Istorijos labirintuose su bendraminčiais

Didelis būrys šilutiškių (muziejininkai tikrai džiaugėsi) rugpjūčio 23-ios pavakarę rinkosi į Šilutės H. Šojaus muziejų. Čia vyko minėjimas, skirtas stalinizmo ir nacizmo aukoms bei „Baltijos keliui“ atminti.

 

Parodos lankytojai susikaupę klausėsi pasakojimo apie ekspediciją.

Už poros metų sukaks 30 metų, kai 1989 m. rugpjūčio 23 d. Lietuvos persitvarkymo sąjūdis, prisimindamas Ribentropo–Molotovo paktą, atėmusį iš Baltijos šalių nepriklausomybę, surengė akciją „Baltijos kelias“. Taip trijų Baltijos valstybių žmonės išreiškė norą būti laisvi.
17.15 val. muziejuje buvo atidaryta projekto „Misija Sibiras“ fotografijų paroda „10 metų gyvos istorijos“. Parodoje eksponuojamos fotografijos iš keturiolikos ekspedicijų. Jos atspindi ekspedicijoje dalyvavusių žmonių kasdienybę, supažindina su ekspedicijų rezultatais, pasakoja apie aplankytas vietoves.

Muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė pristatė Arną Zmitrą, ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyvį.

Apie šią parodą pasakojo Arnas Zmitra, projekto „Misija Sibiras“ 2016 metų dalyvis: „Projektas „Misija Sibiras“ yra labiausiai pavykęs socialinis projektas. Per dešimt metų apie 11 tūkstančių žmonių yra pareiškę norą jame dalyvauti. Jau yra sutvarkyta per 130 kapinių, jose pastatyta kryžių. Į Sibirą buvo ištremti šviesiausi išsilavinę mūsų tautos žmonės – mokytojai, gydytojai, kiti. Jie dažniausiai dirbo medienos apdirbimo įmonėse, plukdė sielius. Dirbo ir anglies kasyklose. Darbo ir gyvenimo sąlygos buvo labai sunkios“.
A. Zmitra papasakojo, kad kiekvieną pavasarį paskelbiama anketa, norėdami iš arčiau pažinti tą istorijos etapą jaunuoliai gali registruotis į ekspediciją „Misija Sibiras“.

Didelis būrys šilutiškių rugpjūčio 23-iosios pavakare susirinko muziejaus Freskų salėje.

„Užsiregistravusių kiekvienais metais būna apie 800–900. Organizatoriai atrenka tam tikrą skaičių jaunuolių, kurie savaitgalį dalyvauja bandomajame žygyje. Praėjusiais metais 75 jaunuoliai dalyvavo 50 kilometrų žygyje Trakai – Kernavė, šiemet 47 kilometrua žygiavo po Kauno rajoną, Rumšiškes. Kiekvienais metais dalyvauja 16 dalyvių, vyksta viena ekspedicija per metus, joje galima dalyvauti tik vieną kartą. Sugrįžę ekspedicijų nariai keliauja po įvairius miestus ir gyvenvietes, pasakoja savo įspūdžius, prisideda prie įvairių iniciatyvų. Birželio 14 d., kada jaunimas išvyksta į ekspediciją, Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje visą parą yra skaitomos pavardės žmonių, išvežtų į tremtį. Yra 20 tūkstančių pavardžių, tad skaitymas užtrunka visą parą. Ekspedicijų dalyviai vieną savaitgalį važiuoja į Prienus pas meistrą Algimantą, kur mokosi daryti kryžius. Mediena ekspedicijoms kartais plukdoma net 1800 kilometrų“, – pasakojo Arnas Zmitra ir atsakė į užduotus klausimus.
Po parodos atidarymo susirinkusieji žiūrėjo režisieriaus Donato Ulvydo šiais metais sukurtą kino filmą „Emilija iš Laisvės alėjos“. Muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė pasidžiaugė, kad šilutiškiai gali nemokamai pamatyti šį naują filmą, pasakojantį apie sunkų ir įtemptą teatro aktorių darbą sovietinės priespaudos prislėgtoje Lietuvoje.
Prie muziejaus dar ilgai stoviniavo būreliai žmonių: norėjosi ir pasikalbėti apie praeitį, ir filmą aptarti.
Birutė Morkevičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Sekmadienį įsigalioja naujos Konstitucijos pataisos

