Kalėjime 60 metų

FONDASŠilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos direktorius, istorikas Pranas Avižinis parašė knygą, kuri jau atiduota leidyklai ir netrukus turėtų išvysti dienos šviesą. Skaitytoją pirmiausiai turėtų suintriguoti knygos pavadinimas „Kalėjime 60 metų“. Ar ne įdomu sužinoti, kas, kodėl ir už ką 60 metų praleido kalėjime?..

Knygą „Kalėjime 60 metų“ parašė istorikas, Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos vadovas Pranas Avižinis. Jam talkino mokyklos kraštotyros būrelio vadovė vyr. mokytoja Natalija Zienienė, lituanistė Daiva Trijonienė.

Knygos pasirodymą inspiravo įdomi sukaktis – 60 metų Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos gyvavimo buvusiuose Šilutės teismo rūmų ir kalėjimo komplekso pastatuose sukaktis.. Nedidelės apimties knyga pateiks istorinių faktų, išsklaidys gandus ir atskleis paslaptis, kurias saugo raudonų plytų pastatai.
Šie neogotikinio stiliaus architektūros pastatai yra vieni seniausių pastatų mūsų mieste.
Kalėjimo reikėjo
Besikeičiantys laikai, valdžios ir pastatų šeimininkai neleido sunykti ir šiandien miestą puošiantiems bei jo išskirtinumą pabrėžiantiems pastatams. Prieš porą šimtmečių statyti (1844-1848 m.) neogotikinio stiliaus pastatai išliko iki šių dienų nesuniokoti, nenugriauti. Sunkiausias periodas kultūrinio paveldo objektams, ypač Mažosios Lietuvos, buvo sovietiniais metais.
Nuo pat raudonplyčių pastatų atsiradimo iki 1953 m. juose veikė Šilutės valsčiaus kalėjimas. Pasienio mieste, kur netrūko įvairaus plauko peštukų, kontrabandininkų, tokia įstaiga buvo reikalinga. Pasak P. Avižinio, dabar vagiami automobiliai, anuomet klestėjo arklių vagystės.

1909 m. data virš durų žymi teismo rūmų rekonstravimo metus.

Neogotikos stiliaus pradžia
1816 m. Šilutei tapus apskrities centru, policijos viršininkas 20 metų iš eilės prašė Prūsijos valdžią statyti valstybinį kalėjimą. Nors kalėjimas veikė Rusnėje, tačiau jis buvo mažuose pastatuose ir netenkino poreikių.
1844 m. pradėta kalėjimo statyba vyko sparčiai. Buvo privežta 100 tūkst. tonų akmenų pamatams. Statybose dirbo vietiniai žmonės, o pastatų architektai nėra žinomi. Tikėtina, kad projektavo Karaliaučiaus ar Berlyno projektuotojai. Šilutės kalėjimas buvo vienas iš pirmųjų pastatų, atvėręs neogotikinių statinių erą šiame krašte. Tik po 50 metų buvo pastatyti vėlyvojo neogotikinio stiliaus teismo rūmai Klaipėdos krašte: Rusnėje, Klaipėdoje, Priekulėje, Viešvilėje, Šilutėje.
Teismo rūmuose – klasės, kalėjime – bendrabutis
1909 m. teismo rūmų pastatai buvo rekonstruoti. Kalėjimas veikė ir tada, kai Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos bei hitlerinės okupacijos metais. Po 1944-ųjų čia įsikūrė stalininio režimo kalėjimas. Tik po Stalino mirties kalėjimas buvo panaikintas. Pastatai pertvarkyti ir 1954 m. pritaikyti bei perduoti profesinei mokyklai. Buvusiuose teismo rūmuose įkurtos mokymo klasės, o buvusiame kalėjime – bendrabutis. Prieš keletą metų buvusiame kalėjimo karceryje įkurtas muziejus. Už geležinių vartų su sunkiu užraktu arkiniais koridoriais patenkama į karcerį, kur tebėra anų laikų dviaukštė kalinių lova.
Mokyklos kraštotyrininkų surinkta medžiaga – tai buvusių kalinių sąrašai, jų pasakojimai. Pasak P. Avižinio, nors ir sklando kalbos, kad kalėjime buvo šaudomi kaliniai, tai patvirtinančių duomenų nėra.

Apie tai, kad čia buvo teismo rūmai, primena justiciniai ženklai laiptų turėkluose.

