeda nuo 4 val. ryto. Jie informuoja apie slidžius kelio ruožus. Į centrinę būstinę informaciją apie kelių būklę perduodame 4 kartus per parą. Klimatas akivaizdžiai yra pašiltėjęs. Nors tokie orai padeda sutaupyti, tačiau ir netikėtumų pateikia daug. Geriau jau būtų įprastinė žiema, tuomet vairuotojai, matydami, kad aplinkui baltuoja sniegas, būtų atsargesni. Pabarstyti ruožai būtų geriau matomi“, – kalbėjo A. Jakubauskas.
Anot kelininkų, šiemet, kaip ir ankstesniais metais, vietinės reikšmės keliais rūpinasi Šilutės rajono savivaldybė, o „Klaipėdos regiono kelių“ Šilutės kelių tarnyba, kuri turi 48 darbuotojus, prižiūri per 500 km krašto ir rajoninių kelių. 127 km krašto kelių prižiūrimi pagal antrąjį kelių priežiūros lygį: kelių tarnyba juose budi, valo bei barsto slidumą mažinančias medžiagas nuo 6 iki 19 val. Šie keliai turi būti nuvalyti ir pabarstyti praėjus ne daugiau kaip 4 valandoms po to, kai nustoja snigti.

VĮ „Klaipėdos regiono keliai“ Šilutės kelių tarnybos viršininką Algirdą Jakubauską stebina klimato anomalijos.

Esant slidžiai kelio dangai, tuos kelius pirmą kartą būtina pabarstyti iki 8 val. ryto. Rajoniniai keliai, kurių yra 401 km, prižiūrimi pagal trečiąjį lygį. Juose dirbama nuo 9 iki 18 val. Šiuos kelius pradedama valyti baigus darbą pirmojo ir antrojo lygio keliuose. Slydimą mažinančios medžiagos barstomos tik pavojingose zonose su intensyviu eismu – stačiose įkalnėse, staigiuose posūkiuose bei esant ypač sudėtingoms meteorologinėms sąlygoms.
Šiuo metu Šilutės kelių tarnyba sandėliuose turi 700 tonų druskos ir yra parengusi 1500 tonų druskos ir smėlio mišinio. Smėlio ir druskos mišinio atsargų būtų galima turėti ir daugiau, tačiau to daryti neapsimoka, nes lauke lietus druską išplauna, todėl ilgiau kaip metus tokio mišinio saugoti negalima. Be to, orams šylant, mišinio sunaudojama vis mažiau. Pavyzdžiui, pernai žiemą keliai intensyviai buvo barstomi tik apie porą savaičių. Anot tarnybos viršininko, 25 proc. smėlio ir druskos mišinio gamyba didesnių rūpesčių nesudaro, nes galima pagaminti greitai.
Šilutiškiai kelininkai turi sudarę sutartis su keliais ūkininkais bei įmonėmis dėl pagalbos valant apsnigtus kelius. Pasak A. Jakubausko, tokios pagalbos prireikia vis rečiau. Tai dar vienas klimato atšilimo požymis. Įmonė turi 6 valymo-barstymo mašinas, aprūpintas kompiuterine mišinio dozavimo įranga, yra 5 autogreideriai. Tiek technikos visiškai pakanka reikiamiems darbams atlikti. Kita vertus, stebuklų tikėtis taip pat neverta. Vienas automobilinis barstytuvas gali padengti slydimą mažinančiu mišiniu (priklausomai nuo sąlygų, tai gali būti smėlio ir druskos arba druskos ir vandens mišinys) apie 36 km, užtrunka apie 2-2,5 valandos. Kol darbas vyksta, kelio dalis išlieka slidi.
Pasak Algirdo Jakubausko, kelininkai stengiasi sudaryti sąlygas saugiam eismui, bet ir patys žmonės turi rūpintis savo saugumu, atsargiai vairuodami sudėtingomis oro sąlygomis, pasirinkdami saugų greitį. Ne pirmus metus kartu su policija kelininkai rengia socialines akcijas. Šį pavasarį ir rudenį jie lankėsi mokyklose ir dalijo vaikams atšvaitus. Patys kelininkai tamsoje blogai matomiems eismo dalyviams duoda jų iki šiol. Ypač kaimo vietovėse.
„Su pėsčiųjų, vadeliuotojų ir dviratininkų matomumu kaimuose tamsiu paros metu padėtis išlieka sudėtinga. Kelininkai stengiasi dalinti atšvaitus, ypač vaikams. Tik bėda, kad ir gavę juos žmonės pamiršta naudoti“, – apgailestavo A. Jakubauskas.

