Kaip išsilaikyti konkurencingiems šiandienos darbo rinkoje?

Dariaus Burdaičio, „Citadele“ banko Verslo ir mažmeninės bankininkystės vadovo komentaras  

Pasaulinė COVID-19 pandemija per metus gerokai pakeitė biuro darbuotojų profesinį gyvenimą. Pirmuosius iššūkius įveikėme sėkmingai: išbandėme naujus darbo organizavimo principus, įvaldėme vaizdo skambučius „Zoom“ ir „Teams“ platformose (nepaisant kelių garsiai nuskambėjusių kuriozinių situacijų) ir išmokome produktyviai dirbti iš savo namų svetainės ar miegamojo.

Dabar net stebimės, kodėl anksčiau, užuot dirbę nuotoliniu būdu, stumdydavomės rytinėse spūstyse ir skubėdavome į biurą. Šie pokyčiai anksčiau ar vėliau būtų atėję, pandemija juos tiesiog pagreitino. Pandemija taip pat dar labiau išryškino darbuotojo socialinių ir emocinių kompetencijų svarbą – imlumą naujovėms ir pokyčiams, gebėjimą greitai prisitaikyti, komunikuoti. Komunikaciniai gebėjimai tampa dar svarbesni dirbant ir bendraujant su kolegomis, partneriais ar klientais nuotoliniu būdu. Būtent šiuos asmeninius savo gebėjimus ir savybes turėtume lavinti, kad neatsiliktume nuo besikeičiančios darbo rinkos ir darbdavių lūkesčių.

 

Socialiniai gebėjimai 

Tai – ir gebėjimas dirbti komandoje, spręsti konfliktus, megzti naujus, darbui naudingus ryšius, mokėjimas susidėlioti užduotis pagal svarbą ir produktyviausiai išnaudoti savo darbo laiką. Būtent šie asmeniniai gebėjimai ir savybės neretai ir skiria gerą darbuotoją nuo labai gero ir vertinamo darbuotojo.

Deja, šios vadinamosios minkštosios kompetencijos nėra įgyjamos specialybės studijose. Be to, dažnai ir patys į jas per daug nekreipiame dėmesio ir nesusimąstome, kad jas taip pat būtina ugdyti. Juk komunikuojame kasdien, tai toks įprastas dalykas kaip kvėpavimas. Visgi dabar, kai dėl nuotolinio darbo ryšius palaikome vaizdo skambučiais, el. laiškais ir telefonu, prarandame labai svarbų asmeninį kontaktą, nematome žmogaus kūno kalbos, nejaučiame kolegų nuotaikų, negalime persimesti vienu kitu su darbu nesusijusiu pastebėjimu. Taigi gebėjimas komunikuoti, palaikyti ryšius su kolegomis, klientais tampa dar svarbesnis. Dirbant karantino sąlygomis vis reikšmingesnis vaidmuo tenka ir empatijai, gebėjimui suprasti kito asmens situaciją. Vadinasi, socialiniai įgūdžiai nebėra antraeiliai, jie tampa būtinais įgūdžiais.

 

Profesiniai gebėjimai 

Ko gero, niekada nebuvo geresnio laiko įgyti naujų įgūdžių nei dabar, kai daug laiko tenka praleisti užsidarius namuose. Kažkas pagaliau pradėjo mokytis groti gitara, naujos kalbos ar perprato Rubiko kubą. Tačiau šį laiką galima išnaudoti ir semiantis profesinių žinių, įgyjant naujų įgūdžių, kurie vertinami šiandienos darbo rinkoje.

Daug verslo įmonių šiuo metu pasitelkia duomenų analitiką ieškodami efektyvaus sprendimo, kaip pasiekti potencialų pirkėją internete, kaip čia auginti savo produktų ir paslaugų pardavimus. Taigi auga specialistų, duomenų analitikų, gebančių dirbti su didžiaisiais duomenimis, poreikis. Taip pat vertinami darbuotojai, kurie turi žinių apie skaitmeninę rinkodarą – augant el. komercijos apimčiai, tokių specialistų poreikis taip pat didės. Rimta investicija į ateitį ir darbo įgūdžius būtų gilinimasis į dirbtinio intelekto bei mašininio mokymosi sritis, kurių svarba per ateinančius kelerius metus tik augs. „Citadele“ banke taip pat dirba tokių specialistų – jie kuria automatizuotus procesus, diegia specialius robotus, kurie padeda aptarnauti klientus.

