Įsimenanti literačių rudeninė pažintis su Užnemune

Išvyką į Kybartų miestelį, įsikūrusį pasienyje su Kaliningrado sritimi, sugalvojome ne atsitiktinai. 2022 metus Lietuvos Respublikos Seimas yra paskelbęs Sūduvos metais ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos metais.

Mūsų, Šilutės TAU sambūrio „Vėdrynas“ literačių, laukė ekskursija po istorinį Kybartų senamiestį ir, žinoma, po 2002 metais netikėtai atrastus požemius, esančius po Kybartų geležinkelio stotimi. Keturių valandų ekskursijoje mus lydėjo gidas Vitas Katkevičius, veiklus ir atsidavęs savo miestui Kybartų bendruomenės pirmininkas, pakvietęs mus į šią kelionę.

Ties Jurbarku pervažiavę ilgiausią Lietuvoje tiltą per Nemuną (ilgis 494 m.), jungiantį Jurbarko ir Šakių savivaldybes, atsidūrėme Užnemunėje. Kelias iki Kybartų neprailgo besižvalgant į rudenėjančius laukus ir ne dažnai matytas vietas.

Kybartų įdomybės

Jaukiame Kybartų miestelyje prie Informacinio centro mus pasitiko gerai nusiteikęs gidas V. Katkevičius. Keliais žodžiais apibūdinęs maršrutą, pakvietė į ekskursiją po istorinį Kybartų senamiestį. Pirmiausia aplankėme įspūdingą katalikų Eucharistinio Išganytojo bažnyčią, 1928 metais pastatytą pagal V. Landsbergio-Žemkalnio projektą. Bažnyčia per Antrąjį pasaulinį karą buvo apgriauta, vėliau kelis kartus remontuota.

Netolimas ekskursijos maršrutas nuvedė prie namo Č. Darvino gatvėje, kuriame 1975-1983 m. gyveno archivyskupas Sigitas Tamkevičius, nuo 1972 iki 1983 redagavęs „Lietuvos  katalikų bažnyčios kroniką“. Kronikos 50-mečio proga buvo pastatyta ir pašventinta skulptoriaus Vido Cikanos „Jėzus su mokiniais“ skulptūra, nulipdyta iš balto marmuro grūdelių. Anot autoriaus, „kad  kompozicijos baltumas spindėtų Dievo žodžio šviesą ir „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikoje skelbtą laisvą tiesos žodį“.

Artėdami prie Kybartų pasienio kontrolės punkto, praėjome pro didelį gražios architektūros namą, vadinamą Paryžiaus vardu (yra ir Berlyno, ir kt.). Patekę į muitinės teritoriją, lydimi pareigūnės, turėjome galimybę susipažinti su pasienio bei muitinės pareigūnų darbo specifika, žvilgtelėti į kaimyninę šalį. Aplankėme Lietuvos-Rusijos pasienio vietą prie Lieponos upelio, iš kurios 1940 m. birželio 15 d. vidurnaktį Lietuvos Respublikos prezidentas Antanas Smetona pasitraukė iš Lietuvos į Vakarus. Šią vietą Kybartų bendruomenė 2017 metais pažymėjo paminkliniu akmeniu. Miesto skvere stovi paminklas vienam garsiausių XIX amžiaus dailininkų Isaakui Levitanui. 1860 metais gimęs I. Levitanas čia praleido dešimt vaikystės metų.

Sužinojome, kad Aleksandro Neviškio cerkvė buvo pastatyta 1870 metais. Tai buvo pirmoji cerkvė Užnemunėje.

Ilgiausias pėsčiųjų viadukas Lietuvoje

Miestą puošia ilgiausias pėsčiųjų viadukas Lietuvoje (287 m.) Nuo jo matosi vienas didžiausių šiuolaikinių geležinkelio kelių ir infrastruktūros mazgas, atsiveria vaizdas ne tik į Kybartų miestą, geležinkelio stotį, pirmąją Lietuvoje geležinkelio elektrinę, pastatytą 1865 metais, bet matosi ir prieškarinės Vokietijos vaizdai – Vokiečių evangelikų bažnyčios likučiai Černyševskyje (Eitkūnuose).

