Kalėjime 60 metų

FONDASŠilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos direktorius, istorikas Pranas Avižinis parašė knygą, kuri jau atiduota leidyklai ir netrukus turėtų išvysti dienos šviesą. Skaitytoją pirmiausiai turėtų suintriguoti knygos pavadinimas „Kalėjime 60 metų“. Ar ne įdomu sužinoti, kas, kodėl ir už ką 60 metų praleido kalėjime?..

Knygą „Kalėjime 60 metų“ parašė istorikas, Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos vadovas Pranas Avižinis. Jam talkino mokyklos kraštotyros būrelio vadovė vyr. mokytoja Natalija Zienienė, lituanistė Daiva Trijonienė.

Knygos pasirodymą inspiravo įdomi sukaktis – 60 metų Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos gyvavimo buvusiuose Šilutės teismo rūmų ir kalėjimo komplekso pastatuose sukaktis.. Nedidelės apimties knyga pateiks istorinių faktų, išsklaidys gandus ir atskleis paslaptis, kurias saugo raudonų plytų pastatai.
Šie neogotikinio stiliaus architektūros pastatai yra vieni seniausių pastatų mūsų mieste.
Kalėjimo reikėjo
Besikeičiantys laikai, valdžios ir pastatų šeimininkai neleido sunykti ir šiandien miestą puošiantiems bei jo išskirtinumą pabrėžiantiems pastatams. Prieš porą šimtmečių statyti (1844-1848 m.) neogotikinio stiliaus pastatai išliko iki šių dienų nesuniokoti, nenugriauti. Sunkiausias periodas kultūrinio paveldo objektams, ypač Mažosios Lietuvos, buvo sovietiniais metais.
Nuo pat raudonplyčių pastatų atsiradimo iki 1953 m. juose veikė Šilutės valsčiaus kalėjimas. Pasienio mieste, kur netrūko įvairaus plauko peštukų, kontrabandininkų, tokia įstaiga buvo reikalinga. Pasak P. Avižinio, dabar vagiami automobiliai, anuomet klestėjo arklių vagystės.

1909 m. data virš durų žymi teismo rūmų rekonstravimo metus.

Neogotikos stiliaus pradžia
1816 m. Šilutei tapus apskrities centru, policijos viršininkas 20 metų iš eilės prašė Prūsijos valdžią statyti valstybinį kalėjimą. Nors kalėjimas veikė Rusnėje, tačiau jis buvo mažuose pastatuose ir netenkino poreikių.
1844 m. pradėta kalėjimo statyba vyko sparčiai. Buvo privežta 100 tūkst. tonų akmenų pamatams. Statybose dirbo vietiniai žmonės, o pastatų architektai nėra žinomi. Tikėtina, kad projektavo Karaliaučiaus ar Berlyno projektuotojai. Šilutės kalėjimas buvo vienas iš pirmųjų pastatų, atvėręs neogotikinių statinių erą šiame krašte. Tik po 50 metų buvo pastatyti vėlyvojo neogotikinio stiliaus teismo rūmai Klaipėdos krašte: Rusnėje, Klaipėdoje, Priekulėje, Viešvilėje, Šilutėje.
Teismo rūmuose – klasės, kalėjime – bendrabutis
1909 m. teismo rūmų pastatai buvo rekonstruoti. Kalėjimas veikė ir tada, kai Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos bei hitlerinės okupacijos metais. Po 1944-ųjų čia įsikūrė stalininio režimo kalėjimas. Tik po Stalino mirties kalėjimas buvo panaikintas. Pastatai pertvarkyti ir 1954 m. pritaikyti bei perduoti profesinei mokyklai. Buvusiuose teismo rūmuose įkurtos mokymo klasės, o buvusiame kalėjime – bendrabutis. Prieš keletą metų buvusiame kalėjimo karceryje įkurtas muziejus. Už geležinių vartų su sunkiu užraktu arkiniais koridoriais patenkama į karcerį, kur tebėra anų laikų dviaukštė kalinių lova.
Mokyklos kraštotyrininkų surinkta medžiaga – tai buvusių kalinių sąrašai, jų pasakojimai. Pasak P. Avižinio, nors ir sklando kalbos, kad kalėjime buvo šaudomi kaliniai, tai patvirtinančių duomenų nėra.

Apie tai, kad čia buvo teismo rūmai, primena justiciniai ženklai laiptų turėkluose.

