Istorijos labirintuose su bendraminčiais

Didelis būrys šilutiškių (muziejininkai tikrai džiaugėsi) rugpjūčio 23-ios pavakarę rinkosi į Šilutės H. Šojaus muziejų. Čia vyko minėjimas, skirtas stalinizmo ir nacizmo aukoms bei „Baltijos keliui“ atminti.

 

Parodos lankytojai susikaupę klausėsi pasakojimo apie ekspediciją.

Už poros metų sukaks 30 metų, kai 1989 m. rugpjūčio 23 d. Lietuvos persitvarkymo sąjūdis, prisimindamas Ribentropo–Molotovo paktą, atėmusį iš Baltijos šalių nepriklausomybę, surengė akciją „Baltijos kelias“. Taip trijų Baltijos valstybių žmonės išreiškė norą būti laisvi.
17.15 val. muziejuje buvo atidaryta projekto „Misija Sibiras“ fotografijų paroda „10 metų gyvos istorijos“. Parodoje eksponuojamos fotografijos iš keturiolikos ekspedicijų. Jos atspindi ekspedicijoje dalyvavusių žmonių kasdienybę, supažindina su ekspedicijų rezultatais, pasakoja apie aplankytas vietoves.

Muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė pristatė Arną Zmitrą, ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyvį.

Apie šią parodą pasakojo Arnas Zmitra, projekto „Misija Sibiras“ 2016 metų dalyvis: „Projektas „Misija Sibiras“ yra labiausiai pavykęs socialinis projektas. Per dešimt metų apie 11 tūkstančių žmonių yra pareiškę norą jame dalyvauti. Jau yra sutvarkyta per 130 kapinių, jose pastatyta kryžių. Į Sibirą buvo ištremti šviesiausi išsilavinę mūsų tautos žmonės – mokytojai, gydytojai, kiti. Jie dažniausiai dirbo medienos apdirbimo įmonėse, plukdė sielius. Dirbo ir anglies kasyklose. Darbo ir gyvenimo sąlygos buvo labai sunkios“.
A. Zmitra papasakojo, kad kiekvieną pavasarį paskelbiama anketa, norėdami iš arčiau pažinti tą istorijos etapą jaunuoliai gali registruotis į ekspediciją „Misija Sibiras“.

Didelis būrys šilutiškių rugpjūčio 23-iosios pavakare susirinko muziejaus Freskų salėje.

„Užsiregistravusių kiekvienais metais būna apie 800–900. Organizatoriai atrenka tam tikrą skaičių jaunuolių, kurie savaitgalį dalyvauja bandomajame žygyje. Praėjusiais metais 75 jaunuoliai dalyvavo 50 kilometrų žygyje Trakai – Kernavė, šiemet 47 kilometrua žygiavo po Kauno rajoną, Rumšiškes. Kiekvienais metais dalyvauja 16 dalyvių, vyksta viena ekspedicija per metus, joje galima dalyvauti tik vieną kartą. Sugrįžę ekspedicijų nariai keliauja po įvairius miestus ir gyvenvietes, pasakoja savo įspūdžius, prisideda prie įvairių iniciatyvų. Birželio 14 d., kada jaunimas išvyksta į ekspediciją, Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje visą parą yra skaitomos pavardės žmonių, išvežtų į tremtį. Yra 20 tūkstančių pavardžių, tad skaitymas užtrunka visą parą. Ekspedicijų dalyviai vieną savaitgalį važiuoja į Prienus pas meistrą Algimantą, kur mokosi daryti kryžius. Mediena ekspedicijoms kartais plukdoma net 1800 kilometrų“, – pasakojo Arnas Zmitra ir atsakė į užduotus klausimus.
Po parodos atidarymo susirinkusieji žiūrėjo režisieriaus Donato Ulvydo šiais metais sukurtą kino filmą „Emilija iš Laisvės alėjos“. Muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė pasidžiaugė, kad šilutiškiai gali nemokamai pamatyti šį naują filmą, pasakojantį apie sunkų ir įtemptą teatro aktorių darbą sovietinės priespaudos prislėgtoje Lietuvoje.
Prie muziejaus dar ilgai stoviniavo būreliai žmonių: norėjosi ir pasikalbėti apie praeitį, ir filmą aptarti.
Birutė Morkevičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šventuosius Jokūbo metus pasitikome tradiciniame piligrimų žygyje

