Kelias valandas Šilutės r. savivaldybė reiškė solidarumą Baltarusijos opozicijai

©Shutterstock.com

Ketvirtadienį prie Šilutės r. savivaldybės pastato keletą valandų plevėsavo daugeliui šilutiškių kažin ar matyta istorinė Baltarusijos vėliava, dabar dažnai vadinama Baltarusijos opozicijos vėliava. Pasirodo, ji buvo iškelta per klaidą…

Abejonės ir padėka

Apie tai buvo kalbama ir tądien įvykusiame Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdyje. Tarybos nariui Algirdui Gečui kilo abejonių, ar toks poelgis nesukels kokių nors tarptautinių problemų. Kažin ką turėjo galvoje socialdemokratų frakcijos atstovas: ar kad gali įsižeisti Baltarusijos diktatorius, pravardžiuojamas batka, ir imtis sankcijų prieš Šilutės savivaldybę?..

Tuo tarpu kita Savivaldybės tarybos narė Sandra Tamašauskienė posėdžio metu viešai padėkojo už kilnų poelgį merui Vytautui Laurinaičiui ir Savivaldybės darbuotojams.

Penktadienį istorinės Baltarusijos vėliavos šių eilučių autoriui tarp prie Savivaldybės plevėsuojančių draugiškų valstybių vėliavų išvysti nebepavyko. Tik iš neoficialių šaltinių pašnibždomis išgirdome, kad Baltarusijos opozicijos vėliava buvo iškelta per klaidą – sumaišius ją su kitos valstybės panašių spalvų vėliava. Dabar nuogąstaujama, kas laukia suklydusio darbuotojo. Kitaip sakant, ar nebus apkaltintas iešmininkas…

Vėliava – protesto ženklas

Tikrai būtų sunkiai suprantamos kaltininkų paieškos, nes… nieko nusikalstamo neįvyko. Baltarusijos opozicijos vėliava jau yra plevėsavusi 2021 m. prie Vilniaus, Panevėžio savivaldybių pastatų. Taip pat ir Rygoje.

Tuomet 15min.lt rašė, kad „… palaikydama Baltarusijos opoziciją bei reikšdama protestą prieš prievartą Minsko režimo nutupdytą keleivinį lėktuvą, Europos aikštėje prie savivaldybės baltai raudoną vėliavą iškėlė ir Vilniaus miesto savivaldybė. Lietuvos sostinė taip solidarizavosi ir su Ryga, kuri pirmoji pakeitė oficialią Baltarusijos vėliavą istorine baltos ir raudonos spalvų vėliava.

Rygoje vėliava pakeista prie viešbučio „Radisson Blu Hotel Latvija“, kur Latvijos sostinėje vykstančio ledu ritulio čempionato metu gyvena Baltarusijos nacionalinė ledo ritulio rinktinė.

Baltarusija pirmadienį (2021 m. – autoriaus past.) dėl šio įvykio pranešė išsiunčianti Latvijos ambasadorių, o Latvijos vyriausybė atsakė analogišku žingsniu.“

Kodėl Baltarusija turi oficialią ir istorinę vėliavas?

Po Savivaldybės Tarybos posėdžio transliacijos metu išgirstų replikų pasidarė įdomu: kokia ta Baltarusijos istorinė vėliava ir kokia jos istorija? Paaiškėjo, kad šios vėliavos praeitis ne tokia jau paprasta.

Oficialią Baltarusijos vėliavą, kurią naudoja valstybės institucijos, sudaro horizontalios raudona ir žalia juostos, su vertikalia tautinių raštų juostele kairėje. Bet protestuotojai prieš diktatorių A. Lukašenką ir Baltarusijos išeiviai dažniau pasitelkia baltos-raudonos-baltos spalvų vėliavą.

