Kaip atgauti pinigus iš bankrutuojančios bendrovės? Praktiniai patarimai kreditoriams

Komentuoja teisės firmos „Sorainen“ teisininkas Erikas Linkevičius

Bendrovei pradėjus bankroto procesą, kitos įmonės tikisi atgauti bent dalį susidariusių skolų. Tačiau ar kreditoriams verta imtis aktyvių veiksmų siekiant atgauti skolą iš jau bankrutuojančio skolininko?

Vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra. Dalijamės praktiniais patarimais kreditoriams, norintiems pamėginti atgauti neapmokėtas skolas.

Skolos faktą patvirtinantys dokumentai – būtini

Bankrutuojančios bendrovės vadovas, pradėdamas bankroto procesą, išsiunčia informacinį pranešimą savo kreditoriams. Pranešime turi būti nurodytas skolos dydis, ketinimas skelbti bankrotą, siūlymas sudaryti pagalbos susitarimą.

Ir nors, kreipdamasis į savo kreditorius, skolininkas privalo nurodyti skolos dydį ir faktą, prasidėjus bankroto procesui kreditorius privalės pateikti savo reikalavimus patvirtinančius dokumentus. Jeigu skolininkas neteisingai nurodo skolos dydį ar faktą, tai įrodyti reikės teismine tvarka. Kreditoriui neturint pakankamų įrodymų, jo dalyvavimas bankroto procese gali baigtis dar nespėjęs prasidėti.

Todėl prieš atsiliepdami į pranešimą dėl ketinamo pradėti skolininko bankroto, įsitikinkite, kad turite pakankamus skolos fakto įrodymus. Jeigu tokių įrodymų trūksta – pasistenkite juos surinkti.

Susipažinkite su visais pateikiamais dokumentais

Teismui arba kreditorių susirinkimui patvirtinus visus skolininko kreditorius ir jų reikalavimus, į kreditorius bus pasikreipta su pranešimu dėl šaukiamo pirmojo kreditorių susirinkimo. Šio susirinkimo metu ir bus sprendžiami esminiai klausimai, susiję su bankroto proceso eiga.

Gavę minėtąjį pranešimą, išsamiai susipažinkite su visa lydinčiąja medžiaga. Pasigilinkite į skolininko turimo turto kiekį, debetines skolas, per pastaruosius trejus metus sudarytus sandorius. Šioje stadijoje būtina įsivertinti proceso perspektyvas.

Pateikta medžiaga gali signalizuoti tyčinio bankroto, žalos bendrovei (taigi ir jos kreditoriams) faktus. Tai įrodyti gali netvarkinga buhalterija, įtartini skolininkai, neįprasti sandoriai ar dingęs turtas. Tokiais atvejais, net ir nustačius, kad bendrovėje nėra pakankamo turto kiekio kreditorių reikalavimams atlyginti, atsiranda galimybė inicijuoti teisminius procesus dėl sandorių nuginčijimo. Tai gali reikšti, kad bankrutuojančios bendrovės turtas bus grąžintas į bendrovę. Teismas taip pat gali priimti sprendimą dėl žalos atlyginimo, siekiant, kad bendrovės akcininkai ar vadovai atlygintų bendrovei padarytą žalą. Todėl tinkamas dokumentų turinio įvertinimas gali sudaryti sąlygas didesniam skolos padengimui ateityje.

Aktyviai bendradarbiaukite

Kiekvieno kreditoriaus interesas – padėti nemokumo administratoriui nustatyti, ar skolininko bankrotas kilo natūraliai. Turėdami papildomos informacijos, kurios administratorius galimai nežino, pasidalinkite ja. Ši informacija gali nulemti galimybę atgauti skolą.

Kartais nemokumo administratorius gali nepastebėti, kad bankrutuojančios bendrovės dokumentacija nėra tvarkinga, tam tikri sandoriai yra neįprasti, kažkurie vadovų sprendimai buvo nebūtini ir lėmė žalos atsiradimą. Stenkitės kuo anksčiau visomis savo įžvalgomis pasidalinti su nemokumo administratoriumi, palaikyti su juo nuolatinį ryšį. Neretai kreditoriaus parodyta iniciatyva gali sutaupyti nemažai laiko bei kaštų, o bankroto procesas tapti efektyvesniu.

