Ką verta žinoti apie varį ir jo kainą šiandien?

 

 

Varis yra mineralas ir elementas, būtinas mūsų kasdieniame gyvenime. Tai yra pagrindinis pramoninis metalas dėl savo didelio lankstumo, plastiškumo, šilumos ir elektros laidumo bei atsparumo korozijai. Tai esminė maistinė medžiaga mūsų kasdienėje mityboje. Be to, jo antimikrobinė savybė tampa vis svarbesnė infekcijų prevencijai.

Vario atsiradimo istorija

Metalas ir jo lydiniai buvo naudojami tūkstančius metų. Romėnų laikais varis daugiausia buvo kasamas Kipre, todėl metalo pavadinimas kilęs kaip сyprium (Kipro metalas), vėliau sutrumpintas į сuprum. Jo junginiai dažniausiai sutinkami kaip vario (II) druskos, kurios dažnai suteikia mėlyną arba žalią spalvą mineralams, tokiems kaip turkis, ir istoriškai buvo plačiai naudojami kaip pigmentai. Architektūros statiniai, pastatyti iš vario, rūdija ir suteikia žalią žalumyną Vario (II) jonai yra tirpūs vandenyje, kur mažomis koncentracijomis veikia kaip bakteriostatinės medžiagos, fungicidai ir medienos konservantai. Pakankamais kiekiais jie yra nuodingi aukštesniems organizmams, mažesnėmis koncentracijomis jis yra esminė maistinė medžiaga visai aukštesnei augalų ir gyvūnų gyvybei.

Kur panaudojamas varis?

Pagrindiniai vario panaudojimo būdai yra elektros laidai (60 %), stogų dangos ir vandentiekis (20 %) bei pramoninės mašinos (15 %). Varis dažniausiai naudojamas kaip metalas, tačiau kai reikalingas didesnis kietumas, jis derinamas su kitais elementais, kad būtų gautas lydinys (5 % viso naudojimo), pvz., žalvario ir bronzos. Nedidelė dalis vario sunaudojama gaminant mišinius maisto papildams ir fungicidams žemės ūkyje. Galimas vario apdirbimas, nors paprastai reikia naudoti lydinį sudėtingoms dalims, kad būtų geros apdirbimo charakteristikos. Vario elektrinės savybės išnaudojamos variniuose laiduose ir įrenginiuose, tokiuose kaip elektromagnetai. Integrinės grandinės ir spausdintinės plokštės vis dažniau naudoja varį, o ne aliuminį , nes jo elektrinis laidumas yra geresnis, šilumokaičiuose ir šilumokaičiuose naudojamas varis, nes jo šilumą išsklaido geriau nei aliuminis. Vakuuminiuose vamzdeliuose, katodinių spindulių vamzdeliuose ir magnetronuose mikrobangų krosnelėse naudojamas varis, taip pat mikrobangų spinduliuotės bangolaidžiuose.

Ar varis svarbus pramonei?

Dėl atsparumo vandeniui varis nuo seno buvo naudojamas kaip daugelio pastatų stogo dangos medžiaga. Žalia spalva ant šių pastatų atsirado dėl ilgalaikės cheminės reakcijos: varis pirmiausia oksiduojamas į vario (II) oksidą, paskui į vario ir vario sulfidą ir galiausiai iki vario (II) karbonato, dar vadinamo verdigriu, kuris yra labai atsparus. Žaibolaidžiai naudoja varį kaip priemonę elektros srovei nukreipti po visą žemę, o ne sunaikinti pagrindinę konstrukciją. Varis pasižymi puikiomis litavimo savybėmis ir gali būti virinamas, geriausi rezultatai gaunami suvirinant dujomis metalą. Yra daug vario lydinių, daugelis jų yra svarbūs. Žalvaris yra vario ir cinko lydinys, o bronza paprastai reiškia vario ir alavo lydinius, bet gali reikšti bet kokį vario lydinį, pavyzdžiui, aliuminio bronzą. Varis yra viena iš svarbiausių juvelyrikos pramonėje naudojamų karatų sidabro ir aukso lydinių bei karatų lydmetalių sudedamųjų dalių, keičiančių gautų lydinių spalvą, kietumą ir lydymosi temperatūrą.

