Ką svarbu žinoti moksleivių tėvams apie odontologines paslaugas vaikams?

Vasara – geras laikas ir pailsėti, ir pasirūpinti vaikų sveikata, kad prasidėjusių mokslų netrikdytų negalavimai, tarp kurių neretas – dantų problemos. Ligonių kasos paaiškina, kokios profilaktinės, dantų gydymo ir protezavimo paslaugos bei ortodontiniai aparatai vaikams apmokami iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, kur ir kaip dėl jų kreiptis.

Pirminė odontologija – savo poliklinikoje

Tiek dėl ugdymo įstaigai privalomo pateikti Mokinio sveikatos pažymėjimo, tiek dėl atžalų sveikatos prieš mokslo metus svarbu pasirūpinti, kad gydytojas odontologas profilaktiškai patikrintų vaiko dantų ir žandikaulių būklę, būtų imtasi profilaktinių priemonių nuo ėduonies, prireikus pagydyti dantys. Šią pirminę odontologinę priežiūrą savo prisirašiusiems pacientams turi užtikrinti šeimos medicinos paslaugas teikiančios gydymo įstaigos – poliklinikos, šeimos medicinos klinikos, centrai ir pan. Jei šeimos medicinos įstaiga pirminės odontologijos paslaugų neteikia, pagal sutartį su ja šias paslaugas prisirašiusiems žmonėms turi suteikti kita gydymo įstaiga.

„Vaikams ir dieninių bendrojo lavinimo mokyklų ar profesinių mokyklų dieninių skyrių moksleiviams iki 24 metų, gydymo įstaigose, kuriose jie prisirašę, valstybės lėšomis turi būti suteikiama būtinoji, profilaktinė ir gydomoji odontologinė pagalba. Tiksliau, šiose įstaigose nereikia mokėti už šiems pacientams atliekamą metinę profilaktinę patikrą, dantų ėduonies, danties nervo, dantenų uždegimo, kitų dantų, žandikaulio, dantenų, liežuvio, burnos gleivinės ligų gydymą, dantų ir jų šaknų traukimą, ikivėžinių ligų tikimybės nustatymą, laikinų įtvarų uždėjimą gydant dantų traumas“, – vardija Vilniaus teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėja Vaida Bernotienė.

Ligonių kasų atstovė taip pat pabrėžia, kad mokėti minėto amžiaus pacientams nereikia ne tik už išvardytas pirminės odontologijos paslaugas, bet ir už jas teikiant taikomą nuskausminimą, plombines, kitas odontologines medžiagas, jei nepasirenkamos brangesnės už apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF).

Profilaktika – svarbi pirminės odontologijos dalis

Rūpinantis, kad dantų gydymo neprireiktų, svarbu įvertinti vaikų dantų higienos įgūdžius, parinkti profilaktikos priemones. Kartą per metus vaikams šeimos medicinos įstaigoje, kurioje jie prisirašę, tai turi būti atlikta nemokamai.

13–18 metų vaikams kartą per metus turėtų būti nemokamai atliekama ir burnos higiena, kai įvertinama burnos būklė, pašalinamos apnašos, atliekamas poliravimas, o vaikams iki 13 metų – prireikus nuimami dantų akmenys virš dantenų ir po jomis tiek kartų, kiek, gydytojo nuomone, reikia.

Naudinga naudotis dantų silantavimu, kuris PSDF lėšomis atliekamas išdygus pirmajam nuolatiniam krūminiam dančiui iki 14 metų. Atliekant procedūrą sveikų nuolatinių krūminių dantų paviršius dengiamas silantu, kad į dantų vageles bei įdubas nepatektų bakterijos ir angliavandeniai, taip ilgam dantis apsaugant nuo ėduonies. Silantu dengtų dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – per kiekvieną profilaktinę patikrą. Silantui iškritus dengimo procedūra kartojama.

Ortodontiniai aparatai gali būti kompensuojami

Svarbu tikrinti ir vaikų dantų sąkandį. Gydymo įstaigos, kurioje vaikas prirašytas, gydytojas odontologas, jei reikia, gali jaunąjį pacientą nusiųsti pas gydytoją ortodontą. Jeigu patikrinęs ortodontas nusprendžia, kad dėl burnos ertmės, žandikaulio ligų, įgimtų kaukolės ir veido kaulų formavimosi ydų vaikui reikia ortodontinio aparato, jis taip pat gali būti kompensuojamas iš PSDF.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, šiais metais ortodontinių aparatų kompensavimui skirta beveik 1,5 mln. eurų. Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos vaikams jau buvo kompensuota 4 700 vienetų ortodontinių aparatų. Jiems apmokėti išleista daugiau nei 724 tūkst. eurų iš PSDF.

