Kas neduoda pinigų, o juos ryja?

Lietuvoje 42 fizinių ir juridinių asmenų grupės atleistos nuo nekilnojamojo turto mokesčio. Vieną grupę sudaro valstybės nekilnojamasis turtas – 858 institucijos valdo 30 tūkst. objektų. Pastarieji sudaro 825 milijonus kvadratinių metrų plotą, tad vienam gyventojui, įskaitant kūdikius, benamius ir t. t., tenka 280 kv. m šių patalpų, už kurias į biudžetą nemokama nė euro, dar kainuoja jų šildymas, valymas, apšvietimas, remontas. Apie savivaldybių turtą Lietuvoje nėra net tikslios informacijos, nors skaičiai, rodos, būtų dar labiau pribloškiantys.

Kaimo reikalų skyriaus vedėjo kabinetas yra 50,65 kv. m, jam priklauso ir 12,71 kv. m ploto poilsio, kavos gėrimo ir privačių susitikimų kambarys – iš viso 63,36 kv. m.

Kaimo reikalų skyriaus vedėjo kabinetas yra 50,65 kv. m, jam priklauso ir 12,71 kv. m ploto poilsio, kavos gėrimo ir privačių susitikimų kambarys – iš viso 63,36 kv. m.

Tebegyvos sovietmečio tradicijos
Lietuvoje vis nėra vieno įstatymo, skirto nekilnojamojo turto realiems mokesčiams nustatyti, neapmokestintųjų privilegijoms panaikinti bei šioje sferoje vešinčiam švaistymui pažaboti. Tarkim, iš biudžeto išlaikomos įstaigos (ministerijos, departamento ir t.t.) vadovas turi 80-100 kv. m ploto kabinetą, panašius – ir jo pavaduotojai, kiti svarbūs veikėjai. Versle tokio pavyzdžio jau nerastume, nes kabinetą, kurio plotas viršija 10 kv. m, verslininkas jau pritaikytų kitoms reikmėms, ne kabinetams. Tačiau valstybės valdomas turtas neretai naudojamas būtent taip. Toks vadovas nesistengia kitaip valdyti šio turto, nes už jį mokesčių nemoka, iš biudžeto gauna lėšų ir šioms bei visoms kitoms įstaigos patalpoms išlaikyti – už šildymą, elektrą, valymą, vandenį, nuotekas, remontą, taip pat įsigyti kompiuterinės bei kitokios įrangos, baldų… Vargu ar bent vienas asmuo, turintis tokį darbo kabinetą, yra paskaičiavęs, kiek tokia prabanga kainuoja per mėnesį, metus, o gal jau ir 25 Nepriklausomybės metus.
Ar toks veikėjas kada nors paskelbė, kad nori mažesnio ir ne taip prabangiai apstatyto kabineto, kad nori mažinti išlaikymo kaštus, kad siūlo gyventi taupiau?
Atkreipė dėmesį
Sausio 24 d. „Žinių radijo“ laidoje su žurnalistu Raigardu Musnicku apie tai kalbėjosi Kęstutis Kristinaitis, Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos valdybos narys, kurio pastebėjimai aktualūs ir mūsų rajone.
Anot K. Kristinaičio, 25 metus vis nėra tvarkos nekilnojamojo turto mokesčių srityje: 42 fizinių ir juridinių asmenų grupės šių mokesčių nemoka, o mokantieji stengiasi kuo mažiau sumokėti. Valdžiai pateiktas siūlymas, kad nuo šių mokesčių verta atleisti tik tris grupes: asmenį už vieną būstą, kuriame gyvena (už kitus būstus tegul moka), religines bendruomenes už bažnyčios apeigoms naudojamą nekilnojamąjį turtą (yra tarptautiniai įsipareigojimai, sutartis su Vatikanu), užsienio valstybių ambasadas už jų pastatus (ir Lietuvos ambasadų užsienyje pastatai yra neapmokestintas nekilnojamas turtas). Visi kiti turi mokėti, tačiau mokesčio tarifas irgi turi būti bent panašus į europietiškus. Dabar mokestis siekia 3-4 proc. vertės, o europietiškasis – iki 1 proc.
Tiesa, nors dabar mokesčiai dideli, į biudžetą iš to įplaukia labai menkos pajamos, nes visi, kaip tik išgali, stengiasi šių mokesčių nemokėti. Tačiau pirmiausia reikia inventorizuoti visą turtą, bent savivaldos turto duomenų esą negalima susirasti. Atlikus viso turto inventorizaciją, iš vadovų dera pareikalauti taupumo ir sprendimų. Daugelis vadovų neišmano, kaip tvarkyti nekilnojamąjį turtą, nėra suinteresuoti tą daryti, be to, vieni yra sovietmečio mąstymo, kiti kėdes gavę per partijas, pažintis, ryšius. Kas tokiems rūpi?
Minėtoje radijo laidoje buvo pasvarstyta Vilniuje esanti situacija: Gedimino prospekte yra ministerijos, joms pavaldžios įstaigos, jų pastatai seni, neracionaliai didelės patalpos, gausybė nepritaikytinų patalpų, trūksta vietos atvažiavus automobiliams pastatyti. O juk į ministerijas būtent atvažiuoja iš rajonų, kitų miestų, nes Vilniaus gyventojai čia neina tvarkyti reikalų. Sostinės centre užtektų palikti prezidentūrą, Vyriausybės rūmus, gal kokią vieną ministeriją, o visas kitas geriau iškelti iš miesto centro. Pardavus miesto centre valdiškus pastatus, galima gauti lėšų naujų statybų kaštams padengti.

