Ką valgyti netoleruojantiems fruktozės?

  • Užvalgius kai kurių vaisių atsiranda nemalonių pojūčių? Gali būti, kad jūsų organizmas netoleruoja fruktozės. 
  • Fruktozė – natūralus vaisių cukrus, kurio yra meduje, vaisiuose, daržovėse ir uogose. Duomenys rodo, kad Europoje fruktozės netoleruoja maždaug 30 proc. gyventojų.
  • Laimė, kad ne visuose vaisiuose, daržovėse ar uogose gausu fruktozės, todėl tiems, kurie jos netoleruoja – svarbu žinoti kiek ir ko valgyti.  

„Yra dvi fruktozės netoleravimo formos: įgimtas arba įgytas fruktozės netoleravimas. Žmonėms, kurie netoleruoja fruktozės pavalgius tam tikrų produktų gali atsirasti nemalonių simptomų, tokių kaip sutrikęs virškinimas, pykinimas, viduriavimas, pilvo pūtimas. Tiesa, suvalgius tik šiek tiek fruktoze gausių produktų jokių simptomų gali ir nepasireikšti, tačiau jų suvartojus didelį kiekį – situacija gali smarkiai pasikeisti“, – pasakoja prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė Jolanta Sabaitienė.

Svarbiausia – saikas  

Anot J. Sabaitienės, vaistų nuo fruktozės netoleravimo nėra, todėl vienintelis būdas, kaip galima susireguliuoti normalų organizmo balansą – maistas. Pasak maisto ekspertės, visiškai atsisakyti tam tikrų vaisių, daržovių ar uogų nebūtina. Svarbiausia yra reguliuoti suvartojamų produktų kiekį ir stebėti savo savijautą.

Daugiausiai fruktozės, anot ekspertės, aptinkama obuoliuose, nektariniuose, kriaušėse, mango vaisiuose, persimonuose, džiovintuose vaisiuose ar uogose bei vaisių sultyse. Tiesa, fruktozės aptinkama ne tik natūraliuose produktuose, bet ir saldumynuose, saldintuose gėrimuose, padažuose ar kituose perdirbtuose produktuose. Šiuose gaminiuose, pasak J. Sabaitienės, tam tikrais atvejais galima rasti ir didelį fruktozės kiekį, todėl prieš renkantis, ką valgyti – būtina skaityti etiketes.

„Kiekvienas, netoleruojantis fruktozės turėtų atidžiai skaityti įvairiausių produktų etiketes, ypač jeigu kalba eina apie perdirbtus maisto produktus ar jau pagamintus kulinarijos gaminius, limonadus ar kitus saldžius gėrimus.  Be pačios fruktozės, nemalonių simptomų gali sukelti ir sorbitolis, ksilitolis ar maltitolis – šios medžiagos slopina fruktozės absorbciją žarnyne. Fruktozės galima rasti ir kukurūzų ar kriaušių sirupe, cukruje, meduje, todėl produktų, kurie pasižymi šių medžiagų gausa – reikėtų vengti“, – pasakoja prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė Jolanta Sabaitienė.

Ką valgyti tiems, kurie netoleruoja fruktozės?

Vaisių ir daržovių ekspertė sako, kad yra ir tokių produktų, kuriuose nerasite arba rasite labai nedaug fruktozės. Ši taisyklė galioja, kai kalbama apie grūdinius produktus. Pavyzdžiui, ryžius, kviečius ar avižas. Jos taip pat labai mažai aptinkama ir makaronuose, grikiuose, lęšiuose, avinžirniuose. Fruktozės beveik nėra ir žemės riešutuose, moliūguose, sezamų sėklose.

Įdomu tai, kad egzistuoja ir vaisiai bei daržovės, kuriuose aptinkama tik nedideli kiekiai šios medžiagos. Į šią grupę įeina: avokadai, rabarbarai, mandarinai, arbūzai, greipfrutai, špinatai, šparagai, kopūstai, žiediniai kopūstai, brokoliai, saldžiosios bulvės, bulvės, ankštinės daržovės.