Vaidotas VILKAS

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Įsimenanti literačių rudeninė pažintis su Užnemune

Išvyką į Kybartų miestelį, įsikūrusį pasienyje su Kaliningrado sritimi, sugalvojome ne atsitiktinai. 2022 metus Lietuvos Respublikos Seimas yra paskelbęs Sūduvos metais ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos metais. Mūsų, Šilutės TAU sambūrio „Vėdrynas“ literačių, laukė ekskursija po istorinį Kybartų senamiestį ir, žinoma, po 2002 metais netikėtai atrastus požemius, esančius po Kybartų geležinkelio stotimi. Keturių valandų ekskursijoje mus lydėjo gidas Vitas Katkevičius, veiklus ir atsidavęs savo miestui Kybartų bendruomenės pirmininkas, pakvietęs mus į šią kelionę. Ties Jurbarku pervažiavę ilgiausią Lietuvoje tiltą per

Seimas paskelbė savivaldos rinkimus, jie vyks kitų metų kovo 5 d.  

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks eiliniai savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Tokią rinkimų datą savo nutarimu įtvirtino Seimas. Už tokį Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen parengtą nutarimą ketvirtadienį balsavo 119 Seimo narių, prieš balsavusių nebuvo, 1 parlamentaras susilaikė. Nutarimas dėl savivaldos rinkimų datos įsigalios šių metų spalio 7 d. Seimui paskelbus rinkimų datą, prasidės politinė rinkimų kampanija. Rinkimų kodeksas numato, kad rinkimų politinė kampanija prasideda nuo rinkimų datos paskelbimo ir baigiasi praėjus 100 dienų nuo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK)

Savaitgalį pasitrauks lietus, sugrįš šalnos ir rudeniška šiluma

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugsėjo 23 d., penktadienį, tankesni debesys sukinėsis rytinėje šalies pusėje. Vietomis sulauksime trumpalaikio, nedidelio lietaus. Labiausiai jis tikėtinas rytiniuose rajonuose. Pūs nestiprus šiaurės vakarų, šiaurės krypties vėjas. Aukščiausia temperatūra sieks 12-16 laipsnių šilumos. Rugsėjo 24 d., šeštadienį, naktį debesys sklaidysis, trumpai palis tik kai kur šalies rytuose ir pajūryje. Vėjas beveik visiškai nurims, dalyje Lietuvos formuosis rūkas. Temperatūra kris iki 1-6, pajūryje –  7-10 laipsnių šilumos. Vietomis žemės paviršių nubalins 0-4 laipsnių šalnos. Šeštadienio dieną debesuotumas

Išrinkti konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono nugalėtojai

Specialiai sudaryta komisija rugsėjį tradiciškai rinko konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono nugalėtojus. Šiuo konkursu siekiama skatinti ūkininkus pažangiai ūkininkauti, efektyvinti gamybą, laikytis ekologinės pusiausvyros. 3-ioji vieta šiame konkurse atiteko daržininkystės Grabupiuose (Šilutės sen.) plėtojančiam Vytautui Valančiui. 31-erių ūkininkas pasakojo, kad šia veikla užsiima jau 7-erius metus, augina bulves, kopūstus, morkas, svogūnus bei įvairias prieskonines žoleles. Jis savo produktais prekiauja turguje, tiekia pajūrio kavinėms. Ateityje planuoja atidaryti savo specializuotą parduotuvę. Pasak Vytauto, dabar ruošiamas cechas, kuriame bus rauginamos daržovės, kurių bus

Taip pat skaitykite