Gegužės 22 d., sekmadienį, įsigalioja trys prieš mėnesį Seimo priimtos Konstitucijos pataisos, susijusios su rinkimais. Visos jos svarbios tiek dėl kitąmet įvyksiančių merų ir savivaldybių tarybų rinkimų, tiek dėl 2024 metais numatomų Seimo rinkimų. Pagrindiniame šalies dokumente įtvirtintos nuostatos dėl tiesioginių merų rinkimų, jaunesnių kandidatų į Seimą ir apribojimo užimti pareigas, pažeidus Konstituciją, trukmės nustatymo. Seimas, įgyvendindamas Konstitucinio Teismo nutarimą, priimtomis Konstitucijos pataisomis nusprendė, kad savivaldos teisė turi būti įgyvendinama ne tik per savivaldybių tarybas, bet ir per savivaldybių merus.

Vasaros pranašai – žaibai: kaip apsisaugoti?

Sakoma, kad tikroji vasara prasideda tik nugriaudėjus pirmosioms perkūnijoms. Turbūt retas laukia šios gamtos stichijos. Ji gali būti išties pavojinga tiek žmonių sveikatai ir gyvybei, tiek turtui. Ir nors daugeliui turbūt nebereikia priminti, kad žaibuojant negalima slėptis po aukštais medžiais ar būti vandenyje, tačiau dar ne visi žino, kaip nuo šios stichijos poveikio apsaugoti elektroninę įrangą, kurią didelės energijos iškrova gali sugadinti nepataisomai ir pridaryti rimtų nuostolių. Stichija, kurios verčiau pasisaugoti Kas sekundę visame pasaulyje į žemės paviršių trenkia apie

Prognozuojamas lietingas ir vėjuotas savaitgalis

Gegužės 20-ąją, penktadienį, į Lietuvą artės šaltasis atmosferos frontas. Bus debesuota su pragiedruliais. Daugelyje vietovių praslinks trumpi lietūs, kuriuos vietomis lydės perkūnijos. Kai kur nušniokš smarkiai. Pūs apysmarkis pietvakarių, vakarų. Kai kur numatomi staigūs vėjo gūsiai iki 15-18 m/s. Bus šilta diena, daug kur šils iki 18-23, beveik visur pietinėje šalies dalyje iki 24-26, tik prie jūros ir šiaurės rytiniuose rajonuose vietomis tesušils iki 15-17 laipsnių. Gegužės 21 d., šeštadienį, naktį visoje šalyje žymesnio lietaus nenumatoma, tik dienai pereinant į

Ilgametė Šilutės ligoninės gydytoja – Lietuvos gydytojų sąjungos garbės narė

Pikžirnienė

Vilniuje įvyko Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) suvažiavimas, kurio metu Šilutės ligoninės Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjai Audronei Pikžirnienei buvo suteiktas šios organizacijos Garbės nario vardas. Gydytoja anesteziologė–reanimatologė A. Pikžirnienė LGS Šilutės filialui vadovavo 20 metų. Per šį laikotarpį pasiekta daug dalykų, gerinančių gydytojų darbo sąlygas, finansavimą sveikatos apsaugai, visuomenės sveikatą.  Lietuvos gydytojų sąjunga yra profsąjunginė savarankiška, savanoriška organizacija, vienijanti daugiau nei  70 proc. Lietuvos gydytojų ir ginanti gydytojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises bei interesus. 1989–aisiais šalies Atgimimo laikotarpiu

Taip pat skaitykite