Mokymo profilis keitėsi
Po Stalino mirties 1954 m. Lietuvoje pradėta kurti žemės ūkio mechanizacijos mokyklas, viena iš pirmųjų tokia buvo įsteigta Šilutėje, buvusiame teismo rūmų ir kalėjimo pastatų komplekse. Pastatai per kelis mėnesius buvo pertvarkyti ir perduoti mokyklos reikmėms. Rekonstrukcija nepakeitė teismo rūmų pastato, tačiau nukentėjo kalėjimo fasadas: užmūryti kalėjimo arkiniai langai, išpjautos metalinės grotos. Mokykla čia gyvuoja ištisus 60 metų.
Įvairūs laikai diktavo ir mokymo profilį. Pirmaisiais metais buvo ruošiami mechanizatoriai, vairuotojai, elektrikai, vėliau – ir sekretorės mašininkės, dar vėliau – statybininkai. 2000-aisiais mokykla reorganizuota bei pavadinta Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla.
Nuo pastatymo iki šių dienų kalėjimo ir teismo rūmų pastatai rekonstruoti net 9 kartus.
Kalėjime buvo sodas
Knygoje bus įvairių dokumentų, buvusių kalėjimo prižiūrėtojų liudijimų bei 1899 m. daryta schema. Joje matyti, kad kalėjimas ir teismo rūmai turėjo atskirus kiemus ir net sodus. Rekonstruotame buvusiame sandėlyje įrengtas modernus mokomasis viešbutis ir restoranas.
Prieš porą metų Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla pripažinta viena geriausiai savo aplinką tvarkančių tarp 62 šalies profesinio mokymo įstaigų. Mokykla bendradarbiauja su panašaus profilio mokyklomis užsienyje, nuolat sulaukia svečių iš šalies ir užsienio.
Pernai čia lankėsi eurokomisarė švietimui Androulla Vassiliou kartu su LR švietimo ir mokslo ministru Dainiumi Pavalkiu.

Laima PUTRIUVIENĖ

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tradicinėje Vydūno atminimo konferencijoje dėmesys skirtas karo tematikai

Rugpjūčio 4 dieną įvykusioje konferencijoje „Vydūnas: kada karų nebebus“ daug dėmesio skirta karo tematikai, jo kilimo priežasčių apžvalgai ir pan. Tema pasirinkta neatsitiktinai – Mažosios Lietuvos šviesuolis, filosofas Vydūnas šiai temai skyrė taip pat nemažai dėmesio. Vydūno vardu pavadintoje Pagėgių bibliotekoje kasmet tradiciškai buriasi šio šviesuolio idėjas vertinantys ar propaguojantys entuziastai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. Rugpjūčio pirmąją savaitę Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka bei Vydūno draugija organizuoja konferenciją, kurios metu aptariami svarbiausi per pastaruosius metus nuveikti

Norinčių modernizuoti savo individualų namą iš Šilutės rajono – tik 32

Šiemet paraiškų gauti finansavimą už gyvenamųjų namų (vieno ar dviejų butų) modernizavimą skaičius išaugo bene dvigubai. APVA gavo beveik 1300 paraiškų už daugiau kaip 11 mln. eurų. Iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos lėšų šiai priemonei skirta 10 mln. eurų. „Kalbant apie šio kvietimo rezultatus, pirmiausia džiugina beveik dvigubai išaugęs paraiškų skaičius – praėjusio kvietimo metu buvo gautos 653 paraiškos. Vertinant pastarųjų trijų metų kvietimų rezultatus, tendencijos panašios – norinčių modernizuoti savo individualų namą gyventojų skaičius kasmet auga“, –

Tarptautinė tautos diena      

Rugpjūčio 9 d. minima Tarptautinė pasaulio vietinių tautų diena. 1992 m. rugpjūčio 9 d. pirmą kartą įvyko tautų darbo grupių susirinkimas dėl žmonių teisių apsaugos. Tarptautinę tautos dieną paskelbė minėtina diena Jungtinių tautų organizacija 1994 m. gruodžio 23 d. Ši diena skirta ginti vietinių tautų – čiabuvių teises. Čiabuviai, dar vadinami aborigenais, autochtonais – tai senieji vietiniai tam tikros vietovės žmonės, tebegyvenantys arba gyvenę toje teritorijoje iki dabartinių gyventojų įsikūrimo. Čiabuvių bendruomenės laikosi savitų tradicijų, išsiskiria iš visos visuomenės. Tokios

Už pareigūnų žeminimą socialiniuose tinkluose gresia baudos

Policijos pareigūnai, dirbdami savo darbą, sulaukia ne tik šiltų padėkos žodžių. Vis dar pasitaiko drąsuolių, nevengiančių įžeidinėti pareigūnus. Antai socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Kur stovi trikojis Šilutėje“ buvo patalpinti du įrašai, žeminantys policijos pareigūnus. Labai drąsi 27-erių socialinių tinklų lankytoja ir iškalbingas 59-erių vyriškis savo veiksmais įžeidė ne tik policijos pareigūnų garbę ir orumą, bet ir padarė administracinius nusižengimus, numatytus Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 508 straipsnyje (Statutinio valstybės tarnautojo, karo policijos ar žvalgybos pareigūno garbės ir orumo pažeminimas). Už

Taip pat skaitykite