2021 metai – Šventieji Jokūbo metai. Tai metai, kai liepos 25 d. yra sekmadienis, o per šimtmetį tai nutinka keliolika kartų. Šv. Jokūbo kelias (isp. Camino de Santiago) – katalikų piligriminis kelias į Kompostelos Santjago katedrą Ispanijoje kur, manoma, yra palaidotas Apaštalas Jokūbas. Šis kelias žinomas nuo viduramžių, jam jau virš 1000 metų. Važiuodami pernai specialiais šio kelio ženklais sužymėtu keliu susipažinome su mūsų krašto kultūros ir istorijos paveldu. Išvykstančius piligrimus palaimino ir išlydėjo Šilutės katalikų parapijos dekanas Remigijus Saunorius.

Bitininkai kviečiami teikti paraiškas

Bičių laikytojai, bitininkų asociacijos, bitininkų kooperatyvai, mokslo ir studijų institucijos jau gali teikti paramos paraiškas Paramos Lietuvos bitininkystės sektoriui 2020–2022 metų programos priemonėms įgyvendinti. Šiam kvietimui skirta 180 954 Eur. Programoje numatytos priemonės, kurioms įgyvendinti bitininkai gali gauti valstybės paramą: techninė pagalba bitininkams ir jų grupėms; kova su avilių kenkėjais ir bičių ligomis, ypač varoatoze; bičių avilių transportavimo į ganyklas racionalizavimas; medaus fizinių ir cheminių savybių analizė; bičių šeimų atnaujinimas; bitininkystei ir bitininkystės produkcijai skirtos taikomųjų mokslinių tyrimų programos; rinkos

Savaitė prasidėjo vagystėmis

Pirmąjį vasaros mėnesį pagausėjo vagysčių, sulaikytų neblaivių vairuotojų bei, kaip įprasta, netrūko smurtautojų. Šios savaitės pirmadienį ir antradienį Šilutės rajono policijos komisariate užfiksuoti šie įvykiai, kuriuos tiria pareigūnai. Birželio14 d. pavakare iš garažo Užkardos g., Gaidelių kaime, Šilutės sen., buvo pavogtas suvirinimo aparatas ir virinimo vielos ritės. Nuostolis 500 eurų. Policija tiria ir birželio 5 d. įvykį, kai buvo pastebėtas išdaužtas autobusų stotelės Lietuvininkų g., Šilutėje, šoninis stiklas. Nuostolis 220 eurų. Birželio14-15 d. Liepų g., Šilutėje,  iš automobilio „Honda Accord“

Europos automobilių kroso čempionato etape Vilkyčiuose bus ir lietuvių

Praėjusiais metais dėl pasaulinės pandemijos Lietuva neteko itin aukštos klasės renginio – Europos automobilių kroso čempionato etapo, kuris turėjo būti surengtas Vilkyčiuose. Tąkart šias varžybas, kaip ir dalį kitų etapų Europos čempionato kalendoriuje, teko atšaukti. Tačiau šiemet automobilių kroso gerbėjai šias lenktynes tikrai išvys. Geriausi Europos automobilių kroso lenktynininkai, besivaržantys bagiais bei kėbuliniais automobiliais, Lietuvoje pasirodys liepos 3-4 d. Tai bus antrasis Europos autokroso čempionato etapas. Dvi dienas varžysis Europos automobilių kroso čempionato dalyviai. Tarp iškeltų daugelio senojo žemyno šalių

Taip pat skaitykite