Kaip išvengti nuotolinių sukčių pinklių?

Pernai prekes ar paslaugas internetu pirko ar užsakė net 68 proc. lietuvių, atskleidžia Valstybės duomenų agentūra. Esant dideliam interneto vartotojų kiekiui, tobulėja ir nuotolinių sukčių gudrybės. Sukčiai nieko neįtariančius vartotojus atakuoja virusinėmis žinutėmis, o siekdami išgauti asmeninius duomenis ir išvilioti pinigus, tam net kuria netikras mobiliąsias programėles. Ekspertai primena, kad internete turime būti budrūs ir pataria, į ką atkreipti dėmesį, kad naršydami išliktume saugūs.

Anot Lietuvos saugesnio interneto centro partnerio, asociacijos „Langas į ateitį“ direktorės Ritos Šukytės, kibernetiniai pavojai tyko net ir kasdienėje veikloje internete.

„Asmens duomenų praradimas ar per didelis jų atskleidimas gerokai padidina riziką tapti sukčių auka. Kadangi sukčių naudojami asmens duomenų išviliojimo metodai nuolat tobulėja, visada svarbu mokytis ir mums – sužinoti apie esamus ir naujus sukčiavimo metodus, mokėti atpažinti sukčių e. laiškus ar netikrą informaciją internete, žinoti, kur kreiptis pagalbos praradus savo asmens duomenis“, – pranešime žiniasklaidai aiškina R. Šukytė.

Nuotolinių sukčių triukai žinomi ne kiekvienam

„Nors internete gausu aktualios ir tikrai naudingos informacijos, šia erdve naudojasi ir nuotoliniai sukčiai. Duomenų nutekinimas, pinigų išviliojimas, paskyrų užgrobimas – tik dalis būdų, kuriais piktavaliai naudojasi siekdami pasipelnyti iš nieko neįtariančių žmonių. Todėl internete turime išlikti budrūs, kritiškai vertinti gaunamą informaciją ir mokėti atpažinti galimas sukčių atakas“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.

Išmaniųjų galimybių ekspertai „Bitės Profai“ pristato kampaniją „(Ne)saugiai internete“ bei dalinasi patarimais, kaip išvengti nuotolinių sukčių pinklių.

Pasak M. Vrubliausko, vienas populiariausių sukčių naudojamų apgaulės metodų yra „Phishing“ – kai atsiunčiamas el. laiškas ar trumpoji žinutė su intriguojančiu turiniu ir raginama paspausti tam tikrą nuorodą.

„Phishing“ galite atpažinti iš el. laiško ar kitokios žinutės turinio. Dažniausiai žinutėse yra skyrybos ir gramatikos klaidų, nenaudojamos lietuviškos raidės, taip pat pateikiami nepagrįsti, neįtikėtinai gerai skambantys pasiūlymai ar net grasinimai. Nepamirškite patikrinti siuntėjo telefono numerio ar el. pašto adreso, pavyzdžiui, jei sulaukėte žinutės iš užsienyje registruoto telefono numerio ar simbolių kratinį primenančio el. pašto adreso, tai turėtų sukelti įtarimą“, – sako  „Bitės Profas“.

Apsaugokite jautrią asmeninę informaciją

Nors daugelis žino, kad internete nereikėtų viešai dalintis jautria informacija, pavyzdžiui, savo banko kortelės duomenimis, tačiau duomenų nutekinimas vis dar dažnai pasitaikanti problema internete. Todėl dalintis bet kokia asmenine informacija reikėtų tik įsitikinus jos saugumu.

„Viešai pasidalinę savo telefono numeriu ar elektroninio pašto adresu, jūs taip pat galite sulaukti neigiamų pasekmių – sukčiai skelbiamus duomenis gali panaudoti ne tik kibernetinėms atakoms, bet ir realiems pavojams. Tiesa, turime būti atsargūs ir dalindamiesi nuotraukomis. Pavyzdžiui, „Facebook“ ar „Instagram“ socialiniuose tinkluose piktavaliai, pamatę nuotrauką, kurioje laiką leidžiate užsienyje, gali spėti, kad jūsų namuose nieko nėra ir kėsintis į jūsų asmeninį turtą. Todėl kelionių įspūdžiais rekomenduojama viešai dalintis tik jau grįžus namo“, – tvirtina skaitmeninių paslaugų bendrovės „Bitė Lietuva“ atstovas M. Vrubliauskas.

Anot jo, svarbu ne tik tai, kokia informacija dalinatės soc. tinkluose, bet ir kaip saugote prieigą prie jų. Savo soc. tinklų ir kitas asmenines paskyras, pavyzdžiui, „Gmail“, rekomenduojama apsaugoti dviguba apsauga, kuri leidžia prisijungti tik patvirtinus vartotojo tapatybę dviejų žingsnių deriniu.

„Pirmame žingsnyje prisijungdami suvedame tai, ką žinome, pavyzdžiui, apsaugos slaptažodį, o antrame – suvedame automatiškai realiu laiku sugeneruojamą prisijungimo patvirtinimą naudojant išmanųjį telefoną. Net jei sukčiams ir pavyktų nulaužti tokiu būdu apsaugotos paskyros slaptažodį, jūsų duomenys išliks saugūs atmetus neatpažintą bandymą prisijungti antrame žingsnyje“, – pasakoja M. Vrubliauskas.