Dantų protezavimą vaikams apmoka ligonių kasos

Vaikai iki 18 metų su siuntimu gali gauti ir kompensuojamąsias dantų protezavimo paslaugas. Pasak V. Bernotienės, jei kramtymo sistema dar vystosi, protezuojama laikinais dantų protezais iš polimerizuojamų polimerų arba standartiniais apsauginiais metaliniais vainikėliais. Už juos kompensuojamoji suma – iki 342,13 euro. Jei kramtymo sistema susiformavusi, naudojami ilgalaikių konstrukcinių medžiagų protezai, už kuriuos gali būti kompensuojama iki 2 062,70 euro.

VLK skaičiavimai rodo, kad praeitais metais kompensuojamąsias dantų protezavimo paslaugas gavo daugiau nei 2 200 šalies vaikų. Joms apmokėti prireikė 2,1 mln. eurų PSDF lėšų.

Kur ir kaip kreiptis?

Dėl kompensuojamųjų pirminės odontologijos paslaugų, dantų protezavimo poreikio nustatymo ir dantų silantavimo reikia kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje pacientas yra prirašytas, siuntimo nereikia.

Dėl ortodontinių aparatų su gydytojo odontologo ortodonto siuntimu kreipiamasi į gydymo įstaigas, dėl šių paslaugų sudariusias sutartį su ligonių kasa. Gydymo įstaigų, sudariusių sutartis su ligonių kasomis, sąrašai pateikiami čia.

Pranešimą spaudai parengė Vilniaus teritorinė ligonių kasa

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Informacija mokinių tėvams: kaip patvirtinti apsilankymą pas gydytoją

Prasidėjus naujiems mokslo metams, gydymo įstaigos pastebi, kad mokinių tėvai vėl kreipiasi į gydytojus dėl pažymų praleistoms pamokoms pateisinti. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad tokios pažymos nebeišduodamos nuo 2019 m., o patvirtinimą, kad lankėsi pas gydytoją, pacientai gali rasti savo E. sveikatos paskyroje. Sveikatos apsaugos  ministro patarėjas Tomas Bagdonas sako, kad nuo rugsėjo 1 d. pristačius naująją praleistų pamokų pateisinimo tvarką, tėvai, o kartais ir švietimo įstaigų administracijos, pradėjo kreiptis į gydytojus pažymų praleistoms pamokoms pateisinti. Gydytojai pažymų neišduoda

Policija praneša apie įvykius Šilutės rajone

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Jie tiriami. Rugsėjo 21 d. pavakare Pypliškės k., Gardamo sen., darbo metu dirbant prie elektros laidų,susižalojo vyras, gim. 1996 m. Vyras buvo pristatytas į gydymo įstaigą. Policija tiria įvykį Katyčiuose, kai birželio 10 d. nenustatyti vyriškiai išžagino moterį, gim. 1998 m. Rugsėjo 22 d. pavakare  Grygališkės k., Žemaičių Naumiesčio sen., automobilį „Audi A6“ vairavo neblaivus (2,38 prom.) vyras, gim. 1961 m. Rugsėjo 22 d. vėlų vakarą  Cintjoniškių g., Šilutėje, automobilį „Mercedes-Benz“ vairavo

Nuo spalio mėnesio lankytojų centrai dirbs ir šeštadieniais

Kadangi baigiasi vasaros turizmo sezonas, saugomų teritorijų lankytojų centrai dirbs trumpiau. Šis savaitgalis – paskutinis, kai galima aplankyti nacionalinių, regioninių parkų bei rezervatų lankytojų centrus ir šeštadienį, ir sekmadienį. Tačiau gera žinia yra ta, kad iki šių metų pabaigos lankytojų centrai dirbs ir šeštadieniais nuo 10 iki 15 valandos. Prieš vasaros sezoną Aplinkos ministerija buvo skyrusi papildomą finansavimą, kad būtų galimybė vasarą užsukti į saugomų teritorijų lankytojų centrus savaitgaliais. Tai pasiteisino, nes lankytojų skaičius išaugo. Atvykusiam į nacionalinį ar regioninį

Renginių ciklo „Vėtrungių kelias: vėjas, krantas ir vanduo“ finalas Mažosios Lietuvos sostinėje – Šilutėje

Vėjas – stiprybė, vanduo – gyvybė, krantas – namai. Visa tai – Mažoji Lietuva. Nuo liepos mėnesio šią žinią per Mažąją Lietuvą nešė nacionalinis kultūros kelias „Vėtrungių kelias“, rengdamas Lietuvos kultūros ministerijos finansuojamą renginių ciklą „Vėtrungių kelias: vėjas, krantas ir vanduo“. Šį rudenį, rugsėjo 27 d., maloniai kviečiame į renginių ciklo baigiamąjį renginį Mažosios Lietuvos sostinėje – Šilutėje. Nacionalinis kultūros kelias „Vėtrungių kelias“ rugsėjo 27 d. nuo 17:30 val. kviečia į Šilutės kultūros ir pramogų centrą paskanauti tradicinio lietuvininkų gėrimo

Taip pat skaitykite