K. S. Šaulys sugrįžo į Švėkšną

Atnaujinta.

Saulėtą šeštadienį, pagerbiant Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro prelato Kazimiero Stepono Šaulio atminimą, Švėkšnoje, miestelio centre, atidengtas paminklas K. S. Šauliui.

2017 m. rugsėjo 16 d., šeštadienį, po vidurdienio, Švėkšnoje iškilmingai atidengtas paminklas Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui prelatui Kazimierui Steponui Šauliui.
Iškilmėse dalyvavo gausus būrys garbingų svečių ir švėkšniškių.
Petro Skutulo nuotr.

Paminklo, skirto 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės Akto signatarui Kazimierui Steponui Šauliui atminti, atidengimo iškilmės prasidėjo konferencija Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos K. S. Šaulio vardu pavadintoje salėje. Sveikinimo žodį tarė Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, susirinkusieji išgirdo K. S. Šaulio balso įrašą. Lietuvos istorijos instituto, Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovai skaitė pranešimus, Šveicarijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Jūratė Caspersen apžvelgė signataro tremties laiką ir jo moralinę paramą tremtiniams, „Saulės“ gimnazijos istorijos mokytoja Daiva Vileikienė supažindino, kaip signataro atminimą yra įprasminusi gimnazija.
Konferencijoje dalyvavo Kauno arkivyskupas metropolitas Lionginas Virbalas SJ, Telšių vyskupu ordinaru vakar paskirtas Kęstutis Kėvalas, kitų aukštų dvasininkų, gausybė kunigų. Švėkšnos Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčioje šv. Mišias aukojo Kauno arkivyskupas metropolitas L. Virbalas. Jis kalbėjo, kad iš 20 Nepriklausomybės akto signatarų 4 buvo kunigai, vienas iš jų – K. S. Šaulys, kuriam „darbas dėl Lietuvos nebuvo tapatus asmeninei gerovei“. Bažnyčioje tautiniais rūbais pasipuošęs jaunimas laikė Lietuvos, Šilutės rajono visų 11-os seniūnijų vėliavas, dalyvavo gausus būrys K. S. Šaulio giminaičių, europarlamentarė Laima Andrikienė, Seimo nariai Remigijus Žemaitaitis, Juozas Olekas, Eugenijus Gentvilas, diplomatas Vygantas Ušackas, rajono seniūnijų delegacijos, daug Švėkšnos miestelio ir aplinkinių kaimų gyventojų. Bažnyčioje buvo perskaitytas premjero Sauliaus Skvernelio sveikinimas.

Iškilminga eisena iš Švėkšnos bažnyčios patraukė paminklo A. S. Šauliui link.

Aidint pučiamųjų orkestro muzikai, iš bažnyčios procesija pasiekė skverelį. Aktorė Virginija Kochanskytė perkirpti paminklo atidengimo juostą pakvietė Europos Parlamento narę L. Andrikienę, rajono merą V. Laurinaitį, skulptūros autorių Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatą Arūną Sakalauską, fundatorių ir garbiojo signataro gentainį Vytautą Lygnugarį bei Švėkšnos seniūną Alfonsą Šeputį.
Paminklą pašventino vyskupas K. Kėvalas. Ant paminklo kolonos iškalti tokie žodžiai: „Giliai įsisąmoninusi, susipratusi, laisvę mylinti tauta yra galingas, nenugalimas veiksnys kovoje dėl laisvės išlaikymo“ – po šiais žodžiais nurodytas ir jų autorius – 1918 m. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras prelatas profesorius Kazimieras Steponas Šaulys.
V. Lygnugaris, kurio senelis Juozas Šaulys buvo signataro K. S. Šaulio brolis, pasidalijo prisiminimais, dėkodamas visiems, kurie padėjo įgyvendinti didžią svajonę – artėjant Lietuvos valstybės 100 metų jubiliejui, įprasminti Nepriklausomybės Akto signatarų atminimą, tarp jų – ir „dėdės Kazimiero“, kaip yra girdėjęs jį vadinant mažas būdamas.
Garbaus amžiaus Pranas Lomsargis prisiminė, kaip 1882 m. stempliškis Petras Šaulys atvežė į Švėkšną mokytis savo sūnų Kaziuką, kuris šio paminklo vietoje tikriausiai bus bėgiojęs, žaidęs…
Anot klaipėdiečio skulptoriaus Arūno Sakalausko, sugrįžo prelatas K. S. Šaulys namo, į Švėkšną, kur baigė pradžios mokyklą, nukelia skrybėlę ir parsineša knygą, kurioje sudėta visa Lietuva…
Po daugelio garbingų svečių kalbų, įteiktų dovanų, iš Stemplių per visas Šilutės rajono seniūnijas savaitę žygeivių neštas ir Švėkšnoje kelionę baigęs Nepriklausomybės Aktas–metraštis su žygeivių bei bendruomenių narių parašais buvo perduotas Šilutės savivaldybės vadovams.
1,6 metro ilgio Akto kopija papuoštas metraštis, suvyniotas į ritinį, ateities kartoms primins, – kai artėjo Lietuvos valstybės 100 metų sukaktis, Šilutės rajone vyko žygis per visas seniūnijas, gabenant Aktą ir perduodant jį tarsi garbės estafetę.
Paminklo K. S. Šauliui atidengimas Švėkšnoje buvo ir žygio po Šilutės rajoną iškilmingos pabaigtuvės.
Šilutės krašto žmonės jau švenčia Lietuvos valstybingumo 100–metį.
„Pamario“ inf.

