Kada visoje Lietuvoje veiks išmanieji skaitikliai?

išmanieji skaitikliaiLietuvoje kelią sparčiai skinasi pažangios daiktų interneto technologijos. Jos nuotoliniu būdu sujungia daugybę įvairių daiktų ne tik namuose, bet ir mieste. Pavyzdžiui, išmaniesiems vandens ir elektros skaitikliams pritaikyta technologija leis gyventojams pamiršti skaitiklių nurašymą, padės efektyviai taupyti vandenį ir elektrą. Kada šios technologijos veiks visoje Lietuvoje?

Pamiršime skaitiklių nurašymą

Pirmasis išmanusis vandentiekis Baltijos šalyse pernai pradėtas diegti Vilniuje. Didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ jau įdiegė beveik 8 tūkst. nuotolinio nuskaitymo skaitiklių.

Išmani technologija leis vandens apskaitą vykdyti nuotoliniu būdu: iki šiol darbuotojai fiziškai leisdavosi į šulinius, lankydavo pastatų rūsius ir rankiniu būdu surinkdavo duomenis. Technologija taip pat leis greičiau fiksuoti neteisėtus prisijungimus prie vandens tiekimo tinklų, lokalizuoti avarijas tinkluose ir taip taupyti vandens išteklius.

Projektas įgyvendinamas kartu su partneriais „Navitus LT“ ir „Bitė Lietuva“. Būtent šiam projektui „Bitė Lietuva“ paleido pirmąją Baltijos šalyse ir Lenkijoje siaurajuosčio daiktų interneto technologiją. „Bitė“ yra pirmasis mobiliojo ryšio operatorius visame regione, kurio tinkle veikia realus komercinis NB-IoT sprendimas. Taip pat „Bitė“ paleido ir pažangią daiktų interneto technologiją LTE CAT-M, pirmoji Lietuvoje pasiūlė virtualios eSIM paslaugą.

„Bitė Lietuva“ technologijų direktorius Gintas Butėnas.

 „Siaurajuostis daiktų internetas gali pagerinti teikiamų paslaugų kokybę, leidžia greičiau fiksuoti gedimus, taupyti pinigus bei padidinti darbo efektyvumą. Tokių išmanių sprendimų diegimas svarbus ir valstybei, nes sudaro galimybę Lietuvos proveržiui visoje Europoje“, – pasakoja „Bitė Lietuva“ technologijų direktorius Gintas Butėnas.

„Sėkmingas pavyzdys sujudino Lietuvos vandens, šilumos ir karšto vandens tiekimo bendroves. Sulaukėme daug skambučių ir kvietimų pristatyti savo sprendimą, keliose bendrovėse Kaune, Šiauliuose ir mažesniuose miesteliuose įdiegėme pilotinius projektus. Mūsų bendrovės inžinieriai greitai adaptavo aparatinės įrangos patobulinimus, kurie išplėtė sistemos funkcionalumą ne tik vandens apskaitai, temperatūrų matavimui ar šilumos skaitiklių nuskaitymui“, – pasakoja „Navitus LT“ direktorius Mindaugas Lapkus.

Patogiau taupyti elektrą

Daiktų interneto sprendimas pritaikytas ir „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) diegiamuose išmaniuosiuose elektros skaitikliuose. Šie bus pradėti diegti didžiausiame regiono išmaniųjų skaitiklių projekte jau kitąmet.

Išmanieji skaitikliai informaciją apie energijos vartojimą perduos saugiu ryšiu, tad gyventojai galės pamiršti apie skaitiklių rodmenų nurašymą, matyti tikslų savo vartojimą, gauti naujų paslaugų iš rinkos dalyvių bei efektyviau vartoti energiją.

„Siekiant geriausio technologinio ryšio sprendimo išmaniesiems skaitikliams, kartu su šio projekto startu praktiškai visoje šalies teritorijoje užtikrinsime net dvi pažangias daiktų interneto technologijas – NB-IoT ir LTE CAT-M. Jos užtikrina puikią duomenų skvarbą net ir ten, kur kitoms technologijoms būtų sudėtinga, o tai būtina diegiant išmaniuosius skaitiklius“, – paaiškina G. Butėnas.

„Daug metų buvo manoma, kad nuotolinis duomenų nuskaitymas atsiperka tik elektros energijos tiekimo tinklams. Dabar matome, kad praktiškai visoms komunalinių paslaugų sritims išmanūs sprendimai privalo būti diegiami, jei ne tik kalbame, bet ir siekiame būti tvaresni ir sukurti žiedinės ekonomikos modelį Lietuvoje“, – tvirtina M. Lapkus.

Technologijos pranašumas patikimumas

Pasak „Bitės“ technologijų vadovo, „daiktų internetas leidžia prie interneto prijungti daiktus, kad jie galėtų sąveikauti, perduoti informaciją. Vis dėlto, pavyzdžiui, išmanieji skaitikliai gali būti giliuose šuliniuose, po vandeniu, kur juos pasiekti internetui bus itin sudėtinga. Būtent todėl skaitiklių sprendimui diegėme daiktų interneto technologijas NB-IoT ir LTE CAT-M, kurios užtikrina ryšį net ir labai sudėtingomis sąlygomis: po vandeniu arba giliai po žeme, kur nėra elektros. Įprastos ryšio technologijos tokių galimybių suteikti negali“.

Egzistuoja ir alternatyvus daiktų internetui sprendimas – „LoRa“. Pagrindinis šios technologijos skirtumas tarp anksčiau minėtų dviejų technologijų – „LoRa“ naudoja nekomercinius, nesertifikuotus dažnius, į kuriuos paslaugos teikėjas neturi jokių išskirtinių teisių. Todėl geriausią paslaugos kokybę užtikrina esant apytuštiems dažniams ir tinklams, o realiomis naudojimo sąlygomis dažnai būna nepatikima.

„NB-IoT“ technologijoje naudojami komerciniai kontroliuojami ir valdomi dažniai, kuriuos visi operatoriai naudoja išskirtinėmis teisėmis, tad ir dirbti juose gali tik jie. Tai nesukelia dažnių apkrovos, užtikrinamas naudojimo saugumas bei garantuojama paslaugos kokybė.

„Laisvai“ nelicencijuotuose dažniuose veikianti „LoRa“ to, deja, pasiūlyti negali ir tai bene didžiausias iš pažiūros šios pigesnės technologijos trūkumas“, – paaiškina G. Butėnas.

Jaunius Špakauskas,

„Bitė Lietuva“ Korporatyvinės komunikacijos vadovas


Taip pat skaitykite:

http://www.pamarys.eu/naujos-kartos-ismaniuju-namu-sistemos-pavers-jusu-busta-komforto-zona/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite