Juknaičių šventė su dovana Lietuvai

„Su gimtadieniu, Lietuva!“ Po šių žodžių į saulėtą dangaus mėlynę pakilo Lietuvos vėliavos spalvų balionai: geltoni, žali, raudoni. Tokią dovaną Lietuvai, kitąmet minėsiančiai 100 metų jubiliejų, šeštadienį pasiuntė Juknaičių seniūnijos ir bendruomenių šventės šeimininkai. Mat tradicinė Juknaičių šventė „Visada jauni“ kitais metais vyks jau po valstybės jubiliejaus, po Vasario 16-osios.

Piliakalnių metai paminėti ant Juknaičių Alkos kalno.

Šie metai Lietuvoje – Tautinio kostiumo, Piliakalnių metai ir, žinoma, artėjančio Lietuvos šimtmečio sutiktuvės. Būtent šios temos ir buvo pagrindinės juknaitiškių kasmetinėje šventėje „Visada jauni“, šiemet dar pavadintai „Ką kalneliai byloja“.
Ant Alkos kalnelio
Galbūt retas pamariškis žino, kad šalia Juknaičių yra Alkos kalnas, aukščiausia Šilutės rajone vieta. Tiesa, tas aukštis – tik 33 metrai virš jūros lygio, sovietmečiu jį gerokai aparė ir sumažino. Pasakojama, kad ant šio kalno buvęs aukuras ir kunigaikščio rūmai, tačiau, žmonėms apsikrikštijus, senieji dievai įnirtę ir per puotą žmonės bei pastatai su trenksmu kalne prasmegę… Esama ir kitokių istorijų.
Kai šventės dalyvių eisena atėjo ant Alkos kalnelio, čia jau liepsnojo laužas, plevėsavo Juknaičių seniūnijos vėliava, kurioje pavaizduota žirgas ir sakalas. Keliasdešimt žmonių su dainingomis vietos moterimis užtraukė: „Vai ko nusižvengei, bėrasai žirgeli“, „Ant kalno mūrai“. Dešimtmetė Deimantė Krasnovaitė, pasipuošusi Mažosios Lietuvos tautiniais rūbais, šišioniškių tarme paporino apie Alkos kalną (mokytoja Rasa Gailiuvienė). Nuo laužo užsidegę fakelus, šventės dalyviai sugrįžo į Juknaičių parką, prie ežerėlio, kur seniūnas Alfredas Gaubys, bendruomenės pirmininkė Laima Barkauskienė su jaunimu nuo kalno parsineštais fakelais uždegė laužą, pakelta Juknaičių vėliava.
Šventės vedantieji Jūratė Šukienė ir Vygantas Stoškus, taip pat pasipuošę Mažosios Lietuvos tautiniais rūbais, pasidžiaugė šių rūbų grožiu ir papasakojo, kuo jie išskirtiniai.
Žiūrovų rinkosi vis daugiau.
Iškilmės
Juknaitiškius pasveikino Šilutės r. savivaldybės mero pavaduotojas Algis Bekeris, dovanų atvežęs šermukšnio sodinuką. Garbė pasirašyti Juknaičių Garbės knygoje šiemet buvo suteikta Juknaičių pagrindinės mokyklos direktorei Violetai Šimelionienei bei Juknaičių seniūnijos žemės ūkio specialistui Vytautui Barkauskui. Į šventę atvykęs Zigmantas Dokšas Europietiškiausios šeimos nominaciją įteikė Mildai ir Viktorui Daubarams iš Kanteriškių kaimo.
Darniausia daugiavaike šeima paskelbta Vitalijos ir Tado Gečų, kurie augina vaikus Jokūbą, Ievą ir Arną. Šeimą apdovanojo Violeta ir Alvidas Šimelioniai. Šeimos galva nedalyvavo – Tadas Gečas išvykęs į galiūnų konkursą, kur, anot ponios Violetos, pelnęs garbingą vietą.
Gražiausios sodybos iškaba šiemet teko Jūratei ir Dmitrijui Stanišauskams, įsikūrusiems Žirgo gatvėje.
Pagerbta ir gražią asmeninę sukaktį atšventusi „Juknaičių“ vyresnio amžiaus žmonių šokių kolektyvo vadovė Loreta Margarita Černeckienė bei konkursuose pergales pelnantis visas šokių kolektyvas. Salos etnokultūros ir informacijos centro Rusnėje direktorė Birutė Servienė įteikė padėkas seniūnui, bendruomenės pirmininkei ir gražiai šventei vadovavusiems J. Šukienei ir V. Stoškui. Šis centras rūpinasi kultūros skaida Rusnės, Juknaičių ir Usėnų seniūnijose.
Šoko Juknaičių pagrindinės mokyklos moksleiviai, o netrukus prasidėjo „Draugystės suktinis“ su kolektyvo „Juknaičiai“ šokėjais bei svečiais iš Bikavėnų – atvyko liaudiškos muzikos kapela „Lolytė“ (vadovas Kazys Budrys).
Vėliau linksmino grupė „Vairas“, šilutiškių grupė „Prieskonis“ (vadovas V. Stoškus).
Kiemeliuose
Juknaičių bendruomenės palapinėje stalą puošė didelis sūris ir kitų vaišių. Šalia įsikūrusi Pašyšių bendruomenė į drugelio formos pastatytą „lėkštę“ sukrovė margaspalvių keksiukų, virė šiupinį su aviena, Leitgirių kiemelyje moterys aiškino, kad esančios iš ten, kur giria, tai ant stalo buvo gausybė moterų kepinių – grybų, riešutų ir kitokių miško gėrybių, čia irgi kūrenosi laužas, apie kruopynės puodą sukosi šeimininkės.
Iš Ventės atvykę vyrai maišė didžiulį žuvienės katilą. Helmutas Jokaitis priminė, kad ventiškiai Žuvienės virimo čempionate laurus skynė… Žmonės iš Kūgelių kaimo ne kugelį kepė, o bulvinius blynus, kurie čirškėjo tokioje didelėje keptuvėje, kad apie ją sukosi trys moterys, o vietoms dar kelioms būtų užtekę. Viena Kūgelių kaimo šeimininkė šalia kepė ant iešmo pamautus du paukščius. Kaip įprasta, „Berštų“ medžiotojų klubo puode, kuriame telpa per 120 litrų, kunkuliavo sriuba su stirniena ir bebro šlaunele. Taip aiškino Birutė Jankauskienė, medžiotojo žmona, mokinti skaniai patiekti žvėrieną.
Buvo gardžių vaišių, netrūko ir valgytojų. Juk buvo ir sporto rungčių. Visus nurungė Leitgirių sportininkai, antri liko svečiai iš Ventės, trečia vieta atiteko Pašyšių komandai.
Lauko žaidimų kampelis vaikams buvo… su ilga eilute.
Stasė SKUTULIENĖ

