Karaliaus Mindaugo laikų pinigai

Pinigų sistema Lietuvos teritorijoje susiformavo XIII-XIV a. pirmojoje pusėje. Tai sutampa su Mindaugo iškilimu virš kitų Lietuvos kunigaikščių ir tapimu vienvaldžiu Lietuvos valdovu.

 

Mindaugo laikais prekių mainuose dažniausiai buvo atsiskaitoma sidabro lydiniais ir kitų kraštų monetomis.

Lietuvoje kitų šalių monetas dažniausiai sulydydavo į sidabro lydinius. Iš jų atsirado pirmieji lietuvių pinigai – lietuviški ilgieji.

Lietuviški ilgieji – pusapvaliai sidabriniai sunormintos masės strypeliai, skirti piniginiams atsiskaitymams. Jie buvo paplitę visame baltų genčių gyvenamajame regione.

Įkirtos lydinyje buvo skirtos sidabro kokybei nustatyti. Pusapvalės lazdelės formos sidabro lydinių svorio pagrindu buvo parinkta skandinaviška markė. Pusė markės (104 g) sudarė vidutinį lietuviškų ilgųjų (kapų) svorį.

Pailgos formos sidabro lydiniai buvo paplitę visame baltų genčių gyvenamajame regione nuo XI a. iki pirmųjų monetų atsiradimo XIV a. antroje pusėje. Lazdelės formą, matyt, lėmė jos gamybos paprastumas ir patogumas vartotojui. Paprasčiausias būdas nulieti lazdelės formos liejinį buvo padaryti griovelį žemėje (molyje ar smėlyje) ir tam tikro tūrio samteliu supilti į jį reikiamą kiekį išlydyto sidabro.

Lietuviški ilgieji buvo itin stambūs pinigai (už vieną tokį lydinį buvo galima įsigyti 14 avių arba vieną karvę), todėl apyvartoje jie dažnai buvo smulkinami – dalijami į mažesnes dalis, dažniausiai perkertant pinigą pusiau.

Pinigų muziejaus inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Šilutėje modernizuos sporto kompleksą

Šilutės r. savivaldybės taryba ruošiasi liepos mėnesio posėdžiui, kuriame planuoja apsispręsti, ar modernizuoti sporto kompleksą Gluosnių g. 13 B. Šią savaitę tokį sprendimo projektą svarstys Tarybos komitetai, o galutinį sprendimą priims Taryba posėdyje. Savivaldybės tarybai pritarus įgyvendinti projektą „Sporto komplekso esančio Šilutėje, Gluosnių g. 13B modernizavimas“, bus pasirašoma projekto finansavimo sutartis su Nacionaline sporto agentūra. Nacionalinė sporto agentūra buvo paskelbusi kvietimą teikti paraiškas sporto bazėms tvarkyti. Norima finansuoti sporto bazių pagerinimo projektus: remontuojant, atnaujinant (modernizuojant) arba rekonstruojant esamų sporto bazių

Projektas, kaip pritraukti sveikatos specialistų į Šilutės rajoną

Šilutės r. savivaldybės tarybos komitetai šią savaitę renkasi į posėdžius, numatyta svarstyti, ar pritarti projektui, kuris padėtų pritraukti į rajoną sveikatos specialistų. Sprendimo projektas parengtas siekiant gauti finansavimą ir įgyvendinti projektą „Sveikatos specialistų rengimas, pritraukimas Šilutės rajono savivaldybėje“. Centrinė projektų valdymo agentūra paskelbė kvietimą teikti projektų įgyvendinimo planus. Galimos projekto veiklos apima investicijas į sveikatos priežiūros specialistų rengimą (įskaitant studentų pritraukimą į studijas, profesinę praktiką, studijų procesą ir kt.). Siekiant pritraukti sveikatos priežiūros specialistus darbui sveikatos sistemos prioritetinėse investavimo srityse

Šilutės rajono policijos komisariate – 6 nauji pareigūnai

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato gretose – 8 nauji pareigūnai. Šilutės rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus gretas papildė 6 pareigūnai, Šilalės rajono policijos komisariato Reagavimo skyriuje – 2 nauji pareigūnai. Tauragės AVPK viršininkas Raimondas Vaitkevičius pasidžiaugė, kad jauni žmonės renkasi policininko profesiją. Kartu priminė, kad pareigūno darbas yra ne tik įdomus, bet ir itin sudėtingas. Jis akcentavo, kad kiekviena diena policijoje reikalauja nesustoti ir visapusiškai tobulėti. Naujiems kolegoms linkima sėkmingos tarnybos, pasitikėjimo savimi ir savo darbu. Pagal Tauragės apskr. VPK

Kur statyti automobilį atvykus į pajūrį?

Aplinkos apsaugos departamentas vasaros metu sulaukia nemažai pranešimų apie neatsakingą automobilių statymą Lietuvos pajūryje. Aplinkosaugininkai primena, kokių reikalavimų reiktų laikytis statant automobilius, kai norima būti kuo arčiau jūros kranto. Kuršių nerijoje Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad statant automobilius Kuršių nerijoje reikia vadovautis ne tik kelių eismo taisyklėmis ir kelio ženklais, bet ir laikytis Kuršių nerijos nacionalinio parko lankymo taisyklių. Kuršių nerijoje motorinėmis transporto priemonėmis įvažiuoti ir važinėti po mišką galima tik keliais. Nevalia važiuoti motorinėmis transporto priemonėmis ne ant kietosios kelio

Taip pat skaitykite