Grybaudami ir uogaudami miškuose elkitės atsakingai

Vasara į miškus kviečia ne tik uogautojus, bet ir grybautojus. Todėl Aplinkos apsaugos departamentas primena, kaip miško gėrybes rinkti atsakingai, kad nedarytumėte žalos gamtai ir negautumėte baudos.

„Jeigu išsiruošėte grybauti ar uogauti, reikėtų nepamiršti laikytis Lankymosi miške taisyklių ir reikalavimų, kaip tinkamai rinkti laukinę augaliją“, – sako Miškų kontrolės departamento Vilniaus miškų kontrolės skyriaus vedėjas Benas Bitauskas.

Ką svarbu žinoti renkant grybus ir uogas

Pasak aplinkosaugininko, grybaujant ir uogaujant miške surenkamos gėrybės neribojamos. Tiesa, svarbu prisiminti, kad renkant uogas draudžiama naudoti specialias šukas ir kitas mechanines priemones (įskaitant ir savadarbes šukas).

B. Bitauskas primena, kad miško svečiai turi atsiminti, jog draudžiama rauti, laužyti ar kitaip niokoti augalus. Renkant medžių ir krūmų uogas bei vaisius (įskaitant sėklas), draudžiama pjaustyti, kapoti, laužyti ar kitaip žaloti šių medžių ar krūmų šakas ir kamienus. O grybaujant privaloma vadovautis Lankymosi miškuose taisyklėmis.

Kur galima grybauti ir uogauti

„Fiziniai asmenys gali grybauti, rinkti vaisius, vaistažoles ir vaistinę žaliavą visuose Lietuvos miškuose, išskyrus rezervatų miškus ir kitus miškus, kuriuose jų veikla ar lankymasis laikinai uždraustas ar apribotas savivaldos institucijų sprendimais.

Taip pat kai kur lankymąsi riboja Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymas ir saugomų teritorijų nuostatai ar kiti teisės aktai“, – atkreipia dėmesį Vilniaus miškų kontrolės skyriaus vedėjas B. Bitauskas.

Svarbu nepamiršti, kad draudžiama lankytis miško plotuose, kuriuose vyksta medienos ruošos darbai arba naudojamos cheminės, biologinės ar kitos miško apsaugos priemonės. Taip pat pastatyti informaciniai (įspėjamieji) ženklai arba jie pažymėti aiškiai matomomis „Stop“ juostomis.

Fizinių asmenų lankymasis, vaistažolių, grybų, uogų ar kitų miško išteklių naudojimas miškuose kartais gali būti uždraustas ar apribotas dėl svarbių priežasčių, pavyzdžiu, dėl didelio miško gaisrų pavojaus, miško kirtimų, jeigu tai specializuoto ūkio plotai, saugomi objektai, yra būtina saugoti miško išteklius, miško verslai ir pan.

Pasak Vilniaus miškų kontrolės skyriaus vedėjo, svarbiausia lankantis miškuose vadovautis principu „ką atsivežiau, tą ir išsivežu“, t. y. nepalikti šiukšlių, o radus jų pasirūpinti mišku ir jas išvežti į artimiausią atliekų konteinerį.

Kur statyti motorinę transporto priemonę miške

Dažnas miško svečias atvyksta motorine transporto priemone, tad raginame nepamiršti, kad motorinėmis transporto priemonėmis įvažiuoti į mišką ir po jį važinėti galima tik keliais. Statyti transporto priemones miškuose galima tik tam skirtose transporto priemonių stovėjimo (parkavimo) aikštelėse arba kelio pakraštyje, užtikrinant galimybę keliu važiuoti kitoms transporto priemonėms. Statant transporto priemonę kelio pakraštyje, būtina stengtis neužvažiuoti ant samanų, kerpių, uogienojų.

Pasak B. Bitausko, vairuotojai turi žinoti, kad teritorija, kurioje, sprendžiant iš tam tikrų požymių, dažnai važinėjama ar statomos motorinės transporto priemonės, nėra laikoma keliu ar aikštele. Taigi išvažinėta pieva ar miško paklotė nėra kelias.

Kokia atsakomybė gresia

  • Už lankymosi miške reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimą taikomas įspėjimas arba 20–50 eurų bauda. Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims 50–120 eurų bauda.
  • Už transporto priemonių statymą miške arba važiavimą transporto priemonėmis miškais ten, kur tai daryti draudžiama, taikoma 20–50 eurų bauda.  
  • Už laukinės augalijos išteklių naudojimą pažeidžiant nustatytą tvarką taikoma 10–30 eurų bauda. Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 30–60 eurų bauda.
  • Už prekyba laukiniais augalais (ar jų dalimis) pažeidžiant nustatytą tvarką taikoma 10–30 eurų bauda.  Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 70–140 eurų bauda.  
  • Už laukinės augalijos išteklių naudojimas neturint leidimo, kai leidimas reikalingas, taikoma 10–30 eurų bauda.  Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 30–60 eurų.
  • Taip pat už administracinius nusižengimus gali būti skiriamas pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių konfiskavimas.

Aplinkos apsaugos dep. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilutė: mero komandoje – socialdemokratė Vaidutė Armonienė

Šilutės rajono savivaldybės mero patarėjos pareigas jau eina socialdemokratė Vaidutė Armonienė. Ji – antroji mero patarėja, anksčiau dirbusi Edita Šukytė ir po savivaldos rinkimų liko šiose pareigose. Šilutės rajono savivaldybės taryba patvirtino, kad tiesiogiai išrinktas meras Vytautas Laurinaitis savo komandoje gali turėti du vicemerus, du patarėjus, savivaldybės administracijos direktorių. Mero valia, ką jis pasirenka į šią komandą. Kol kas merui sekėsi: į vicemerus pasiūlė Socialdemokratų partijos Šilutės skyriaus pirmininką Tomą Budrikį, savivaldybės Taryba pritarė. Savivaldybės administracijos direktoriumi paskyrė Andrių Jurkų,

Orai vės, šalnų vis bus, žadama ir lietaus

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba informuoja apie artėjančio savaitgalio orus. Birželio 2 d., penktadienį, naktį daug kur trumpai palis (vyraus nedidelis lietus). Vėjas pūs iš šiaurės, 8-13 m/s, pajūryje gūsiai 15 m/s. Temperatūra bus 2-7, vietomis – 8-10 laipsnių šilumos, dirvos paviršiuje kai kur, didesnė tikimybė šiaurės vakaruose, šalnos, bus nuo 0 iki 2 laipsnių šalčio.  Dieną vietomis trumpas, daugiausia nedidelis lietus. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, 9-14 m/s, kai kur gūsiai 15-17 m/s. Temperatūra  bus 12-17 laipsnių šilumos. Birželio 3 d., šeštadienį,

Žinios iš policijos

Tauragės apskrities VPK informuoja apie įvykius Šilutės rajone. Jie tiriami. Gegužės 30 d. prieš pietus Pagrynių k., Šilutės sen., neblaiviai (2,42 prom.) moteriai, gim. 1972 m., sukėlė fizinį skausmą vyras, gim. 1989 m. Birželio 1 d. popietę Traksėdžių k., Šilutės sen., moteris, gim. 1954 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1953 m. Įtariamoji buvo sulaikyta. Gegužės 21 d. naktį Traksėdžių k., Šilutės sen., moteris, gim. 1996 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviam (4,69 prom.) vyrui, gim. 1987 m. Gegužės 31 d.

Taip pat skaitykite