Kalėdinė dovana – atstatyta klėtis M. Jankaus sodyboje

Bitėnuose, Martyno Jankaus sodyboje, prieš šv. Kalėdas atstatyta klėtis, kurią Mažosios Lietuvos regiono tarmės žinovai vadina „špikerike“. Išlikusiuose laiškuose esama pastebėjimų, kad iš gyvenamojo namo M. Jankaus sodyboje pro „špikerikę“ eidavę į spaustuvę, kurios vietoje dabar veikia įkurtas muziejus.

Martyno Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė iki šv. Kalėdų statybininkų atstatytą ir kapitališkai sutvarkytą klėtį vadina kalėdine dovana. Dviejų aukštų pastatas turi ir rūsį, tačiau jis dar nesutvarkytas – jo ateitis priklausys nuo kultūros paveldo specialistų žodžio. O štai klėtis jau užbaigta, turi ir vieną senovinį baldą – komodą. Pirmajame aukšte salė skirta edukaciniams užsiėmimams, čia bus knygrišykla, antrajame aukšte – parodų ir konferencijų salė. L. Burzdžiuvienė priminė, kad M. Jankaus muziejuje nuolat veikia ekspozicijos, tad konferencijų salė labai reikalinga.
Klėtį sutvarkė Šilutės uždarosios akcinės bendrovės „Stamela“ darbininkai (direktorius – Stasys Liepis). L. Burzdžiuvienė pasidžiaugė ir projektuotojų sumanumu, ir statybos darbų kokybe. Ir klėtis, ir muziejaus pastatas šildomi, tad dirbti išties jauku. Pro klėties didelį langą atsiveria vaizdas į paveikslų sodą. Jis, beje, dabar laukia savo eilės: planuojama įrengti apšvietimą, bus naujas paveikslų ir kitų meno kūrinių išdėstymo planas. Tik dar vis nepavyksta į vieną plotą sujungti visų M. Jankaus sodybos žemių, kuriose yra išlikusių kitų statinių pamatų, žinomos vietos, kur ir koks pastatas buvo. Galioja Pagėgių savivaldybės tarybos sprendimas pirkti žemes, tačiau nepavyksta sutarti su savininkais. Būtų gerai rasti išeitį, nes atstatyti ir visus kitus buvusius pastatus būtų nepigu, o kol galima tam gauti lėšų iš Europos Sąjungos fondų, įmanoma daug padaryti.
M. Jankaus muziejus Bitėnuose, šalia Rambyno kalno, – bene lankomiausia turistų vieta. Sulaukiama turistų iš Lietuvos ir užsienio. L. Burzdžiuvienė informavo, kad 2014 metais muziejų aplankė 7000 lankytojų, pernai – 9000.
Pagėgių savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas Petras Kuzmarskis „Pamarį“ telefonu informavo, kad klėties sutvarkymas Bitėnuose kainavo 101 367 eurus. Lėšos – iš Valstybės investicijų programos, gautos per Kultūros ministeriją. Darbai pradėti pavasarį, užbaigti gruodžio 15 d. Tik projektavimas ilgiau užtrukęs, nes tai su kultūros vertybių apsaugos reikalavimais susijęs objektas.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nuvilnijo 18-oji Pagėgių literatūrinio pavasario šventė

Iškeliaujant kalendoriniam pavasariui, 2022 m. gegužės 25 d., Vydūno viešoji biblioteka kvietė į 18-ąją Pagėgių literatūrinio pavasario šventę „Atidengsiu Tau žodį it širdį…“. Paliesti meno Sveikindama gausiai Vydūno viešojoje bibliotekoje susirinkusius svečius bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė kalbėjo, jog „tiems, kurie į save neįsileidžia poezijos, muzikos, meno patirčių, labai sunku nusakyti, ką reiškia būti paliestam meno, būti įkvėptam, kaip kažkokia nematoma jėga užpildo sielą iki pat kraštų ir po to būna taip lengva matyti tik grožį… aplink save skleisti tik gėrį…

Pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas

Šilutės šventė šiemet prasidėjo gražiu veiksmu – miesto širdyje pasodintas Mažosios Lietuvos rožynas. Naujajame gėlyne prie Šilutės kultūros ir pramogų centro (Lietuvininkų g. 6) vasarą galėsime gėrėtis žalia, balta, raudona spalvomis   (Mažosios Lietuvos istorinės vėliavos spalvos).  Akcijos dalyviai atstovavo skirtingiems laiko tarpams: praeičiai, dabarčiai ir ateičiai. Visi kartu, nuotaikingai,  dalyvaujant Savivaldybės administracijos direktoriui, direktoriaus pavaduotojai, miesto mokyklų atstovams, Šilutės kultūros ir pramogų centro ir Šilutės kamerinio dramos teatro vadovėms, Šilutės seniūnui, istorinėms asmenybėms – lietuvininkei ir  dvarininkui Hugo Šojui – 

Kodėl verta naudoti ketaus keptuves maisto gamybai?

Ketus kaip gamybos medžiaga turi daug privalumų. Pavyzdžiui, ilgas tarnavimo laikas, atsparumas deformacijai ir korozijai, taip pat šiluminė talpa. Vienintelis ketaus indų trūkumas gali būti didelis svoris. Tačiau ketaus virtuvės reikmenys turi daugybę privalumų, paaiškinančių šio tipo virtuvės reikmenų populiarumą tarp šiuolaikinių namų šeimininkių, daugiau informacijos ir platų pasirinkimą rasite pardavėjo puslapyje. Ketaus keptuvę verta naudoti maisto gamybai dėl kelių priežasčių: Pirmoji priežastis – ketaus keptuvė itin patikima. Ji tikrai patvari, savo savininkams tarnauja ne tik metus, bet ir dešimtmečius.

Saulės poveikis plaukams. Patarimai, kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo

Kone kiekvienas žino, kad vasarą būtina pasirūpinti odos apsauga nuo saulės. Tačiau kur kas rečiau susirūpinama savo plaukais. Jų priežiūra vasarą yra ypatingai svarbi, todėl šiandien žeriame patarimus kaip juos apsaugoti nuo išsausėjimo ir kitų bėdų. Saugus dažymas Saulė – tai laimės šaltinis. Jos dėka žmogaus organizme gaminasi vitaminas D, gerėja nuotaika ir bendra savijauta. Nors grožio specialistai gali nepagailėti karčių žodžių saulei dėl jos žalos odai ir plaukams, visgi svarbiausia čia – ne vengti saulės, o išmokti saugiai ja

Taip pat skaitykite