Kitais metais M. Jankaus muziejuje bus galima išmėginti knygrišystės amatą

Iki šių metų pabaigos šalia žymaus Mažosios Lietuvos veikėjo bei spaustuvininko M. Jankaus muziejaus bus atstatyta autentiška klėtis. Ji ypatinga tuo, kad kadaise po ja buvusiame rūsyje buvo įrengtas slaptas knygų sandėlis, kuriame apsistodavo knygnešiai. Atstatytoje klėtyje įrengtame edukaciniame centre M. Jankaus muziejaus lankytojai turės unikalią galimybę susipažinti su vienu iš pačių seniausių ir prestižiškiausių amatų – knygrišyste.


Tarpukario laikotarpiu Mažosios Lietuvos patriarcho M.Jankaus sodyboje apsilankę Lietuvos šauliai. Fone matosi autentiška klėtis.

Vertingos dirbtuvės
Pasak M. Jankaus muziejaus direktorės Liudvikos Burzdžiuvienės, jau yra nupirkta veikianti knygrišykla. Tai išskirtinis atvejis Lietuvos muziejininkystės istorijoje. Žymus Mažosios Lietuvos kultūros tyrinėtojas Domas Kaunas muziejui rekomendavo įsigyti knygrišyklą, kuri priklausė prieš ketverius metus mirusiam kultūros šviesuoliui, kolekcininkui, žymiausiam Lietuvos knygrišiui Leonui Panavui.
Jo knygrišykla yra veikianti ir visiškai sukomplektuota. Unikalu tai, kad ji parduodama su visais baldais, įranga ir sukauptu kai kurių medžiagų, reikalingų knygrišio darbo procesui, kiekiu. Knygrišystėje naudojami labai subtilūs ir išskirtiniai instrumentai, kuriuos dažnai gerai pagamina tik auksakaliai.
Pagrindinės grupės, sudarančios L. Panavo dirbtuves, yra auksavimo presas su kaitlente, knygrišio presai, specialūs svarmenys, naudojami knygoms suspausti, peilių rinkinys odai ploninti, plaktukai, ylos, filetės ir t. t. Ypač vertinga įspaudų ir plokštelių kolekcija, naudojama įspaudams akliesiems daryti. Išlikę ir vertingi L. Panavo užrašai su knygrišybos proceso aprašymais, jo atlikti knygrišybos pavyzdžiai.

Ant išlikusių pamatų atstatoma Martyno Jankaus klėtis.

Unikali edukacinė veikla
M. Jankaus muziejaus direktorė sakė, jog, atstačius šią klėtį ir įrengus knygrišyklą, tai bus analogų visuose Lietuvos muziejuose neturinti vieta, o M. Jankaus muziejui atsivers naujos veiklos galimybės. Įrengus edukacinį centrą moksleiviai, akademinis jaunimas, turistai bus supažindinami su vienu iš pačių seniausių ir prestižiškiausių amatų – knygrišyste. M. Jankaus muziejuje bus galima pažinti knygos kelią nuo popieriaus gamybos, spausdinto teksto iki knygrišio preso.
„Teko bendrauti su Vilniaus knygrišių gildijos vadove, knygų restauratore Gražina Smaliukiene, kuri patikino, jog nė vienas Lietuvos muziejus neturi knygrišyklos. Artimiausia vieta, kur galima užsiimti tokia edukacine veikla, – Talinas. Džiaugiuosi, kad mūsų muziejui pavyko įsigyti knygrišyklą. Tai leis lankytojams pasiūlyti išties unikalios edukacinės veiklos.
Norėčiau padėkoti Seimo vicepirmininkui Kęstui Komskiui, kurio pastangomis buvo pradėti klėties atstatymo darbai, bei Pagėgių savivaldybės tarybai, kuri skyrė finansavimą edukaciniam centrui reikalingai įrangai įsigyti. Norėčiau pasidžiaugti, kad darbus vykdančios įmonės „Stamela“ darbininkai dirba labai tvarkingai, tausodami muziejaus aplinką“, – sakė L. Burzdžiuvienė.
Muziejaus direktorė sakė, jog klėties išorinė dalis savo ikonografija bus identiška kadaise čia stovėjusiam pastatui. Iš jos taip pat bus galima patekti į išlikusį slaptą knygų sandėlį. L. Burzdžiuvienė sakė, kad dėl istoriškai reikšmingo rūsio sutvarkymo mėgins kreiptis į Kultūros paveldo departamentą.

