Istorijos labirintuose su bendraminčiais

Didelis būrys šilutiškių (muziejininkai tikrai džiaugėsi) rugpjūčio 23-ios pavakarę rinkosi į Šilutės H. Šojaus muziejų. Čia vyko minėjimas, skirtas stalinizmo ir nacizmo aukoms bei „Baltijos keliui“ atminti.

 

Parodos lankytojai susikaupę klausėsi pasakojimo apie ekspediciją.

Už poros metų sukaks 30 metų, kai 1989 m. rugpjūčio 23 d. Lietuvos persitvarkymo sąjūdis, prisimindamas Ribentropo–Molotovo paktą, atėmusį iš Baltijos šalių nepriklausomybę, surengė akciją „Baltijos kelias“. Taip trijų Baltijos valstybių žmonės išreiškė norą būti laisvi.
17.15 val. muziejuje buvo atidaryta projekto „Misija Sibiras“ fotografijų paroda „10 metų gyvos istorijos“. Parodoje eksponuojamos fotografijos iš keturiolikos ekspedicijų. Jos atspindi ekspedicijoje dalyvavusių žmonių kasdienybę, supažindina su ekspedicijų rezultatais, pasakoja apie aplankytas vietoves.

Muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė pristatė Arną Zmitrą, ekspedicijos „Misija Sibiras“ dalyvį.

Apie šią parodą pasakojo Arnas Zmitra, projekto „Misija Sibiras“ 2016 metų dalyvis: „Projektas „Misija Sibiras“ yra labiausiai pavykęs socialinis projektas. Per dešimt metų apie 11 tūkstančių žmonių yra pareiškę norą jame dalyvauti. Jau yra sutvarkyta per 130 kapinių, jose pastatyta kryžių. Į Sibirą buvo ištremti šviesiausi išsilavinę mūsų tautos žmonės – mokytojai, gydytojai, kiti. Jie dažniausiai dirbo medienos apdirbimo įmonėse, plukdė sielius. Dirbo ir anglies kasyklose. Darbo ir gyvenimo sąlygos buvo labai sunkios“.
A. Zmitra papasakojo, kad kiekvieną pavasarį paskelbiama anketa, norėdami iš arčiau pažinti tą istorijos etapą jaunuoliai gali registruotis į ekspediciją „Misija Sibiras“.

Didelis būrys šilutiškių rugpjūčio 23-iosios pavakare susirinko muziejaus Freskų salėje.

„Užsiregistravusių kiekvienais metais būna apie 800–900. Organizatoriai atrenka tam tikrą skaičių jaunuolių, kurie savaitgalį dalyvauja bandomajame žygyje. Praėjusiais metais 75 jaunuoliai dalyvavo 50 kilometrų žygyje Trakai – Kernavė, šiemet 47 kilometrua žygiavo po Kauno rajoną, Rumšiškes. Kiekvienais metais dalyvauja 16 dalyvių, vyksta viena ekspedicija per metus, joje galima dalyvauti tik vieną kartą. Sugrįžę ekspedicijų nariai keliauja po įvairius miestus ir gyvenvietes, pasakoja savo įspūdžius, prisideda prie įvairių iniciatyvų. Birželio 14 d., kada jaunimas išvyksta į ekspediciją, Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje visą parą yra skaitomos pavardės žmonių, išvežtų į tremtį. Yra 20 tūkstančių pavardžių, tad skaitymas užtrunka visą parą. Ekspedicijų dalyviai vieną savaitgalį važiuoja į Prienus pas meistrą Algimantą, kur mokosi daryti kryžius. Mediena ekspedicijoms kartais plukdoma net 1800 kilometrų“, – pasakojo Arnas Zmitra ir atsakė į užduotus klausimus.
Po parodos atidarymo susirinkusieji žiūrėjo režisieriaus Donato Ulvydo šiais metais sukurtą kino filmą „Emilija iš Laisvės alėjos“. Muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė pasidžiaugė, kad šilutiškiai gali nemokamai pamatyti šį naują filmą, pasakojantį apie sunkų ir įtemptą teatro aktorių darbą sovietinės priespaudos prislėgtoje Lietuvoje.
Prie muziejaus dar ilgai stoviniavo būreliai žmonių: norėjosi ir pasikalbėti apie praeitį, ir filmą aptarti.
Birutė Morkevičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nuo antros Velykų dienos vairuotojų laukia pokyčiai

Balandžio 1 d., pirmadienį, kai yra antroji Velykų diena, o laikrodžiai sekmadienio naktį pasukti viena valanda į priekį, pereita į vasaros laiką, vairuotojų laukia pokyčiai. Tad susikaupti šventinį ilgąjį savaitgalį teks daugiau.  Antrąją Velykų dieną, balandžio 1-ąją, nors minima ir melagių diena, šalies magistraliniuose keliuose ir greitkeliuose keičiasi maksimalus leistinas greitis. Nuo balandžio 1 iki spalio 31 dienos lengvųjų automobilių, motociklų ir triračių vairuotojai greitkeliuose gali važiuoti maksimaliu 120 km/val. greičiu, o magistralėse – 130 km/val. greičiu. Balandį prasideda vasarinių

Valstybė ir šiemet skatins stojančiuosius į pedagogiką

Šiemet į valstybės finansuojamas studijų vietas aukštosiose mokyklose numatoma priimti 12,7 tūkst. pirmakursių – tiek pat, kiek ir pernai. Tačiau siekiama priimti kuo daugiau stojančiųjų į darbo rinkai svarbias studijas. Pirmą kartą formuojama atskira konkursinė eilė stojantiesiems iš socialiai pažeidžiamų grupių. Visų pirmakursių studijoms valstybė numato skirti 14,7 mln. eurų (2023 m. – 14,1 mln. eurų). Tokį sprendimą šiandien Vyriausybė. „Norime paskatinti jaunuolius rinktis tas specialybes, kurios labai svarbios valstybei, darbo rinkai. Stebint augantį tam tikrų specialistų poreikį, šiemet vėl

Policija – apie įvykius Šilutės rajone

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Kovo 27 d. naktį bute Juknaičiuose rastas vyro, gim. 1964 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Kovo 27 d. ankstų rytą namuose Bikavėnų k., Vainuto sen., rastas moters, gim. 1977 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Kovo 27 d. popietę namuose Jaunimo al., Šilutėje, pas jaunuolį, gim. 2005 m., rasta 10 vnt. buteliukų, kuriuose galimai yra narkotinių ir psichotropinių medžiagų.

Orai: dienomis bus keliolika laipsnių šilumos

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kokių orų tikėtis artimiausiomis dienomis. Gera žinia – bus šilta. Kovo 28 d., ketvirtadienį, naktis buvo be lietaus. Vėjas pietryčių, 8-13 m/s. Temperatūra 2-7 laipsniai šilumos. Dieną pietvakarių Lietuvoje daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietryčių, 9-14 m/s, kai kur gūsiai 15 m/s. Temperatūra 12-17 laipsnių šilumos. Kovo 29 d., penktadienį, naktį daug kur palis, dieną vietomis silpnas lietus. Vėjas naktį pietryčių, pereinantis į pietvakarių, 7-12 m/s, dieną pietvakarių, pietų, 8-13 m/s, kai kur gūsiai iki

Taip pat skaitykite