Kitais metais M. Jankaus muziejuje bus galima išmėginti knygrišystės amatą

Iki šių metų pabaigos šalia žymaus Mažosios Lietuvos veikėjo bei spaustuvininko M. Jankaus muziejaus bus atstatyta autentiška klėtis. Ji ypatinga tuo, kad kadaise po ja buvusiame rūsyje buvo įrengtas slaptas knygų sandėlis, kuriame apsistodavo knygnešiai. Atstatytoje klėtyje įrengtame edukaciniame centre M. Jankaus muziejaus lankytojai turės unikalią galimybę susipažinti su vienu iš pačių seniausių ir prestižiškiausių amatų – knygrišyste.


Tarpukario laikotarpiu Mažosios Lietuvos patriarcho M.Jankaus sodyboje apsilankę Lietuvos šauliai. Fone matosi autentiška klėtis.

Vertingos dirbtuvės
Pasak M. Jankaus muziejaus direktorės Liudvikos Burzdžiuvienės, jau yra nupirkta veikianti knygrišykla. Tai išskirtinis atvejis Lietuvos muziejininkystės istorijoje. Žymus Mažosios Lietuvos kultūros tyrinėtojas Domas Kaunas muziejui rekomendavo įsigyti knygrišyklą, kuri priklausė prieš ketverius metus mirusiam kultūros šviesuoliui, kolekcininkui, žymiausiam Lietuvos knygrišiui Leonui Panavui.
Jo knygrišykla yra veikianti ir visiškai sukomplektuota. Unikalu tai, kad ji parduodama su visais baldais, įranga ir sukauptu kai kurių medžiagų, reikalingų knygrišio darbo procesui, kiekiu. Knygrišystėje naudojami labai subtilūs ir išskirtiniai instrumentai, kuriuos dažnai gerai pagamina tik auksakaliai.
Pagrindinės grupės, sudarančios L. Panavo dirbtuves, yra auksavimo presas su kaitlente, knygrišio presai, specialūs svarmenys, naudojami knygoms suspausti, peilių rinkinys odai ploninti, plaktukai, ylos, filetės ir t. t. Ypač vertinga įspaudų ir plokštelių kolekcija, naudojama įspaudams akliesiems daryti. Išlikę ir vertingi L. Panavo užrašai su knygrišybos proceso aprašymais, jo atlikti knygrišybos pavyzdžiai.

Ant išlikusių pamatų atstatoma Martyno Jankaus klėtis.

Unikali edukacinė veikla
M. Jankaus muziejaus direktorė sakė, jog, atstačius šią klėtį ir įrengus knygrišyklą, tai bus analogų visuose Lietuvos muziejuose neturinti vieta, o M. Jankaus muziejui atsivers naujos veiklos galimybės. Įrengus edukacinį centrą moksleiviai, akademinis jaunimas, turistai bus supažindinami su vienu iš pačių seniausių ir prestižiškiausių amatų – knygrišyste. M. Jankaus muziejuje bus galima pažinti knygos kelią nuo popieriaus gamybos, spausdinto teksto iki knygrišio preso.
„Teko bendrauti su Vilniaus knygrišių gildijos vadove, knygų restauratore Gražina Smaliukiene, kuri patikino, jog nė vienas Lietuvos muziejus neturi knygrišyklos. Artimiausia vieta, kur galima užsiimti tokia edukacine veikla, – Talinas. Džiaugiuosi, kad mūsų muziejui pavyko įsigyti knygrišyklą. Tai leis lankytojams pasiūlyti išties unikalios edukacinės veiklos.
Norėčiau padėkoti Seimo vicepirmininkui Kęstui Komskiui, kurio pastangomis buvo pradėti klėties atstatymo darbai, bei Pagėgių savivaldybės tarybai, kuri skyrė finansavimą edukaciniam centrui reikalingai įrangai įsigyti. Norėčiau pasidžiaugti, kad darbus vykdančios įmonės „Stamela“ darbininkai dirba labai tvarkingai, tausodami muziejaus aplinką“, – sakė L. Burzdžiuvienė.
Muziejaus direktorė sakė, jog klėties išorinė dalis savo ikonografija bus identiška kadaise čia stovėjusiam pastatui. Iš jos taip pat bus galima patekti į išlikusį slaptą knygų sandėlį. L. Burzdžiuvienė sakė, kad dėl istoriškai reikšmingo rūsio sutvarkymo mėgins kreiptis į Kultūros paveldo departamentą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Didžiausias Šilutės darbdavys lėtina gamybos tempą

