Ką svarbu žinoti moksleivių tėvams apie odontologines paslaugas vaikams?

Vasara – geras laikas ir pailsėti, ir pasirūpinti vaikų sveikata, kad prasidėjusių mokslų netrikdytų negalavimai, tarp kurių neretas – dantų problemos. Ligonių kasos paaiškina, kokios profilaktinės, dantų gydymo ir protezavimo paslaugos bei ortodontiniai aparatai vaikams apmokami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, kur ir kaip dėl jų kreiptis.

Pirminė odontologija – savo poliklinikoje

Tiek dėl ugdymo įstaigai privalomo pateikti Mokinio sveikatos pažymėjimo, tiek dėl atžalų sveikatos prieš mokslo metus svarbu pasirūpinti, kad gydytojas odontologas profilaktiškai patikrintų vaiko dantų ir žandikaulių būklę, būtų imtasi profilaktinių priemonių nuo ėduonies, prireikus pagydyti dantys. Šią pirminę odontologinę priežiūrą savo prisirašiusiems pacientams turi užtikrinti šeimos medicinos paslaugas teikiančios gydymo įstaigos – poliklinikos, šeimos medicinos klinikos, centrai ir pan. Jei šeimos medicinos įstaiga pirminės odontologijos paslaugų neteikia, pagal sutartį su ja šias paslaugas prisirašiusiems žmonėms turi suteikti kita gydymo įstaiga.

„Vaikams ir dieninių bendrojo lavinimo mokyklų ar profesinių mokyklų dieninių skyrių moksleiviams iki 24 metų, gydymo įstaigose, kuriose jie prisirašę, valstybės lėšomis turi būti suteikiama būtinoji, profilaktinė ir gydomoji odontologinė pagalba. Tiksliau, šiose įstaigose nereikia mokėti už šiems pacientams atliekamą metinę profilaktinę patikrą, dantų ėduonies, danties nervo, dantenų uždegimo, kitų dantų, žandikaulio, dantenų, liežuvio, burnos gleivinės ligų gydymą, dantų ir jų šaknų traukimą, ikivėžinių ligų tikimybės nustatymą, laikinų įtvarų uždėjimą gydant dantų traumas“, – vardija Vilniaus teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėja Vaida Bernotienė.

Ligonių kasų atstovė taip pat pabrėžia, kad mokėti minėto amžiaus pacientams nereikia ne tik už išvardytas pirminės odontologijos paslaugas, bet ir už jas teikiant taikomą nuskausminimą, plombines, kitas odontologines medžiagas, jei nepasirenkamos brangesnės už apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF).

Profilaktika – svarbi pirminės odontologijos dalis

Rūpinantis, kad dantų gydymo neprireiktų, svarbu įvertinti vaikų dantų higienos įgūdžius, parinkti profilaktikos priemones. Kartą per metus vaikams šeimos medicinos įstaigoje, kurioje jie prisirašę, tai turi būti atlikta nemokamai.

13–18 metų vaikams kartą per metus turėtų būti nemokamai atliekama ir burnos higiena, kai įvertinama burnos būklė, pašalinamos apnašos, atliekamas poliravimas, o vaikams iki 13 metų – prireikus nuimami dantų akmenys virš dantenų ir po jomis tiek kartų, kiek, gydytojo nuomone, reikia.

Naudinga naudotis dantų silantavimu, kuris PSDF lėšomis atliekamas išdygus pirmajam nuolatiniam krūminiam dančiui iki 14 metų. Atliekant procedūrą sveikų nuolatinių krūminių dantų paviršius dengiamas silantu, kad į dantų vageles bei įdubas nepatektų bakterijos ir angliavandeniai, taip ilgam dantis apsaugant nuo ėduonies. Silantu dengtų dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – per kiekvieną profilaktinę patikrą. Silantui iškritus dengimo procedūra kartojama.

Ortodontiniai aparatai gali būti kompensuojami

Svarbu tikrinti ir vaikų dantų sąkandį. Gydymo įstaigos, kurioje vaikas prirašytas, gydytojas odontologas, jei reikia, gali jaunąjį pacientą nusiųsti pas gydytoją ortodontą. Jeigu patikrinęs ortodontas nusprendžia, kad dėl burnos ertmės, žandikaulio ligų, įgimtų kaukolės ir veido kaulų formavimosi ydų vaikui reikia ortodontinio aparato, jis taip pat gali būti kompensuojamas iš PSDF.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, šiais metais ortodontinių aparatų kompensavimui skirta beveik 1,5 mln. eurų. Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos vaikams jau buvo kompensuota 4 700 vienetų ortodontinių aparatų. Jiems apmokėti išleista daugiau nei 724 tūkst. eurų iš PSDF.