Kokia vario kaina? Ar norite parduoti?

Dėl augančios Kinijos ir Indijos ekonomikos vario paklausa sparčiai auga. Šios klestinčios ekonomikos reikalauja didžiulio vario kiekio, kad galėtų toliau vystytis, o tai padidins kainas. Likę vario telkiniai yra riboti, o dabartiniai skaičiavimai rodo, kad jie bus išeikvoti nuo penkiasdešimties iki šešiasdešimties metų. Tai kelia didelių problemų, nes vario suvartojimas vis dar nuolat auga. Naudojančios šalys pradės ieškoti alternatyvų arba didins perdirbimo veiklą, siekdamos padidinti savo vidaus pasiūlą. Vario ir kito metalo laužo supirkimą rasite čia: ekodarbai.lt/.

pr2023/53

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Pagėgių krašto kultūros darbuotojai netradiciškai minėjo Pasaulinę kultūros dieną

Pasaulinę kultūros dieną – balandžio 15-ąją –  Pagėgių sav. kultūros srities atstovai (Vydūno viešosios bibliotekos ir filialų, M. Jankaus muziejaus ir kultūros centro specialistai) dalyvavo mažlietuviško kulinarinio paveldo sklaidai skirtoje edukacijoje „Lietuvininkų valgių ypatumai“.   Šią kulinarinę edukaciją dovanojo, medaus desertus su belgišku šokoladu Pagėgių krašto kultūros darbuotojams įteikė bei nuoširdžiausius sveikinimo žodžius tarė kaimo turizmo sodybos „Mociškių palivarkas“ šeimininkai Rasa ir Sigitas Stoniai. Pasaulinės kultūros dienos proga kultūros darbuotojus sveikinusi Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Ingrida

Vydūno viešoji biblioteka kviečia minėti 24-ąją Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę

Tradiciškai paskutinę balandžio mėnesio savaitę šalyje minima Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė – svarbiausia savaitė šalies bibliotekoms. Nors Lietuvoje 24-oji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė minima nuo 2024 m. balandžio 23 d., Pagėgių krašte ji prasidės anksčiau –balandžio 18 d. Pagėgių sav. Vydūno viešoji biblioteka bei jos filialai balandžio 18-29 dienomis kvies visuomenę drauge paminėti šią savaitę. Šių metų tema – „Europos šeimoje“, skirta kalbėtis apie bendrą kuriamą vienybę, lygybę ir vertybes. Pagėgių krašto bibliotekos lankytojams siūlys daugybę įvairių veiklų – knygų pristatymų,

Miškasodyje – vėl ir Saugų seniūnijos bendruomenė

Nors miškasodis Lietuvoje paskelbtas balandžio 20 d., artėjantį šeštadienį, „Šilutės baldų“ įmonės kolektyvas kartu su kolegomis iš SBA, Saugų seniūnijos bendruomenė jau paviešino gerų žinių: medelių pasodinta, padirbėta iš peties… Saugų bendruomenė paskelbė: „Miškasodyje dalyvavome ir šiemet! Ačiū Šilutės krašto miškininkams už galimybę prisidėti prie šios gražios akcijos, kuri šiemet vyko Saugų seniūnijos teritorijoje. Pasodinta 3000 pušų, 1700 eglių ir 700 beržo sodinukų“.  

Šilutėje pasodintas ąžuoliukas, skirtas 100-metį mininčiai Lietuvos dainų šventei

Balandžio 15 d. Šilutės rajono savivaldybės vicemerė Daiva Žebelienė kartu su Šilutės krašto kultūrininkais parke prie Šilutės kultūros ir pramogų centro pasodino simbolinį ąžuoliuką, skirtą šimtmetį mininčiai Lietuvos dainų šventei ,,Kad giria žaliuotų“. Primename, kad į šią dainų šventę vyks beveik 400 Šilutės rajono šokėjų, dainininkų, muzikantų. Komunikacijos skyrius

Taip pat skaitykite