Hits: 32

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Elektroniniai sukčiai Lietuvoje iš gyventojų išvilioja milijonus  

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, vien pirmąjį šių metų ketvirtį elektroniniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų išviliojo 2,9 mln. eurų, tuo pačiu laikotarpiu pernai nuostoliai siekė 1,2 mln. eurų. Ekspertai situaciją sieja su pandemijos kasdienybe: darbu iš namų, nuotoliniu bendravimu bei noru „įdarbinti“ susitaupytus pinigus. Pirmąjį 2021 metų ketvirtį LBA priklausantys finansų bei kredito rinkos dalyviai užfiksavo 472 sukčiavimo incidentus elektroninėje erdvėje – maždaug šimtu daugiau nei vidutiniškai per ketvirtį pernai. Tiek atvejų gausa, tiek padaryta žala labiausiai išsiskiria investiciniai sukčiavimai:

Ką minėsime 2022 metais?

Seimas svarstys ir priims nutarimą, ką minėsime kitais metais. Paskelbimo atmintinais metais nutarimai priimami iš anksto, tad dabar Seimas dėmesį skiria 2022 metams. Pradžia padaryta: Seimo Švietimo ir mokslo komitetas pritarė 12 nutarimų projektų dėl 2022 metų paskelbimo atmintinais metais.   Švietimo ir mokslo komitetas posėdyje svarstė 12 Seimo nutarimų projektų dėl 2022 metų paskelbimo atmintinais metais. Atsižvelgiant į projektų gausą ir siūlomų minėti progų įvairovę, komiteto nariams buvo pasiūlyta įvertinti, ar visi projektai yra vienodai svarbūs ir reikšmingi. Komiteto

Pasiruoškite – siuntos iš ne ES valstybių brangs ir keliaus ilgiau

Kiekvieną dieną Lietuvoje registruojama po kelias dešimtis tūkstančių mažaverčių siuntų iš ne Europos Sąjungos (ES) valstybių. Nuo liepos 1 d. visi Bendrijos gyventojai gaunantys tokias siuntas susidurs su pokyčiais, kurie nebus malonūs ─ reikės ne tik daugiau pinigų, bet ir daugiau kantrybės. Šiuo metu siuntų iki 22 Eur deklaruoti nereikia, tačiau netrukus tvarka pasikeis. Liepos 1 d. neliks importo PVM lengvatos, o tai reiškia, kad net mažiausios vertės siuntos su prekėmis, atkeliaujančios iš trečiųjų šalių, bus apmokestintos. Pavyzdžiui, jūsų iš

Siūlymas skiepytis nuo COVID-19 tarsi išmaldos prašymas?

Šiandien, balandžio 14 d., Šilutės Vydūno gimnazijos sporto salėje duris atvėrė vakcinavimo centras. Šilutės r. savivaldybės vyr. specialistė-savivaldybės gydytoja Gintarė Tamašauskienė nuo pat ryto buvo su 8 darbuotojų komanda. Dirba Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro ir Visuomenės sveikatos biuro specialistai. Per pirmąją dieną suplanuota paskiepyti 216 rajono ugdymo įstaigų darbuotojų, kurie dirba kontaktiniu būdu mokyklose, vaikų darželiuose ir kt. panašiose įstaigose. Didžiulis krūvis medikams ir slaugytojams Kam teko lankytis Šilutės šeimos gydytojų centruose, ko gero, pastebėjo, kiek darbo dabar turi

Taip pat skaitykite