Dantų protezavimą vaikams apmoka ligonių kasos

Vaikai iki 18 metų su siuntimu gali gauti ir kompensuojamąsias dantų protezavimo paslaugas. Pasak V. Bernotienės, jei kramtymo sistema dar vystosi, protezuojama laikinais dantų protezais iš polimerizuojamų polimerų arba standartiniais apsauginiais metaliniais vainikėliais. Už juos kompensuojamoji suma – iki 342,13 euro. Jei kramtymo sistema susiformavusi, naudojami ilgalaikių konstrukcinių medžiagų protezai, už kuriuos gali būti kompensuojama iki 2 062,70 euro.

VLK skaičiavimai rodo, kad praeitais metais kompensuojamąsias dantų protezavimo paslaugas gavo daugiau nei 2 200 šalies vaikų. Joms apmokėti prireikė 2,1 mln. eurų PSDF lėšų.

Kur ir kaip kreiptis?

Dėl kompensuojamųjų pirminės odontologijos paslaugų, dantų protezavimo poreikio nustatymo ir dantų silantavimo reikia kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje pacientas yra prirašytas, siuntimo nereikia.

Dėl ortodontinių aparatų su gydytojo odontologo ortodonto siuntimu kreipiamasi į gydymo įstaigas, dėl šių paslaugų sudariusias sutartį su ligonių kasa. Gydymo įstaigų, sudariusių sutartis su ligonių kasomis, sąrašai pateikiami čia.

Pranešimą spaudai parengė Vilniaus teritorinė ligonių kasa

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Ką svarbu žinoti apie Volvo raktų gamybą?

volvo raktai

Volvo raktų pririšimas prie imobilaizerio yra būtina procedūra norint pasirūpinti papildomu raktu arba nauju, kai visi pametami. Taip yra dėl to, jog jau keliasdešimt metų Volvo savo automobiliuose naudoja imobilaizerį – elektroninę sistemą, kuri blokuoja automobilio užvedimą neturint pririšto rakto. Taigi, ką daryti jeigu visi raktai pasimetė arba reikia pagaminti atsarginį? Volvo raktų gamyba, kai visi raktai pamesti Itin populiarus gamintojas Lietuvoje, pasiteisinęs dėl savo patvarumo, komforto ir pravažumo. Lietuvoje iki šiol galima rasti nemažai jau trečią dešimtmetį skaičiuojančių V70,

Saugus paspirtukininkas kelyje. Pasak draudikų, ši misija vis dar neįmanoma

Elektriniu paspirtuku važinėja kas penktas mūsų šalies gyventojas, tačiau vos 3 proc. paspirtukininkų į gatves išrieda užsidėję šalmą. Kol teisinio reglamentavimo dėl šios apsaugos priemonės dėvėjimo Lietuvoje nėra, draudikai ir vasarą ragina paspirtukų vairuotojus į kelią leistis tik užsidėjus šalmą.   Nedėvi šalmo Tyrimo duomenimis, 79 proc. Lietuvos žmonių niekada nevažinėja elektriniais paspirtukais. Šia transporto priemone nesinaudoja 84 proc. moterų ir 74 proc. vyrų. Pastebėtina, kad elektriniai paspirtukai populiariausi tarp 16-19 metų jaunuolių, taip pat 20-34 m. amžiaus grupėje. Apklausa

Sulaikyti neblaivūs vairuotojai

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Birželio 10 d. po pietų gyvenamojo namo kieme Barvų k., Saugų sen., neblaivus (3,82 prom.) vyras, gim. 1990 m., vairavo automobilį ,,Volkswagen Sharan“. Vyras sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Birželio 10 d. popietę Švėkšnoje sustabdytas automobilis ,,Audi“, kurį vairavo neblaivus (1,68 prom.) vyras, gim. 1997 m. Jis buvo sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Birželio 10 d. per pietus Barvų k., Saugų sen., sustabdytas automobilis ,,Audi A4“, kurį vairavo neblaivi (3,25 prom.) moteris, gim. 1995

Apdovanoti gabiausi ir talentingiausi Šilutės krašto mokiniai ir jų mokytojai

Birželio 11 d. Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, vicemerai Daiva Žebelienė ir Tomas Budrikis, administracijos direktorius Andrius Jurkus padėkos raštais ir dovanų čekiais apdovanojo mokinius už aukštus asmeninius akademinius pasiekimus ir aktyvią veiklą. Pagerbti ir mokiniai, laimėję prizines vietas tarptautiniuose ir šalies konkursuose, olimpiadose. Iš viso apdovanota net 40 jaunųjų pamariškių. Iškilmingos ceremonijos metu padėkos raštai įteikti ir šiuos talentus ugdantiems pedagogams.   Apdovanojimai šiais metais skirti šiems mokiniams ir jų mokytojams: Aironui Eglinskui, Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos

Taip pat skaitykite