Kaip nešiojami išmanieji įrenginiai padeda gyventi sveikiau?

Statistikos portalo „Statista“ duomenimis, išmaniųjų nešiojamų prietaisų (laikrodžių ir apyrankių) rinka pasaulyje stabiliai auga – pernai jų parduota 142 mln., o šiemet šis skaičius turėtų siekti 173 mln.

Šie prietaisai teikia vis daugiau funkcijų ir duomenų apie vartotojų sveikatą, tačiau svarbu atsiminti, kad nešiojami įrenginiai nėra profesionali priemonė jai įvertinti. Tad kaip šie prietaisai padeda žmonėms gyventi sveikiau?

Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas teigia, kad išmanieji laikrodžiai ir apyrankės turi itin daug funkcijų sveikatos būklės stebėsenai, tačiau jie nėra medicininiai prietaisai ir jų rezultatai yra rekomendacinio pobūdžio.

Pasak eksperto, kiekvienas vartotojas turėtų individualiai vertinti nešiojamų prietaisų renkamus duomenis – taip jie teikia didžiausią nauda sveikatai.

Rekomendacinio pobūdžio informacija

Medicinos profesionalų teigimu, išmanieji laikrodžiai negali prilygti profesionaliai medicininei įrangai, pavyzdžiui, kraujospūdžio matavimo aparatui. Profesionalius įrenginius reikia nuolat kalibruoti, jie rodo itin tikslius ir specializuotus duomenis. To negalima pasakyti apie išmaniuosius. Jų duomenys yra labiau prevencinio pobūdžio – laikrodžio reguliariai fiksuojamas per aukštas kraujospūdis turėtų tik sufleruoti, kad jau metas apsilankyti pas gydytoją.

Kalbant apie išmaniųjų laikrodžių paskirtį, reikėtų vartoti ne žodį „sveikata“, o „gerovė“ (angl. „wellness“). Sveikatos produktas yra skirtas spręsti problemoms, o gerovės – rūpintis prevencija ir sveikesnių įpročių kūrimu. Medicinos profesionalai pripažįsta, kad nešiojami išmanūs prietaisai gana neblogai atlieka šias funkcijas, tačiau ekspertai pasigenda aiškesnės komunikacijos apie tai, kaip tokie įrenginiai turėtų būti naudojami.

Padeda rūpintis gerove

Kokybiški išmanieji laikrodžiai, kaip „Fitbit Sense“ ar „Fitbit Versa 3”, suteikia vartotojams galimybę skaičiuoti nueitus žingsnius ir kitaip fiksuoti fizinį aktyvumą: širdies veiklą, miego ritmą, kokybę ar žymėtis streso lygį. Aukštesnės klasės įrenginiai, kaip „Samsung Galaxy Watch 4“, užtikrina dar daugiau galimybių ir funkcijų. Jie matuoja ne tik kraujospūdį, bet ir deguonies lygį kraujyje bei riebalų procentus kūne.

Išmanieji nešiojami įrenginiai yra nepakeičiami įrankiai sveikai gyvensenai – jie gali priminti apie vizitą pas gydytoją, aktyvumą dienos metu ar reikalingą išgerti vandens kiekį. Naudingi įtaisai ne tik informuoja apie tam tikrus veiksmus, bet ir motyvuoja judėti bei kurti sveikesnius įpročius – jie leidžia greitai ir patogiai valdyti bei stebėti įvairius sporto režimus ar fizinę veiklą. Išmanusis laikrodis gali stebėti miego fazes ir jo kokybę, skaičiuoti nueitus žingsnius bei fiksuoti maršruto istoriją. Žmonių motyvaciją ir norą aktyviai gyventi didina fizinės veiklos metu įrenginio skaičiuojamos kalorijos bei kiti pasiekimus žymintis duomenys (laikas, atstumas ir tempas).

Duomenų vertinimas – individualus

Prietaisuose esančios technologijos leidžia nuolat matuoti ir stebėti širdies ritmą, susitraukimo dažnius, kraujospūdį bei deguonies kiekį. Išmaniųjų laikrodžių gamintojų atsakomybė – pateikti maksimaliai tikslią informaciją ir suteikti patarimų, kaip tinkamai interpretuoti duomenis. Pavyzdžiui, „Apple“ savo programėlėje „Apple Health“ pateikia daug naudingos informacijos, kaip reikėtų skaityti ir vertinti įrenginių surinktus duomenis. „Fitbit“ turi „FAQ“ skiltį, kurioje išsamiai paaiškinama, kaip duomenys yra surenkami. Vis dėlto, vartotojai taip pat turi prisiimti dalį atsakomybės.

