Išpuoselėtas Pagėgių kraštas – pabėgėliams?

Tokia mintis kilo susipažinus su Pagėgių savivaldybės administracijos 2015 metų veiklos ataskaita, kurioje paminėtas grėsmingas skaičius: pernai tebuvo 8433 gyventojai, 2014 metais – 8711. Mažėja kasmet… Tiesa, skelbiamas 8433 gyventojų skaičius dar nereiškia, kad dalis jų nėra išvykę į užsienį.

Vilkyškių gyventojams įdomu, ką nuveikė per metus Savivaldybės vadovai.

Vilkyškių gyventojams įdomu, ką nuveikė per metus Savivaldybės vadovai.

Tradicines savivaldybių vadovų kasmetines ataskaitas gyventojams už praėjusių metų veiklą galima būtų papildyti prievole: atlikti išsamią veiklos ir pokyčių savivaldybėje analizę, padaryti išvadas ir suformuluoti naujus pokyčių nulemtus tikslus, kad tas kraštas išliktų ir turėtų ateitį. Tai yra Pagėgių savivaldybės tarybos pareiga. Išpuoselėtas, išgražintas, sutvarkytas kraštas niekam nereikalingas, kai nelieka žmonių. Žinoma, į tvarkingą kraštą galbūt mielai atvyktų pabėgėlių…
Kaina
35,2 proc. Pagėgių savivaldybės praėjusių metų biudžeto, kurį sudarė per 9 milijonai Eur, teko švietimui. Sumažėjus 77 mokiniais, šešiose mokyklose ir jų dviejuose skyriuose beliko 999 mokiniai. Palyginus su 2014 m., 19 vaikų mažiau sulaukta ir ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus grupėse. Nuo 2010 iki 2015 metų mokinių skaičius pirmose–dvyliktose klasėse sumažėjo nuo 1437 iki 999. Dešimtyje ugdymo įstaigų yra 2 mokytojai ekspertai, 34 mokytojai metodininkai, 73 vyresnieji mokytojai, per metus 10 mokytojų įgijo aukštesnę kvalifikacinę kategoriją. Šilgaliuose vieno mokinio išlaikymas per metus sudaro 3874 Eur, Natkiškiuose – 2955, Lumpėnuose – 2927. Tačiau Pagėgių Algimanto Mackaus gimnazijoje šis skaičius – 1832, Pagėgių pradinėje mokykloje – 1578 Eur. Iš viso ugdymo įstaigoms išleista 2 550 881 Eur, vidutiniškai vienam vaikui per metus teko 2234 Eur. Vežioti į mokyklas, kai jos toliau negu 3 km nuo namų, teko 506 mokinius, iš jų 359 vežioti geltonaisiais autobusiukais. 148 mokiniai turi specialiųjų poreikių. Jaunų žmonių Pagėgių krašte yra per 1900.
Rūpesčiai
Išskirtinės analizės ir išvadų verti ir kiti faktai. Pernai gimė 126 vaikai, mirė 117 asmenų, buvo 75 santuokos ir 22 ištuokos. 43 naujagimiai gimė užsienyje, todėl vargu ar jų sulauks Pagėgių krašto mokyklose. 40 vaikų pripažinta tėvystė, o tai reiškia, kad tėvai neįregistravę santuokos, nes… Galbūt tėvai gyvena šiose šeimose, dirba, gauna atlyginimą, tačiau kai neįregistruota santuoka, tėvo pajamos neįskaičiuojamos į šeimos pajamas, tad gaunama didesnė valstybės parama. 11 vaikų yra vienišų motinų. Štai 94 vaikai iš visų 126. Tad kiek vaikų susilaukė dirbančios, socialiai neremtinos, jaunos ir tvarkingos šeimos? Kaip tos šeimos gyvena? Įdomu būtų palyginti šių sąžiningų šeimų pajamas su įvairiai šelpiamų bei gudraujančių.
59 šeimos yra sąraše būstui gauti. Tokių šeimų buvo net 118, tačiau dalis nesusitvarkė dokumentų ir buvo išbrauktos.
Iš 117 mirusiųjų net 62 vyrai. 61 gyventojo mirties priežastis susijusi su širdies ir kraujagyslių ligomis, 27 – su onkologinėmis. 4 asmenys pasikorė, 1 – paskendo, 2 – apsinuodijo, 4 mirčių priežastys nėra aiškios.
Iš 75 įregistruotų santuokų net 17 – su užsieniečiais…
Vargeliai
Pagėgių seniūnijoje sumažėjo 92 gyventojais ir jų neva yra 4283. 15 socialinės rizikos šeimų, 12 – probleminių. Lumpėnų seniūnija turi 12 socialinės rizikos šeimų su 28 vaikais, gauta 318 prašymų socialinei išmokai skirti, 65 šeimos gavo socialinę pašalpą. Natkiškių seniūnijoje gauti 482 prašymai skirti pašalpas. Stoniškių seniūnijoje buvo 224 prašymai pašalpai gauti, 424 asmenys gavo maisto produktų, kurių duodama už europinius pinigus. Vilkyškių seniūnijoje – 1720 gyventojų, skirta 13 vienkartinių pašalpų, 43 šeimoms – kietojo kuro kompensacijos, 42 šeimoms – piniginė parama vaikams, 123 asmenims – skurstantiems skirtųjų maisto produktų, yra 16 vienišų asmenų, 149 – su negalia, 10 – socialinės rizikos šeimų ir 3 – probleminės, kuriose 25 vaikai.
2014 m. socialines pašalpas iš viso gavo 1296 asmenys, pernai – 1044, nes savivaldybės gavo teisę spręsti, ar pašalpa priklauso, ar ne. Pernai Pagėgių savivaldybėje maisto produktų, kurie perkami už Europos Sąjungos lėšas ir skiriami skurstantiesiems, gavo 2125 asmenys, 2014 m. jų buvo 2468. Pernai išmokėta 89 vienkartinės socialinės pašalpos. 38 asmenys gyvena Pagėgių palaikomojo gydymo, slaugos ir senelių namuose, nuo 39 iki 25 sumažėjo vaikų Pagėgių vaikų globos namuose, du kūdikiai išvežti į Klaipėdos kūdikių namus. 67 socialinės rizikos šeimose auga 141 vaikas. Globojama 60 vaikų: 28 – įstaigose, 32 – šeimose. 25 vaikai globojami šeimose, nes jų tėvai išvykę į užsienį. Per ketverius metus šis skaičius keitėsi taip: 6, 19, 14, 25. Įvaikinti 7 vaikai, iš jų 3 Lietuvoje, 4 – užsienyje. Vaiko teisių apsaugos skyrius įskaitoje turi 30 socialinės rizikos vaikų, 4 sulaikyti, pažeidę pasienio reikalavimus. 59 vaikai patyrė smurtą: 12 – fizinę prievartą, 47 – psichologinę.
Tauragės apskrityje Pagėgių krašto ūkininkai pirmauja pagal laikomų galvijų skaičių, karvių jau mažėja.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Sekmadienį įsigalioja naujos Konstitucijos pataisos