 

Svarbu judėti pirmyn ir nesustoti

Darbuotojo gebėjimas mokytis naujų dalykų yra svarbus, tačiau ne mažiau reikšmingas ir jo požiūris į pokyčius. Ar esate atviri jiems ir patys ieškote, ką galėtume patobulinti savo darbe, kokį darbų organizavimo patobulinimą galite pasiūlyti savo komandai? O gal pokyčių nemėgstate ir jų vengiate, ieškote argumentų, kodėl viena ar kita siūloma naujovė jūsų darbe tikrai neveiks?

Šie įgūdžiai nėra lengvai įgyjami, nes jie susiję su mąstysenos ir įpročių pokyčiais, gebėjimu nestandartiškai mąstyti. 

Kai aplinkui viskas nuolatos keičiasi ir daug nežinomųjų, tolerancija pokyčiams dar labiau sumažėja, nes keičiant nusistovėjusią tvarką atsiranda dar daugiau nežinomumo, o su juo – ir papildomos įtampos. Tačiau sustoti vietoje ir viską palikti savieigai neturėtume net ir tokiu emociškai sudėtingu metu, kurį išgyvename visi.

Yra dalykų, kurie nuo mūsų nepriklauso ir kurių valdyti negalime, tačiau yra dalykų, kuriuos galime aktyviai kontroliuoti – savo asmeninį ir profesinį tobulėjimą, taigi ir savo karjerą.

Hits: 14

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasaulinė kultūros diena paminėta virtualiai

1935 m. balandžio 15 d. Vašingtone JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų bei istorinių paminklų išsaugojimo. Dabar ši diena paskelbta Pasauline kultūros diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūros vertybes. Šia proga Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus specialistai pakvietė visus kolegas bei kitų kultūros įstaigų darbuotojus, meno kolektyvus, bibliotekos lankytojus dalyvauti virtualioje viktorinoje „Kultūra – tau, man, kitiems…“, skirtoje šiai dienai paminėti. Kultūra kiekvienam iš mūsų yra

Sinoptikai džiugina: savaitgalį kai kur bus iki 19 laipsnių šilumos

Jau keletą dienų netoli mūsų šalies besisukantis ir tankius debesis plukdantis ciklonas niekur nesitrauks ir šiandien, tačiau debesų sluoksnis nebebus toks vientisas, daugelyje rajonų bent retkarčiais pasirodys saulė. Lietaus taip pat bus mažiau – palis tik vietomis, daugiausiai pietinėje šalies dalyje, vyraus trumpalaikio pobūdžio lietus. Įdienojus papūs stiprokas šiaurės rytų vėjas, kai kur gūsiai sieks 15 m/s. Iš rytų plūs šiltesnio oro masė, todėl net ir storesni debesys nesutrukdys orui sušilti iki 9-14 laipsnių. Šeštadienį debesuotumas bus nepastovus – naktį

Šilutės meno mokykla švenčia 55 metų veiklos sukaktį

Pandemija ir karantinai dėl COVID-19 nesutrukdė Šilutės meno mokyklos bendruomenei švęsti savo įstaigos veiklos 55 metų sukaktį. Tereikia užsukti į šios mokyklos interneto svetainę. Šios mokyklos istorija prasidėjo 1965 metų rugsėjo 1 d. Jau peržengtas 55 metų slenkstis. Į gyvenimą išlydėta per 1600 muzikantų, keli šimtai dailės skyriaus mokinių, šokėjų. Būtent muzikos, dailės ir šokio meno mokoma šioje mokykloje, kuri yra papildomo ugdymo, tad tėvai už savo vaikų lavinimą moka nustatytą mokestį. Šventes, kai suguža gausybė svečių, buvusių pedagogų, mokinių,

Nauja tvarka perkant automobilį

Lietuvoje nuo gegužės 1 d. ims veikti Transporto priemonių savininkų apskaitos sistema: pirkdami automobilį gausite specialų kodą. Su Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimais siejama sistema norima, kad gyventojai nesusidurtų su nesąžininga prekyba automobiliais, o jų teisės būtų apsaugotos, kad būtų suformuota skaidri transporto priemonių bei jų detalių prekyba, sumažėtų šioje srityje nesąžiningų sandorių, valstybė gautų priklausančius mokesčius. Vidaus reikalų ministrė  A. Bilotaitė pastebėjo, kad iki šiol dauguma automobilių pirkimo-pardavimo sandorių vyksta grynaisiais pinigais, taip galima

Taip pat skaitykite