Skvere prie autobusų stoties 2005 m. pastatytas paminklas knygnešiams. Kybartai laikomi knygnešių kelio sankryža. Spauda jos draudimo laikotarpiu (1864-1904 m.) iš Mažosios Lietuvos į Kybartų kraštą buvo gabenama traukiniais ir pėsčiomis.

Ekskursijos pabaigoje apsilankėme garsiuosiuose po geležinkelio stotimi esančiuose skliautuotuose rūsiuose, kurie buvo pastatyti 1863 m. ir vėl netikėtai atrasti tik 2002 m. muitinės sandėlio remonto metu. Rūsių ilgis – 104 m, plotis – 14 m, aukštis – 2,5 m. Kybartų bendruomenės iniciatyva rūsiai pritaikyti lankymui: į juos atvyksta ekskursijos, čia vyksta koncertai.

Gidą pakvietėme į Šilutę

Dėkodamos gidui Vitui už įdomų pasakojimą apie miestą, padovanojome keletą savo kūrybos knygų, pakvietėme atvykti į Šilutę. Mes taip pat gavome dovanų – kiekvienam ekskursijos dalyviui Vitas įteikė leidinį „Pėsčiomis po istorinį Kybartų miestą“.

Vėliau maršrutas nuvedė mus į Vilkaviškį. Dėkojame mus vežusiam vairuotojui Kostui. Čia apžiūrėjome Vilkaviškio Švč. M. Marijos Apsilankymo katedrą. 1996 m. skulptoriaus Antano Žukausko ir architekto Vytauto Balčiūno sukurtas paminklas Jonui Basanavičiui puošia centrinę miesto aikštę. Tai vienas labiausiai pavykusių darbų. Aikštę puošia ir jaukiai trykštantis fontanas.

Aplankėme ir 1998 m. pastatytą skulptoriaus A. Žukausko paminklinį biustą Vincui Kudirkai prie savivaldybės.

Sugrįšime į Vilkaviškį

Į Vilkaviškį dar norėtųsi sugrįžti, ne viską suspėjome apžiūrėti. Vienas iš tokių objektų – autobusų stotis. „Vilkaviškyje viešos ir privačios partnerystės būdu 2020 metais pastatyta moderni autobusų stotis. Už miestui ir žmogui atvirą architektūrą jos architektas G. Balčytis apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija. Unikaliame sumanyme gamta ir architektūra susiliejo į viena, todėl stotis parodoje „Architektūra: Kaunas 2020“ pripažintas geriausiu 2020 metų visuomeniniu pastatu, pelnė pagrindinį METRO „Žvilgsnis į save 2019-2020” apdovanojimą bei nominuotas prestižiškiausiai šiuolaikinės architektūros premijai Europoje – Mies van der Rohe architektūros 2022 prizui gauti“.

Apmąstydamos buvusią kelionę, jautėme didžiulę pagarbą žmonėms, kurie įvairiais istorijos laikotarpiais kūrė stulbinančio grožio pastatus, atminties ženklus.

Jautėme ir buvusią brolišką mūsų ir užnemuniečių knygnešių bendrystę, mokant lietuvybės suvokimo per savivertės poreikį, rašto ir kalbos svarbos supratimą.

O kalba čia bent iš mūsų gido lūpų skambėjo pavydėtinai gražiu balsių ir priebalsių tarimu, turtingu žodynu ir taisyklingų taisyklingiausia sakinių struktūra. „Juk aš iš Kybartų“, –

kukliai į kalbos pagyrimą atsakė gidas. Išties čia taip žmonės kalba.

Keistas jausmas per dešimtį-kitą metrų matyti mus stebinčius svetimos  šalies pasieniečius, beveik rankomis liesti kadaise buvusias lietuvių žemes.

Kybartai ne šiaip sau miestelis, tai jaudinanti ir praplečianti supratimą gyva istorija.

Birutė Morkevičienė, Šilutės TAU literatų sambūrio „Vėdrynas“ narė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite