Ką bendro turi lašiša ir menkė?

Lašiša ir menkė yra dvi plačiausiai vartojamos žuvų rūšys pasaulyje, vertinamos ne tik dėl puikaus skonio, bet ir dėl išskirtinių maistinių savybių bei su tuo susijusios naudos sveikatai. Nuo omega-3 riebalų rūgščių iki esminių vitaminų ir mineralų, šios žuvys savyje turi daugybę maistinių medžiagų, kurios prisideda prie žmogaus gerovės ir tinkamo organizmo funkcionavimo.

Omega-3 riebalų rūgštys

Laukinė lašiša garsėja dideliu omega-3 riebalų rūgščių kiekiu, ypač EPA (eikozapentaeno rūgštimi) ir DHA (dokozaheksaeno rūgštimi). Šie polinesotieji riebalai yra labai svarbūs įvairiems sveikatos aspektams, įskaitant smegenų veiklą, širdies sveikatą ir viso kūno uždegimo procesų mažinimą.

EPA ir DHR yra būtini širdies ir kraujagyslių sveikatai, nes padeda sumažinti trigliceridų kiekį, mažina kraujospūdį ir neleidžia susidaryti kraujo krešuliams, taip sumažinant širdies ligų ir insulto riziką.

Be to, DHR vaidina svarbų vaidmenį kognityvinėje funkcijoje ir gali padėti sumažinti su amžiumi susijusio pažinimo problemas ir neurodegeneracinių ligų, tokių kaip Alzheimerio liga, riziką.

Menkėse taip pat yra omega-3 riebalų rūgščių, nors jų koncentracija mažesnė nei lašišoje. Nepaisant to, menkės įtraukimas į racioną vis tiek gali prisidėti prie bendro omega-3 suvartojimo ir suteikti naudos sveikatai.

Baltymų kiekis

Tiek lašiša, tiek menkė yra puikūs aukštos kokybės baltymų šaltiniai, todėl jie yra vertingi subalansuotos mitybos elementai, ypač tiems, kurie siekia įgauti ir išlaikyti raumenų masę. Baltymai yra būtini įvairiems fiziologiniams procesams, įskaitant raumenų atstatymą ir augimą, imuninę funkciją, hormonų gamybą ir fermentų sintezę.

Aktyviems asmenims, sportininkams ir vyresnio amžiaus žmonėms ypač svarbu vartoti pakankamai baltymų, kad būtų palaikoma raumenų sveikata ir bendra fizinė savijauta. Menkėse paprastai yra šiek tiek daugiau baltymų nei lašišoje, todėl tai yra papildoma paskata asmenims, norintiems padidinti baltymų kiekį.

Vitaminai ir mineralai

Lašiša ir menkė iš https://fishwish.eu/ yra turtingi būtinų vitaminų ir mineralų šaltiniai, kurie atlieka pagrindinį vaidmenį palaikant žmogaus bendrą sveikatą ir gerovę. Lašiša ypač išsiskiria dideliu vitamino D kiekiu, nes tik viena porcija sudaro didelę rekomenduojamos paros normos dalį. Vitaminas D yra būtinas kaulų sveikatai, nes padeda reguliuoti kalcio pasisavinimą ir palaiko optimalų kaulų tankį, mažina osteoporozės ir lūžių riziką.

Be to, vitaminas D vaidina lemiamą vaidmenį imuninei funkcijai, nuotaikos reguliavimui ir lėtinių ligų, tokių kaip vėžys ir autoimuniniai sutrikimai, rizikai mažinti. Menkė taip pat suteikia vitamino D, nors ir šiek tiek mažesniais kiekiais, palyginti su lašiša. Abi žuvys yra puikūs B grupės vitaminų šaltiniai, įskaitant B12 (kobalaminą), niaciną (vitaminą B3) ir piridoksiną (vitaminą B6), kurie yra būtini energijos apykaitai, nervų funkcijai, raudonųjų kraujo kūnelių gamybai ir DNR sintezei.

Be to, lašišoje ir menkėje yra būtinų mineralų, pvz., seleno, fosforo ir kalio, kurie prisideda prie įvairių fiziologinių procesų, įskaitant antioksidacinę apsaugą, kaulų sveikatą ir elektrolitų pusiausvyrą.

