Kaip nešiojami išmanieji įrenginiai padeda gyventi sveikiau?

Statistikos portalo „Statista“ duomenimis, išmaniųjų nešiojamų prietaisų (laikrodžių ir apyrankių) rinka pasaulyje stabiliai auga – pernai jų parduota 142 mln., o šiemet šis skaičius turėtų siekti 173 mln.

Šie prietaisai teikia vis daugiau funkcijų ir duomenų apie vartotojų sveikatą, tačiau svarbu atsiminti, kad nešiojami įrenginiai nėra profesionali priemonė jai įvertinti. Tad kaip šie prietaisai padeda žmonėms gyventi sveikiau?

Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas teigia, kad išmanieji laikrodžiai ir apyrankės turi itin daug funkcijų sveikatos būklės stebėsenai, tačiau jie nėra medicininiai prietaisai ir jų rezultatai yra rekomendacinio pobūdžio.

Pasak eksperto, kiekvienas vartotojas turėtų individualiai vertinti nešiojamų prietaisų renkamus duomenis – taip jie teikia didžiausią nauda sveikatai.

Rekomendacinio pobūdžio informacija

Medicinos profesionalų teigimu, išmanieji laikrodžiai negali prilygti profesionaliai medicininei įrangai, pavyzdžiui, kraujospūdžio matavimo aparatui. Profesionalius įrenginius reikia nuolat kalibruoti, jie rodo itin tikslius ir specializuotus duomenis. To negalima pasakyti apie išmaniuosius. Jų duomenys yra labiau prevencinio pobūdžio – laikrodžio reguliariai fiksuojamas per aukštas kraujospūdis turėtų tik sufleruoti, kad jau metas apsilankyti pas gydytoją.

Kalbant apie išmaniųjų laikrodžių paskirtį, reikėtų vartoti ne žodį „sveikata“, o „gerovė“ (angl. „wellness“). Sveikatos produktas yra skirtas spręsti problemoms, o gerovės – rūpintis prevencija ir sveikesnių įpročių kūrimu. Medicinos profesionalai pripažįsta, kad nešiojami išmanūs prietaisai gana neblogai atlieka šias funkcijas, tačiau ekspertai pasigenda aiškesnės komunikacijos apie tai, kaip tokie įrenginiai turėtų būti naudojami.

Padeda rūpintis gerove

Kokybiški išmanieji laikrodžiai, kaip „Fitbit Sense“ ar „Fitbit Versa 3”, suteikia vartotojams galimybę skaičiuoti nueitus žingsnius ir kitaip fiksuoti fizinį aktyvumą: širdies veiklą, miego ritmą, kokybę ar žymėtis streso lygį. Aukštesnės klasės įrenginiai, kaip „Samsung Galaxy Watch 4“, užtikrina dar daugiau galimybių ir funkcijų. Jie matuoja ne tik kraujospūdį, bet ir deguonies lygį kraujyje bei riebalų procentus kūne.

Išmanieji nešiojami įrenginiai yra nepakeičiami įrankiai sveikai gyvensenai – jie gali priminti apie vizitą pas gydytoją, aktyvumą dienos metu ar reikalingą išgerti vandens kiekį. Naudingi įtaisai ne tik informuoja apie tam tikrus veiksmus, bet ir motyvuoja judėti bei kurti sveikesnius įpročius – jie leidžia greitai ir patogiai valdyti bei stebėti įvairius sporto režimus ar fizinę veiklą. Išmanusis laikrodis gali stebėti miego fazes ir jo kokybę, skaičiuoti nueitus žingsnius bei fiksuoti maršruto istoriją. Žmonių motyvaciją ir norą aktyviai gyventi didina fizinės veiklos metu įrenginio skaičiuojamos kalorijos bei kiti pasiekimus žymintis duomenys (laikas, atstumas ir tempas).

Duomenų vertinimas – individualus

Prietaisuose esančios technologijos leidžia nuolat matuoti ir stebėti širdies ritmą, susitraukimo dažnius, kraujospūdį bei deguonies kiekį. Išmaniųjų laikrodžių gamintojų atsakomybė – pateikti maksimaliai tikslią informaciją ir suteikti patarimų, kaip tinkamai interpretuoti duomenis. Pavyzdžiui, „Apple“ savo programėlėje „Apple Health“ pateikia daug naudingos informacijos, kaip reikėtų skaityti ir vertinti įrenginių surinktus duomenis. „Fitbit“ turi „FAQ“ skiltį, kurioje išsamiai paaiškinama, kaip duomenys yra surenkami. Vis dėlto, vartotojai taip pat turi prisiimti dalį atsakomybės.