Nepriklausomybės kovų vėliava

Baltai raudoną Baltarusijos vėliavą, kurią 1917 m. sukūrė baltarusis architektas Klaudijus Duž-Duševskis pradėta naudoti 1918 m. Kaip ir Lietuvoje, tuo metu baltarusių tautinio judėjimo nariai siekė sukurti nepriklausomą baltarusių valstybę. 1918 m. kovo 25 d. Baltarusijos visuotinis kongresas Minske paskelbė apie nepriklausomos ir demokratinės Baltarusijos Liaudies Respublikos įkūrimą. Tuo metu Baltarusija buvo imperinės Vokietijos valdomoje teritorijoje. Kongresas šią vėliavą pasirinko naujai valstybei simbolizuoti.

Pasirodo, dar prieš sukuriant vėliavos dizainą, XX a. pradžioje Rusijos imperijos kariuomenėje tarnavę baltarusiai pradėjo dėvėti baltos-raudonos-baltos spalvų raiščius, kad atpažintų vieni kitus.

Istorija byloja, kad jau Oršos mūšyje 1514 m. tokias spalvas naudojo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenė, kurioje kovėsi ir baltarusiai. Šis mūšis, vykęs dabartinės Baltarusijos teritorijoje, baltarusiams yra vienas svarbiausių nacionalinės istorijos įvykių.

Kita teorija teigia, kad baltos spalvos vėliavoje daugiausia, nes ir valstybės bei tautos pavadinime yra žodžio dalis „balta“.

Kaip ten bebūtų, vis dėlto Baltarusijos Liaudies Respublikai, skirtingai negu panašiu metu besikūrusiai Lietuvai, įtvirtinti valstybingumo nepavyko. 1918 m. gruodį vokiečiams pasitraukus į planuotos Baltarusijos valstybės teritoriją netrukus įžengė raudonoji kariuomenė. Baltarusių vyriausybė turėjo trauktis į Gardiną.

Į šias žemes pretendavo ir lenkai. 1919-1920 m. dėl Baltarusijos teritorijos vyko mūšiai tarp Lenkijos kariuomenės ir Raudonosios armijos, abi kurios norėjo užvaldyti šią teritoriją. Galiausiai vakarinė teritorijos, į kurią pretendavo Baltarusijos Liaudies Respublika, dalis atiteko Lenkijai, o rytinė – SSRS. Baltarusiai ėmė gyventi dviejose skirtingose valstybėse.

Istorija permaininga

Taip pat baltą-raudoną-baltą vėliavą kaip simbolį naudojo ir Baltarusijos bataliono tarpukario Lietuvos kariuomenėje kariai. 1939 m. Lenkiją okupavus SSRS, balta-raudona-balta vėliava buvo uždrausta.

1941 m. Baltarusiją okupavus nacistinei Vokietijai, šios valstybės okupacinė administracija vėl leido baltarusiams viešai demonstruoti baltą-raudoną-baltą vėliavą. Tokių spalvų raiščius ryšėjo baltarusių savanoriai Vokietijos kariuomenėje ir SS.

Tačiau Baltarusiją vėl užėmus sovietams, grąžinta Baltarusijos SSR vėliava – raudona su penkiakampe žvaigžde, kūju ir pjautuvu. 1951 m. oficialia Baltarusijos SSR vėliava tapo raudonai-žalia vėliava su tautinių Baltarusijos kostiumų raštus imituojančia vertikalia juostele kairėje bei su kūju ir pjautuvu.

Anot tuometinės interpretacijos, raudona spalva simbolizavo komunistinę revoliuciją, žalia – Baltarusijos miškus. Ši vėliava oficialiu Baltarusijos SSR simboliu buvo iki 1991 m. Tuo tarpu baltą-raudoną-baltą vėliavą daugiausiai naudojo Baltarusijos išeiviai užsienyje.

Trejus metus – oficiali Baltarusijos vėliava

1991 m. sugriuvus SSRS ir Baltarusijai tapus nepriklausoma valstybe, Baltarusijos parlamentas Baltarusijos liaudies fronto siūlymu paskelbė, kad baltai-raudonai-balta vėliava tampa oficialia naujai nepriklausomos valstybės vėliava.

