Ką verta žinoti apie varį ir jo kainą šiandien?

 

 

Varis yra mineralas ir elementas, būtinas mūsų kasdieniame gyvenime. Tai yra pagrindinis pramoninis metalas dėl savo didelio lankstumo, plastiškumo, šilumos ir elektros laidumo bei atsparumo korozijai. Tai esminė maistinė medžiaga mūsų kasdienėje mityboje. Be to, jo antimikrobinė savybė tampa vis svarbesnė infekcijų prevencijai.

Vario atsiradimo istorija

Metalas ir jo lydiniai buvo naudojami tūkstančius metų. Romėnų laikais varis daugiausia buvo kasamas Kipre, todėl metalo pavadinimas kilęs kaip сyprium (Kipro metalas), vėliau sutrumpintas į сuprum. Jo junginiai dažniausiai sutinkami kaip vario (II) druskos, kurios dažnai suteikia mėlyną arba žalią spalvą mineralams, tokiems kaip turkis, ir istoriškai buvo plačiai naudojami kaip pigmentai. Architektūros statiniai, pastatyti iš vario, rūdija ir suteikia žalią žalumyną Vario (II) jonai yra tirpūs vandenyje, kur mažomis koncentracijomis veikia kaip bakteriostatinės medžiagos, fungicidai ir medienos konservantai. Pakankamais kiekiais jie yra nuodingi aukštesniems organizmams, mažesnėmis koncentracijomis jis yra esminė maistinė medžiaga visai aukštesnei augalų ir gyvūnų gyvybei.

Kur panaudojamas varis?

Pagrindiniai vario panaudojimo būdai yra elektros laidai (60 %), stogų dangos ir vandentiekis (20 %) bei pramoninės mašinos (15 %). Varis dažniausiai naudojamas kaip metalas, tačiau kai reikalingas didesnis kietumas, jis derinamas su kitais elementais, kad būtų gautas lydinys (5 % viso naudojimo), pvz., žalvario ir bronzos. Nedidelė dalis vario sunaudojama gaminant mišinius maisto papildams ir fungicidams žemės ūkyje. Galimas vario apdirbimas, nors paprastai reikia naudoti lydinį sudėtingoms dalims, kad būtų geros apdirbimo charakteristikos. Vario elektrinės savybės išnaudojamos variniuose laiduose ir įrenginiuose, tokiuose kaip elektromagnetai. Integrinės grandinės ir spausdintinės plokštės vis dažniau naudoja varį, o ne aliuminį , nes jo elektrinis laidumas yra geresnis, šilumokaičiuose ir šilumokaičiuose naudojamas varis, nes jo šilumą išsklaido geriau nei aliuminis. Vakuuminiuose vamzdeliuose, katodinių spindulių vamzdeliuose ir magnetronuose mikrobangų krosnelėse naudojamas varis, taip pat mikrobangų spinduliuotės bangolaidžiuose.

Ar varis svarbus pramonei?

Dėl atsparumo vandeniui varis nuo seno buvo naudojamas kaip daugelio pastatų stogo dangos medžiaga. Žalia spalva ant šių pastatų atsirado dėl ilgalaikės cheminės reakcijos: varis pirmiausia oksiduojamas į vario (II) oksidą, paskui į vario ir vario sulfidą ir galiausiai iki vario (II) karbonato, dar vadinamo verdigriu, kuris yra labai atsparus. Žaibolaidžiai naudoja varį kaip priemonę elektros srovei nukreipti po visą žemę, o ne sunaikinti pagrindinę konstrukciją. Varis pasižymi puikiomis litavimo savybėmis ir gali būti virinamas, geriausi rezultatai gaunami suvirinant dujomis metalą. Yra daug vario lydinių, daugelis jų yra svarbūs. Žalvaris yra vario ir cinko lydinys, o bronza paprastai reiškia vario ir alavo lydinius, bet gali reikšti bet kokį vario lydinį, pavyzdžiui, aliuminio bronzą. Varis yra viena iš svarbiausių juvelyrikos pramonėje naudojamų karatų sidabro ir aukso lydinių bei karatų lydmetalių sudedamųjų dalių, keičiančių gautų lydinių spalvą, kietumą ir lydymosi temperatūrą.