Šilutės seniūno kabinetas – 46,71 kv. m, jo priedas – privatiems susitikimams skirtas 13,29 kv. m kambarys – iš viso 60 kv. m.

Šilutės seniūno kabinetas – 46,71 kv. m, jo priedas – privatiems susitikimams skirtas 13,29 kv. m kambarys – iš viso 60 kv. m.

Savivaldybės tvarkosi blogai
„Pačios su savo valdomu turtu nesusitvarko, o kitiems nustatinėja ir žemės, ir nekilnojamojo turto mokesčius, nors taip ir nepavyko susirasti tikslių duomenų apie savivaldybių valdomą turtą“, kalbėjo radijo laidoje K. Kristinaitis, priminęs, jog esama savivaldybių, kurios mokesčių dydžius nustatė net pagal įmonių dydžius.
K. Kristinaitis priminė dirbęs Žemės ūkio ministerijoje ir žino, kokio ploto kabinetuose ten sėdima. Užuomina tinka ir Šilutei. Šilutės seniūnija, Lietuvininkų g. 22, yra buvusiame komunistų partijos pastate. Tuometinio pirmojo sekretoriaus kabinete dirba seniūnas Raimondas Steponus. Kabineto plotas – 46,71 kv. m. Iš jo durys veda į dar vieną kambariuką kavai bei privatiems pokalbiams. Šio kambarėlio su minkštais baldais plotas – 13,29 kv. m. Į Šilutės seniūno ir jo pavaduotojo Algirdo Ivanausko kabinetus galima patekti iš labai erdvaus priimamojo, kurio plotas 17,12 kv. m. Čia sėdi seniūnijos raštvedė. Seniūno pavaduotojo kabineto plotas – 28,42 kv. m.
Iš viso trijų seniūnijos valdininkų kabinetai sudaro 105,74 kv. m. Ar tai nėra prabanga? Tačiau susidomėjus kabinetų plotais, teko susidurti ir su savitu požiūriu į šį valdišką turtą. Raštvedė Genė Toleikienė telefonu paaiškino, kad seniūno nėra, jo pavaduotojas išvykęs, tad apie kabinetų plotus galėtų informuoti apskaitininkė Lina Vismantienė. Telefonu atsiliepusi ši moteris nustebo: „O kodėl jus tai domina? Čia turėtų valdžia atsakyt…“ Štai ir požiūris į sovietinių laikų apartamentus, todėl nė nesidomėjome, kiek kainuoja tokio ploto šildymas, apšvietimas, valymas, remontas – juk to tikrai niekas neskaičiuoja.
Šiame pastate išdalinti kabinetai ir politinėms partijoms, kurios turi atstovų rajono Taryboje. Kaip ir seniūnijos patalpos, šie kabinetai išlaikomi iš biudžeto, už nieką mokėti nereikia, nors partijų nariai moka mokesčius, partijos gauna dotacijas iš biudžeto. Dalis partijų kabinetų nuolat užrakinti.
Panašus vaizdelis atsiveria Lietuvininkų g. 8, Šilutėje. Čia Savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėjo kabinetas yra 50,65 kv. m, ir iš jo durys veda irgi į privatiems pokalbiams skirtą kambariuką su kavos gėrimo įranga ir t.t., čia – 12,71 kv. m. Šie apartamentai sovietmečiu priklausė žemės ūkio rajono bosui. Į kabinetą su milžinišku stalu ir dešimtimis kėdžių galima patekti iš priimamojo, kurio plotas 27,19 kv. m. Iš jo dvejos durys veda dar į du mažesnius kabinetus. Iš viso šių apartamentų plotas – 119,46 kv. m, o naudojasi juo vedėjas, pavaduotoja ir pora specialistų.
Beje, į minėtą pastatą jau pamažu sukelti ir iš pagrindinio Savivaldybės pastato skyriai, tarnybos ir t.t. Šiame pastate anksčiau buvo salė, joje dabar dirba iš Savivaldybės perkelti specialistai, tad Kaimo reikalų skyriaus vyresn. specialistė Jovita Vingienė sakė, kad vedėjo kabinetas dabar naudojamas ir kolektyvo, ūkininkų pasitarimams.
Kai Savivaldybės pastate yra didžioji ir mažoji salės, ar būtina Savivaldybės skyriams turėti ir atskiras sales? Abejonių kelia gerokai anksčiau Savivaldybės pastate atsiradusios permainos: buvusioje rūbinėje pirmame aukšte sėdi kelios moterys – čia priima interesantus, visų aukštų koridorių galai ir nišos pertvarkyta į kabinetus. Gyventojų rajone bei Šilutėje sumažėjo galbūt penktadaliu ar daugiau ir vis mažėja, o Savivaldybės darbuotojų ir kabinetų – ne.
„Pamarys“ yra paskaičiavęs, kad Šilutėje iš biudžeto yra išlaikomos galbūt 33 salės, tinkamos posėdžiams, iš jų kelios – sporto. Keliolika nevyriausybinių organizacijų yra gavusios patalpų nemokamai. Įstaigos, organizacijos, bendruomenės, partijos ir t.t. nemokamai gali naudotis dviem salėmis Savivaldybėje bei viena Šilutės seniūnijos pastate, ko gero, ir kitur.
Nemokamai patalpų yra gavusios medicinos įstaigos, čia Savivaldybė pademonstravo nevienodą požiūrį į šios paslaugos teikėjus. Šilutės ligoninė, Šilutės PSPC naudojasi Savivaldybės patalpomis nemokamai, trys privatūs šeimos gydytojų centrai, privati konsultacinė poliklinika, stomatologijos, psichikos sveikatos centrai patalpų arba yra nusipirkę, arba nuomojasi. Kaimuose visos medicinos įstaigos, kurios nebuvo nusipirkusios patalpų, iš Savivaldybės jų gavo nemokamai.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Darius Nicius

