Kalėjime 60 metų

FONDASŠilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos direktorius, istorikas Pranas Avižinis parašė knygą, kuri jau atiduota leidyklai ir netrukus turėtų išvysti dienos šviesą. Skaitytoją pirmiausiai turėtų suintriguoti knygos pavadinimas „Kalėjime 60 metų“. Ar ne įdomu sužinoti, kas, kodėl ir už ką 60 metų praleido kalėjime?..

Knygą „Kalėjime 60 metų“ parašė istorikas, Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos vadovas Pranas Avižinis. Jam talkino mokyklos kraštotyros būrelio vadovė vyr. mokytoja Natalija Zienienė, lituanistė Daiva Trijonienė.

Knygos pasirodymą inspiravo įdomi sukaktis – 60 metų Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos gyvavimo buvusiuose Šilutės teismo rūmų ir kalėjimo komplekso pastatuose sukaktis.. Nedidelės apimties knyga pateiks istorinių faktų, išsklaidys gandus ir atskleis paslaptis, kurias saugo raudonų plytų pastatai.
Šie neogotikinio stiliaus architektūros pastatai yra vieni seniausių pastatų mūsų mieste.
Kalėjimo reikėjo
Besikeičiantys laikai, valdžios ir pastatų šeimininkai neleido sunykti ir šiandien miestą puošiantiems bei jo išskirtinumą pabrėžiantiems pastatams. Prieš porą šimtmečių statyti (1844-1848 m.) neogotikinio stiliaus pastatai išliko iki šių dienų nesuniokoti, nenugriauti. Sunkiausias periodas kultūrinio paveldo objektams, ypač Mažosios Lietuvos, buvo sovietiniais metais.
Nuo pat raudonplyčių pastatų atsiradimo iki 1953 m. juose veikė Šilutės valsčiaus kalėjimas. Pasienio mieste, kur netrūko įvairaus plauko peštukų, kontrabandininkų, tokia įstaiga buvo reikalinga. Pasak P. Avižinio, dabar vagiami automobiliai, anuomet klestėjo arklių vagystės.

1909 m. data virš durų žymi teismo rūmų rekonstravimo metus.

Neogotikos stiliaus pradžia
1816 m. Šilutei tapus apskrities centru, policijos viršininkas 20 metų iš eilės prašė Prūsijos valdžią statyti valstybinį kalėjimą. Nors kalėjimas veikė Rusnėje, tačiau jis buvo mažuose pastatuose ir netenkino poreikių.
1844 m. pradėta kalėjimo statyba vyko sparčiai. Buvo privežta 100 tūkst. tonų akmenų pamatams. Statybose dirbo vietiniai žmonės, o pastatų architektai nėra žinomi. Tikėtina, kad projektavo Karaliaučiaus ar Berlyno projektuotojai. Šilutės kalėjimas buvo vienas iš pirmųjų pastatų, atvėręs neogotikinių statinių erą šiame krašte. Tik po 50 metų buvo pastatyti vėlyvojo neogotikinio stiliaus teismo rūmai Klaipėdos krašte: Rusnėje, Klaipėdoje, Priekulėje, Viešvilėje, Šilutėje.
Teismo rūmuose – klasės, kalėjime – bendrabutis
1909 m. teismo rūmų pastatai buvo rekonstruoti. Kalėjimas veikė ir tada, kai Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos bei hitlerinės okupacijos metais. Po 1944-ųjų čia įsikūrė stalininio režimo kalėjimas. Tik po Stalino mirties kalėjimas buvo panaikintas. Pastatai pertvarkyti ir 1954 m. pritaikyti bei perduoti profesinei mokyklai. Buvusiuose teismo rūmuose įkurtos mokymo klasės, o buvusiame kalėjime – bendrabutis. Prieš keletą metų buvusiame kalėjimo karceryje įkurtas muziejus. Už geležinių vartų su sunkiu užraktu arkiniais koridoriais patenkama į karcerį, kur tebėra anų laikų dviaukštė kalinių lova.
Mokyklos kraštotyrininkų surinkta medžiaga – tai buvusių kalinių sąrašai, jų pasakojimai. Pasak P. Avižinio, nors ir sklando kalbos, kad kalėjime buvo šaudomi kaliniai, tai patvirtinančių duomenų nėra.

Apie tai, kad čia buvo teismo rūmai, primena justiciniai ženklai laiptų turėkluose.