Kokia vario kaina? Ar norite parduoti?

Dėl augančios Kinijos ir Indijos ekonomikos vario paklausa sparčiai auga. Šios klestinčios ekonomikos reikalauja didžiulio vario kiekio, kad galėtų toliau vystytis, o tai padidins kainas. Likę vario telkiniai yra riboti, o dabartiniai skaičiavimai rodo, kad jie bus išeikvoti nuo penkiasdešimties iki šešiasdešimties metų. Tai kelia didelių problemų, nes vario suvartojimas vis dar nuolat auga. Naudojančios šalys pradės ieškoti alternatyvų arba didins perdirbimo veiklą, siekdamos padidinti savo vidaus pasiūlą. Vario ir kito metalo laužo supirkimą rasite čia: ekodarbai.lt/.

pr2023/53

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Pirmosios ponios Dianos Nausėdienės vizitas Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje

Pirmoji ponia Diana Nausėdienė lankėsi Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje, kur dalyvavo bendroje edukacijoje ir diskusijoje su Pagėgių Šv. Kryžiaus parapijos Carito, Meno ir sporto mokyklos neformaliojo suaugusiųjų švietimo bei Pagėgių sav. neįgaliųjų draugijos atstovais, bibliotekos lankytojais. „Be galo malonu būti tarp aktyvių, skaitančių, mąstančių, socialiai atsakingų žmonių. Ačiū jums už tai, kad esate tie Vydūno įkvėpti spinduliai, nešantys ir dalijantys šviesą kitiems, ypatingai jaunimui. Tai be galo svarbu, tai kuria atvirą, drąsią ir tvirtą bendruomenę“, – sakė D. Nausėdienė.

Joninėms ant Rambyno kalno 140 metų

Šventas mūsų kalnas ir šita vieta – buvo taip per amžius, bus taip visada. Daug čia buvo švenčių, keitėsi laikai, o Rambynas žilas matė visa tai… Regimantas Šilinskas „Ant Rambyno“   Prieš 140 metų ant legendomis apipinto didingo Rambyno kalno pirmą kartą suskambo lietuviška daina, eilėmis ir scenarijų žodžiais prabilo mėgėjiškų teatrų dalyviai, o susirinkę žiūrovai iš visos Lietuvos iki ryto klausėsi muzikos, juokėsi, verkė ir dainavo kartu. Buvo kartu. Ši šventė – gyvoji tradicija, o jos meninė ir kultūrinė

Vogė alkoholinius gėrimus

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Nuo kovo 2 iki gegužės 2 dienos 38-erių metų vyras per 8 kartus iš parduotuvės Šilutėje pavogė alkoholinių gėrimų už 154 eurus. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Į Šilutės r. PK kreipėsi vyras, gim. 1977 m., dėl socialiniame tinkle paskelbtos šmeižiančios informacijos apie jį. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Birželio 11 d. vakare Saugose akivaizdžiai neblaivus (tikrintis neblaivumą atsisakė) vyras, gim. 1971 m., sužalojo 6 metais už save vyresnį vyrą. Įtariamasis sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Į

Ant naujo pašto ženklo – pirmą sykį Klaipėdoje startuosiančios didžiųjų burlaivių lenktynės

Šiandien, birželio 14 d. Lietuvos paštas išleidžia Natalijos Vaišnorienės kurtą pašto ženklą „Lietuvos didžiųjų burlaivių regata“. Pašto ženklo nominalas – 1,55 Eur, tiražas – 40 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Klaipėdos pašte, adresu H. Manto g. 7. Didžiųjų burlaivių lenktynių „The Tall Ships Races“ starto uostu šįmet pirmą kartą istorijoje taps Klaipėda. Į Lietuvos uostamiestį birželio 27-30 d. suplauks didieji burlaiviai, o birželio 30-ąją iš Klaipėdos startavę burlaiviai lenktyniaus iki Helsinkio. Liepos 7 dieną jie

Taip pat skaitykite