Kaip saugiai namuose laikyti ginklus?
Kolekcionuoti šaunamuosius ir šaltuosius ginklus tai nėra tas pats, kas kolekcionuoti atvirukus, degtukų dėžutes ar pašto ženklus. Ginklų kolekcionavimui reikalinga gauti atitinkamų institucijų leidimą. Tad jei kolekcionuojate ginklus, geriausias yra seifas 5 ginklams.
Kokia yra taikoma baudžiamoji atsakomybė už neteisėtą ginklų laikymą ir kaip teisingai pasielgti?
Jeigu namuose ar kur nors kitur laikote šaunamuosius ginklus ir šaudmenis, Baudžiamasis kodeksas už tokį nusižengimą numato laisvės atėmimą nuo ketverių iki aštuonerių metų. Tad norėdami nepapulti įstatymo nemalonėn pirmiausiai turime gauti leidimą, garantuoti kolekcijos saugumą. Kiekvienam kolekcijos ginklui yra privalomas jo įsigijimo dokumentus.
Kokius ginklus leidžiama kolekcionuoti privatiems asmenis, o kokius – kriminalistikos ekspertams?
Lietuvos įstatymai skelbia, jog kolekcionuoti galima tuos šaunamuosius ginklus ir jų šaudmenis, kurie yra perdirbti taip, kad jų nebūtų galima naudoti pagal paskirtį. Taip pat galima kolekcionuoti senovinius ginklus ir šaudmenis, šaltus ginklus ir visiškai netinkamus naudoti ginklus.
Tuo tarpu įstaigos, kurios atlieka kriminalistines ekspertizes, mokslinius tyrimus, gali turėti ginklų, šaudmenų, tūtelių ir kulkų kriminalistines kolekcijas. Jose gali būti laikomi tinkami naudoti ginklai ir šaudmenys, tik šios kolekcijos privalo būti saugomos patikimuose seifuose.
Kokie reikalavimai yra keliami namuose laikomų ginklų saugumui garantuoti?
Jei ginklai yra privačioje gyvenamojoje vietoje ar kurioje nors kitoje, su apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu suderintoje, jų laikymui yra būtinas specialus seifas. Seifo demontavimas negali būti įmanomas, teisėtai jo neatidarius su tam skirtomis atitinkamomis priemonėmis – mechaniniu ar elektroniniu užraktu.
Kada policijos pareigūnai turi teisę tikrinti namuose ar kur kitur saugomų ginklų laikymo sąlygas?
Ginklų laikymo sąlygos yra tikrinamos, laikantis policijos vidaus teisės aktuose nustatytos tvarkos, bei policijos organizuojamų akcijų metu. Ginklų laikymo sąlygos gali būti pasirinktinai tikrinamos po to, kai asmuo pirmą kartą kreipiasi, prašydamas leidimo turėti ginklą, arba tada, kai ginklą turintis asmuo praneša apie pasikeitusią jo gyvenamą vietą. Taip pat ginklo laikymo sąlygos visada yra tikrinamos tokiu atveju, jei gaunama informacija apie galimą šių sąlygų pažeidimą.
pr2023/132