Kaip vairuojant įveikti juodąjį ledą? 

Šokiu metu automobilių vairuotojams kyla rimtas slydimo ant vadinamojo juodojo ledo pavojus. Draudikai pataria, kaip apsisaugoti nuo juodojo ledo ir kaip elgtis kelyje, jei automobilis tampa nekontroliuojamas.

Juodasis ledas

Vienas pagrindinių kelių eismo pavojų šaltuoju metų laiku yra juodasis ledas – plonas, skaidrus ledo sluoksnis. Jis susidaro ant kelio dangos, kai oro temperatūra yra ne aukštesnė kaip 0 laipsnių, bet ir ne pernelyg žema.

Dažniausiai juodasis ledas Lietuvos keliuose susiformuoja vėlyvą rudenį arba žiemos pradžioje – ankstyvą rytą ir vėlyvą vakarą, kai oro temperatūra nepastovi. Kadangi kelio danga yra tamsiai pilkos arba juodos spalvos, ledas gali būti sunkiai pastebimas, vairuotojai jį pajunta tik ant jo užvažiavę.

„Kai dėl suminto sniego susiformuoja ledas, jis yra vadinamas plikledžiu. Šis ledas yra šviesus, vairuotojams aiškiai matomas. Juodasis ledas formuojasi ant švaraus asfalto, esant šlapdribai ar oro temperatūrai nukritus šiek tiek žemiau nulio. Tuomet važiuojamoji dalis atrodo kaip įprastas, drėgnas kelias – tamsus, tačiau jis gali būti slidus dėl nematomo ledo sluoksnio“, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

„Atsilaisvinęs” vairas – rizikos ženklas

„Siekdami išvengti pavojų, vairuotojai taip pat turėtų atkreipti dėmesį į ant kelio dangos matomas tamsias dėmes – dažniausiai tose vietose, kuriose susidaro juodojo ledo sluoksnis, asfaltas būna šiek tiek tamsesnis nei įprasta kelio dangos spalva“, – kalba V. Katilienė.

Draudimo bendrovės atstovė pabrėžia, kad nustatyti, ar ant kelio dangos yra susiformavęs juodasis ledas, galima ir stebint priekyje važiuojančių automobilių padangas. Jei kelias blizga, bet nuo padangų tyška vanduo – greičiausiai ant kelio nėra juodojo ledo, kelias tiesiog šlapias.

„Kitu atveju vairuotojams patartina sumažinti greitį, laikytis didesnio atstumo nuo priekyje važiuojančių transporto priemonių ir, esant galimybei, persirikiuoti.

Važiuodamas keliu, ant kurio susidaręs juodasis ledas, vairuotojas gali pajusti, kad vairas tarsi atsilaisvino – bet kokį manevrą galima atlikti be didesnio vairo pasipriešinimo. Kartais apie juodąjį ledą įspėja ir neįprastai lengvas ratų riedėjimas keliu. Įprastai riedėjimas yra girdimas arba juntamas, o užvažiavus ant juodojo ledo, automobilis tampa pastebimai tylesnis ir lengvesnis. Tarsi būtų visiškai praradęs sukibimą su kelio danga“, – pasakoja V. Katilienė.

Ant juodojo ledo – be staigių judesių

Jei automobilis užvažiavo ant juodojo ledo, pasak draudimo bendrovės atstovės, svarbiausia išlikti ramiems ir vengti staigių judesių.

„Norint susigrąžinti transporto priemonės kontrolę, reikia atsargiai sumažinti greitį stabdant varikliu – paliekant įjungtą pavarą ir tiesiog patraukiant koją nuo akceleratoriaus pedalo. Tuo pat metu vairą būtina laikyti tiesiai. Jei jaučiate, kad automobilio galas slysta į kairę arba į dešinę pusę, vairą reikia labai atsargiai ir tolygiai sukti ta pačia kryptimi. Jei bandysite kovoti su slydimu, sukdami vairą priešinga kryptimi, pavojus visiškai prarasti automobilio kontrolę tik padidės – posūkiai turi būti atliekami tvirtai, bet ypač atsargiai. Kitaip automobilis gali imti dar labiau slysti ir smarkiai pasisukti“, – sako V. Katilienė.