„Vaisiai lengviau toleruojami tuomet, kai ribojate jų porcijas arba maišote juos su produktais, kuriuose yra gausu baltymų, pavyzdžiui, varške. Todėl užkandžiui, desertui ar netgi pusryčiams pasirinkę valgyti šviežius vaisius su varške ar natūraliu jogurtu – niekada neprašausite pro šalį. Tačiau, kad ir kokį sprendimą dėl fruktozės vartojimo priimtumėte, svarbiausia, kad kasdien valgyti rinktumėtės šviežius, kuo įvairesnius produktus ir išliktumėte sveiki“, – teigia J. Sabaitienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Geliniai priauginimai privers jus visam laikui atsisakyti akrilo

Tik nedaugelis dalykų man teikia didesnį pasitenkinimą ir atpalaiduoja labiau nei kelionė į nagų saloną, kad galėčiau pasidaryti naujus akrilinius nagus. Tai smulkmenos, kurių laukiu su nekantrumu, ir kurios daro jį tokį mielą. Nuo nagų lako spalvos pasirinkimo iki nagų apdirbimo įrankių išlyginančio nagų nelygumus, burzgimo garso ir, žinoma, išėjimo su šviežiai dengtais nagais, kuriais galėsiu baksnoti, baksnoti, baksnoti į kiekvieną paviršių, pro kurį praeisiu. Paskui ateina ne tokia džiuginanti dalis, pavyzdžiui, nagas lūžta per pusę arba visiškai nulūžta; skausmingas

Rytoj į pamokas sugrįžta Usėnų mokyklos mokiniai

Dėl COVID-19 užkrato plitimo kurį laiką buvo uždaryta Usėnų pagrindinė mokykla. Šilutės rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Dainora Butvydienė informavo, kad ši mokykla atnaujina darbą, mokiniai rytoj sugrįžta į klases. „Blogai, nes daugelyje mokyklų izoliavosi ir mokinių, ir darbuotojų. Praėjusią savaitę rajono švietimo įstaigose nustatyti 53 nauji susirgimo atvejai. Nerimą kelia Šilutės Žibų pradinė mokykla, kur izoliavosi šeši klasių komplektai“, – situaciją švietimo įstaigose apibūdino vedėja. Yra ir gera žinia. Šiais mokslo metais į mokyklas atėjo 15 mokinių

Šilutės kultūros ir pramogų centras kviečia

Šią savaitę Šilutės kultūros ir pramogų centras kviečia į renginius: rugsėjo 23 d. (ketvirtadienį), 18 val. Šilutės Vydūno gimnazijoje prasidės reguliarūs kino seansai „KINO DEBESYS“, į kuriuos šilutiškius kviesime kiekvieną ketvirtadienį. Šią savaitę kviečiame žiūrėti daug gerų įvertinimų sulaukusį, pirmąjį vaidybinį režisieriaus Jurgio Matulevičiaus filmą „IZAOKAS“. Daugiau inf. https://www.facebook.com/KINOdebesysSilute rugsėjo 25 d. (šeštadienį), 16 val. Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje vyks baigiamasis klasikinės muzikos festivalio „MUZIKINĖ VERDENĖ” koncertas. Programoje: KAUNO VALSTYBINIS CHORAS kartu su soliste, LNOBT operos viltimi pripažinta AISTE PILIBAVIČIŪTE.

Ar tvarkys Švėkšnos sinagogą?

Šilutės rajono savivaldybės tarybos nariai renkasi į komitetų posėdžius. Po mėnesio atostogų rengiamasi rugsėjo gale vyksiančiam Tarybos posėdžiui. Vienas iš svarstomų sprendimo projektų yra dėl pritarimo projektui „Švėkšnos sinagogos sutvarkymas ir pritaikymas turizmui“. Pritarimas reikštų įsipareigojimą  prisidėti prie projekto finansavimo iš Savivaldybės biudžeto ne mažiau kaip 15 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų bei užtikrinti netinkamų finansuoti, tačiau šiam projektui įgyvendinti būtinų išlaidų padengimą ir tinkamų finansuoti išlaidų dalį, kurių nepadengia projektui skiriama parama. Pagal projektą numatyti Švėkšnos sinagogos kapitalinio remonto darbai bei

Taip pat skaitykite