Šilutėje sklando kalbos apie atleidžiamus „Šilutės baldų“ darbuotojus. Ar tai tiesa? Pasakoja Eimuntas Jankauskas, „Šilutės baldų“ vadovas: „Šiuo metu mūsų veiklą neigiamai veikia tiek geopolitinė padėtis, tiek ekonominė situacija pasaulinėse rinkose. Jau nekalbant apie beprecedentį elektros kainų šuolį, kuris skaudžiai kerta visai šalies pramonei. Ėmėmės maksimalaus taupymo režimo, todėl atidžiai vertiname ir darbuotojų poreikį. Visuma minėtų veiksnių verčia sulėtinti anksčiau planuotus įdarbinimo tempus. Kadangi negatyvios tendencijos užsitęsė ir taupymo priemonės norimo efekto nebeduoda, todėl šalies pramonė priversta peržiūrėti darbuotojų skaičių

Savaitgalį bus šilta, gali palyti

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba paskelbė, kad spalio 7 d., penktadienį, orai leis saulei išryškinti auksaspalvius medžių lapus. Vėjas dieną pradės rimti iki vidutinio. Įdienojus džiugins maloni rudeniška 14-18 laipsnių šiluma. Savaitgalis taip pat turėtų būti šiltas, tačiau sulauksime lietaus. Spalio 9 d., sekmadienį, naktį dar daug kur trumpi lietūs, dieną palis tik vietomis. Vėjas vakarinių krypčių, apysmarkis. Temperatūra pažemės iki 6-11, dieną sulauksime 12-16 laipsnių šilumos. Spalio 10 d., pirmadienį, lietaus neprognozuojama. Naktį ir rytą kai kur suboluos rūkas. Naktį pūs

Metų mokytoja – Tatjana Balvočienė. Apdovanoti geriausi rajono pedagogai

Tarptautinei mokytojų dienai skirtas renginys Šilutėje šiemet ypatingas. Pedagogai pirmieji įžengė į renovuotą Šilutės kultūros ir pramogų centrą. Čia įvyko iškilminga Mokytojų dienai skirta šventė bei pedagogų apdovanojimų ceremonija, kurioje dalyvavo Šilutės r. savivaldybės vadovai. „Nuostabu tokią šventinę dieną matyti, kad salėje beveik nėra laisvų vietų. Džiaugiuosi, kad šiandien kartu su mumis yra ir mokytojai senjorai. Minėdami Jūsų profesinę šventę tariame nuoširdžiausią ačiū už kantrybę, siekius ir įdėtas didžiules pastangas auklėjant Šilutės krašto jaunąją kartą. Būkite pavyzdžiu savo mokiniams, nepailskite

Šilutės rajone pastatyti tekstilės konteineriai. Kur jie?

Šilutės rajono savivaldybė gyventojus informuoja, kad ir Šilutės rajone pagaliau bus tekstilės konteineriai, į kuriuos galima išmesti nenaudojamus ir nereikalingus tekstilės gaminius. Tekstilės konteinerių statymo vietos: Šilutės seniūnija, Lietuvininkų g. 17; PC „IKI“, Dariaus ir Girėno g. 11, Šilutė; Autobusų stotis, Tilžės g. 22, Šilutė; Geležinkelio g. 4, Šilutė; Dzūkų g. 24, Šilutė; Tilžės g. 59, Verdainės k. (VIADA degalinėje); Mokyklos g. 6, Laučių k.; Beržų g., Macikų k. (prie autobusų stotelės); Santakos g. 2, Pagrynių k.; Miško g. 22,

Taip pat skaitykite