Žmonėms svarbu suvokti, kad kiekvieno kūnas ir sveikata yra skirtingi – vienam normalus širdies ritmas kažkam jau gali kelti diskomfortą. Tai galioja ir suvartotoms kalorijoms ar nueitiems žingsniams, tačiau jų reguliarus stebėjimas ir patogus informacijos rinkimas ant riešo padeda išlikti aktyviems bei nuolat rūpintis savo sveikata. Vis daugiau dėmesio skiriama išmanių įrenginių personalizacijai – manoma, kad ateityje jie galėtų veikti su pokalbių robotu „Chatbotu“. Šioms kompiuterinėms programoms būtų galima užduoti klausimus ir gauti surinktų duomenų interpretaciją ar patarimus.

Asta Buitkutė, „Tele2“ atstovė ryšiams su visuomene

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba gyvuoja tris dešimtmečius 

Lygiai prieš 30 metų, birželio 1 d., tuometinės Ekonomikos ministerijos nutarimu buvo įregistruota Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba. Veiklos trisdešimtmečio proga į šios tarnybos Šilutės biurą susirinko šios organizacijos kūrimo iniciatoriai, pirmasis jos vadovas, aktyviausi šių laikų parteriai. Kolektyvą pasveikino Šilutės rajono savivaldybės meras. Konsultantų prireikė, kai masiškai kūrėsi privatūs ūkiai VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šilutės biuro vadovė, gyvulininkystės konsultantė Ina Edita Kuzmienė priminė biuro kūrimosi istoriją, papasakojo apie dabartinę veiklą. Tuo metu masiškai steigėsi privatūs ūkininkų ūkiai.

Kultūros darbuotojai gilino edukacijų kūrimo žinias

Edukacijos tapo neatsiejamomis kultūros įstaigų veiklos dalimis, skatinančiomis moksleivių ir visuomenės narių kultūrinį sąmoningumą, dvasinį, intelektualinį, emocinį, socialinį tobulėjimą. Edukacinių programų pasiūla išties didžiulė, tačiau ne visų turinys atliepia dalyvių lūkesčius. Todėl norint pasiūlyti kuo įdomesnes, kokybiškesnes edukacijas itin svarbu tinkamai įvaldyti jų kūrimo ir vedimo technikas. Siekiant atnaujinti bei pagilinti edukacinių programų kūrimo įgūdžius gegužės 23-24 d. Šilutės r. savivaldybės F. Bajoraičio, Klaipėdos r. savivaldybės J. Lankučio viešųjų bibliotekų bibliotekininkai bei Šilutės rajono kultūros įstaigų darbuotojai dalyvavo mokymuose „Kultūros

Abiturientai verčia naują gyvenimo knygos lapą

Ir Šilutės rajono abiturientams jau nuskambėjo paskutinis skambutis. Gimnazijose vyko smagios šventės. Šilutės pirmoji gimnazija savo interneto svetainėje pasidalijo jaunimo mintimis per paskutinę literatūros pamoką „Kokia norėtum būti knyga?“ (mokiniai galėjo pasirinkti, ar jie pasirašys, ar liks anonimais). Norėčiau būti Vinco Mykolaičio-Putino romanu „Altorių šešėly“, kur vykstantys konfliktai būdingi man, nes dar nežinau, ko noriu iš gyvenimo baigusi mokyklą. (Junita Barškietytė) Aš norėčiau būti psichologiniu romanu „Gyvenimas ir aš“. Romano temos: gyvenimo samprata bei savęs analizavimas, meilė sau bei kitiems.

Laistome augalus: kaip nuobodžią rutiną paversti malonia pramoga?

Perfrazuojant garsią frazę iš vieno filmo, „su dideliu augalų kiekiu ateina ir didžiulė atsakomybė juos prižiūrėti“. Kai balkonus ir terasas jau puošia galybė gėlių, o šiltnamiuose ir daržuose jau įsitaisė visų mėgstami agurkai, pomidorai bei kitos daržovės, jiems reikia vis daugiau priežiūros, taip pat – ir pakankamai vandens. Gresiančią nuobodžią laistymo rutiną ir tampomus kibirus su vandeniu galima paversti netgi visai malonia pramoga, rašoma „Fiskars“ pranešime žiniasklaidai. Tačiau tam reikėtų įsiminti kelias svarbias taisykles, kurių nepaveiks net ir nepastovios oro

Taip pat skaitykite