Kalėdinė dovana – atstatyta klėtis M. Jankaus sodyboje

Bitėnuose, Martyno Jankaus sodyboje, prieš šv. Kalėdas atstatyta klėtis, kurią Mažosios Lietuvos regiono tarmės žinovai vadina „špikerike“. Išlikusiuose laiškuose esama pastebėjimų, kad iš gyvenamojo namo M. Jankaus sodyboje pro „špikerikę“ eidavę į spaustuvę, kurios vietoje dabar veikia įkurtas muziejus.

Martyno Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė iki šv. Kalėdų statybininkų atstatytą ir kapitališkai sutvarkytą klėtį vadina kalėdine dovana. Dviejų aukštų pastatas turi ir rūsį, tačiau jis dar nesutvarkytas – jo ateitis priklausys nuo kultūros paveldo specialistų žodžio. O štai klėtis jau užbaigta, turi ir vieną senovinį baldą – komodą. Pirmajame aukšte salė skirta edukaciniams užsiėmimams, čia bus knygrišykla, antrajame aukšte – parodų ir konferencijų salė. L. Burzdžiuvienė priminė, kad M. Jankaus muziejuje nuolat veikia ekspozicijos, tad konferencijų salė labai reikalinga.
Klėtį sutvarkė Šilutės uždarosios akcinės bendrovės „Stamela“ darbininkai (direktorius – Stasys Liepis). L. Burzdžiuvienė pasidžiaugė ir projektuotojų sumanumu, ir statybos darbų kokybe. Ir klėtis, ir muziejaus pastatas šildomi, tad dirbti išties jauku. Pro klėties didelį langą atsiveria vaizdas į paveikslų sodą. Jis, beje, dabar laukia savo eilės: planuojama įrengti apšvietimą, bus naujas paveikslų ir kitų meno kūrinių išdėstymo planas. Tik dar vis nepavyksta į vieną plotą sujungti visų M. Jankaus sodybos žemių, kuriose yra išlikusių kitų statinių pamatų, žinomos vietos, kur ir koks pastatas buvo. Galioja Pagėgių savivaldybės tarybos sprendimas pirkti žemes, tačiau nepavyksta sutarti su savininkais. Būtų gerai rasti išeitį, nes atstatyti ir visus kitus buvusius pastatus būtų nepigu, o kol galima tam gauti lėšų iš Europos Sąjungos fondų, įmanoma daug padaryti.
M. Jankaus muziejus Bitėnuose, šalia Rambyno kalno, – bene lankomiausia turistų vieta. Sulaukiama turistų iš Lietuvos ir užsienio. L. Burzdžiuvienė informavo, kad 2014 metais muziejų aplankė 7000 lankytojų, pernai – 9000.
Pagėgių savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas Petras Kuzmarskis „Pamarį“ telefonu informavo, kad klėties sutvarkymas Bitėnuose kainavo 101 367 eurus. Lėšos – iš Valstybės investicijų programos, gautos per Kultūros ministeriją. Darbai pradėti pavasarį, užbaigti gruodžio 15 d. Tik projektavimas ilgiau užtrukęs, nes tai su kultūros vertybių apsaugos reikalavimais susijęs objektas.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rinkimų komisijų pirmininkėmis Šilutėje ir Pagėgiuose bus Loretos

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai. Vyriausioji rinkimų komisija priima su tuo susijusius sprendimus. Lapkričio 29 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino savivaldybių rinkimų komisijų sudėtis ir paskyrė šių rinkimų komisijų pirmininkus. Šilutės rajono rinkimų komisijai vadovaus Loreta Pakalniškienė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė, Pagėgių savivaldybėje – Loreta Razutienė, Lietuvos socialdemokratų partijos atstovė. Savivaldybių rinkimų komisijos sudarytos iš Lietuvos Respublikos teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos, savivaldybių administracijų direktorių ir politinių partijų pateiktų kandidatūrų.

Už ilgametį darbą padėkota Birutei Servienei ir Romualdui Blechertui

Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, jo pavaduotoja Daiva Žebelienė bei kultūros įstaigų vadovai pagerbė ilgametę Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorę Birutę Servienę ir palinkėjo sėkmės naujame gyvenimo etape. B. Servienei įteikta padėka už ilgametį, nuoširdų, pasiaukojamą darbą siekiant išsaugoti ir populiarinti Mažosios Lietuvos ir Rusnės kultūros vertybes. B. Servienė nuo 2005 m. vadovavo Rusnėje veikiančiam Salos etnokultūros ir informacijos centrui, kuris rūpinasi kultūros veikla ne tik Rusnėje, bet ir Usėnų bei Juknaičių seniūnijose. B.

UV lempos naudojimo gidas – kaip naudoti?

Gelinis nagų lakavimas yra tapęs vienu iš populiariausių lakavimo būdų. Jis yra patogus tuo, jog užtikrina tvarkingo manikiūro ilgaamžiškumą bei su juo galima atlikti įvairiausius nagų dailės sprendimus. Gelinis nagų lakas turi specialias priemones, o viena jų pagrindinių – UV lempa nagams. Šios lempos padeda sukurti nepriekaištingą nagų įvaizdį. Ji tinkama net ir tiems, kurie tik pradeda mokytis nagų dailės meno! Kokiais privalumais pasižymi UV nagų lempa? UV nagų lempos vienas iš pagrindinių privalumų – ji nepamainoma pradedantiesiems. Nesvarbu, ar

Tilžės akto originalas yra Vytauto Didžiojo karo muziejuje

Lygiai prieš 104 metus Tilžėje buvo pasirašytas Mažosios Lietuvos tautinės tarybos Aktas, šiais laikais dažniausiai vadinamas Tilžės aktu. Manoma, kad 1918 m. lapkričio 30 d. šį dokumentą 24 jo signatarai pasirašė veikiausiai spaustuvininko, visuomenės veikėjo Enzio Jagomasto bute, Tilžėje. Algirdas Matulevičius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto vyresnysis mokslinis darbuotojas, yra rašęs: „Žinoma tik tiek, kad MLTT susirinkimas, kurio metu ir buvo pasirašytas šis dokumentas, galėjo vykti žymaus Tilžės spaustuvininko, „Lituanios“ savininko Enzio Jagomasto bute arba kito tilžiškio F. Sūbaičio bute.

Taip pat skaitykite