Gegužės 22 d., sekmadienį, įsigalioja trys prieš mėnesį Seimo priimtos Konstitucijos pataisos, susijusios su rinkimais. Visos jos svarbios tiek dėl kitąmet įvyksiančių merų ir savivaldybių tarybų rinkimų, tiek dėl 2024 metais numatomų Seimo rinkimų. Pagrindiniame šalies dokumente įtvirtintos nuostatos dėl tiesioginių merų rinkimų, jaunesnių kandidatų į Seimą ir apribojimo užimti pareigas, pažeidus Konstituciją, trukmės nustatymo. Seimas, įgyvendindamas Konstitucinio Teismo nutarimą, priimtomis Konstitucijos pataisomis nusprendė, kad savivaldos teisė turi būti įgyvendinama ne tik per savivaldybių tarybas, bet ir per savivaldybių merus.

Vasaros pranašai – žaibai: kaip apsisaugoti?

Sakoma, kad tikroji vasara prasideda tik nugriaudėjus pirmosioms perkūnijoms. Turbūt retas laukia šios gamtos stichijos. Ji gali būti išties pavojinga tiek žmonių sveikatai ir gyvybei, tiek turtui. Ir nors daugeliui turbūt nebereikia priminti, kad žaibuojant negalima slėptis po aukštais medžiais ar būti vandenyje, tačiau dar ne visi žino, kaip nuo šios stichijos poveikio apsaugoti elektroninę įrangą, kurią didelės energijos iškrova gali sugadinti nepataisomai ir pridaryti rimtų nuostolių. Stichija, kurios verčiau pasisaugoti Kas sekundę visame pasaulyje į žemės paviršių trenkia apie

Prognozuojamas lietingas ir vėjuotas savaitgalis

Gegužės 20-ąją, penktadienį, į Lietuvą artės šaltasis atmosferos frontas. Bus debesuota su pragiedruliais. Daugelyje vietovių praslinks trumpi lietūs, kuriuos vietomis lydės perkūnijos. Kai kur nušniokš smarkiai. Pūs apysmarkis pietvakarių, vakarų. Kai kur numatomi staigūs vėjo gūsiai iki 15-18 m/s. Bus šilta diena, daug kur šils iki 18-23, beveik visur pietinėje šalies dalyje iki 24-26, tik prie jūros ir šiaurės rytiniuose rajonuose vietomis tesušils iki 15-17 laipsnių. Gegužės 21 d., šeštadienį, naktį visoje šalyje žymesnio lietaus nenumatoma, tik dienai pereinant į

Ilgametė Šilutės ligoninės gydytoja – Lietuvos gydytojų sąjungos garbės narė

Pikžirnienė

Vilniuje įvyko Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) suvažiavimas, kurio metu Šilutės ligoninės Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjai Audronei Pikžirnienei buvo suteiktas šios organizacijos Garbės nario vardas. Gydytoja anesteziologė–reanimatologė A. Pikžirnienė LGS Šilutės filialui vadovavo 20 metų. Per šį laikotarpį pasiekta daug dalykų, gerinančių gydytojų darbo sąlygas, finansavimą sveikatos apsaugai, visuomenės sveikatą.  Lietuvos gydytojų sąjunga yra profsąjunginė savarankiška, savanoriška organizacija, vienijanti daugiau nei  70 proc. Lietuvos gydytojų ir ginanti gydytojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises bei interesus. 1989–aisiais šalies Atgimimo laikotarpiu

Taip pat skaitykite