Skolininko dokumentų patikrinimas

Jeigu bankroto proceso metu nemokumo administratorius atsisako imtis reikiamų veiksmų ginant kreditorių interesus, apsvarstykite galimybę prašyti teismo leidimo atlikti skolininko dokumentų patikrinimą patiems. Kreipiantis dėl tokio leidimo išdavimo itin svarbu aiškiai įvardinti savo įtarimus dėl netinkamo bendrovės valdymo ir galimai sukeltos žalos fakto bei paaiškinti, kokių veiksmų ketinate imtis atlikę dokumentų patikrinimą (pavyzdžiui, kreiptis į teismą dėl sandorių nuginčijimo).

Imkitės iniciatyvos

Kreditoriui suteikiamos galimybės imtis iniciatyvos skolininko bankroto procese. Jeigu atsidūrėte procese, kuriame nemokumo administratorius nesiima visų būtinų veiksmų, nesikreipia į teismą dėl sukeltos žalos atlyginimo arba įtartinų sandorių nuginčijimo, siūlyčiau inicijuoti administratoriaus atstatydinimo ir naujo administratoriaus paskyrimo klausimus. Naujai paskirtas administratorius dažniausiai imsis tinkamesnių veiksmų, jog apgintų kreditorių interesus. Juk naujas administratorius bus saistomas teismo nutartimi nustatytais buvusio administratoriaus darbo trūkumais.

Vykstant bankroto procesui, aktyvių veiksmų būtina imtis laiku ir tinkamai įsivertinus visas konkrečias aplinkybes bei galimas rizikas. Neretu atveju būtent papildomos kreditoriaus investicijos į bankroto procesą padės iš esmės pakeisti galutinį bylos rezultatą.

 

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Po vandeniu atsidūrusio Vilkyčių automobilių sporto komplekso šeimininkai skaičiuoja nuostolius

Šilutės rajone esantis Vilkyčių automobilių sporto kompleksas – vienintelė Lietuvoje trasa, kurioje jau daugelį metų vyksta Europos automobilių autokroso čempionato etapas. Šios varžybos suplanuotos ir šiemet. Jos vyks birželio 8-9 d. Tačiau organizatorių planus ramiai ruoštis varžyboms sujaukė gamta – dalis Vilkyčių automobilių sporto komplekso nukentėjo nuo potvynio. Kebeliuose, ant Veiviržo upės kranto 1987-ais metais Kazimiero Gudžiūno įkurtas automobilių sporto kompleksas kasmet sutraukia tūkstančius automobilių sporto gerbėjų. Čia per metus organizuojamos mažiausiai trejos tarptautinės automobilių kroso ir ralio kroso varžybos.

Bavarijos princas Luitpoldas papasakojo apie giminystės ryšius su Lietuva

Nedaugelis žino, kad Lietuvą ir Vokietijos Bavarijos žemę nuo seno sieja ypatingi santykiai. Istoriniai šaltiniai byloja apie garsiosios Vitelsbachų dinastijos giminystės ryšius su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovų dinastijomis, Aukštutinės Bavarijos Ingolštato universitete studijavo ne vienas Lietuvos didikas, o ant ilgiausios pasaulyje Burghauzeno pilies vartų iki šiol puikuojasi herbas su Vyčio simboliu.   Glaudų Lietuvos ir didžiausios pagal plotą Vokietijos žemės ryšį patvirtina ir Jo Karališkoji Didenybė Bavarijos princas Luitpoldas. Praėjusiais metais jis lankėsi Lietuvoje, kur aptarė verslo klausimus ir

Katyčiuose rasta granata, Šilutėje – gaisras virtuvėje

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasario 22 d. vakare Skvero g., Katyčiuose, rasta rankinė granata. Įvestas planas „Skydas“. Atvykę išminuotojai rastą rankinę granatą išsivežė. Vasario 21 d. per pietus ugniagesiai gelbėtojai gavo pranešimą apie gaisrą daugiabučiame name H. Zudermano gatvėje, Šilutėje. Pranešta, kad bute gaminant maistą užsidegė aliejus. Gaisro metu apdegė virtuvės baldai ir buitinė technika. Aprūko 30 m² lubų ir sienų. Nuo sausio 24 iki vasario 3 d. vyras, gim. 1986

To nebuvo dešimt metų! Dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno HES

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės pralaidų atidarymas nors retas, bet įprastas procesas. Dažniausiai jis vykdomas tuomet, kai vandens debitas yra didesnis už debitą, kurį galima praleisti per hidroagregatus elektros energijos gamybos proceso metu.  Pralaida keletui dienų buvo atidaryta praėjusią savaitę. Paskutinį kartą dėl potvynio Kauno hidroelektrinės pralaida buvo pakelta 2013 m. Pasak „Ignitis gamybos“ gamybos

Taip pat skaitykite