Kitais metais M. Jankaus muziejuje bus galima išmėginti knygrišystės amatą

Iki šių metų pabaigos šalia žymaus Mažosios Lietuvos veikėjo bei spaustuvininko M. Jankaus muziejaus bus atstatyta autentiška klėtis. Ji ypatinga tuo, kad kadaise po ja buvusiame rūsyje buvo įrengtas slaptas knygų sandėlis, kuriame apsistodavo knygnešiai. Atstatytoje klėtyje įrengtame edukaciniame centre M. Jankaus muziejaus lankytojai turės unikalią galimybę susipažinti su vienu iš pačių seniausių ir prestižiškiausių amatų – knygrišyste.


Tarpukario laikotarpiu Mažosios Lietuvos patriarcho M.Jankaus sodyboje apsilankę Lietuvos šauliai. Fone matosi autentiška klėtis.

Vertingos dirbtuvės
Pasak M. Jankaus muziejaus direktorės Liudvikos Burzdžiuvienės, jau yra nupirkta veikianti knygrišykla. Tai išskirtinis atvejis Lietuvos muziejininkystės istorijoje. Žymus Mažosios Lietuvos kultūros tyrinėtojas Domas Kaunas muziejui rekomendavo įsigyti knygrišyklą, kuri priklausė prieš ketverius metus mirusiam kultūros šviesuoliui, kolekcininkui, žymiausiam Lietuvos knygrišiui Leonui Panavui.
Jo knygrišykla yra veikianti ir visiškai sukomplektuota. Unikalu tai, kad ji parduodama su visais baldais, įranga ir sukauptu kai kurių medžiagų, reikalingų knygrišio darbo procesui, kiekiu. Knygrišystėje naudojami labai subtilūs ir išskirtiniai instrumentai, kuriuos dažnai gerai pagamina tik auksakaliai.
Pagrindinės grupės, sudarančios L. Panavo dirbtuves, yra auksavimo presas su kaitlente, knygrišio presai, specialūs svarmenys, naudojami knygoms suspausti, peilių rinkinys odai ploninti, plaktukai, ylos, filetės ir t. t. Ypač vertinga įspaudų ir plokštelių kolekcija, naudojama įspaudams akliesiems daryti. Išlikę ir vertingi L. Panavo užrašai su knygrišybos proceso aprašymais, jo atlikti knygrišybos pavyzdžiai.

Ant išlikusių pamatų atstatoma Martyno Jankaus klėtis.

Unikali edukacinė veikla
M. Jankaus muziejaus direktorė sakė, jog, atstačius šią klėtį ir įrengus knygrišyklą, tai bus analogų visuose Lietuvos muziejuose neturinti vieta, o M. Jankaus muziejui atsivers naujos veiklos galimybės. Įrengus edukacinį centrą moksleiviai, akademinis jaunimas, turistai bus supažindinami su vienu iš pačių seniausių ir prestižiškiausių amatų – knygrišyste. M. Jankaus muziejuje bus galima pažinti knygos kelią nuo popieriaus gamybos, spausdinto teksto iki knygrišio preso.
„Teko bendrauti su Vilniaus knygrišių gildijos vadove, knygų restauratore Gražina Smaliukiene, kuri patikino, jog nė vienas Lietuvos muziejus neturi knygrišyklos. Artimiausia vieta, kur galima užsiimti tokia edukacine veikla, – Talinas. Džiaugiuosi, kad mūsų muziejui pavyko įsigyti knygrišyklą. Tai leis lankytojams pasiūlyti išties unikalios edukacinės veiklos.
Norėčiau padėkoti Seimo vicepirmininkui Kęstui Komskiui, kurio pastangomis buvo pradėti klėties atstatymo darbai, bei Pagėgių savivaldybės tarybai, kuri skyrė finansavimą edukaciniam centrui reikalingai įrangai įsigyti. Norėčiau pasidžiaugti, kad darbus vykdančios įmonės „Stamela“ darbininkai dirba labai tvarkingai, tausodami muziejaus aplinką“, – sakė L. Burzdžiuvienė.
Muziejaus direktorė sakė, jog klėties išorinė dalis savo ikonografija bus identiška kadaise čia stovėjusiam pastatui. Iš jos taip pat bus galima patekti į išlikusį slaptą knygų sandėlį. L. Burzdžiuvienė sakė, kad dėl istoriškai reikšmingo rūsio sutvarkymo mėgins kreiptis į Kultūros paveldo departamentą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą žmogų. Todėl minėdami Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną primename, kad saugumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Vienas neatsakingas poelgis – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus, važiavimas neprisisegus

Martyno Pekarsko „Pilis“ – personalinė paroda Kintuose

Spalio 1 d. penktadienį, 17.00  val. „Kintai Arts“ rezidencijoje (Kintai, Kuršių g. 30) atidaroma Martyno Pekarsko personalinė kūrybos paroda “Pilis”. Šioje parodoje autorius pristato savo poros metų darbo Kintuose – studijoje miške – rezultatus. Tarp didelio formato eksponatų tapyba, muzikiniu metodu atlikti piešiniai, „ready-made“ artefaktai, tekstai. „Neišeik pro duris ir pažinsi pasaulį. Nedirsčiok pro langą ir išvysi kelius. Juo toliau nukaksi, juo mažiau žinosi. Tad išmintingas žmogus neina ir žino; nežiūri ir permato; neveikia ir nuveikia“. Laozi Parodos autorius:  – Aš

COVID-19: „Šilutės rajone situacija grėsminga“

Taip šiandien, rugsėjo 24-os rytą, sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė. Kadangi praėjusios paros, rugsėjo 23 d., duomenis Statistikos departamentas skelbia po pusės dešimtos, R. Jovaišaitė paminėjo statistiką, sietiną su rugsėjo 22 d. situacija. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 550,7 susirgimo atvejo. Šilutės rajone šis skaičius siekia 1008,4 atvejo, tai penkta vieta Lietuvoje, prasčiau tik Rietavo, Telšių, Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybių teritorijose. Užtat Raseinių rajone šis skaičius tėra 137,2… Lietuvoje per savaitę iš atliktų tyrimų

Meras praskleidė Savivaldybės detektyvo uždangą

Šilutės r. savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio rugsėjo 17 d. potvarkiu buvo sudaryta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Ir po pirmojo komisijos narių susirinkimo niekas nieko neaiškino. Pirmininkė dėl nedarbingumo nedalyvavo, kiti keturi nariai informacijos siūlė kreiptis vis į savo kolegas… Tai ir beliko pavadinti itin slaptu detektyvu Šilutės rajono savivaldybėje. Tuomet rašėme: 2021 m. rugsėjo 17 d. mero Vytauto Laurinaičio potvarkiu sudaryta Tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Kieno ir kokį nusižengimą tirs ši komisija? Paslaptis! Daugiau išsiaiškinti nieko nepavyko…   Visas ankstesnis straipsnis

Taip pat skaitykite