Žmonėms svarbu suvokti, kad kiekvieno kūnas ir sveikata yra skirtingi – vienam normalus širdies ritmas kažkam jau gali kelti diskomfortą. Tai galioja ir suvartotoms kalorijoms ar nueitiems žingsniams, tačiau jų reguliarus stebėjimas ir patogus informacijos rinkimas ant riešo padeda išlikti aktyviems bei nuolat rūpintis savo sveikata. Vis daugiau dėmesio skiriama išmanių įrenginių personalizacijai – manoma, kad ateityje jie galėtų veikti su pokalbių robotu „Chatbotu“. Šioms kompiuterinėms programoms būtų galima užduoti klausimus ir gauti surinktų duomenų interpretaciją ar patarimus.

Asta Buitkutė, „Tele2“ atstovė ryšiams su visuomene

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Sekmadienį įsigalioja naujos Konstitucijos pataisos

Gegužės 22 d., sekmadienį, įsigalioja trys prieš mėnesį Seimo priimtos Konstitucijos pataisos, susijusios su rinkimais. Visos jos svarbios tiek dėl kitąmet įvyksiančių merų ir savivaldybių tarybų rinkimų, tiek dėl 2024 metais numatomų Seimo rinkimų. Pagrindiniame šalies dokumente įtvirtintos nuostatos dėl tiesioginių merų rinkimų, jaunesnių kandidatų į Seimą ir apribojimo užimti pareigas, pažeidus Konstituciją, trukmės nustatymo. Seimas, įgyvendindamas Konstitucinio Teismo nutarimą, priimtomis Konstitucijos pataisomis nusprendė, kad savivaldos teisė turi būti įgyvendinama ne tik per savivaldybių tarybas, bet ir per savivaldybių merus.

Vasaros pranašai – žaibai: kaip apsisaugoti?

Sakoma, kad tikroji vasara prasideda tik nugriaudėjus pirmosioms perkūnijoms. Turbūt retas laukia šios gamtos stichijos. Ji gali būti išties pavojinga tiek žmonių sveikatai ir gyvybei, tiek turtui. Ir nors daugeliui turbūt nebereikia priminti, kad žaibuojant negalima slėptis po aukštais medžiais ar būti vandenyje, tačiau dar ne visi žino, kaip nuo šios stichijos poveikio apsaugoti elektroninę įrangą, kurią didelės energijos iškrova gali sugadinti nepataisomai ir pridaryti rimtų nuostolių. Stichija, kurios verčiau pasisaugoti Kas sekundę visame pasaulyje į žemės paviršių trenkia apie

Prognozuojamas lietingas ir vėjuotas savaitgalis

Gegužės 20-ąją, penktadienį, į Lietuvą artės šaltasis atmosferos frontas. Bus debesuota su pragiedruliais. Daugelyje vietovių praslinks trumpi lietūs, kuriuos vietomis lydės perkūnijos. Kai kur nušniokš smarkiai. Pūs apysmarkis pietvakarių, vakarų. Kai kur numatomi staigūs vėjo gūsiai iki 15-18 m/s. Bus šilta diena, daug kur šils iki 18-23, beveik visur pietinėje šalies dalyje iki 24-26, tik prie jūros ir šiaurės rytiniuose rajonuose vietomis tesušils iki 15-17 laipsnių. Gegužės 21 d., šeštadienį, naktį visoje šalyje žymesnio lietaus nenumatoma, tik dienai pereinant į

Ilgametė Šilutės ligoninės gydytoja – Lietuvos gydytojų sąjungos garbės narė

Pikžirnienė

Vilniuje įvyko Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) suvažiavimas, kurio metu Šilutės ligoninės Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjai Audronei Pikžirnienei buvo suteiktas šios organizacijos Garbės nario vardas. Gydytoja anesteziologė–reanimatologė A. Pikžirnienė LGS Šilutės filialui vadovavo 20 metų. Per šį laikotarpį pasiekta daug dalykų, gerinančių gydytojų darbo sąlygas, finansavimą sveikatos apsaugai, visuomenės sveikatą.  Lietuvos gydytojų sąjunga yra profsąjunginė savarankiška, savanoriška organizacija, vienijanti daugiau nei  70 proc. Lietuvos gydytojų ir ginanti gydytojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises bei interesus. 1989–aisiais šalies Atgimimo laikotarpiu

Taip pat skaitykite