Vienas komentaras

  • šventės dalyvis

    Nuostabi šventė. O Vitalijos ir Tado Gečų šeima išties ta, į kurią galima lygiuotis. Puikūs žmonės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Įamžinama seserų elzbietiečių veikla Švėkšnoje

2023 m. Šilutės Hugo Šojaus muziejaus Švėkšnos ekspozicija įgyvendina projektą „Šv. Jokūbo festivalis Švėkšnoje: seserų elzbietiečių veikla Švėkšnoje“. Projekto tikslas – įamžinti vienuolės Antaninos Žemgulytės-Bonitos bei seserų elzbietiečių veiklą Lietuvoje ir Švėkšnoje. Po Pirmo pasaulinio karo nepriklausomoje Lietuvoje susiklostė palankios sąlygos augti vienuolijoms. 1918–1940 m. Lietuvoje naujai įsikūrė 11 ordinų ir kongregacijų vienuoliai: vargdienių seserys, kazimierietės, kryžietės, elzbietietės, pranciškonės, jėzuitai, kapucinai, dominikonai, saleziečiai, pranciškietės ir salezietės. 1924 m. į Lietuvą iš Karaliaučiaus, kur buvo įsikūręs kongregacijos provincijos centras su noviciatu,

Kaip tinkamai laikyti nusipirktą pieną

Pienas – vienas perkamiausių lietuvių maisto produktų. Kad jis išlaikytų savo skonį ir maistines savybes iki pat galiojimo laiko pabaigos, jį parsinešę namo turėtume laikytis tam tikrų taisyklių. Dalis iš jų, ko gero, yra žinomos daugeliui, tačiau kai kurios gali nustebinti. Apie tai, kokių klaidų vengti nusipirkus pieno, pasakoja prekės ženklą „Dvaro“ valdančios bendrovės „Pieno žvaigždės“ vyriausioji technologė Dalia Mickeliūnienė. Pienas turi būti laikomas šaldytuve. Tad įsipylę pieno, visuomet stenkitės kuo greičiau jį padėti atgal į šaldytuvą. Taip pat visuomet

Gydymo įstaigos gaus daugiau lėšų už suteiktas paslaugas, medikai – didesnius atlyginimus

Siekiant sudaryti sąlygas gydymo įstaigoms nuo 2024 m. sausio 1 d. didinti medikų darbo užmokestį ne mažiau kaip 10 proc., sveikatos apsaugos ministro įsakymu padidintos asmens sveikatos priežiūros paslaugų bazinės kainos. Tai leis gydymo įstaigoms gauti papildomų lėšų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) ir skirti jas darbuotojų darbo užmokesčiui didinti. Pagal padidintus įkainius būtų atsiskaitoma už asmens sveikatos priežiūros paslaugas, suteiktas nuo šių metų lapkričio 1 d. „Laikomės įsipareigojimų reguliariai didinti medicinos darbuotojų atlygius – tai daroma peržiūrint įkainius

Su patyčiomis mokyklose vaikai kovoja pasitelkę piešinius

Patyčios tarp mokyklinio amžiaus vaikų yra viena opiausių problemų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, patyčias patiria vidutiniškai 42 proc. berniukų ir 37 proc. mergaičių 40-yje labiausiai išsivysčiusių šalių. Pasipriešinti patyčioms nusiteikę ir Lietuvos vaikai, pasitelkę tam kūrybingas idėjas. „Su patyčiomis susidurti gali ne tik vaikai ar paaugliai, bet ir suaugusieji. Tačiau, jei suaugusieji gali apsiginti, labai dažnai vaikai jaučiasi bejėgiai prieš juos emociškai, o kartais net fiziškai žalojantį elgesį. Galime pasidžiaugti, kad patyčios mokyklose nebėra tabu – ši problema ne

Taip pat skaitykite