Mažas sočiųjų riebalų kiekis

Vienas iš pagrindinių lašišų ir menkių privalumų sveikatai yra mažas sočiųjų riebalų kiekis, todėl tai yra sveika žmonėms, norintiems pagerinti savo lipidų profilį ir sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Skirtingai nuo sočiųjų riebalų, kurie gali padidinti MTL (blogojo) cholesterolio kiekį ir padidinti širdies ligų riziką, nesotieji riebalai, esantys lašišoje ir menkėje, įskaitant omega-3 riebalų rūgštis, padeda sumažinti MTL cholesterolio kiekį, didina DTL (gerojo) cholesterolio kiekį ir gerina bendrą širdies sveikatą.

Žuvies įtraukimas į mitybą kaip subalansuotos mitybos dalis, pvz., Viduržemio jūros dieta, yra susijęs su maža širdies ligų, insulto ir mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Maisto gaminimo galimybės

Kitas lašišos ir menkės privalumas yra jų universalumas gaminant maistą. Iš jų galima pagaminti įvairius patiekalus, atitinkančius skirtingus skonius ir mitybos pomėgius. Nesvarbu, ar žuvys būtų keptos ant grotelių, keptuvėje, kepta orkaitėje ar troškintos. Abi žuvys gali būti lengvai dedamos į įvairius patiekalus – nuo paprastų savaitės vakaro patiekalų iki gurmaniškų šedevrų.

pr2024/42

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kultūros darbuotojai mokėsi idėjas paversti realybe

Kultūros bendruomenė nuolatos susiduria su naujų idėjų paieškos iššūkiais (ypač projektų rašymo laikotarpiu), nes kartais atrodo, kad viskas jau buvo sugalvota ir sukurta. Tačiau kas iš tiesų yra gera idėja, ko reikia, kad ją pavyktų paversti sėkminga realybe? Šito Šilutės rajono kultūros darbuotojai kartu su Klaipėdos r. savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos bibliotekininkais gegužės 8–9 d. mokėsi vykusiuose mokymuose „Kūrybinis procesas: nuo idėjos iki paraiškos“. Dviejų dienų mokymus vedė kompetentingų ir profesionalių kūrybinės asociacijos „Žuvies akis“ lektorių Godos Giedraitytės ir

Įvyko tradicinės sportinių šokių varžybos „Pamario pora 2024“

Jau 27-eri metai Šilutės sportinių šokių klubas „Lūgnė“, kartu su Lietuvos sportinių šokių federacija (LSŠF) Šilutėje organizuoja Lietuvos sportinių šokių reitingo varžybas „Pamario pora“. Į Pamario kraštą atvyksta varžytis sportinių šokių šokėjai iš įvairių Lietuvos miestų bei užsienio. Šiais metais šokėjus vertino Lietuvos bei tarptautinės kategorijos sportinių šokių vertintojai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos. Varžybose dalyvavo daug talentingų šokėjų iš įvairių Lietuvos miestų ir Liepojos (Latvija). Ne vienoje rungtyje sėkmė lydėjo šilutiškius. Šios varžybos yra net ik gera proga

Projekto „Metai su knyga 2‘‘ ambasadorius Juozas Ališauskas – Vydūno viešojoje bibliotekoje

Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje lankėsi jau antrus metus besitęsiančio respublikinio projekto „Metai su knyga 2“ paauglių skaitymo ambasadorius, aktorius, pedagogas, slemeris Juozas Ališauskas. Džiugu, jog šio skaitymo skatinimui skirto projekto ambasadoriai kasmet susitinka su įvairaus amžiaus Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos lankytojais ir supažindina su savo kūryba. Projekto organizatoriai: Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio apskričių viešosios bibliotekos, Ąžuolyno biblioteka ir Lietuvos audiosensorinė biblioteka drauge su Lietuvos savivaldybių viešosiomis bibliotekomis. Kūrybiniame improvizacijų kupiname susitikime su kūrėju Juozu Ališausku dalyvavo Pagėgių Algimanto

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, vadinamą Lietuvos raudonąja knyga. Į šį sąrašą siūloma įrašyti tik gamtoje (uoksuose ar drevėse) gyvenančias šios bičių rūšies šeimas. Laikomų ir veisiamų nelaisvėje (aviliuose) Europos tamsiųjų medunešių bičių populiacijų dalis į jį nebūtų įtraukta. Netaikant šiam vietinės bitės porūšiui teisinių apsaugos priemonių, nustatytų Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatyme, negalima užtikrinti, kad šio porūšio laukinės populiacijos nebus prarastos.

Taip pat skaitykite