Įsitikinkite parsisiunčiamų programėlių saugumu

„Net iš oficialių programėlių parduotuvių galite atsisiųsti kenkėjiškas programėles, kurių paskirtis – pavogti vartotojo asmeninius duomenis ar net pasisavinti jo pinigus. Programėles siųskitės tik iš oficialių parduotuvių, pavyzdžiui, „App Store“ ar „Google Play“, taip pat atkreipkite dėmesį į kitų vartotojų atsiliepimus“, – teigia „Bitės Profas“.

Pasak jo, įvertinus programėlės patikimumą, nepamirškite ir atidžiai peržiūrėti jos veikimo – jau atsisiuntus, atkreipkite dėmesį, kokių leidimų ji reikalauja ir suteikite tik būtinuosius. Pavyzdžiui, žemėlapių programėlė gali prašyti prieigos prie jūsų buvimo vietos, nuotraukų redagavimo – prie išmaniojo galerijos, tačiau kai to prašo nieko bendro su šiomis funkcijomis neturinčios programėlės, verta sunerimti, ar surinkta informacija vėliau nebus perduodama trečiosioms šalims.

Jeigu programėlės naudojimas jums kelia įtarimų ar pastebėjote, kad parsisiuntus programėlę sutriko jūsų telefono veikla, nedelsiant ją ištrinkite. Daugiau patarimų, kaip išlikti saugiems internete galite surasti www.bite.lt/profai/ saugiai ir Lietuvos saugesnio interneto centro svetainėje www.draugiskasinternetas.lt.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Skardos lankstinių gamyba

lankstiniai

Gaminiai iš skardos lankstinių daugelį metų vaidina svarbų vaidmenį statybinėse konstrukcijose. Trapecijos formos skarda išsiskiria paprastomis, bet išraiškingomis formomis. Tai funkcionali medžiaga, kuri leis įgyvendinti tiek paprastus, tiek gana  ambicingus architektūrinius projektus. Anot specialistų, trapecinis profilis griauna tradicinę stogo dangų naudojimo koncepciją: trapecijos formos lakštai puikiai tinka stogams, fasadams ir tvoroms. Tai sudarys galimybes įgyvendinti išorinės architektūros estetiškus ir funkcionalius sprendimus. Dėl šių priežasčių trapecijos formos profilius labai vertina architektai, konstruktoriai ir nuosavų namų savininkai. Rinkoje rasite įvairių profilių, storių

Vienas Lietuvos gyventojas per metus išmeta net 140 kg maisto

Jeigu namuose daug maisto iš šaldytuvo ar virtuvės spintelių iškeliauja į šiukšlių dėžę – verta susimąstyti. Paminėjus Tarptautinę informuotumo apie maisto švaistymą ir jo praradimus dieną, puiki proga pradėti keisti savo įpročius. Šią jau ketvirtą kartą minimą dieną siekiama atkreipti dėmesį į be reikalo švaistomo maisto neigiamą įtaką ne tik mūsų finansams, bet ir visai mūsų planetai. Europos Sąjungoje kasmet iššvaistoma beveik 59 mln. tonų maisto, kurio vertė siekia net 132 mlrd. eurų.  Vidutiniškai kiekvienas ES gyventojas išmeta 131 kg

Didės pensijos ir kitos socialinės išmokos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija apskaičiavo, kiek kitąmet didės įvairių rūšių pensijos. Tai aktualu daugiau nei penktadaliui mūsų šalies žmonių – 2023 m. rugpjūčio mėnesio duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra apie 616 tūkst. senatvės pensijos gavėjų ir apie 7,5 tūkst. išankstinės senatvės pensijos gavėjų. Augs ir baziniai socialinių išmokų dydžiai – bazinė socialinė išmoka, šalpos pensijos, tikslinės kompensacijos, valstybės remiamų pajamų dydis, – dėl to didės vaiko pinigai ir kitos socialinės išmokos. Siūlymams dar turi pritarti Vyriausybė ir Seimas. „Planuojame,

Tarptautinė Kauno policijos ir prokuratūros operacija: išardytas narkotikų tinklas nuo Graikijos iki Lietuvos

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) Kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai kartu su Kauno apygardos prokuratūros prokurorais, atlikdami tyrimą dėl elektroninėje erdvėje platinamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų, išaiškino asmenis, kurie internetinėse platformose galimai vykdė narkotinių medžiagų gamybos mokymo ir kvaišalų platinimo veiklas. Tarp pirkėjų galimai buvo ir nepilnamečių. Ikiteisminio tyrimo metu policijos pareigūnai nustatė, kad narkotinės medžiagos mūsų šalį galimai pasiekdavo iš Graikijos. Sukti, tačiau išnarplioti keliai internetinėse erdvėse Tarptautinio tyrimo metu nustatyta, kad

Taip pat skaitykite