Mokymo profilis keitėsi
Po Stalino mirties 1954 m. Lietuvoje pradėta kurti žemės ūkio mechanizacijos mokyklas, viena iš pirmųjų tokia buvo įsteigta Šilutėje, buvusiame teismo rūmų ir kalėjimo pastatų komplekse. Pastatai per kelis mėnesius buvo pertvarkyti ir perduoti mokyklos reikmėms. Rekonstrukcija nepakeitė teismo rūmų pastato, tačiau nukentėjo kalėjimo fasadas: užmūryti kalėjimo arkiniai langai, išpjautos metalinės grotos. Mokykla čia gyvuoja ištisus 60 metų.
Įvairūs laikai diktavo ir mokymo profilį. Pirmaisiais metais buvo ruošiami mechanizatoriai, vairuotojai, elektrikai, vėliau – ir sekretorės mašininkės, dar vėliau – statybininkai. 2000-aisiais mokykla reorganizuota bei pavadinta Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla.
Nuo pastatymo iki šių dienų kalėjimo ir teismo rūmų pastatai rekonstruoti net 9 kartus.
Kalėjime buvo sodas
Knygoje bus įvairių dokumentų, buvusių kalėjimo prižiūrėtojų liudijimų bei 1899 m. daryta schema. Joje matyti, kad kalėjimas ir teismo rūmai turėjo atskirus kiemus ir net sodus. Rekonstruotame buvusiame sandėlyje įrengtas modernus mokomasis viešbutis ir restoranas.
Prieš porą metų Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla pripažinta viena geriausiai savo aplinką tvarkančių tarp 62 šalies profesinio mokymo įstaigų. Mokykla bendradarbiauja su panašaus profilio mokyklomis užsienyje, nuolat sulaukia svečių iš šalies ir užsienio.
Pernai čia lankėsi eurokomisarė švietimui Androulla Vassiliou kartu su LR švietimo ir mokslo ministru Dainiumi Pavalkiu.

Laima PUTRIUVIENĖ

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Piniginę perkeliame į telefoną. Kaip išsaugoti mokėjimo korteles išmaniuosiuose?

Piniginė – jau atgyvena, nes daugumą kortelių galite saugoti tiesiog savo telefone. Vos keliais mygtukų paspaudimais atsiskaitysite už pirkinius tiek prekybos centre ar restorane, tiek ir internete. Kaip išsaugoti korteles savo išmaniuosiuose įrenginiuose, pasakoja „Bitės Profai“. „Pamažu visas reikalingas korteles – tiek mokėjimo, tiek nuolaidų – galėsime išsaugoti išmaniuosiuose įrenginiuose. Įkėlus korteles į skaitmeninę piniginę „Google Pay“ ar „Apple Pay“ visas jas rasite vienoje vietoje. Perkant tereiks keliais mygtuko paspaudimais „įjungti“ ją savo telefono ekrane ir pridėjus telefoną prie bekontakčio

Paminklų kainos. Kodėl pigiai dažniausiai blogai?

Geros kokybės paminklai tarnauja kelis šimtus metų ir net jiems praėjus vis dar mena čia amžinojo poilsio atgulusio žmogaus vardą. Žinoma, tikrai ne visi paminklai, kurių siūlo rinka, yra tokie geri. Dažniausiai glumina paminklų kainos, kurios taip pat lyginamos su daug klausimų keliančia kokybe. Ar tikrai brangiau yra geriau ir kodėl kinta kaina? Akmuo – viskas Kaina pirmiausia kinta nuo medžiagos, kuri yra naudojama paminklo gamyboje. Kiek daugiau kainuoja granitas, tačiau jis tarnauja labai daug metų, nereikalauja jokios priežiūros ir

Kviečia nauja paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šilutė“

Rugsėjo 21 d. Vilniaus universiteto biblioteka Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje pristatys rankraščių ir senųjų spaudinių parodą „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šilutė“. Renginio metu bus parodyti Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingi dokumentai, tarp kurių ir šaltiniai, susiję su Šilutės miesto ir krašto praeitimi. Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šilutė“ veiks nuo 13 iki 16 val. Parodos atidarymo renginio pradžia – 15 val. Šis Šilutei skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos nuo 2015 metų tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto

Prisiminta praeitis ir gyventojai

Kaip žydai atsirado Lietuvos Didžiojoje kunigaikštystėje ir Lenkijos karalystėje?  Kas yra vadinama litvaku? Kas sieja Kalmanovičių ir Kalenbachą? Kas 1915 metais nutiko su 160 tūkstančių Kauno gubernijos žydų, ir kodėl likusieji su jais vėliau sunkiai rasdavo kalbą? Kas ir kodėl sugalvojo Šv. kūdikio mitą? Kodėl žydiškuose macuose būna tik vanduo ir mitai? Kada Lietuvoje buvo atidaryta Žydų ministerija? Kaip radosi bendrumai tarp lietuvių ir žydų? Koks iki šių dienų Žemaičių Naumiestyje išlikęs žydiškasis paveldas? Kaip įmažinamas holokaustą patyrusios tautos atminimas

Taip pat skaitykite