Kalėjime 60 metų
Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos direktorius, istorikas Pranas Avižinis parašė knygą, kuri jau atiduota leidyklai ir netrukus turėtų išvysti dienos šviesą. Skaitytoją pirmiausiai turėtų suintriguoti knygos pavadinimas „Kalėjime 60 metų“. Ar ne įdomu sužinoti, kas, kodėl ir už ką 60 metų praleido kalėjime?..

Knygą „Kalėjime 60 metų“ parašė istorikas, Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos vadovas Pranas Avižinis. Jam talkino mokyklos kraštotyros būrelio vadovė vyr. mokytoja Natalija Zienienė, lituanistė Daiva Trijonienė.
Knygos pasirodymą inspiravo įdomi sukaktis – 60 metų Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos gyvavimo buvusiuose Šilutės teismo rūmų ir kalėjimo komplekso pastatuose sukaktis.. Nedidelės apimties knyga pateiks istorinių faktų, išsklaidys gandus ir atskleis paslaptis, kurias saugo raudonų plytų pastatai.
Šie neogotikinio stiliaus architektūros pastatai yra vieni seniausių pastatų mūsų mieste.
Kalėjimo reikėjo
Besikeičiantys laikai, valdžios ir pastatų šeimininkai neleido sunykti ir šiandien miestą puošiantiems bei jo išskirtinumą pabrėžiantiems pastatams. Prieš porą šimtmečių statyti (1844-1848 m.) neogotikinio stiliaus pastatai išliko iki šių dienų nesuniokoti, nenugriauti. Sunkiausias periodas kultūrinio paveldo objektams, ypač Mažosios Lietuvos, buvo sovietiniais metais.
Nuo pat raudonplyčių pastatų atsiradimo iki 1953 m. juose veikė Šilutės valsčiaus kalėjimas. Pasienio mieste, kur netrūko įvairaus plauko peštukų, kontrabandininkų, tokia įstaiga buvo reikalinga. Pasak P. Avižinio, dabar vagiami automobiliai, anuomet klestėjo arklių vagystės.
Neogotikos stiliaus pradžia
1816 m. Šilutei tapus apskrities centru, policijos viršininkas 20 metų iš eilės prašė Prūsijos valdžią statyti valstybinį kalėjimą. Nors kalėjimas veikė Rusnėje, tačiau jis buvo mažuose pastatuose ir netenkino poreikių.
1844 m. pradėta kalėjimo statyba vyko sparčiai. Buvo privežta 100 tūkst. tonų akmenų pamatams. Statybose dirbo vietiniai žmonės, o pastatų architektai nėra žinomi. Tikėtina, kad projektavo Karaliaučiaus ar Berlyno projektuotojai. Šilutės kalėjimas buvo vienas iš pirmųjų pastatų, atvėręs neogotikinių statinių erą šiame krašte. Tik po 50 metų buvo pastatyti vėlyvojo neogotikinio stiliaus teismo rūmai Klaipėdos krašte: Rusnėje, Klaipėdoje, Priekulėje, Viešvilėje, Šilutėje.
Teismo rūmuose – klasės, kalėjime – bendrabutis
1909 m. teismo rūmų pastatai buvo rekonstruoti. Kalėjimas veikė ir tada, kai Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos bei hitlerinės okupacijos metais. Po 1944-ųjų čia įsikūrė stalininio režimo kalėjimas. Tik po Stalino mirties kalėjimas buvo panaikintas. Pastatai pertvarkyti ir 1954 m. pritaikyti bei perduoti profesinei mokyklai. Buvusiuose teismo rūmuose įkurtos mokymo klasės, o buvusiame kalėjime – bendrabutis. Prieš keletą metų buvusiame kalėjimo karceryje įkurtas muziejus. Už geležinių vartų su sunkiu užraktu arkiniais koridoriais patenkama į karcerį, kur tebėra anų laikų dviaukštė kalinių lova.
Mokyklos kraštotyrininkų surinkta medžiaga – tai buvusių kalinių sąrašai, jų pasakojimai. Pasak P. Avižinio, nors ir sklando kalbos, kad kalėjime buvo šaudomi kaliniai, tai patvirtinančių duomenų nėra.
Mokymo profilis keitėsi
Po Stalino mirties 1954 m. Lietuvoje pradėta kurti žemės ūkio mechanizacijos mokyklas, viena iš pirmųjų tokia buvo įsteigta Šilutėje, buvusiame teismo rūmų ir kalėjimo pastatų komplekse. Pastatai per kelis mėnesius buvo pertvarkyti ir perduoti mokyklos reikmėms. Rekonstrukcija nepakeitė teismo rūmų pastato, tačiau nukentėjo kalėjimo fasadas: užmūryti kalėjimo arkiniai langai, išpjautos metalinės grotos. Mokykla čia gyvuoja ištisus 60 metų.
Įvairūs laikai diktavo ir mokymo profilį. Pirmaisiais metais buvo ruošiami mechanizatoriai, vairuotojai, elektrikai, vėliau – ir sekretorės mašininkės, dar vėliau – statybininkai. 2000-aisiais mokykla reorganizuota bei pavadinta Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla.
Nuo pastatymo iki šių dienų kalėjimo ir teismo rūmų pastatai rekonstruoti net 9 kartus.
Kalėjime buvo sodas
Knygoje bus įvairių dokumentų, buvusių kalėjimo prižiūrėtojų liudijimų bei 1899 m. daryta schema. Joje matyti, kad kalėjimas ir teismo rūmai turėjo atskirus kiemus ir net sodus. Rekonstruotame buvusiame sandėlyje įrengtas modernus mokomasis viešbutis ir restoranas.
Prieš porą metų Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla pripažinta viena geriausiai savo aplinką tvarkančių tarp 62 šalies profesinio mokymo įstaigų. Mokykla bendradarbiauja su panašaus profilio mokyklomis užsienyje, nuolat sulaukia svečių iš šalies ir užsienio.
Pernai čia lankėsi eurokomisarė švietimui Androulla Vassiliou kartu su LR švietimo ir mokslo ministru Dainiumi Pavalkiu.
Laima PUTRIUVIENĖ
Antraštė su polėkiu.