Kalėjime 60 metų

FONDASŠilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos direktorius, istorikas Pranas Avižinis parašė knygą, kuri jau atiduota leidyklai ir netrukus turėtų išvysti dienos šviesą. Skaitytoją pirmiausiai turėtų suintriguoti knygos pavadinimas „Kalėjime 60 metų“. Ar ne įdomu sužinoti, kas, kodėl ir už ką 60 metų praleido kalėjime?..

Knygą „Kalėjime 60 metų“ parašė istorikas, Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos vadovas Pranas Avižinis. Jam talkino mokyklos kraštotyros būrelio vadovė vyr. mokytoja Natalija Zienienė, lituanistė Daiva Trijonienė.

Knygos pasirodymą inspiravo įdomi sukaktis – 60 metų Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos gyvavimo buvusiuose Šilutės teismo rūmų ir kalėjimo komplekso pastatuose sukaktis.. Nedidelės apimties knyga pateiks istorinių faktų, išsklaidys gandus ir atskleis paslaptis, kurias saugo raudonų plytų pastatai.
Šie neogotikinio stiliaus architektūros pastatai yra vieni seniausių pastatų mūsų mieste.
Kalėjimo reikėjo
Besikeičiantys laikai, valdžios ir pastatų šeimininkai neleido sunykti ir šiandien miestą puošiantiems bei jo išskirtinumą pabrėžiantiems pastatams. Prieš porą šimtmečių statyti (1844-1848 m.) neogotikinio stiliaus pastatai išliko iki šių dienų nesuniokoti, nenugriauti. Sunkiausias periodas kultūrinio paveldo objektams, ypač Mažosios Lietuvos, buvo sovietiniais metais.
Nuo pat raudonplyčių pastatų atsiradimo iki 1953 m. juose veikė Šilutės valsčiaus kalėjimas. Pasienio mieste, kur netrūko įvairaus plauko peštukų, kontrabandininkų, tokia įstaiga buvo reikalinga. Pasak P. Avižinio, dabar vagiami automobiliai, anuomet klestėjo arklių vagystės.

1909 m. data virš durų žymi teismo rūmų rekonstravimo metus.

Neogotikos stiliaus pradžia
1816 m. Šilutei tapus apskrities centru, policijos viršininkas 20 metų iš eilės prašė Prūsijos valdžią statyti valstybinį kalėjimą. Nors kalėjimas veikė Rusnėje, tačiau jis buvo mažuose pastatuose ir netenkino poreikių.
1844 m. pradėta kalėjimo statyba vyko sparčiai. Buvo privežta 100 tūkst. tonų akmenų pamatams. Statybose dirbo vietiniai žmonės, o pastatų architektai nėra žinomi. Tikėtina, kad projektavo Karaliaučiaus ar Berlyno projektuotojai. Šilutės kalėjimas buvo vienas iš pirmųjų pastatų, atvėręs neogotikinių statinių erą šiame krašte. Tik po 50 metų buvo pastatyti vėlyvojo neogotikinio stiliaus teismo rūmai Klaipėdos krašte: Rusnėje, Klaipėdoje, Priekulėje, Viešvilėje, Šilutėje.
Teismo rūmuose – klasės, kalėjime – bendrabutis
1909 m. teismo rūmų pastatai buvo rekonstruoti. Kalėjimas veikė ir tada, kai Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos bei hitlerinės okupacijos metais. Po 1944-ųjų čia įsikūrė stalininio režimo kalėjimas. Tik po Stalino mirties kalėjimas buvo panaikintas. Pastatai pertvarkyti ir 1954 m. pritaikyti bei perduoti profesinei mokyklai. Buvusiuose teismo rūmuose įkurtos mokymo klasės, o buvusiame kalėjime – bendrabutis. Prieš keletą metų buvusiame kalėjimo karceryje įkurtas muziejus. Už geležinių vartų su sunkiu užraktu arkiniais koridoriais patenkama į karcerį, kur tebėra anų laikų dviaukštė kalinių lova.
Mokyklos kraštotyrininkų surinkta medžiaga – tai buvusių kalinių sąrašai, jų pasakojimai. Pasak P. Avižinio, nors ir sklando kalbos, kad kalėjime buvo šaudomi kaliniai, tai patvirtinančių duomenų nėra.

Apie tai, kad čia buvo teismo rūmai, primena justiciniai ženklai laiptų turėkluose.

