Kad būstas būtų patogus neįgaliesiems
2016 metais nemažai dėmesio skirta būsto pritaikymui neįgaliesiems. Šiam tikslui Šilutės r. savivaldybei metų pradžioje iš valstybės biudžeto buvo skirta 1852,92 Eur. Prie šios sumos pridėjus privalomus 30 proc. Savivaldybės lėšų, suma ne ką tepadidėjo. Pasak Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo Alvido Šimelionio, papildomai du kartus kreiptasi į Neįgaliųjų reikalų departamentą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir papildomai iš valstybės biudžeto būsto pritaikymo darbams gauta 17 256,74 Eur. Pridėjus savivaldybės 14 627 eurų, iš viso pritaikymo neįgaliesiems programai darbams atlikti buvo panaudota 31 883,74 eurų.
Vyko pasidomėti, kas padaryta
Baigiantis 2016-iesiems, Būsto pritaikymo neįgaliesiems komisijos nariai: Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis, vyr. specialistas – teisininkas Vaidas Kuzas ir Ūkio skyriaus vyr. specialistas Modestas Rauktys vyko apžiūrėti, kaip įgyvendinta Būsto pritaikymo neįgaliesiems programa.
Pirmiausia komisijos nariai aplankė Emanuelio Kanto gatvėje (Šilutėje) gyvenančią Gintarę, kuriai yra rengiamas liftas į antrą aukštą. Darbus atliko įmonė „Šiaulių liftas“. Ten triūsę darbininkai pademonstravo, kaip veikia liftas. Kai liftas bus galutinai įrengtas, Gintarė, serganti įgimta kaulų trapumo liga, galės laisviau judėti.
Šiam liftui įrengti iš valstybės biudžeto panaudota 6118 Eur, iš Savivaldybės biudžeto – 6 416,2 Eur. Likusią sumą pridės merginos šeima. Pernai Gintarė baigė Vydūno gimnaziją, ruošiasi studijuoti aukštojoje mokykloje Kaune. Gintarė dėkinga Savivaldybei už suteiktą paramą ir kad taip greitai buvo atsiliepta į šeimos prašymą (kreipėsi 2016 m.).
Po to komisijos nariai važiavo į Vainutą, kur gyveno į devintą dešimtį įkopęs Antanas. Gaila, kad jam judėjimui su neįgaliojo vežimėliu pritaikytomis sąlygomis namo viduje bei įrengta nuovaža patekti į gyvenamąjį namą, įrengta beveik už 2 000 eurų, pasinaudoti nebeteko – žmogus iškeliavo Anapilin.
Savivaldybė atsiliepė į jauno šilutiškio Andriaus, gyvenančio Gluosnių gatvėje, prašymą įrengti nuožulnų keltuvą, kuriam išleista 7 829,20 Eur.
Katyčių seniūnijos Stubrių kaime gyvenantis Steponas taip pat pernai kreipėsi į Savivaldybę, prašydamas įrengti ir pritaikyti neįgaliajam vonios kambarį jo gyvenamajame name. Pritaikymo darbams bus panaudota apie 3 191,07 Eur savivaldybės biudžeto lėšų (iš socialinei paramai nepanaudotų lėšų). Valstybės biudžeto lėšų čia nebus naudojama, mat gyvenamasis namas kol kas neįregistruotas Nekilnojamojo turto registre.
Kintuose gyvenančios Gretos tėvai 2016 metais kreipėsi į Savivaldybę, prašydami įrengti ir pritaikyti vonios kambarį bei patekimą į gyvenamąjį namą jų neįgaliai dukrai. Šiems darbams panaudota 6 429,24 Eur valstybės biudžeto ir savivaldybės biudžeto lėšų.
„Vaikiškų svajonių“ šeimynoje
Savivaldybės darbuotojai užsuko ir į Grygališkėje (Žemaičių Naumiesčio sen.) gyvenačios Onos Jogienės šeimyną, kuriai nupirktas naujas kietojo kuro katilas. Jis kainavo apie 3 000 eurų. Šioje šeimynoje gyvena 12 globojamų vaikų. Apsilankymo dieną vaikai buvo savo šiltuose namuose. Jie aprodė gyvenamąsias patalpas, papuoštą eglutę, kur jie miega, kur prausiasi, kur valgo. Visur dvelkė švara ir lydėjo šeimininkės šypsena bei džiaugsmas dėl Savivaldybės padovanoto katilo. Šeimynos „Vaikiškos svajonės“ mama Ona Jogienė pasakojo, kad žiemos metu tenka labai tankiai kūrenti turimą katilą, sunaudojama labai daug malkų.
Moters akys spindėjo, ji džiaugėsi, kad galės atlaisvintą plotą panaudoti valgomajam kambariui. Ona Jogienė pasakojo, kad keturi jos globotiniai jau mokosi Kaune, likusieji – Žemaičių Naumiesčio gimnazijoje, viena mergaitė iš jų lanko priešmokyklinę grupę. Vaikai jau paaugę, tad visiems lengviau, tačiau kaip ir anksčiau diena prasideda apie šeštą valandą ryto ir gyvenimas verda iki vėlumos.
Tąkart vaikai žiūrėjo televizorių (jų namuose yra trys – o ką daugiau veikti, jei per atostogas nėra sniego). Su mumis noriai bendravo Onos Jogienės marti Sandra Birbalienė, turinti socialinio darbuotojo padėjėjo specialybę. Kaip ir kiekvienoje šeimoje, šioje gausioje šeimynoje visi turi pareigų ir darbų. Namų sienas puošia daugybė padėkos raštų, įvairių pažymėjimų, kurie reikalingi žmonėms, norintiems globoti vaikus.
Akis patraukė įvairūs kiti raštai ant sienų, tai: dienotvarkė, pamokų laikas, neformaliojo ugdymo būrelių grafikas, šeimynos „Vaikiškos svajonės“ namų taisyklės. Mažieji šeimynos vaikai dar spėjo paporinti, kad brolis ir sesuo Viktorija ir Tomas Jankauskai Šilutės r. savivaldybėje buvo apdovanoti už gerus rankų lenkimo sportinius laimėjimus.
Mandagūs, tvarkingi, kuklūs vaikai mielai fotografavosi savo jaukiuose namuose. Gavę dovanų saldainių ir knygų skirtukų, paatviravo, kad norėtų turėti daugiau knygų.
Birutė Morkevičienė
Hits: 631