Mokymo profilis keitėsi
Po Stalino mirties 1954 m. Lietuvoje pradėta kurti žemės ūkio mechanizacijos mokyklas, viena iš pirmųjų tokia buvo įsteigta Šilutėje, buvusiame teismo rūmų ir kalėjimo pastatų komplekse. Pastatai per kelis mėnesius buvo pertvarkyti ir perduoti mokyklos reikmėms. Rekonstrukcija nepakeitė teismo rūmų pastato, tačiau nukentėjo kalėjimo fasadas: užmūryti kalėjimo arkiniai langai, išpjautos metalinės grotos. Mokykla čia gyvuoja ištisus 60 metų.
Įvairūs laikai diktavo ir mokymo profilį. Pirmaisiais metais buvo ruošiami mechanizatoriai, vairuotojai, elektrikai, vėliau – ir sekretorės mašininkės, dar vėliau – statybininkai. 2000-aisiais mokykla reorganizuota bei pavadinta Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla.
Nuo pastatymo iki šių dienų kalėjimo ir teismo rūmų pastatai rekonstruoti net 9 kartus.
Kalėjime buvo sodas
Knygoje bus įvairių dokumentų, buvusių kalėjimo prižiūrėtojų liudijimų bei 1899 m. daryta schema. Joje matyti, kad kalėjimas ir teismo rūmai turėjo atskirus kiemus ir net sodus. Rekonstruotame buvusiame sandėlyje įrengtas modernus mokomasis viešbutis ir restoranas.
Prieš porą metų Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla pripažinta viena geriausiai savo aplinką tvarkančių tarp 62 šalies profesinio mokymo įstaigų. Mokykla bendradarbiauja su panašaus profilio mokyklomis užsienyje, nuolat sulaukia svečių iš šalies ir užsienio.
Pernai čia lankėsi eurokomisarė švietimui Androulla Vassiliou kartu su LR švietimo ir mokslo ministru Dainiumi Pavalkiu.

Laima PUTRIUVIENĖ

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ką verta žinoti apie betoninius gyvenamųjų namų elementus?

Betoninių namų statyba suteikia namų savininkams daug privalumų, įskaitant energijos vartojimo efektyvumą, ilgaamžiškumą ir neprideda nereikalingos priežiūros. Be to, betoniniai namai sukuria saugią, patogią ir sveiką aplinką, taip pat teigiamai prisideda prie aplinkos. Daugelis šių privalumų suteikia namų savininkams ilgalaikių finansinių santaupų. Betoniniai blokai prieš izoliuotas betonines formas Dvi sienų sistemos, dažniausiai naudojamos betoniniams namams statyti, yra betoniniai blokai ir izoliuotos betoninės formos (ICF). Abu metodai suteikia daug betoninio namo statybos pranašumų. Tačiau, skirtingai nei ICF sienos, betono blokeliai turi

Lietuvos banko sukauptas meno kūrinių lobynas – viename albume

LB-menas

Lietuvos bankas, pernai paminėjęs 100 metų sukaktį, šia proga parengė ir išleido albumą „Lietuvos banko dailės rinkinys“. Jame pirmą kartą koncentruotai pristatomi centriniame banke tarpukariu ir po 1990 m. sukaupti dailės kūriniai – paveikslai, keramikos dirbiniai, skulptūros, vitražai. Dailės kūrinių rinkinys – ne tik puošybai „Visuomenei pristatome šiek tiek mažiau žinomą, bet vieną įdomiausių Lietuvos banko veiklos sričių, kurios pradžia siejama su Lietuvos banko rūmų, esančių K. Donelaičio ir Maironio gatvių sankirtoje, Kaune, atsiradimu. Pirmojo Lietuvos banko valdytojo Vlado Jurgučio

Policija: išpjovė 1000 eurų vertės medžių

Tauragės apskrities VPK informuoja apie savaitgalio įvykius Šilutės rajone ir skelbia kitas žinias, į kurias gyventojai turėtų atkreipti dėmesį. Sausio 28 d. rytą vyras, gim. 1986 m., pastebėjo, kad sklype Labatmedžio k., Švėkšnos sen., išpjauti medžiai. Nuostolis 1000 eurų. Sausio 29 d.  Žemaitkiemio k. neblaivus (1,57 prom.) vyras, gim. 1999 m., vairavo automobilį „VW Passat“. Sausio 28 d. naktį Lietuvininkų gatvėje, Šilutėje,  nenustatyti asmenys užpuolė neblaivius vyrus (gim. 1981 m. ir gim. 1990 m.) ir vieną iš jų sužalojo. Sausio

Menininkė unikaliai pavaizdavo internetą 

Žinoma menininkė Jolita Vaitkutė trimis meniniais kūriniai pavaizdavo internetą – naudodama namuose randamus daiktus ji įkūnijo su kokiomis savybėmis jai siejasi naujos kartos 5G internetas. Neįprasta, nauja forma lietuvių kūrėja perteikė namų interneto greitį ir stabilumą. „Užduotis pavaizduoti internetą buvo sunki. Juk internetas mums – būtinas, tačiau jo apčiuopti ar pamatyti negalime. Dažnai internetą priimame kaip duotybę – kad jis tiesiog yra. Visgi jam dingus vos akimirkai, iškart jo pasigendame. Kurdama ieškojau formų kaip perteikti svarbiausias interneto savybes – tam

Taip pat skaitykite