Kaip nešiojami išmanieji įrenginiai padeda gyventi sveikiau?

Statistikos portalo „Statista“ duomenimis, išmaniųjų nešiojamų prietaisų (laikrodžių ir apyrankių) rinka pasaulyje stabiliai auga – pernai jų parduota 142 mln., o šiemet šis skaičius turėtų siekti 173 mln.

Šie prietaisai teikia vis daugiau funkcijų ir duomenų apie vartotojų sveikatą, tačiau svarbu atsiminti, kad nešiojami įrenginiai nėra profesionali priemonė jai įvertinti. Tad kaip šie prietaisai padeda žmonėms gyventi sveikiau?

Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas teigia, kad išmanieji laikrodžiai ir apyrankės turi itin daug funkcijų sveikatos būklės stebėsenai, tačiau jie nėra medicininiai prietaisai ir jų rezultatai yra rekomendacinio pobūdžio.

Pasak eksperto, kiekvienas vartotojas turėtų individualiai vertinti nešiojamų prietaisų renkamus duomenis – taip jie teikia didžiausią nauda sveikatai.

Rekomendacinio pobūdžio informacija

Medicinos profesionalų teigimu, išmanieji laikrodžiai negali prilygti profesionaliai medicininei įrangai, pavyzdžiui, kraujospūdžio matavimo aparatui. Profesionalius įrenginius reikia nuolat kalibruoti, jie rodo itin tikslius ir specializuotus duomenis. To negalima pasakyti apie išmaniuosius. Jų duomenys yra labiau prevencinio pobūdžio – laikrodžio reguliariai fiksuojamas per aukštas kraujospūdis turėtų tik sufleruoti, kad jau metas apsilankyti pas gydytoją.

Kalbant apie išmaniųjų laikrodžių paskirtį, reikėtų vartoti ne žodį „sveikata“, o „gerovė“ (angl. „wellness“). Sveikatos produktas yra skirtas spręsti problemoms, o gerovės – rūpintis prevencija ir sveikesnių įpročių kūrimu. Medicinos profesionalai pripažįsta, kad nešiojami išmanūs prietaisai gana neblogai atlieka šias funkcijas, tačiau ekspertai pasigenda aiškesnės komunikacijos apie tai, kaip tokie įrenginiai turėtų būti naudojami.

Padeda rūpintis gerove

Kokybiški išmanieji laikrodžiai, kaip „Fitbit Sense“ ar „Fitbit Versa 3”, suteikia vartotojams galimybę skaičiuoti nueitus žingsnius ir kitaip fiksuoti fizinį aktyvumą: širdies veiklą, miego ritmą, kokybę ar žymėtis streso lygį. Aukštesnės klasės įrenginiai, kaip „Samsung Galaxy Watch 4“, užtikrina dar daugiau galimybių ir funkcijų. Jie matuoja ne tik kraujospūdį, bet ir deguonies lygį kraujyje bei riebalų procentus kūne.

Išmanieji nešiojami įrenginiai yra nepakeičiami įrankiai sveikai gyvensenai – jie gali priminti apie vizitą pas gydytoją, aktyvumą dienos metu ar reikalingą išgerti vandens kiekį. Naudingi įtaisai ne tik informuoja apie tam tikrus veiksmus, bet ir motyvuoja judėti bei kurti sveikesnius įpročius – jie leidžia greitai ir patogiai valdyti bei stebėti įvairius sporto režimus ar fizinę veiklą. Išmanusis laikrodis gali stebėti miego fazes ir jo kokybę, skaičiuoti nueitus žingsnius bei fiksuoti maršruto istoriją. Žmonių motyvaciją ir norą aktyviai gyventi didina fizinės veiklos metu įrenginio skaičiuojamos kalorijos bei kiti pasiekimus žymintis duomenys (laikas, atstumas ir tempas).

Duomenų vertinimas – individualus

Prietaisuose esančios technologijos leidžia nuolat matuoti ir stebėti širdies ritmą, susitraukimo dažnius, kraujospūdį bei deguonies kiekį. Išmaniųjų laikrodžių gamintojų atsakomybė – pateikti maksimaliai tikslią informaciją ir suteikti patarimų, kaip tinkamai interpretuoti duomenis. Pavyzdžiui, „Apple“ savo programėlėje „Apple Health“ pateikia daug naudingos informacijos, kaip reikėtų skaityti ir vertinti įrenginių surinktus duomenis. „Fitbit“ turi „FAQ“ skiltį, kurioje išsamiai paaiškinama, kaip duomenys yra surenkami. Vis dėlto, vartotojai taip pat turi prisiimti dalį atsakomybės.

Žmonėms svarbu suvokti, kad kiekvieno kūnas ir sveikata yra skirtingi – vienam normalus širdies ritmas kažkam jau gali kelti diskomfortą. Tai galioja ir suvartotoms kalorijoms ar nueitiems žingsniams, tačiau jų reguliarus stebėjimas ir patogus informacijos rinkimas ant riešo padeda išlikti aktyviems bei nuolat rūpintis savo sveikata. Vis daugiau dėmesio skiriama išmanių įrenginių personalizacijai – manoma, kad ateityje jie galėtų veikti su pokalbių robotu „Chatbotu“. Šioms kompiuterinėms programoms būtų galima užduoti klausimus ir gauti surinktų duomenų interpretaciją ar patarimus.

Asta Buitkutė, „Tele2“ atstovė ryšiams su visuomene

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite