Kaip panaudoti Savivaldybės indeksą investicijoms pritraukti?

Šilutėje apsilankę Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas ir ekspertas Laurynas Rekašius susitiko su Savivaldybės ir visuomenės atstovais. Svečiai pasakojo apie Lietuvos savivaldybių indeksavimą bei priemones, galinčias padėti pritraukti investicijų. Nors šių metų Lietuvos savivaldybių indeksai dar nepaskelbti, svečiai sakė, kad lyginant su pernai Šilutės rajono savivaldybės padėtis nežymiai pagerėjo.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas ir ekspertas Laurynas Rekašius susitikime su Savivaldybės darbuotojais ir visuomenės atstovais kalbėjo apie Šilutės savivaldybės vertinimo indeksą ir investicijų pritraukimo metodus.

Indeksas – savivaldybės patrauklumo rodiklis
„Lietuvos savivaldybių indeksas“ yra kasmetinis LLRI (Lietuvos laisvosios rinkos institutas) leidinys, pradėtas leisti 2011 m. Toks rodiklis rodo, kiek ir kaip savivaldybėse yra užtikrinama žmogaus ekonominė laisvė. LLRI šiuo tyrimu siekia padėti savivaldybėms įsivertinti ir pasimokyti iš kitų savivaldybių. Taip pat paskatinti keistis ir tobulėti – kad gyventojams, investuotojams ir savivaldybių darbuotojams jų savivaldybėje būtų geriau, naudingiau, paprasčiau gyventi ir dirbti.
Vertinamos gyventojams ir investuotojams svarbiausios sritys, kuriose sprendimus priima savivaldybės. Tarp jų – komunalinis ūkis ir transportas, švietimas, sveikata, socialinė rūpyba, mokesčiai, biudžetas, turto valdymas, administracija bei investicijos ir plėtra. Kiekvienoje iš indekso sričių yra pateikiami konkretūs siūlymai, kurie padėtų gerinti žmonių gyvenimą ir pritraukti investicijų. Vertinimas pateikiamas už jau užsibaigusius metus, tai reiškia, kad 2014 metų savivaldybės indeksas bus pateiktas remiantis 2013 metų duomenimis.
LLRI rengiamas „Lietuvos savivaldybių indeksas“ laimėjo prestižinį „Templeton Freedom Award“ (JAV) apdovanojimą ir 100 tūkst. JAV dolerių premiją. Savivaldybių indeksavimo patirtimi domisi ir kitos ES šalys, ši sistema jau įdiegta Vengrijoje.
Kaip pritraukti investicijų?
Pasak eksperto Lauryno Rekašiaus, kol kas naujausiame, „Lietuvos savivaldybių indekse 2013“ Šilutės rajono savivaldybė, surinkusi 44,1 balo iš 100, užėmė 40 vietą tarp 53 rajonų savivaldybių. Miestų savivaldybės vertinamos atskirai.
Žemesniu balu savivaldybė įvertinta dėl prastesnių švietimo, mokesčių bei turto valdymo srities rezultatų.
LLRI instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas daugiausiai kalbėjo apie tai, kaip išleidžiant nedaug lėšų savivaldybę padaryti matoma ir patrauklia investicijoms, kurios leistų sukurti daugiau produktų. Anot pranešėjo, šiuo metu perspektyviausios investicijoms sritys esanti ekologija, atsinaujinančių šaltinių energetika, turizmas ir informacinės technologijos.
„Anksčiau manėme, kad jeigu prisistatysim dangoraižių, tai atsiras ir verslas. Deja, paaiškėjo, kad investuotojams ne to reikia. Pagrindinis dalykas, ką galime pakeisti, yra verslo sąlygos. Vien tik netrukdyti verslui šiuo metu nebeužtenka“w, – sakė Ž. Šimėnas.
Anot jo, norint pritraukti investicijų, visų pirma reikia žinoti, kokiai sričiai jų reikia. Skalūnų dujų paieška buvo nemaža pasaulyje žinomos įmonės investicija, tačiau mūsų ji nesudomino. Apie investicijų norinčią savivaldybę informacija turi būti plačiai skleidžiama visomis įmanomomis priemonėmis, ypač elektroninėje erdvėje. O galimam investuotojui apsilankius savivaldybėje, reikia pasistengti, kad visą jam reikalingą informaciją žmogus gautų nesunkiai, padėti surengti susitikimus su atsakingais darbuotojais. Vienas būdas, kaip tai pasiekti, esąs vieno langelio principas.
Reikią sugalvoti šūkį, koks galėtų ryškiai savivaldybę išskirti iš kitų. O jeigu verslas jau atėjo į savivaldybę, būtina pasistengti, kad jis čia įsikurtų tvirčiau: jeigu pastatė vieną cechą, sudaryti sąlygas dar keliems pastatyti.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Daugiausia bičių laikoma Aukštaitijoje

