Kaip išsilaikyti konkurencingiems šiandienos darbo rinkoje?

Dariaus Burdaičio, „Citadele“ banko Verslo ir mažmeninės bankininkystės vadovo komentaras  

Pasaulinė COVID-19 pandemija per metus gerokai pakeitė biuro darbuotojų profesinį gyvenimą. Pirmuosius iššūkius įveikėme sėkmingai: išbandėme naujus darbo organizavimo principus, įvaldėme vaizdo skambučius „Zoom“ ir „Teams“ platformose (nepaisant kelių garsiai nuskambėjusių kuriozinių situacijų) ir išmokome produktyviai dirbti iš savo namų svetainės ar miegamojo.

Dabar net stebimės, kodėl anksčiau, užuot dirbę nuotoliniu būdu, stumdydavomės rytinėse spūstyse ir skubėdavome į biurą. Šie pokyčiai anksčiau ar vėliau būtų atėję, pandemija juos tiesiog pagreitino. Pandemija taip pat dar labiau išryškino darbuotojo socialinių ir emocinių kompetencijų svarbą – imlumą naujovėms ir pokyčiams, gebėjimą greitai prisitaikyti, komunikuoti. Komunikaciniai gebėjimai tampa dar svarbesni dirbant ir bendraujant su kolegomis, partneriais ar klientais nuotoliniu būdu. Būtent šiuos asmeninius savo gebėjimus ir savybes turėtume lavinti, kad neatsiliktume nuo besikeičiančios darbo rinkos ir darbdavių lūkesčių.

 

Socialiniai gebėjimai 

Tai – ir gebėjimas dirbti komandoje, spręsti konfliktus, megzti naujus, darbui naudingus ryšius, mokėjimas susidėlioti užduotis pagal svarbą ir produktyviausiai išnaudoti savo darbo laiką. Būtent šie asmeniniai gebėjimai ir savybės neretai ir skiria gerą darbuotoją nuo labai gero ir vertinamo darbuotojo.

Deja, šios vadinamosios minkštosios kompetencijos nėra įgyjamos specialybės studijose. Be to, dažnai ir patys į jas per daug nekreipiame dėmesio ir nesusimąstome, kad jas taip pat būtina ugdyti. Juk komunikuojame kasdien, tai toks įprastas dalykas kaip kvėpavimas. Visgi dabar, kai dėl nuotolinio darbo ryšius palaikome vaizdo skambučiais, el. laiškais ir telefonu, prarandame labai svarbų asmeninį kontaktą, nematome žmogaus kūno kalbos, nejaučiame kolegų nuotaikų, negalime persimesti vienu kitu su darbu nesusijusiu pastebėjimu. Taigi gebėjimas komunikuoti, palaikyti ryšius su kolegomis, klientais tampa dar svarbesnis. Dirbant karantino sąlygomis vis reikšmingesnis vaidmuo tenka ir empatijai, gebėjimui suprasti kito asmens situaciją. Vadinasi, socialiniai įgūdžiai nebėra antraeiliai, jie tampa būtinais įgūdžiais.

 

Profesiniai gebėjimai 

Ko gero, niekada nebuvo geresnio laiko įgyti naujų įgūdžių nei dabar, kai daug laiko tenka praleisti užsidarius namuose. Kažkas pagaliau pradėjo mokytis groti gitara, naujos kalbos ar perprato Rubiko kubą. Tačiau šį laiką galima išnaudoti ir semiantis profesinių žinių, įgyjant naujų įgūdžių, kurie vertinami šiandienos darbo rinkoje.

Daug verslo įmonių šiuo metu pasitelkia duomenų analitiką ieškodami efektyvaus sprendimo, kaip pasiekti potencialų pirkėją internete, kaip čia auginti savo produktų ir paslaugų pardavimus. Taigi auga specialistų, duomenų analitikų, gebančių dirbti su didžiaisiais duomenimis, poreikis. Taip pat vertinami darbuotojai, kurie turi žinių apie skaitmeninę rinkodarą – augant el. komercijos apimčiai, tokių specialistų poreikis taip pat didės. Rimta investicija į ateitį ir darbo įgūdžius būtų gilinimasis į dirbtinio intelekto bei mašininio mokymosi sritis, kurių svarba per ateinančius kelerius metus tik augs. „Citadele“ banke taip pat dirba tokių specialistų – jie kuria automatizuotus procesus, diegia specialius robotus, kurie padeda aptarnauti klientus.