Saugomų teritorijų valdymo sistemos pertvarka vyksta pagal numatytą planą. Įsteigtos naujos Aukštaitijos, Dzūkijos–Suvalkijos, Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos ir patvirtinti jų nuostatai, organizacinės struktūros ir šių direkcijų pareigybių sąrašai. Jau įvyko Aukštaitijos, Dzūkijos–Suvalkijos, Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijų vadovų atrankos. Nauji vadovai Nuo 2022 m. liepos 1 d. Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Adrija Gasiliauskienė, Dzūkijos–Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Paulius Čeponas, o Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijai – Darius Nicius. „Nors spręstinų klausimų vis dar yra, bet

Konteinerių pervežimas. Ką reikia žinoti apie šią paslaugą?

Logistika mūsų ekonominiame gyvenime turi labai didelę reikšmę. Jeigu ne jos teikiamos paslaugos, negalėtų būti vystomi prekybiniai santykiai ne tik tarp atskirų įmonių, bet ir valstybių. Ypač daug šioje srityje pasitarnauja krovinių gabenimas konteineriais, kuris reikalauja išskirtinės atsakomybės už saugų prekių pristatymą i reikiamą vietą. Kada prireikia konteinerio kroviniams pervežti? Jūrinis konteineris, kaip labai patogi tara, yra naudojamas tada, kai reikia pergabenti didelius krovinių kiekius iš vieno sandėlio į kitą. Kadangi ne visada įmanoma prekes pervežti vien jūriniu transportu, nes

Iššūkis – aplankykite šią vasarą 35 parkus

Gegužės 24 d. paminėta Europos parkų diena. Šiais metais juos vienijanti organizacija „Europarc“ kviečia pasvarstyti, kas mes būtume be gamtos, nuo kurios priklauso mūsų fizinė ir dvasinė sveikata. Persijunk! Gamta mus aprūpina maistu ir oru, kuriuo kvėpuojame. Gaila, bet žmogaus ir gamtos ryšys šiandien yra praradęs pusiausvyrą. Todėl 2022 m. šūkis ragina: „Mes esame gamta – permąstyk, perkurk, persijunk“. Tai geriausia daryti būnant gamtoje – kviečiame lankyti Lietuvos parkus: ir tuos, kuriuose jau buvote ne kartą, ir tuos, kurių dar

Vizitas Norvegijoje įgyvendinant projektą „Kultūros skūnė“

Viešosios įstaigos „Kintai Arts“ ir Kintų bendruomenės atstovas Borisas Belchev kartu su norvegų partneriais iš įmonės „Biotope“ šių metų balandžio mėnesio pabaigoje lankėsi šiauriausioje Norvegijos gyvenvietėje Vardė (Vardø). Išvykos tikslas – pasisemti gerosios patirties, kurią planuojama pritaikyti kartu su septyniais partneriais įgyvendindant „Kultūros skūnės“ projektą ir kartu su Kintų bendruomene statant Meno regyklą. Meno regykla Pasitelkiant šiuolaikinį profesionalųjį meną ir kūrybišką vietokūrą, EEE finansinių mechanizmų finansuojamas projektas „Kultūros Skūnė“ siekia aktualizuoti Pamario krašto kultūrinius išteklius ir sukurti vietos kultūros traukos

Taip pat skaitykite