Kas yra sniegas?

Jau ir pamiršti baigiame žiemas su giliomis sniego pusnimis… Šilutės krašte, kai netoli Baltijos jūra, sniego bematome vis mažiau. Palyginus su rytine, pietine Lietuvos dalimi, čia ir šilčiau. 

Manoma, kad pusė mūsų planetos gyventojų natūralaus sniego net nėra matę, išskyrus nuotraukose. Nėra dviejų vienodo rašto snaigių. 95 proc. snaigių sandaros sudaro oras, todėl jos baltos. Būna ir rožinės, raudonos spalvos snaigių, jų galima pamatyti aukštai kalnuose, pakalnėse. Spalvą ten snaigėms suteikia paplitę ypatingi dumbliai. Mačiusieji raudonų snaigių teigia, kad jų skonis panašus į arbūzo. Toks sniegas 2006 m. buvo iškritęs JAV Kolorado valstijoje.

Snaigės labai retos, ant žemės krenta lėtai, vos 900 m per valandą greičiu. Galbūt gyvybės Marse nėra, tačiau sniego yra, ten jis sudarytas iš tvirtos angliarūgštės. Sniegas po kojomis traška dėl lūžinėjančių kristalėlių. Kuo didesnis šaltis, tuo didesnis traškėjimas.

1948 m. pasnigo Sacharoje, ten sniegas išsilaikė pusę valandos. Pirmoji snaigės nuotrauka per mikroskopą padaryta 1885 m. Jos autorius – fermeris Vilsonas Bentlis. Padaryti pirmąją nuotrauką jis užtruko 46 metus. Šiam žmogui pavyko padaryti 5000 unikalių snaigių nuotraukų, iš to daroma išvada, kad vienodų snaigių nėra.

Japonijoje, Chokaido saloje, yra snaigių muziejus, pavadintas fiziko Nakaja Ukitiro garbei.

JAV profesoriaus Keneto Librechto laboratorijoje snaigės išgaunamos dirbtiniu būdu.

Yra pasaulinė sniego diena, ji minima sausio 19 d. Lingvistai teigia, jog daugiausiai žodžių, apibūdinančių snaiges ir sniegą, turi samiai, gyvenantys Skandinavijos šiaurėje – jie vartoja gal 180 žodžių.

Samiai arba lapiai – Skandinavijos vietiniai gyventojai, turintys savo unikalią kultūrą. Gyvena Laplandijoje ir Rusijoje. Kalba samių kalbomis, priklausančia finougrų kalbų šeimai. Pagrindinis jų užsiėmimas – elnininkystė, kuria pastaruoju metu susidomėjimas mąžta. Vikipedija

Manoma, kad viename kubiniame metre sniego yra 350 milijonų snaigių. Dažniausias snaigių skersmuo yra 5mm, jos sveria gal 0,004 g.

Parengta pagal žurnalą „Daržas, sodas, namai“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Sutikta Birutės Morkevičienės knyga „Saulės taku“

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje kovo 28-osios pavakarę įvyko susitikimas su Šilutės trečiojo amžiaus universiteto literatų sambūrio „Vėdrynas“ literate, Lietuvos nepriklausomų rašytojų sąjungos nare Birute Morkevičiene, pristatyta jos nauja knyga „Saulės taku“. Šilutėje gyvenanti literatė yra išleidusi keturias autorines knygas, devynių knygų redaktorė,  penkių – bendraautorė. B. Morkevičienė publikuoja straipsnius rajono spaudoje, eilėraščius – laikraštyje „Gintaro gimtinė“. Renka medžiagą ir teikia rajono laikraščio „Šilokarčema“ literatų sambūrio „Vėdrynas“ pasiūlytam priedui „Žodžio šviesoje“. Susitikimo metu autorės poeziją skaitė Šilutės pirmosios gimnazijos moksleiviai.

Momentiniai mokėjimai bus vykdomi ir Velykų laikotarpiu

Lietuvos bankas primena, kad šventiniu laikotarpiu dėl momentinių mokėjimų teikiamų galimybių didžioji dauguma mokėjimo paslaugomis besinaudojančių klientų galės pervesti pinigus į sąskaitą kitame banke ar elektroninių pinigų įstaigoje (EPĮ) per kelias sekundes. Įprastus pavedimus atliekantys klientai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie nebus vykdomi Didįjį penktadienį, šventinį savaitgalį ir antrąją šv. Velykų dieną, t. y. kovo 29-balandžio 1 dienomis. Momentiniai mokėjimai gavėjams kitose finansų įstaigose bus atliekami kaip įprastai – 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę. Juos

Lankantiems gražiausias Lietuvos vietas – nuostabius vaizdus atveriantys apžvalgos bokštai

Lietuvoje – daugiau nei 30 kvapą gniaužiančias panoramas atveriančių apžvalgos bokštų, kurie kartu su kitais gamtoje esančiais turistiniais objektais nuolat patenka tarp populiariausių keliautojų pasirinkimų, rodo kasmet atliekami vietinio turizmo tyrimai. Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ kartu su turizmo informacijos centrais ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba parengė rekomenduojamų aplankyti apžvalgos bokštų, apžvalgos ratų, platformų, bokštelių ir kitų statinių sąrašą. Pasiryžę įkopti į visus 36, pasieksite daugiau nei 600 m aukštį, prilygstantį dviem Eifelio bokštams, pastatytiems vienas ant kito.

Netrukus žengsime į vasaros laiką − kodėl šis metas itin pavojingas vairuotojams?

Įvairūs tyrimai ir gyventojų apklausos rodo, kad du kartus per metus persukinėti laikrodžio rodykles iš žiemos į vasaros laiką ir atvirkščiai daugeliui žmonių nėra priimtina. Apie laiko sukiojimo poveikį žmogaus sveikatai kalbama nuolat, nes tai turi poveikio mūsų fizinei ir psichinei savijautai, išauga kritinių ligų rizika, mažėja darbingumas. Tačiau yra dar viena priežastis, dėl kurios laiko pasukimas dukart metuose tampa mirtinai pavojingu gyvybei. Artūro Juodeikio, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktoriaus, komentaras Laiko keitimas paveikia ne tik žmogaus sveikatą ir savijautą,

Taip pat skaitykite