Įvairiose pasaulio šalyse skambinama pavojaus varpais dėl masiškai nykstančių bičių, tačiau, panašu, kad Lietuvai tai negresia. Lietuvos statistikos departamentas skelbia, kad mūsų šalyje kasmet auga ne tik bičių šeimų skaičius, bet ir surenkamo medaus kiekis. Skaičiuojama, kad pernai, 2021-aisiais, darbštuolės bitelės prinešė 7 894 tonas medaus. 2020-aisiais šis skaičius siekė 6 033 tonas. Surenkamo medaus kiekis, palyginti su 2011 m., išaugo 4,4 karto –prikopinėta 1 797 tonos medaus. Bičių šeimų skaičius taip pat augo. Šių metų pradžioje visoje Lietuvoje buvo

Savaitgalį Vilkyčius užplūs Lietuvos automobilių kroso čempionato dalyviai

Jau artėjantį sekmadienį Vilkyčių automobilių sporto komplekse ir vėl bus galima išgirsti variklių griausmą. Praėjus vos kiek daugiau nei dviem savaitėms po čia įvykusio Europos automobilių kroso čempionato etapo dabar prie starto stos mūsų šalies autokroso elitas. Čia vyks antrasis Lietuvos automobilių kroso A ir B lygos čempionatų etapas. Vilkyčių trasa Lietuvos autokroso lenktynininkams – puikiai pažįstama, o kai kurie mūsų šalies sportininkai čia paskutinį sykį varžėsi dar birželio 10-12 dienomis. Tąsyk šiame automobilių sporto komplekse buvo surengtos aukščiausios kategorijos

Informuoja policija: Švėkšnoje suskaldyti 7 kapų paminklai

Šilutės rajono policijos komisariate tiriami šie pastarųjų dienų įvykiai rajone. Tai – ir ilgojo Joninių savaitgalio įvykiai, taip pat pranešama apie pastaruoju metu gautus pranešimus. Birželio 27-os rytą  Švėkšnos kapinėse pastebėti septyni suskaldyti kapų paminklai. Nuostolis apie 15 000 eurų. Birželio 23 d. po pietų  Stadiono g., Šilutėje, automobilis BMW 528xi, kurį vairavo vyras, gim. 1956 m., nepraleido pagrindiniu keliu važiavusio automobilio „Toyota Celica“, kurį vairavo vyras, gim. 1998 m., ir su juo susidūrė. Eismo įvykio metu nukentėjo automobilio „Toyota

Pokyčiai rajono piniginėje

Birželio 30 d. planuojamas Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdis. Numatyta vėl tikslinti šių metų biudžetą: pajamas, išlaidas, kam skirtas lėšas švietimo, kultūros ir kitos įstaigos gali panaudoti. Kas keisis? Švietimas Švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu skirta lėšų savivaldybių bendrojo ugdymo mokyklų tinklo stiprinimo iniciatyvoms skatinti: Šilutės r. savivaldybei tenka beveik 31,8 tūkst. Eur dotacija. Ta pati ministerija skyrė  beveik 6 000 Eur išlaidoms, susijusioms su suaugusių asmenų, atvykusių į Lietuvą iš Ukrainos dėl Rusijos karinių veiksmų Ukrainoje, lietuvių kalbos

Taip pat skaitykite