Draudimo žalų ekspertė pažymi, kad juodasis ledas yra pavojingas ne tik vairuotojams ir prieš juos ta pačia ar priešinga kryptimi važiuojančioms kitoms transporto priemonėms, bet taip pat ir dviratininkams ar pėstiesiems.

„Per pirmuosius apledėjimus kelyje vairuotojai turi būti ypač atidūs ir atminti, kad stabdymo kelias gali pailgėti bent du kartus. Tai ypač aktualu važiuojant per gyvenamąsias vietoves ir gyvenamąsias zonas su pėsčiųjų perėjomis ir dviračių takais“, – pabrėžia draudimo bendrovės atstovė.

pamarys.eu pagal gjensidige.lt inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

„Sidabrinės nendrės“ premijai teikiamos dvi kandidatūros

Šilutės r. savivaldybės „Sidabrinės nendrės“ premijos komitetas sulaukė dviejų pasiūlymų, ką apdovanoti „Sidabrinės nendrės“ premija. Tai: Ingrita Riterienė, visuomenininkė, asociacijos „Švėkšniškių sambūris“ vadovė, kultūros puoselėtoja. Teikėjai: Švėkšnos seniūnas ir Šilutės kultūros ir pramogų centro Švėkšnos skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkė; Adma Baltutienė, Žemaičių krašto etnokultūros centro etnografė, folkloro kolektyvo „Pilutė“ vadovė. Teikėjai: Žemaičių krašto etnokultūros centras, Žemaičių Naumiesčio seniūnas, Gardamo seniūnė, Degučių kaimo bendruomenė „Rytdiena“, Žemaičių Naumiesčio gimnazija, Žemaičių Naumiesčio mokykla-darželis.  „Sidabrinė nendrė“ –  tai aukščiausia Šilutės rajono savivaldybės premija, teikiama

Kėdainiuose įgriuvo tiltas per Nevėžį

Šiandien Lietuvos automobilių kelių direkcija išplatino tokį pranešimą: „Įlūžus sijai, uždarytas eismas Kėdainių tiltu per Nevėžį (rajoniniu keliu Nr. 1906 Aukštutiniai Kaniūkai–Babtai–Labūnava–Kėdainiai nuo 44,37 iki 44,44 km). Informacija apie įvykį buvo gauta iš AB „Kelių priežiūra“ šiandien, sausio 31 d., apie 7.30 val. Eismas tiltu operatyviai uždarytas, statomi apylankos ženklai kaip apvažiuoti uždarytą vietą ir AB Lietuvos automobilių kelių direkcijos specialistai išvyko į vietą įvertinti situacijos. Eismas laikinai kreipiamas apylanka krašto keliu Nr. 144 Jonava–Kėdainiai–Šeduva“. Prezidentas kaltina kelininkus Kaip tik

Tik vienas centas, vertas beveik dviejų milijonų

Jeigu rankoje laikote 1 cento monetą, žinokite, kad labai netolimoje ateityje apyvartoje jų gali ir nebelikti. Antai Kanada vieno cento monetas nustojo kaldinti 2012 metais. Australijoje 1 ir 2 centų monetų nebegamina jau nuo 1992 m. Bahamų salose mažiausio nominalo monetų gamybą ir vartojimą sustabdė 2020 m. sausio pabaigoje. Jungtinės Karalystės Karališkoji monetų kalykla šiais metais paskelbė, jog dėl monetų pertekliaus kitą dešimtmetį jie nebegamins nei 2 svarų, nei 2 pensų monetų. O kaip Europoje? Anot Lietuvos banko, palyginus su

Šilutės rajono Taryboje: netinka niekas, ką pasiūlo opozicija

Sausio 26 d.  įvyko Šilutės rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 23 Tarybos nariai iš 25: nedalyvavo Zigmantas  Jaunius ir Steponas Kazlauskas. Už biudžetą – 16 balsų Tarybos nariai patvirtinto Savivaldybės 2023 metų biudžetą  – 65 940 870 eurų pajamų. Už biudžetą balsavo 16 Tarybos narių, 7 opozicijos atstovai susilaikė. Jos vardu kalbėjęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Žygimantas Kurlianskas  sakė, jog padaryti darbai matomi, jiems buvo pritarusi Taryba. Ir retoriškai klausė, ar būtų įmanoma geriau? Esą pagal gautas Europos

Taip pat skaitykite