 

Svarbu judėti pirmyn ir nesustoti

Darbuotojo gebėjimas mokytis naujų dalykų yra svarbus, tačiau ne mažiau reikšmingas ir jo požiūris į pokyčius. Ar esate atviri jiems ir patys ieškote, ką galėtume patobulinti savo darbe, kokį darbų organizavimo patobulinimą galite pasiūlyti savo komandai? O gal pokyčių nemėgstate ir jų vengiate, ieškote argumentų, kodėl viena ar kita siūloma naujovė jūsų darbe tikrai neveiks?

Šie įgūdžiai nėra lengvai įgyjami, nes jie susiję su mąstysenos ir įpročių pokyčiais, gebėjimu nestandartiškai mąstyti. 

Kai aplinkui viskas nuolatos keičiasi ir daug nežinomųjų, tolerancija pokyčiams dar labiau sumažėja, nes keičiant nusistovėjusią tvarką atsiranda dar daugiau nežinomumo, o su juo – ir papildomos įtampos. Tačiau sustoti vietoje ir viską palikti savieigai neturėtume net ir tokiu emociškai sudėtingu metu, kurį išgyvename visi.

Yra dalykų, kurie nuo mūsų nepriklauso ir kurių valdyti negalime, tačiau yra dalykų, kuriuos galime aktyviai kontroliuoti – savo asmeninį ir profesinį tobulėjimą, taigi ir savo karjerą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Artėja galingas vėjas, pajūryje siautės audra

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad ketvirtadienį, spalio 21 d., Lietuvos link pasuko naujas žemo atmosferos slėgio sūkurys ir užgrius didele jėga.  Stiprės pietų, pietvakarių vėjas, kurio gūsių gali neatlaikyti medžiai, yra pavojaus ir nesandariems statiniams, lauke paliktiems daiktams. Ypač pavojinga palikti automobilius po medžiais, kurie, neatlaikę stipraus vėjo, gal lūžti, užgriūti automobilius, pastatus ir kt. Nulaužtų, išverstų medžių gali rastis ir keliuose, gatvėse, todėl patartina be būtinos priežasties  nevykti į kelionę. Visoje šalyje vėjo gūsiai sieks 15-20 m/s. Artėjant vakarui

Kas geriausiai padeda įveikti rudeninį liūdesį?

Kaip įveikti liūdesį? Trumpėjančios dienos, vis labiau apniukęs oras ir spaudžiantis šaltukas – tai tik kelios priežastys, kurios atrodo kaltos dėl suprastėjusio nuotaikos ir išaugusio noro nieko neveikti. „Eurovaistinės“ farmacininkė sako, kad slogią nuotaiką rudenį įveikti galima, tereikia nedelsti ir imtis priemonių. Farmacininkė Elvyra Ramaškienė sako, kad rudenį dažniau nei įprastai klientai užsuka į vaistinę ieškodami priemonių, kurios padėtų išsaugoti energiją ir gerą nuotaiką. „Rudenį dažniau pasidaro liūdna, nes baigiasi vasara, mažai saulės, tad ir mūsų organizme nepasigamina natūraliai vitaminas

Kaip elgtis siaučiant stipriam vėjui?

Kaip elgtis siaučiant stipriam vėjui?

Šiandien Lietuvoje siaus labai stiprus vėjas, ypač vakariniuose šalies rajonuose. Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) stiprina budinčias pajėgas ir ruošiasi operatyviai likviduoti galimus gedimus bei prašo gyventojų gamtos stichijų metu būti atidiems. Kaip elgtis siaučiant stipriam vėjui? Svarbu nesiartinti prie elektros įrenginių ar oro linijų, o pastebėjus pažeistus elektros tinklo įrenginius ar nutrūkusius laidus, būtinai nedelsiant apie tai pranešti ESO telefonu 1852. Pateikiame keturis svarbiausius elgesio principus, padėsiančius išvengti skaudžių nelaimių. Pagrindinis dalykas, kurį turi atsiminti kiekvienas, tai pastebėjus nutrūkusį elektros

Taip pat skaitykite