Paminklo atidengimo iškilmėse dalyvavo gausus būrys dvasininkų.

Prie paminklo (iš kairės): paminklo autorius klaipėdietis skulptorius Arūnas Sakalauskas, Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis, Europos Parlamento narė Laima Andrikienė, paminklo fundatorius K. S. Šaulio giminaitis Vytautas Lygnugaris, Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis.

Paminklo skulptorius Arūnas Sakalauskas.

Paminklą pašventino naujasis Telšių vyskupas K. Kėvalas.

Pranas Lomsargis prisimena K. S. Šaulį, kai jis lakstė dar Kaziuku vadinamas.

Petro Skutulo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Užuolaidų audiniai. Kaip išsirinkti geriausią?

Kuriant jaukų namų dizainą ir ieškant geriausio sprendimo Jus pasitiks patys įvairiausi užuolaidų audiniai, labai didelė spalvų ir raštų įvairovė. Svarbu nepasimesti visoje šioje gausoje ir išsirinkti tai, kas tiktų labiausiai. Užuolaidų pasirinkimas iš tiesų yra labai kruopštus ir daug atidumo reikalaujantis darbas, kurį geriausia patikėti savo srities dizaineriams. Jeigu neturite pakankamai patirties ir įžvalgos tam, kad išsirinktumėte užuolaidų audinius patys, arba tiesiog norėtumėte rasti dar geresnį sprendimą, naudinga pasikonsultuoti su specialistais. Skaitydami toliau atrasite daugybę užuolaidų pasirinkimų patiems įvairiausiems

Natkiškietės prakalbino moliūgus

Natkiškių kultūros namuose, meno mėgėjų kolektyvų atstovai kartu su „Moterų seklyčia“, bandė prakalbinti moliūgus. Edukaciją ir pavadinome „Prakalbink moliūgą“. Atmosfera buvo draugiška, šilta, o dirbančiųjų nuotaika puiki ir pakili. Atlikus gana sunkų, bet gerą darbą, smagu pasigrožėti ne tik patiems, bet akis paganyti ir kitiems. Ačiū meno mėgėjų kolektyvų atstovams ir darbščiųjų rankų būrelio moterims už edukacinę veiklą. Po trijų valandų darbo, sėdome prie pabaigtuvių stalo. Vaišinomės meno vadovo Valdo iškeptu pyragu, žolelių arbata. Dėkojame už moliūgus Sonatai ir Rimui

Pieno separatoriai – šiuolaikinio verslo pagalbininkai

Daugelis mūsų kasdien vartoja pieno produktus, geria gryną pieną. Tačiau taip pat daugelis nepagalvoja apie tai, kaip pienas pasiekia mūsų stalą, mūsų stiklines ir tuo pačiu skrandžius.  Žinoma, tai yra ilgas darbas, kuris prasideda gyvūno priežiūra ir baigiasi technikos indėliu, kuris garantuoja ne tik tikslumą, tačiau ir našumą. Darbų optimizacijai reikalingas pieno separatorius be kurio šiuolaikinė pieninkystės rinka nebūtų tokia gera kokia yra šiuo metu. Nors įranga buvo išrasta jau XIX amžiuje, tačiau plačiai pradėta naudoti tik XX. Šiuo metu

Kokybiški dažai, lakas bei klijai Kaune – kaip išsirinkti?

Kokybiškos ir tinkamos priemonės yra bene svarbiausias aspektas, kai kalbame apie įvairius remonto darbus. Esminiais faktoriais dažniausiai tampa būtent geras lakas, dažai bei klijai. Kaunas pasižymi išties didele šių prekių pasirinkimo įvairove, todėl garantuotai surasite jus labiausiai tenkinantį variantą. Visgi, sudėtingiausiu aspektu gali būti nežinojimas, nuo kur pradėti šias paieškas. Geriausiu pagalbininku šioje situacijoje galėtų būti info.lt portalas, mat čia vienoje vietoje surasite daug skirtingų įmonių, o tai palengvins išsirinkti optimaliausią variantą. Kokybiški dažai Dažai Kaune yra viena populiariausių prekių,

Taip pat skaitykite