Mokymo profilis keitėsi
Po Stalino mirties 1954 m. Lietuvoje pradėta kurti žemės ūkio mechanizacijos mokyklas, viena iš pirmųjų tokia buvo įsteigta Šilutėje, buvusiame teismo rūmų ir kalėjimo pastatų komplekse. Pastatai per kelis mėnesius buvo pertvarkyti ir perduoti mokyklos reikmėms. Rekonstrukcija nepakeitė teismo rūmų pastato, tačiau nukentėjo kalėjimo fasadas: užmūryti kalėjimo arkiniai langai, išpjautos metalinės grotos. Mokykla čia gyvuoja ištisus 60 metų.
Įvairūs laikai diktavo ir mokymo profilį. Pirmaisiais metais buvo ruošiami mechanizatoriai, vairuotojai, elektrikai, vėliau – ir sekretorės mašininkės, dar vėliau – statybininkai. 2000-aisiais mokykla reorganizuota bei pavadinta Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla.
Nuo pastatymo iki šių dienų kalėjimo ir teismo rūmų pastatai rekonstruoti net 9 kartus.
Kalėjime buvo sodas
Knygoje bus įvairių dokumentų, buvusių kalėjimo prižiūrėtojų liudijimų bei 1899 m. daryta schema. Joje matyti, kad kalėjimas ir teismo rūmai turėjo atskirus kiemus ir net sodus. Rekonstruotame buvusiame sandėlyje įrengtas modernus mokomasis viešbutis ir restoranas.
Prieš porą metų Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla pripažinta viena geriausiai savo aplinką tvarkančių tarp 62 šalies profesinio mokymo įstaigų. Mokykla bendradarbiauja su panašaus profilio mokyklomis užsienyje, nuolat sulaukia svečių iš šalies ir užsienio.
Pernai čia lankėsi eurokomisarė švietimui Androulla Vassiliou kartu su LR švietimo ir mokslo ministru Dainiumi Pavalkiu.

Laima PUTRIUVIENĖ

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Visi naujausi straipsniai

Turtui ir pajamoms deklaruoti – du mėnesiai

Apie 161 tūkst. Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių gyventojų, pernai laiku pateikusių pajamų deklaracijas,  susigrąžino per 33, 4 mln. eurų GPM permokų. 10,7 tūkst. šilutiškių iš viso susigrąžino beveik 2 mln. eurų. 2021 m. kovo 3 d., Klaipėda. Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Klaipėdos AVMI) informuoja, jog Mokesčių inspekcija į Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) perkėlė duomenis iš trečiųjų asmenų ir daugiau nei 2,3 mln. gyventojų jau gali teikti tikslias ir kokybiškas pajamų deklaracijas, iš kurių 1,74 mln. tai

Ūkininkai gali teikti dokumentus lengvatoms 

ESO ūkininkams primena apie galimybę 2021 metais pasinaudoti taikomomis lengvatomis: ūkininkai gali naudotis jiems Elektros energetikos įstatyme numatyta lengvata galios dedamajai ar buitiniams klientams numatytais elektros tarifais. Pateikę dokumentus, ūkininkai gali rinktis mokėti už galios dedamąją tik tris mėnesius ir už elektrą atsiskaityti pagal buitiniams klientams taikomas elektros kainas.  jei Jūsų žemės valdos ekonominis dydis (EDV) yra daugiau nei 0 ir lygus arba mažesnis nei 14, ir visų gautų pajamų iš žemės ūkio veiklos dalis procentais sudaro daugiau kaip 50

Ką reikia žinoti perkant papuošalus internetu?

Nekyla jokių abejonių, kad papuošalai – viena svarbiausių mūsų įvaizdžio detalių. Juos naudodami, ne tik išgryninsime kuriamą įvaizdį, bet ir atskleisime savo asmenybę. Tad nieko keista, kad įvairūs papuošalai yra viena dažniausiai įsigyjamų prekių. Siūlomą puikų būdą tiems kurie svajoja greitą bei patogiai įsigyti papuošalų – pirkite el. interneto parduotuvėje https://minimaltouch.lt/ . Kad išsirinktumėte labiausiai tinkamus ir visus lūkesčius pateisinančius papuošalus, atkreipkite dėmesį ir į šiuos patarimus. Svarbu dydis Internetinės parduotuvės parduodamus papuošalus pateikia aukštos kokybės nuotraukose ir būtent jos

A. Merkel pasveikino M. Gorbačiovą 90-mečio proga

Berlynas, kovo 2 d. (dpa-ELTA). Buvęs Kremliaus šeimininkas Michailas Gorbačiovas savo 90-ojo jubiliejaus proga antradienį sulaukė sveikinimų iš viso pasaulio. Vokietijos kanclerė Angela Merkel ne tik pasveikino jį su gimtadieniu, bet ir padėkojo jam už jo politinius pasiekimus. „Pasinaudosiu jūsų diena, kad dar kartą padėkočiau jums už asmeninį indėlį taikiai užbaigiant Šaltąjį karą bei suvienijant Vokietiją“, – sakoma A. Merkel sveikinime M. Gorbačiovui. „Vokietija nepamirš svarbaus jūsų indėlio į taikų suvienijimą, kaip ir nuolatinių jūsų asmeninių pastangų siekti draugiškų santykių

Taip pat skaitykite