Deja, tokia situacija išliko neilgai. 1994 m. Baltarusijos prezidentu buvo išrinktas A. Lukašenka. Jau 1995 m. jis paskelbė referendumą, kuriame, be kitų klausimų, buvo klausiama, ar baltarusiai norėtų, kad valstybės simboliu vėl taptų sovietinės Baltarusijos vėliava, tik nežymiai modifikuota – be kūjo ir pjautuvo.

Baltarusijos referendumų ir rinkimų rezultatus nesunku atspėti…

Parengė Patras Skutulas

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nepasiturintiems šalies gyventojams – maisto produktai ir higienos priemonės

Birželio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau trečioji parama maisto produktais. Paramą gaus kiek daugiau nei 205 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus dalijama ir rugpjūčio, spalio bei gruodžio mėnesiais. Kartu su birželio ir gruodžio mėnesių maisto produktais gyventojai sulauks ir paramos higienos priemonėmis. „Maisto dalijimas yra viena iš valstybės teikiamos paramos formų, kuri padeda nepasiturintiems ar sunkumų patiriantiems žmonėms. Valstybės teikiama parama visada pasiekia tuos, kam pagalbos reikia labiausiai“, – sako socialinės apsaugos

Kuo svarbūs mineraliniai papildai galvijams?

Mineralinės medžiagos karvių organizme užtikrina fiziologines reakcijas ir apykaitos procesus. Šios medžiagos  dalyvauja įvairiose biocheminėse reakcijose, įeina į kai kurių fermentų sudėtį. Jos įtakoja gyvulių produktyvumą, augimo intensyvumą bei reprodukcines funkcijas. Pagrindinis mikroelementų šaltinis atrajotojams – augalinės kilmės pašarai Mikroelementų kiekį pašaruose ir gyvulio organizme lemia daug veiksnių: dirvožemis, aplinkos sąlygos, pašarų ruošimo ir konservavimo būdas, antagonistiniai mineraliniai elementai, skirtingų pašarų santykis racione. Cheminiai elementai, būtini organizmui egzistuoti, vadinami biogeniniais elementais. Atsižvelgiant į keletą kriterijų, jie skirstomi į makro- ir

Miniatiūrų konkursas „Mūsų vienas vardas – Lietuva“

Šilutės pirmoji gimnazija interneto svetainėje pasidalijo štai tokia žinia. Birželio 2 d. Šilutės pirmosios gimnazijos bibliotekoje įvyko respublikinio miniatiūrų konkurso-parodos „Mūsų vienas vardas – Lietuva” baigiamasis apdovanojimų renginys. Sulaukėme svečių iš Šilalės, Tauragės, Kretingos ir Šilutės rajonų. Respublikinio bendrojo ugdymo įstaigų 9-12 klasių mokinių miniatiūrų konkursas-paroda „Mūsų vienas vardas – Lietuva“, skirtas Klaipėdos krašto prijungimo šimtmečiui paminėti. Miniatiūrų autoriai, 9-12 kl. mokiniai, mažo formato kūrinėlyje siekė išreikšti savo požiūrį į gimtąjį kraštą. Miniatiūrų konkurse dalyvavo 11 mokyklų (pateikta 100 darbų):

Už labai geras demokratijos žinias – kelionė į Belgiją

Šilutės Vydūno gimnazija paviešino Nacionaliniame demokratijos žinių konkurse sėkmės sulaukusio Luko Šilinsko įspūdžius iš apsilankymo Briuselyje, Belgijoje. Kuo ši išvyka gimnazistui Lukui buvo įdomi? Paskaitykime. Gegužės 31 dieną Europos Parlamente, Briuselyje, Belgijoje, dalyvavau susitikime su europarlamentaru Liudu Mažyliu. Susitikimo metu buvo aptarti įvairūs Europai ir Lietuvai aktualūs klausimai, išsamiai pristatyti Parlamento darbo principai ir artimiausi tikslai. Po dienos Parlamente lietuvių delegacija su L. Mažyliu susitiko neoficialioje aplinkoje. Parlamentaras papasakojo apie savo kelią nuo mokyklos suolo iki dabartinių pareigų Europos Parlamente.

Taip pat skaitykite